Gujarat, Hindistan’ın popüler bir turizm merkezidir ve güzel manzaralı yerlere sahiptir. Gujarat eyaleti aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki adanmışlar tarafından ziyaret edilen çok sayıda tapınağa da ev sahipliği yapıyor. Lord Krishna’nın doğum yeri olan Dwaraka’dan Jyothirlinga’lardan biri olan Somnath tapınağına kadar Gujarat, Hindistan’ın ikonik tapınaklarından bazılarına ev sahipliği yapar. Ayrıca Palitana tapınağı gibi önde gelen Jain tapınaklarından bazılarına sahiptir. Bu tapınaklardan bazıları, tarihleri ​​ve Hint mitolojisiyle olan ilişkileriyle bilinen dünya mirası alanları olarak kabul edilir. Sadece Hindular tarafından değil, her Hintli tarafından ziyaret edilmesi gereken Gujarat ünlü tapınak listesini keşfetmek için bu makaleye göz atın..

Gujarat’taki En Ünlü Tapınaklar:

1. Saurashtra’daki Somnath Tapınağı:

gujarat'taki tapınaklar

Somnath tapınağı, Shiva’nın on iki Jyothirlinga tapınağı arasında ilkidir ve Gujarat’ın batı kıyısındaki Saurashtra’da bulunur. Tapınağa bağlı çeşitli efsaneler nedeniyle kutsal kabul edilir ve bu nedenle ünlü bir hac ve turistik noktadır. Tapınak ‘Ebedi Tapınak’ olarak bilinir. Mevcut bina 1947 yılında yeniden inşa edilmiştir. Tapınak Çalukya tarzında inşa edilmiştir ve günde üç aart yapılır..

2. Dwarka’daki Dwarkadhish Tapınağı:

Dwarka'daki Dwarkadhish Tapınağı

Dwarkadhish tapınağı veya Jagat Mata tapınağı 2.200-2.000 yıl önce inşa edildi. Dwarka’da bulunan, burada Dwarka veya Dwarkadish Kralı olarak ibadet edilen Lord Krishna’ya adanmış gujarat’ta bir Hindu tapınağıdır. Bu bir Pushtimarg tapınağıdır ve tapınağın ana tapınağı Jagat Mandir veya Nija Mandir olarak bilinir. Dwarkadish tapınağı, dört Char Dham hac noktasından biridir.

3. Modhera’daki Güneş Tapınağı:

Modhera'daki Güneş Tapınağı

Güneş tapınağı Hindu Güneş Tanrısı Surya’ya adanmıştır. Modhera’daki Pushpavati Nehri’nin kıyısında yer almaktadır. MS 1026’da Solanki hanedanından Raja Bhimdev tarafından inşa edilen tapınak, Surya Kund, Sabha Mandap ve Guda Mandap olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Surya Kund’da, adanmışlar Surya’ya ibadet etmeden önce törensel abdest alırlar. Sabha Mandap’ta Ramayana, Mahabharata ve Krishna Lila’nın oymaları vardır. Modhera dans festivali her yıl Ocak ayının üçüncü haftasında Güneş tapınağının arka planında kutlanır..

4. Gandhinagar’da Akshardham Mandir:

Gandhinagar'da Akshardham Mandir

Gandhinagar’daki Akshardham mandiri 108 fit yüksekliğinde, 131 fit genişliğinde ve 240 fit uzunluğunda, 97 oyma sütun, 17 kubbe, 8 balkon, 220 taş kiriş ve 264 yontulmuş figür ile. Tapınağın merkezi odası, tapınak kompleksini başlatan Swaminarayan’ın yedi ayak uzunluğunda, altın yapraklı bir idolüne sahiptir. Aksharbrahma Gunatitanand Swami ve Akshar Mukta Gopalanand Swami’nin putları vardır. Mandir, Vibhuti Mandapam ve Prasad iMandapam olmak üzere iki kata ayrılmıştır..

5. Palitana’daki Shri Shatrunjaya Tapınakları:

Palitana'daki Shri Shatrunjaya Tapınakları

Shri Shatrunjaya tapınağı, Palitana şehrinde Shaturnjaya’da yer almaktadır. Jharkhand’daki Shikharji ile birlikte bu nokta, Jain topluluğu tarafından tüm hac yerlerinin en kutsalı olarak kabul edilir. Bu Palitana şehri, ‘Tapınaklar Şehri’ olarak adlandırıldı ve bu nedenle ilahi bir mesken olarak inşa edildi. Jainler, Palitana’daki tüm tapınakları ziyaret etmenin Nirvana’ya veya kurtuluşa ulaşmada yardımcı olacağına inanıyor. Ana tapınağın Rishabha’ya adanmış olduğu 863 mermer oyma tapınak vardır..

6. Ahmedabad’daki Jama Mescidi:

Ahmedabad'daki Jama Mescidi

Jama Mescidi, Ahmedabad’daki Bhadra kale bölgesinin dışında bulunan Ahmed Şah döneminde 1424 yılında inşa edilmiştir. Ahmed Şah, oğlu ve torunu I. Ahmed Şah’ın mezarları caminin batısındadır ve kraliçelerin ve Kral Rani no Hajiro’nun diğer eşlerinin mezarları yakındadır. Cami, aslen padişahların özel kullanımı için inşa edilmiş, ancak şimdi tüm İslam’a açıktır..

7. Veraval’da Bhalka Tirtha:

Veraval'da Bhalka Tirtha

Bhalka Tirtha, Lord Krishna’nın bir geyik olarak yanıldığı ve Jara adlı bir avcı tarafından bir okla vurulduğu, ardından cennetteki mesken için dünyayı terk ettiğine inanılan yerdir. Saurashtra’daki Veraval yakınlarındaki Prabhas Kshetra’da yer almaktadır. Bhalka Tirth tapınağı şu anda onu önemli bir turistik yer haline getirmek için geliştiriliyor.

8. Jamnagar’daki Bala Hanuman Tapınağı:

Jamnagar'daki Bala Hanuman Tapınağı

Bala Hanuman tapınağı Ranmal Gölü veya Lakhota Gölü’nün güneydoğu kıyısında yer almaktadır. Tapınak, 1 Ağustos 1964’ten beri sürekli ‘Shri Ram, Jai Ram, Jai Jai Ram’ zikriyle ünlüdür. Tapınak, bu nedenle Guinness Rekorlar Kitabı’nda listelenmiştir. Tapınak günde 24 saat açık kalır ve uzun süreli adanmışlık eylemine tanık olmak için kişinin akşam veya gece geç saatlerde tapınağı ziyaret etmesi ve ilahiye katılması gerektiği söylenir..

9. Aziz Paul Kilisesi, Diu:

Aziz Paul Kilisesi, Diu

Diu’daki St. Paul Kilisesi Portekizliler tarafından inşa edilmiş ve adını İsa’nın Havarisi St. Paul’den almıştır. Diu kasabasındaki en ünlü, ayakta kalan ve işleyen kilisedir. Barok mimarisinin bir örneğidir ve mihrapta St. Mary heykeli bulunur. On bir bin bakirenin bayramı ve okul yılının başlangıcını kutlamak için kilisede 25 Ocak’ta St. Paul’un dönüşümünü kutlamak için bir bayram kutlanır..

10. Jagannath Tapınağı:

Jagannath Tapınağı

Bu tapınak Ahmadabad’da bulunur ve Lord Jagannath’a adanmıştır. 450 yıl önce Sadhu Sarangdasji tarafından kurulmuş ve Ratha Yathra festivali ile ünlüdür. Bu festival sırasında başbakan, savaş arabası alayının yolunu temizler. Bu tapınak, 1969 Gujarat isyanları sırasında Müslümanlar tarafından saldırıya uğradı. Bu tapınakta gerçekleştirilen Rath Yatra, Puri’deki Rath Yatra’dan sonra en büyük ve en belirgin olanıdır..

11. Bhadkeshwar Mahadev Tapınağı:

Bhadkeshwar Mahadev Tapınağı

Bhadkeshwar Mahadev tapınağı, Shivalinga’sı yaklaşık beş bin yıl önce Arap denizinde bulunan Lord Shiva’nın meskenidir. Bu tapınak, her yıl bir süre boyunca okyanusa batırılır ve bunun okyanusun linga’ya Abhishekam yapması için olduğu söylenir. Shivaratri, büyük bir bağlılıkla kutlanır ve adanmışlarla büyük bir olaydır. Bu aynı zamanda okyanusta güneşin doğuşuna ve güneşin batışına tanık olmak için popülerdir..

12. Hutheesing Jain Tapınağı:

Hutheesing Jain Tapınağı

Bu Jain tapınağı 1848 yılında inşa edilmiştir ve Hindistan’ın önde gelen Jain tapınaklarından biridir. Ahmedabad’da bulunuyor ve zengin bir Gujarati tüccarı tarafından finanse edildi. Bu tapınak, Hutheesing aile güveni tarafından yönetilmektedir ve bu nedenle adıdır. Şiddetli kıtlığa rağmen, bu tapınak zanaatkarlar tarafından iki yıl boyunca toplam 8 lakh rupi ile başarıyla inşa edildi. Tapınağın tamamı, her yerinde süslü oymalarla zarif bir şekilde yapılmıştır..

13. Sandipani Tapınağı:

Sandipani Tapınağı

Sandipani tapınağı Porbandar’da bulunur ve Krishna ve Sudama’nın dostluğuna adanmıştır. Sudama’nın sadakatini ve bağlılığını hatırlatan dünyadaki tek yer burası. Bu tapınağa, inşa edilmesi 13 yıl süren Shir Hari Mandir denir. Bu, Gujarat tapınaklarının en büyük yapılarından biridir ve hem Hintli hem de yabancı turistleri cezbetmektedir. Sakin bir atmosferde ve pitoresk bir konumda yer almaktadır..

14. Nilkanth Dham Swami Narayan Tapınağı:

Nilkanth Dham Swami Narayan Tapınağı

Nilkanth Dham Swami Narayan tapınağı Poicha köyünde bulunur ve Gujarat’ın en ünlü turistik yerlerinden biridir. Hindistan’ın Swami Narayan tapınaklarından biridir ve Hint kültürünü ve mirasını korumak için kurulmuştur. Bu tapınak, usta işçiliğin ve usta mimarinin bir örneğidir. Yıl boyunca çok sayıda turisti çeken karmaşık oymalara ve olağanüstü kubbelere sahiptir..

15. Rukmini Tapınağı:

Rukmini Tapınağı

Rukmini tapınağının neredeyse 2500 yaşında olduğu söylenir ve Krishna’nın doğum yeri olan Dwaraka’da bulunur. Lord Krishna’nın baş kraliçesi olan Rukmini’nin ibadetine adanmıştır. Bu tapınağın her yerinde tanrı ve tanrıçaların zarif oymaları vardır ve oldukça etkileyici bir yapıdır. Efsaneye göre Bilge Durvasa, Rukmini’nin kocasından ayrılmasından dolayı çifti öfkeden lanetlemiştir ve bu nedenle onlar için ayrı tapınaklar vardır..

16. Ranchoddrai Tapınağı:

Ranchoddrai Tapınağı

Bu tapınak aslen Danknath Mandir adında bir shiva tapınağıydı. Daha sonra, bir Vaishnavite merkezi haline getirildi ve Lord Vishnu’ya ibadet etti. Bu tapınak MS 1772 yılında inşa edilmiştir ve Lord Vishnu’ya Lord Ranchhodrai şeklinde ibadet edilir. Tapınak Shri Gopalrao Jagannath Tambwekar tarafından inşa edilmiştir ve sekiz kubbesi vardır. İdolün nilüfer, deniz kabuğu, disk ve topuzu tutan dört kolu vardır. Ayrıca, Krishna’nın genç versiyonu olduğu için idolün sağ elinin küçük bir flüt olduğu söylenir..

17. Shamlaji Tapınağı:

Şamlaji Tapınağı

Shamalaji tapınağı, Gujarat’taki Hindular için bir başka popüler hac yeridir. Bu tapınak Aravalli semtinde bulunur ve Krishna’ya ibadet eder. Bu tapınağın 11. yüzyılda yapıldığı ve yaklaşık 500 yıl önce yenilendiği söyleniyor. Tapınak, Chalukyan mimarisi tarzında inşa edilmiştir ve aynı zamanda bir zamanlar Jainler için bir tapınaktı. Bu güzel tapınak, turistleri çeken karmaşık fil oymaları, Tanrılar ve diğer yapılara sahiptir..

18. Mansarova:

Mansarova

Mansarovar, 16. yüzyılda inşa edilmiş bir tatlı su kutsal tankıdır. Tapınaklara girmeden önce havuza giren adanmışlar ve turistler arasında oldukça popülerdir. Mahadev ve Ajay Devi’nin bu tankının yanında iki tapınak var. Havuza girmek için temiz suya ve güzel tasarlanmış basamaklara sahiptir. Bu havuzun suyuna dalarak kutsallık ve tanrıya daha yakın olma hissi yaşayabilirsiniz..

Gujarat Sektörlerinde En İyi 10 Tapınak Listesi:

Gujarat’ın Her Sektöründeki En İyi 10 Tapınağa Bakın:

Merkez Gujarat:

 • Swami Narayan Mandir, Surat
 • Shree Swami Narayan Mandir, Pij
 • Shree Sankheshwar Prashwanath Jain Derasar, Gandhinagar
 • Nilkanth Mahadev Mandir, Savli
 • Shree Lavreshwar Mahadev Tapınağı, Surat
 • Shri Somnath Tapınağı Jyotirlinga, Somnath
 • BAPS Akshardham Tapınağı, Gandhinagar
 • ISKCON Suresi, Suresi
 • Shree Swaminarayan Tapınağı Bhuj (Bhuj Mandir), Kutch
 • Shree Dwarkadhish Tapınağı, Dwarka

Kuzey Gucerat:

 • Shamalaji Tapınağı, Samalaji
 • BAPS Swaminarayan Mandir, Bopal
 • Shree Kashtabhanjan Dev Hanumanji Mandir. Salangpur
 • Goga Tapınağı Patan, Patan
 • Om ManokamnaPurna Mahadev, Ahmedabad
 • Naresh (Chamunda Tapınağı), Khorsam
 • Naklank Dham, Surat
 • Jai Bajarang Bali Tapınağı, Mayapadar
 • Goga Maharaj Mandir, Ranip
 • Jay Shree JoganiMaa Mandir, Ahmedabad

Güney Gucerat:

 • Hutheesing Jain Tapınağı, Ahmedabad
 • Ambika Niketan Tapınağı, Surat
 • Sri Shirdi Sai Tapınağı, Surat
 • Shri AjitnathBhagwanShwetamber Jain Derasar, Taranga
 • EME Tapınağı, Vadodara
 • Ram Madhi, Surat
 • Shree Swaminarayan Mandir Kalupur, Ahmedabad
 • Bhalka Tirtha, Somnath
 • Chintamani Parshvnath Jain Tapınağı, Navsari
 • Shri Bhadreshwar Jain Tirth Derasar, Bhadreshwar

Saurashtra-Kutch:

 • Shree Someshwar Mahadev Tapınağı, Rajkot
 • Nageshwar Jyotirlinga Tapınağı, Daarukavanam
 • Shree Kashtabhanjan Dev Hanumanji Mandir, Salangpur
 • Bhalka Tirtha, Somnath
 • Shitla Mandir, Saurashtra
 • MELDI MATAJI TAPINAĞI, Rajkot
 • Shiv Mandir ve Umiya Mata Mandir, Ahmedabad
 • Digambar Jain Tapınağı, Jetpur
 • Swaminarayan Tapınağı, Jadavpura
 • Shree Gopinathji Mandir, Gadhada

İnanç turizmi açısından bu kadar popüler olan bu durumun neden bu kadar popüler olduğunu bu yazımızın sonunda anladığınızı umuyoruz. Gujarat, Hinduizm ve Hint kültürünün korunmasına önemli ölçüde katkıda bulunan bir eyalettir. Bu tapınaklar, ülkemizin yüzyıllardır korunan zengin mirasının somutlaşmış örnekleridir. Bu tapınakların çoğu oldukça eskidir ve istilalara ve yabancı tehditlere rağmen, bize geçmiş dönemin hikayesini anlatmak için zamanında dayanmışlardır. Sadece güzel sanat ve mimarileriyle değil, aynı zamanda Hint mitolojimizle olan bağlarıyla da tanınırlar. Burası Sri Krishna Janmashtami’nin gururlu ülkesi!