Hindistan’daki en popüler turistik yerlerden biri olan Puducherry veya Pondy, pek çok kişi tarafından hayranlıkla çağrıldığı gibi, kesinlikle pek çok yönden çok benzersiz bir tatil yeridir. İlginç, canlı renklere sahip kulübeler, havadar bulvarlar, tarihi kiliseler ve çarpıcı plajlar hayal edin. Genellikle Doğu’nun Fransız Riveria’sı olarak adlandırılır ve haklı olarak öyledir. Bu Birlik bölgesinin en ilginç yanı, yaklaşık 300 yıl ve 1954’e kadar Fransızlar tarafından yönetilmiş olmasıdır. Sonuç olarak, Fransız etkilerinin hala oldukça belirgin olması burayı büyüleyici kılmaktadır. Pondicherry’nin güzel ortamında Fransız ve Hint kültürlerinin böylesine çarpıcı bir karışımını görmek heyecan verici bir şey değil. Ancak, bu yer hakkında daha özel bir şey olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yüksek sesle söylediği manevi taraf budur! Puducherry, Hindistan’ın en iyi tapınaklarından bazılarına sahiptir ve dini özlemlerinizi ve inançlarınızı uyandırmak için mükemmel bir bölgedir. Sadece Pondicherry’deki tarihi ve ünlü tapınak nedeniyle değil, aynı zamanda mekanın içine aldığı sakin atmosfer nedeniyle de.

Pondicherry tapınak listesi – Pondicherry’de şimdi ziyaret etmeniz gereken en ünlü 9 tapınak!

1. Arulmigu Manakalu Vinayagar Tapınağı:

manakula vinayagar tapınağı pondicherry

Arulmigu Manakalu Vinayagar tapınağı, Pondicherry’de popüler bir hac yeri ve turistik yer olup Lord Ganesha’ya adanmıştır. Muhtemelen Pondicherry ünlü tapınaklar listesinin başında gelir. Tapınak 1666’dan önce var. Tamil’deki Manakalu Vinayagar, kum göletinin yanında Tanrı anlamına gelir. Tapınağın, tamamen adanmışlardan toplama ve bağış temelinde yapılmış 7,5 kg’lık bir altın arabası vardır. Tapınağın kendisi şaşırtıcı derecede canlıdır ve geçmişin harika oyma işçiliğini gösteren taş duvarlara sahiptir. Tarih, tapınağın beyazlar ve Fransızlar tarafından paylaşılan bir köyde kurulduğunu ve sürekli olarak tanrıyı denize atarak ondan kurtulmaya çalıştıklarını söylüyor. Bu her olduğunda, tanrının şimdi bu tapınağın kurulduğu yerde tekrar bulunacağı söylenir..

 • Adres: Manakula Vinayagar Koil St, Beyaz Kasaba, Puducherry, 605001
 • Zamanlamalar: 6.30 – 11.00 ve 16.30 – 21.00
 • Kıyafet Kodu: rahat ve düzgün kıyafetler işe yarayacaktır. Böyle bir kıyafet kuralı yok.
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1 saat
 • Nasıl ulaşılır: Pondicherry’ye giden trene biniyorsanız, en yakın tren istasyonu Villupuram (35 kilometre uzaklıkta) Hindistan’ın tüm büyük şehirlerine bağlanır. Hava yoluyla, en yakın havaalanı Chennai Uluslararası havaalanıdır (135 km uzaklıkta). Karayolu ile Chennai, Coimbatore, Bangalore ve Madurai gibi birçok şehirden Pondicherry’ye özel veya devlet tarafından işletilen otobüslere binebilirsiniz. Tapınağın kendisi Chidambaram’dan 73 Km ve Kanchipuram’dan 114 km uzaklıktadır. İnsanlar şehirde dolaşmak için bisiklet kiralar veya arabalar ve taksiler de kiralanabilir..
 • Tapınak Web Sitesi: http://www.manakulavinayagartemple.com/
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Ağustos ve Eylül aylarında yıllık 24 gün ana festival. Sankatahara Chathurthi Günü
 • Diğer Aktiviteler: Sri Aurobindo Ashram 0,1 km ve Seaside Promenade 0,4 km uzaklıktadır..

2. Sri Varadharaja Perumala Tapınağı:

Podicherry'deki tapınaklar

Sri Varadharaja Perumala tapınağı Lord Vishnu’ya adanmıştır ve Vishnu’nun 108 Divya Desam’ından biridir. Tapınağın 12 şair aziz (Alwars) tarafından ziyaret edildiği söylenir. Bu tapınak Vaishnavites tarafından en kutsal biri olarak kabul edilir ve ilk olarak Cholas tarafından 1053 yılında inşa edilmiştir. Bu nedenle tarihi kökleri ile sadece dindarları değil, aynı zamanda tarihçileri ve genel olarak meraklı turistleri de cezbetmektedir. Tapınağın bir Varadharaja veya Vishnu tapınağı vardır ve küçük bir tepecik üzerindedir. Burada kutlanan başlıca festivaller, hacıların tapınağa akın ettiği Bhramotsavam’dır. Yeni doğan bebekler tapınağa getirilir ve bebeğe tanrının kendisinin bakmasını sağlamak için Lord Vishnu’nun önünde ilk pirinçleri verilir..

 • Adres: Nethaji Nagar, Kanchipuram, Tamil Nad 631501
 • Zamanlamalar: 6:00AM-11:00AM ve 16:00PM-8:00 PM
 • Kıyafet Kodu: rahat geleneksel giysiler ideal olurdu
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1 ila 2 saat
 • Nasıl ulaşılır: Chennai havaalanından (en yakın havaalanı) arabayla 1 saat 3o dakika. Chennai’den Pondicherry’ye bir otobüse binebilirsiniz ve bu tapınak Pondicherry otobüs durağından yürünebilir. Trenle, tüm büyük şehirler Pondicherry kavşağına bağlıdır. İnsanlar şehirde dolaşmak için bisiklet kiralar veya arabalar ve taksiler de kiralanabilir..
 • Tapınak Web Sitesi: Yok
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Bhramotsavam zamanı ve Ramar festivali
 • Diğer Aktiviteler: Manimuthar Şelalesi, Vettuvan Koil, tapınağın dışında ipek sari dükkanları.

3. Vedpureeswarar Tapınağı:

Podicherry'deki tapınaklar

Vedapureeswarar tapınağı Lord Vedpureeswara’ya adanmıştır ve Cheyyar Nehri’nin kuzey kıyısında yer almaktadır. Bu, Pondicherry yakınlarındaki büyük bir tapınağın başka bir örneğidir. Tapınağın ayrıca ilginç bir şekilde Shiva Lingam’ın ters yönüne bakan bir Nandi boğası var. Lord Shiva’nın burada kendini gösterdiğine inanılıyor. Tapınak iki koridordan ve 5 katmanlı Rajagopuram’dan yapılmıştır. Tapınaktaki taş yazıtlar Chola hükümdarlığı döneminin ipucunu veriyor. Yer ayrıca tarihsel olarak Santhanaranyam olarak da adlandırılır, çünkü bu bölgede bol miktarda Sandal ağacı (Santhanam sandal ağacı ve “Aranyam”, orman anlamına gelir) olduğu söylenir. Yerin yerlileri, büyük bir fırsat olan 10 günlük Brahmotsavam festivalini kutluyorlar..

 • Adres: Sri Vedapureeswarar Tapınağı, Thiruverkadu Post, Thiruvallur Bölgesi, Chennai, Tamil Nadu – 600 077
 • Zamanlamalar: 06:00 – 13:00 ve 16:00 – 21:00
 • Kıyafet Kodu: rahat geleneksel giysiler ideal olurdu
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1 ila 2 saat
 • Nasıl ulaşılır: Koyambedu Otobüs durağına (Chennai) sadece 10 Km uzaklıktadır. Chennai ve Kanchipuram’dan Pondicherry’ye otobüsle gidebilirsiniz. Seni tapınaktan yürünebilecek mesafelere bırakacaklar. En yakın havaalanı Chennai’dedir. Trenle, tüm büyük şehirler Pondicherry kavşağına bağlıdır. İnsanlar şehirde dolaşmak için bisiklet kiralar veya arabalar ve taksiler de kiralanabilir..
 • Tapınak Web Sitesi: Yok
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Chitirai (Nisan-Mayıs) dolunay gününde Attrural festivali. Maha Şivratri
 • Diğer Aktiviteler: Bu tapınak, Lord Shiva burada düğün biçiminde bulunduğundan, evlilik beklentilerindeki engelleri kaldırmak için saygı duyulur. Sri Devi Karumariamman tapınağı 1 Km uzaklıktadır.

4. Sithananda Swamy Tapınağı:

Podicherry'deki tapınaklar

Sitanandha Swamy tapınağı, bir aziz Guru Sithanandar’ın diri diri gömüldüğü ünlü bir tapınaktır. Mezar yerinde, Lord Shiva’ya adanmış bir tapınak inşa edilmiştir ve barış severler için ünlü bir yerdir. Guru Sithananda’nın Jeevan Samadhi’sine 28 Mayıs 1837’de ulaşıldı. Hacılar tapınağı ziyaret eder ve her Perşembe günü heykeline özel pujalar yaparlar. Öğrenciler için de popüler bir ibadet yeridir, buraya iyi notlar alması ve sınavlarda başarılı olması için Tanrı Dakshinamurthy’ye dua etmeye gelirler. Bu tapınak 200 yaşında ve dinginliğin bir örneği olmaya devam ediyor. Kendi başlarına biraz duygulu zaman geçirmek isteyenler için tesiste bir meditasyon salonu da mevcuttur..

 • Adres: Lawspet Ana Yolu, Puducherry, Hindistan, 605003
 • zamanlamaları: 06:00 – 20:00
 • Kıyafet Kodu: rahat geleneksel giysiler ideal olurdu
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1 ila 2 saat
 • Nasıl ulaşılır: Puducherry ana otobüs durağına sadece 5 Km ve Puducherry Tren istasyonuna 4 Km uzaklıktadır. Chennai havaalanı 146 Km uzaklıktadır. Otobüsle Gorimedu otobüs durağında veya Shivaji Heykeli Otobüs durağında (Chennai’den geliyorsa) inin. Tapınak, sırasıyla bu durakların tam karşısında veya karşısında yer almaktadır. Trenle, tüm büyük şehirler Pondicherry kavşağına bağlıdır. İnsanlar şehirde dolaşmak için bisiklet kiralar veya arabalar ve taksiler de kiralanabilir..
 • Tapınak Web Sitesi: Yok
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Guru Puja, Maha Shivratri ve genel olarak her Perşembe.
 • Diğer Aktiviteler: Kuil Thoppu, tapınağın hemen yanında. Mahakavi Bharathiyar’ın ziyaret edip şiir yazacağı yer burasıdır. Tesis içinde balık bulunan bir su deposu, hoş bir eklentidir..

5. Kamakshi Amman Tapınağı:

Podicherry'deki tapınaklar

Kamakshi Amman tapınağı, aynı zamanda burada başkanlık eden tanrı olan Maa Durga veya Parvati’nin enkarnasyonu olan Hindu Tanrıçası Kamakshi’ye adanmıştır. Pondicherry çevresindeki önemli tapınaklardan biri, 6. yüzyılda Pallava kralları tarafından yapıldığı söyleniyor. Tapınak her gün dört ibadet hizmeti gerçekleştirir. Bunun dışında her yıl baharda kutlanan festivali Ther adlı araba festivali ve Theppam adlı float festivali düzenlenmektedir. Navaratri, Aadi ve Aippasi Pooram, Sankara Jayanthi ve Vasanta Utsavam da kutlanıyor.

 • Adres: Yeni No. 6, Eski No. 144/A, Kamakshi Amman Sannathi Caddesi, Kanchipuram, Tamil Nadu 631502, Hindistan
 • Zamanlamalar: 05:30 – 12:15, 16:00 – 20:15
 • Kıyafet Kodu: rahat geleneksel giysiler ideal olurdu
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1 saat
 • Nasıl ulaşılır: Karayoluyla Kamakshi Amman Sannidhi Caddesi üzerinden sürün. Trenle, tüm büyük şehirler Kanchipuram kavşağına bağlanır. Kanchipuram, Chennai Uluslararası havaalanından 64 Kms uzaklıktadır. Ayrıca havaalanından şehre taksiyle gidebilirsiniz..
 • Tapınak Web Sitesi: http://www.kanchikamakshi.com/
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: İlkbaharda Ther ve Theppam festivalleri
 • Diğer Aktiviteler: Kailasanatha Tapınağı sadece 1,5 km uzaklıkta mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir..

6. Sri Gokilambal Thirukameswarer Tapınağı:

Podicherry'deki tapınaklar

Villanur’da bulunan Sri Gokilambal Thirukameswara tapınağı, Pondicherry’deki en önemli dini yerlerden biridir. 15 metre yüksekliğindeki tapınak arabası, dolunayın görünümü ile Mayıs-Haziran ayları arasında bir geçit törenine çıkarılır. Güzel bir festival ve birçok insan ihtişamına tanık olmak için burayı ziyaret ediyor. Tapınağın baş tanrısı, festival sırasında güzelce dekore edilmiş arabaya bindirilen ve prasadam sunulan Thirukameswarer Gokilambal’dır. Adanmışların arabayı çekerlerse dileklerinin yerine geldiğine inanılır. Efsaneye göre, zamanın bir Chola Kralı, önceki hayatındaki geri dönüşü nedeniyle cüzzamdan muzdaripti. Ancak, bu tapınakta Tanrı Shiva’ya dua ettiğinde, ona şifa ve şifa verildi..

 • Adres: E-Car St, Villianur, Puducherry 605110
 • Zamanlamalar: 05:00 – 1200 öğlen ve 16:00 – 21:00
 • Kıyafet Kodu: rahat tapınak uygun kıyafetleri idealdir.
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1-2 saat
 • Nasıl ulaşılır: Tapınak, Villianur tren istasyonuna ve otobüs durağına çok yakındır. Bisiklet veya araba kiralıyorsanız gidiş-dönüş sadece 18 Km olacaktır. Pondicherry ana şehirden sadece 10-11 Km uzaklıktadır. villianur tren istasyonu en yakın istasyondur ve Pondicherry Havaalanı, Lawspet, Puducherry, en yakın havaalanıdır..
 • Tapınak Web Sitesi: http://villianurtemple.in/
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Bramachavam, Araba festivali, Purattasi – Navarathri festivali ve Laksha Deepa Festivali (1 lakh derinlik aydınlatılıyor, kaçırılmaması gereken bir manzara)
 • Diğer Aktiviteler: Yaklaşık 22 dakika uzaklıktaki Pondicherry bir gezginler cennetidir ve şehri keşfetmesi gerekir..

7. Irumbai Shiva Tapınağı:

Podicherry'deki tapınaklar

Irumbai Shiva tapınağı, Lord Shiva’ya adanmış eski bir tapınaktır ve 275 Thevara Pedal Petra Sthalangals’tan biridir. Tapınağa giden yol, hindistancevizi ağaçları ve yanlarında Banyan ağaçları ile güzel patikalara sahiptir. Tapınağın kutsal bir tankı var. Tapınağın başkanlık tanrısı, Lord Shiva’nın bakır tellerle kırılmış ve bağlanmış bir Shiva Lingam formunda enkarnasyonu olan Maakaaleswarar’dır. Ayrıca sanat ve müzik alanında başarılı olmak isteyenler tarafından da oldukça saygı görmektedir. Bu tapınağın tanrıçası Kuyil Mozhi Nayaki’nin, ona dualarını sunar ve burada pooja yaparlarsa, onları aynı şekilde kutsadığı söylenir. Yerliler, festivaller ve kutlamalar sırasında tapınağı güzel el yapımı rangolis ile süslüyor.

 • Adres: Auroville, Irumbai, Tamil Nadu 605111
 • Zamanlamalar: 06:00 – 12:00 ve 17:00 – 21:00
 • Kıyafet Kodu: saygılı kıyafetler en iyi şekilde çalışır
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1-2 saat
 • Nasıl ulaşılır: Puducherry’den yaklaşık 10 km uzaklıktadır. Karayoluyla, konumu Morattandi’ye sadece 2 km uzaklıkta olan Puducherry’yi Tindivanam’a götürebilirsiniz. Puducherry tren istasyonu en yakın istasyon (12 Kms) ve Pondicherry Airport, Lawspet, Puducherry, (8 Km) en yakın havaalanıdır. Chennai, Hindistan’ın tüm büyük şehirleri tarafından hava ve demiryolu ile bağlantılıdır. Tapınak Chennai’den 138 Kms.
 • Tapınak Web Sitesi: Yok
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Şubat-Mart aylarında Maasi Magam ve Shivrathri. Karthigai ve Thaipusam zamanı.
 • Diğer Aktiviteler: Tanrı Shiva’nınkine bitişik Subramaniya swami için bir türbe var. Auroville ve Aurobindo Ashram yakındadır.

8. Panchavati Panchmukha Anjaneya Tapınağı:

Podicherry'deki tapınaklar

Panchavati Panchmukha Anjaneya tapınağında, tapınağa birçok turist çeken Lord Hanuman’ın başka bir biçimi olan Anjaneya’nın 32 fitlik devasa bir idolü vardır. Jayamangala Valampuri Maha Ganapathy ve Sri Ramachandra Prabhu’dan birer tane olmak üzere iki güzel sannidhi vardır. Aslında dünyanın en büyük ikinci Anjaneya idolüne ev sahipliği yapması nedeniyle son derece ünlü ve yüceltiliyor. Adanmışlar, bu tapınağı ziyaret etmek için en hayırlı gün olarak kabul edilen cumartesi günleri dualarını sunarak tapınağı doldururlar. Burada oldukça benzersiz bir şey, adananların tanrıya adaklarında tanrı için vadadan yapılmış çelenkler hazırlamalarıdır. Bu vada çelenkleri daha sonra yoksullar arasında dağıtılır ve bölgedeki birçok kişinin açlığını giderir..

 • Adres: Thiru Vi Ka Caddesi, Villupuram, Tamil Nadu 605602
 • Zamanlamalar: 08:30 – 12:00 ve 16:00 – 21:00
 • Kıyafet Kodu: Terbiyeli, tapınağa uygun kıyafetler
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1 ½ saat
 • Nasıl ulaşılır: Puducherry’den yaklaşık 8 km/15 dakika uzaklıktadır. Karayolu ile Pondicherry’den gidiş dönüş için özel araç kiralayabilirsiniz. Trenle Puducherry tren istasyonu en yakın istasyon ve Lawspet, Puducherry en yakın havaalanıdır. Chennai, Hindistan’ın tüm büyük şehirleri tarafından hava ve demiryolu ile bağlantılıdır. Tapınak Chennai’den 138 Kms.
 • Tapınak Web Sitesi: Yok
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Krishna Jayanthi ve Vaikunta zamanları.
 • Diğer Aktiviteler: Tapınak, katkıda bulunabileceğiniz Anna Dhan tesislerine sahiptir. Tüm ziyaretçilere verilen ücretsiz prasadham ile tanınır. Su üzerinde yüzen 15-16 Kg’lık bir taş görülebilir ve ziyaretçiler için önemli bir cazibe merkezidir. Lanka’ya köprü yapmak için kullanılan taşlardan biri olduğu söyleniyor..

9. Thirunallar Saneeswaran Tapınağı:

Podicherry'deki tapınaklar

Thirunallar, Pondicherry bölgesinde küçük bir kasabadır ve aslında en çok bu tapınakla tanınır. Thirunallar Saneeswaran tapınağının Tamiller tarafından söylendiği gibi bir Lord Shani veya Saneeswaran tapınağı vardır ve kompleks içindeki başka bir tapınak, Lord Shiva’nın bir formu olan Lord Darbharanyeswaran’a adanmıştır. Muhtemelen Lord Shani’ye (Satürn) adanmış tek tapınaktır. Tapınağın ayrıca Navagrahaların putları vardır. Efsaneye göre Kral Nala bu tapınakta dua ederdi ve aslında o sırada hayatını etkileyen Shani veya Satürn’ün olumsuz etkilerinden kurtulur. Hayatınızı yöneten ve belirleyen gezegenlerin gücüne inanan adanmışlar bu tapınağa saygı duyarlar. Her 2 buçuk yılda bir, Satürn’ün bir Burçtan diğerine geçtiği söylenir ve o zaman, Shani tanrısına dualarını sunmak için bu yerde sıraya giren milyonlarca sadık adanmış bulacaksınız..

 • Adres: 73/1, 4. Ana Yol | Thirunallar, Karaikal 560010, Hindistan
 • Zamanlamalar: 06:00 – 12:30 ve 18:00 – 20:00. Cumartesi akşamları darshan 17:00 – 21:00 arasındadır..

  Kıyafet Kodu: Terbiyeli, tapınağa uygun kıyafetler

 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1-2 saat
 • Nasıl ulaşılır: Kendine ait bir istasyonu veya havaalanı yok. Ancak, Karaikal istasyonuna (büyük şehirlerle iyi bağlantılara sahip) ve tapınaktan sadece 7 Kms’ye giden bir trene binebilirsiniz. En yakın havaalanı Pondicherry Havaalanı’dır (arabayla 3-4 saat uzaklıktadır). Diğer tüm şehirlerden Thirunallar’a düzenli seferler var..
 • Tapınak Web Sitesi: Yok
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Aadi Pooram festivali burada kutlanır. En uğurlu zaman, elbette, Shani’nin gezegenler arasında geçiş yaptığı dönemdir (her 2 buçuk yılda bir). İnsanlar bir Maha Shani Dasha vs. ile karşı karşıya kaldıklarında çoğunlukla ülkenin farklı yerlerinden buraya gelirler..
 • Diğer Aktiviteler: Bhadrakali tapınağı yakındadır. Ayrıca etrafta yerel dükkanlar ve yemek mekanları bulabilirsiniz..

Sıkça Sorulan Soru ve Cevapları

1. Pondicherry’de Fransız Etkilerini ve Dokunuşunu Hayata Getiren ve Hem Hindu hem de Fransız Kültürlerinin Bir Karışımı Olan Herhangi Bir Tapınak Var mı??

Evet, KANNIGA PARAMESWARI TAPINAĞI, hem Deccan hem de Fransız mimari tarzlarının çarpıcı bir örnek oluşturmak için nasıl bir araya geldiğine dair bir fikir edinmek için keşfedilebilir. Lord Shakti’ye adanmıştır. Kutsal tavanlar, sütunlarda Tamil tipi motiflerle tipik bir Deccan mimari işçiliğini tasvir ederken, onları süsleyen cennetsel yaratıkların ve vitray panellerin bulunduğu duvarlar, Fransız kültürünün katkısını boyamaktadır..

2. Pondicherry’de Jain tapınağı var mı??

Evet, elbette, Puducherry bölgesi de Jainizm’in takipçileri için uygun ibadet yerlerine sahiptir. Popüler bir tanesi Digambar Jain tapınağıdır. Bir diğeri Shree Parshwanath Shwetambar Murtipujak Jain Mandir.

3. Pondicherry’de Evrensel Bir Dünya Dinini Takip Edenler veya Belirli Bir Dine Ait Olmayanlar İçin Odak ve İbadet Yeri Var mı??

Evet, Matrimandir sizi stresinizden ve kısıtlamalarınızdan kurtaracak türden bir yerdir, Herhangi bir dine ait değildir ve dua etmek, meditasyon yapmak isteyenler için güzel bir şekilde inşa edilmiş (barış olarak adlandırılan) bir açık alandır. ya da hoş, pozitif bir ortamda yoga yapın. Bu büyüleyici yeri inşa etmek 37 yıl sürdü ve mimari mükemmelliği ve Shri Aurobindo ile olan önemi nedeniyle turistleri cezbetti. Şehrin ruhu olarak bilinen bu, ruhsal kaçış için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir..

İster bir hac gezisi olsun, ister sadece iç huzuru ve kendinizi bulmak olsun, Pondicherry gezinizi ruhsal gündemi göz önünde bulundurarak planlayın. Manevi uyanışlar ve molalar için Pondy’ye ve esas olarak Auroville’e çekilen benzer düşünen ziyaretçilerle tanışacağınızdan emin olabilirsiniz. Bu birlik bölgesinin sevimli küçük kasabaları sizi büyüleyecek ve bu güzel ibadet ve meditasyon yerlerini gençleştirecek ve yeniden enerjilendirecek. Alışveriş yapmak için Fransız mutfakları ve biblolar, Hindistan’daki diğer yerlerden çok farklı olan sömürge dönemi hissi ve modern sofistike bir tür vibe ile buluşan eski bir dünya cazibesi Pondy’yi bir sonraki ziyaret etmeniz gereken yer yapıyor. Bu makalenin Pondicherry tatilinizin daha da ödüllendirici ve kolay olmasına yardımcı olup olmadığını bizimle paylaşın. Mutlu yolculuklar ve bir sürü güzel anı yolunuza çıkıyor.