Hindistan’ın kuzey kısmı Uttarkand, UP, Delhi, Jammu gibi eyaletlerden oluşuyor. & Keşmir ve Haryana. Hint-Gangetik ovası ve görkemli Himalayalar ile övünen Hint alt kıtasının gevşek bir şekilde tanımlanmış kuzey kısmıdır. Yaban hayatı koruma alanları, ışıltılı buzullar, tarihi kaleler ve zengin saraylar – adını siz koyun ve bu bölge her şeye sahiptir, keşfetmek için güzel bir alan ve seyahat listenizde en üst sıralarda yer alır. Bölgedeki farklı kültürlerin renkli karışımı, gezmeyi daha da büyüleyici kılıyor – Rajasthan bölgesinin baharatlı yemeklerini ve ışıltılı süslenmiş kıyafetlerini ve Himachal’ın basit kıyafetlerine ve yürüyüş parkurlarına canlı cam bileziklerini düşünün..

Yemyeşil vadiler, beyaz tüylerle kaplı dağ zirveleri, serinletici şelaleler ve akan küçük dereler… dahası ne? Kuzey Hindistan sadece eşsiz güzelliği ve zengin tipografisi için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer değil. Gerçekten manevi bir yolculuk arayanlar ve ilahi olanı arayanlar için ülkenin en önemli bölgelerinden biridir. Bölgede çok sayıda inanç, tanrı ve tanrıçaya ibadet edilir, ancak her yıl adanmışların ilgisini çeken en popüler (yalnızca Hindistan’da değil, hatta tüm dünyada) hac yerleri arasında yer alır. atalarımızın geçmişine ve genel olarak Hindistan’ın mirasına daha yakınız.

Dünyaca ünlü Altın Tapınak, Badrinath ve Amarnath’tan Vaishno Devi’ye – bu isimlerin tanıtılmasına gerek yok ve hepsi ülkenin bu kutsanmış bölgesini süslüyor. Nefes kesici güzellikte bir hac yolculuğuna hazır mısınız? Şimdi ziyaretinizi planlamaya başlamanız gereken Kuzey Hindistan’ın en önemli 9 tapınağının bu iyi düşünülmüş listesiyle sizi sıralıyoruz.!

1. Jaipur, Rajasthan’da Birla Mandir:

kuzey hint tapınakları

Birla Mandir, Jaipur, Rajasthan’daki Moti Dungari tepesinin tabanında yüksek bir zeminde yer almaktadır. 1988 yılında Birla Group of Industries tarafından inşa edilen oldukça yeni yapı, geceleri parlak bir şekilde aydınlatıldığında muhteşem görünüyor. Tapınak Lord Vishnu ve Tanrıça Lakshmi’ye adanmıştır. Tapınağın üç çarpıcı devasa kubbesi var. Mermer yapı, en azından söylemek gerekirse, büyüktür. Cömert yeşil bahçelerle çevrilidir ve etrafı rengarenk çiçeklerle doğa manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Duvarlar, büyük şairlerden ve benzerlerinden oymalar ve yazılarla dolu. Gerçekten Jaipur şehrinin ana simge yapılarından biridir ve hem dini hacılar hem de turistler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir..

 • Adres: Jawahar Lal Nehru Marg, Tilak Nagar, Jaipur, Rajasthan 302004
 • Zamanlamalar: 08:00 – 12:00 ve 16:00 – 20:00
 • Kıyafet Kodu: Böyle bir kıyafet kuralı yoktur, ancak bu bölgedeki tapınaklar için her zaman saygılı kıyafetler tavsiye edilir. Hafif pamuklu giysiler, Yaz sıcağında veya kış mevsiminde ziyaret ediyorsanız daha sıcak ve yünlü bir şey için idealdir..
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 30 dakika – 1 saat
 • Nasıl ulaşılır: Jaipur şehrinin kendisinde bulunur. Şehrin herhangi bir yerinden bu tapınağa ulaşmak için toplu taşıma araçlarını (taksi veya otomobil) kullanın.
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Hafta içi sabah ve akşam aarti zamanı (acele etmemek için). Diwali günü burada güzelce kutlanır ve kaçırılmaması gereken büyülü bir deneyim.
 • Diğer Aktiviteler: Bu tapınak, tüm dinler için sevgiyi ve kabulü teşvik ettiği için benzersizdir. Üç kubbe aslında ülkede ilk ortaya çıkan üç dini temsil ediyor. Kompleks ayrıca biblo satın almak için harika bir alışveriş merkezine ve ayrıca Birla ailesinin atalarından kalma sanat eserlerinin ve kıyafetlerinin sergilendiği bir müzeye sahiptir. Birla Mandirinden sonra Ganesh Mandir, Jantar Mantar ve Hawa Mahal’i ziyaret edebilirsiniz..

2. Amritsar’daki Altın Tapınak, Pencap:

kuzey hindistan'daki tapınaklar

Kuzey Hindistan’daki en ünlü tapınaklardan biri olan Harmandir Sahib Tapınağı, halk arasında Altın Tapınak (doğal görünümü ve altın kaplaması nedeniyle bilinir) olarak anılır. Evet, tapınağın üst katı aslında altınla kaplı. Bununla birlikte, yalnızca zengin görünümü nedeniyle önemli değil, aslında dünyanın en kutsal Sih Gurudwarası olarak kabul edilir. Her Sih, yaşamlarında en az bir kez buraya gelmek ister ve çoğunlukla buraya gelir. Amritsar, Pencap’ta bulunuyor. Dördüncü Sih Guru, Guru Ram Das tarafından 1574’te kuruldu. Altın tapınağın, tüm insanların ve dinlerin içeride hoş karşılandığını simgeleyen dört giriş kapısı vardır. Sihizm’in en kutsal metni olan Guru Granth Sahib, gündüzleri Gurudwara’da bulunur. Ücretsiz bir ortak mutfak ve yemek veya her gün 100.000 kişiyi çeken Langar’a sahiptir. Bu nedenle tapınak, dünyanın en büyük ücretsiz mutfağı olarak da bilinir. Mimarisi kesinlikle büyüleyici ve Hindu ve Müslüman tarzlarının mükemmel bir uyumunu gösteriyor.

Parlamak ve sihir yaratmak için bir araya gelen inşaat.

 • Adres: Altın Tapınak Yolu, Atta Mandi, Katra Ahluwalia, Amritsar, Pencap 143006
 • Zamanlamalar: 08:00 – 19:00
 • Kıyafet Kodu: Sıkı bir kıyafet kuralı yoktur, ancak omuzlarınız gibi belirli kurallar örtülmelidir (bu nedenle kolsuz giymeyin) ve diz seviyenizin üzerinde şort veya elbiselerden kaçının. Tapınağa girerken başınızı örtmeniz gerekiyor, bu yüzden eşarp / mendil ve chunris taşıyın..
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 3 saat
 • Nasıl ulaşılır: Tapınağa ulaşmak için taksi ve araba gibi toplu taşıma araçları rahatlıkla kullanılabilir. Bazıları da bunun için özel araba kiralar. Tapınak güveni ayrıca Amritsar tren istasyonundan bölgeye ücretsiz otobüs seferleri düzenledi..
 • Tapınak Web Sitesi: http://sgpc.net/sri-harmandir-sahib/
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Vaisakhi (Nisan ayının ikinci haftası) buradaki ana festivaldir. Guru Nanak Jayanti de büyük bir şekilde kutlanır. Daha da aydınlatılmış bir güzellik ve havai fişek gösterisi için Diwali’yi ziyaret edin.
 • Diğer Aktiviteler: Tapınak, Amritsar şehrinin adını aldığı mistik Amrit Sarovar’ın merkezinde inşa edilmiştir. Tapınağın etrafındaki bu tank, iyileştirici güçleri ile tüm dünyada ünlüdür. Bu kutsal sulara dalmak için dünyanın dört bir yanından gelen milyonlara katılın. Tesisin içindeki kutsal Sih silahlarının bir koleksiyonunu görebilir ve ayrıca Sihlerin Babürlerin ellerinde nasıl işkence gördüğüne bir göz atmak için içeride bir Sih müzesi de vardır..

3. Anantnag, Jammu’daki Amarnath Tapınağı & Keşmir:

kuzey hindistan'daki tapınaklar

Amarnath tapınağı, Pahalgam, Keşmir’den 3888m ve 45 Kms civarında yüksektir ve esas olarak kardan bir Shiva Linga’nın doğal oluşumu nedeniyle popülerdir. 130 fit yüksekliğindeki Amarnath mağarasının içinde su damlalarının donması nedeniyle oluşan dikit Hindular tarafından Shiva Linga olarak kabul edilir. Kuzey Hindistan’daki antik tapınaklardan biridir. Hinduizm’in en kutsal tapınaklarından biri olarak kabul edilen kutsal Amarnath mağarasından oluşur. İnsanlar buranın Lord Shiva’nın yeryüzündeki evi olduğuna inanıyor. Efsaneye göre Shiva, yaratılışın ve ölümsüzlüğün sırrını onunla paylaşmak için Parvati ile birlikte mağaraya girdi. Muazzam adanmış kalabalıklar, haziran ve ağustos aylarında yıllık kutsal Amarnath yatra’nın tadını çıkarır. Dünyanın her yerinden hacılar, Temmuz-Ağustos aylarında Shravan Mela’nın 45 günlük sezonunda Shiva Linga’ya ibadet etmek için yeri ziyaret ediyor. Lord Shiva’nın, adanmışlarını, sevgisi ve kutsamalarıyla duş alabilecekleri bu karla kaplı dindar mağarayı ziyaret etmeye çağırdığına inanılıyor. Çevredeki karlı dağların güzel ortamı, size gelişmiş bir dinginlik ve ilahi mutluluk dokunuşu bırakacaktır. Ancak, burada trekking yapmanın tam olarak sorunsuz olmadığını ve aşırı hava koşulları ve topografya için iyi stoklanmış ve hazırlıklı gelinmesi gerektiğini unutmayın..

 • Adres: Baltal Amarnath Trek, Orman Bloğu, Anantnag, Pahalgam, Jammu ve Keşmir 192230
 • Zamanlamalar: 9:00 – 17:00
 • Kıyafet Kodu: Buraya gelirken rahat yünlü giysiler olmazsa olmazlardandır ve hava her zaman soğuktur. Maymun şapkaları, yağmurluklar, eldivenler vb..
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: >3 saat
 • Nasıl ulaşılır: Biri Baltal’dan diğeri Pahalgam’dan olmak üzere iki güzergah var. Baltal, karayolu ve helikopterle kapatılabilen Mağaraya sadece 14 km uzaklıktadır. Pahalgam, mağaraya 47 km ve yürüyüşün başlangıç ​​noktasıdır. Her iki başlangıç ​​noktası da Srinagar ile iyi bir şekilde bağlantılıdır. Srinagar en yakın havaalanı ve Jammu en yakın tren istasyonu.
 • Tapınak Web Sitesi: http://www.shriamarnathjishrine.com/
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Amarnath Yatra sadece Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşir. Haziran sonunda başlayıp daha karışık olabilecek yatranın ilk haftasını atlamak tavsiye edilir..
 • Diğer Aktiviteler: Pahalgam, sizi büyüleyecek, keşfedilecek doğal bir kasabadır. Shri Shankar Acharya tapınağı da nispeten yakın.

4. Vaishno Devi, Trikuta Dağları, Jammu & Keşmir:

kuzey hindistan'daki tapınaklar

Jammu Trikuta dağlarında bulunan Vaishno Devi tapınağı & Keşmir, Ana Tanrıça Mahalakshmi’ye adanmıştır. Kutsal türbe her yıl 10 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Mahalakshmi’nin idolü bir kaplana biner ve yedi kolunda trident, yay, ok, lotus, topuz ve kılıç tutar. Sekiz kol abhaya jestindedir. Mağara 5200 ft yükseklikte yer almaktadır ve yatris, 14,5 km uzaklıktaki Katra’daki ana kamptan mağaraya gider. Daha çok ‘Moonh Maangi Muradein Poori Karne Wali Mata’ olarak bilinen, hedeflediğiniz her şeye ulaşmanıza yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Bu siteye hac ziyaretlerinin ne zaman başladığı kesin olarak belirlenmemiştir. Bununla birlikte, kaya mağaralarının yaklaşık bir milyon yaşında olduğu araştırılmıştır..

 • Adres: Katra-Reasi Rd, Bhavan, Katra, Jammu ve Keşmir 182301
 • Zamanlamalar: 05:00 – 12:00 ve 16:00 – 21:00
 • Kıyafet Kodu: yazlar için hafif yünlüler, kışlar için kalın yünlüler önerilir. Kanvas ayakkabılar giyin ve özellikle yürüyerek ulaşıyorsanız süslü ayakkabılardan kaçının..
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: >3 saat
 • Nasıl ulaşılır: Jammu havaalanı 50 km uzaklıktadır. Trenle, Udhampur tren istasyonu en yakın istasyondur ve karayoluyla devlet tarafından işletilen J & K otobüsleri sizi Katra’dan alıp götürüyor.
 • Tapınak Web Sitesi: https://www.maavaishnodevi.org/introduction.aspx
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Chaitra ve Navratra Festivali son derece popülerdir ve aşırı saatlerce sıraya giriyorsanız (kalabalık böyle zamanlarda delirdiği için) çok hayırlı bir zamandır. Daha rahat bir darshan istiyorsanız, kalabalıktan kaçınmak için kışları (musonları ve yeni yılları geride bırakarak) planlamayı deneyin..
 • Diğer Aktiviteler: Ardh Kuwari Mağarası ve Bhairavnath Tapınağı, buradayken mutlaka ziyaret edilmelidir. Bölgedeki sokak alışverişi, arkadaşlarınız ve aileniz için geri almanız için size birkaç hediyelik eşya getirebilir..

5. Himachal Pradesh, Kangra Bölgesindeki Jwalamukhi Devi Tapınağı:

kuzey hindistan'daki tapınaklar

Himachal Pradesh’in Kangra semtinde bulunan Jwalamukhi Devi Tapınağı, alevli ağız tanrısı Tanrıça Jwalamukhi’ye adanmıştır. Tanrıya, kayanın yarıklarından çıkan alevler şeklinde tapılır. Durga Mata’nın bir formu olarak kabul edilir. Çukurdaki kutsal alevlere genellikle süt ve su sunulur ve tanrıya bhog veya rabri sunulur. Havan ve Aarti günlük olarak yapılır ve Durga Saptasati’nin bölümleri okunur. Tapınak Raja Bhumi Chand Katoch tarafından yaptırılmıştır. 52 Shakti Peethas’tan biri ve çok önemli biri olarak tanımlanır. Daha ne? Dhauladha tepeleri ona bakan konumu ile güzel pitoresktir..

 • Adres: Jawala Ji Tapınağı Yolu, Jawalamukhi, Himaşal Pradeş 176031
 • Zamanlamalar: 6 AM – 5 PM
 • Kıyafet Kodu: Böyle bir kıyafet kuralı yok.
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 12 saat
 • Nasıl ulaşılır: En yakın havaalanı Gaggal’dadır (50 Km). En yakın istasyon 20 Km. Dharamshala, Gaggal vb. yerlerden tapınağa ulaşmak için direkt otobüsler ve taksiler gibi toplu taşıma araçları kullanılabilir..
 • Tapınak Web Sitesi: https://jawalaji.in/
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Jwalamukhi mela sırasında (tonlarca eğlence ve dini coşkuyla renkli fuarlar)
 • Diğer Aktiviteler: Gyuto Manastırı 2,8 Km uzaklıktadır.

6. Yeni Delhi’deki Lotus Tapınağı:

kuzey hindistan'daki tapınaklar

Lotus tapınağı olarak da bilinen Bahai tapınağı, Delhi’nin en güzel ve eşsiz tapınaklarından biridir. Bu tapınak nilüfer çiçeği şeklindedir ve geceleri aydınlatıldığında parlak görünür. Bu tapınağı çevreleyen bahçe de oldukça pitoresk ve piknik yapmak için harika bir yer. İnşaatı 10 milyon dolara mal oldu. Lotus çiçeği şeklindeki bu çarpıcı mimari parça, Hint Yarımadası’nın Ana Tapınağı olarak hizmet ediyor. Bu, dinden bağımsız olarak herkese açık olan bir Bahai Mabetidir. Bahai kanunlarına göre, insanlar sadece Bahai inancının veya başka herhangi bir dinin kutsal kitaplarını zikredebilirler. Tapınağın içinde herhangi bir törensel uygulama yapılamaz. Her gün gelen 8.000 ila 10.000 adanmış ile dünyanın en çok ziyaret edilen ibadet yerlerinden biri haline geldi. Modern kuzeyde Hint tapınak mimarisinin mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir örneğidir..

 • Adres: Lotus Temple Rd, Bahapur, Shambhu Dayal Bagh, Kalkaji, Yeni Delhi, Delhi 110019
 • Zamanlamalar: Kışları 09:00 – 17:30 ve yazları 09:00 – 19:00. Pazartesi günleri kapalı.
 • Kıyafet Kodu: Böyle bir kıyafet kuralı yok.
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 1 – 1: 30 Saat
 • Nasıl ulaşılır: En Yakın Metro İstasyonu: Kalkaji Mandir
 • Tapınak Web Sitesi: http://www.bahaihouseofworship.in/
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Kavurucu Delhi sıcağından kaçmak için kışları.
 • Diğer Aktiviteler: Oditoryumlarda dini inançlar ve Bahai inancı hakkında filmler de gösteriliyor. Burada konserler de düzenleniyor. Hareketli Nehru bölgesini keşfedebilir veya yakındaki ISKON tapınağını ziyaret edebilirsiniz..

7. Uttarkand, Haridwar’daki Mansa Devi Tapınağı:

kuzey hindistan'daki tapınaklar

Mansa Devi tapınağı, kutsal Haridwar, Uttarkand kentindeki Sivalik tepelerinde Bilwa Parvat’ın tepesinde yer almaktadır. Haridwar’daki beş hacdan biridir. Tapınak, Manasa’nın kutsal bir meskenidir ve arzuların yerine getirildiği ibadet yerlerini gösteren bir Siddh Peetha’dır. Kuzey Hindistan tapınağı, Ganj Nehri’nin güzel manzaralarını sunmaktadır. Tapınak en çok Navratra ve Kumbh Mela sırasında ziyaret edilir. Başlangıçta tapınağa ulaşmak için, yalnızca merdiven yolunu kullanarak tamamen yukarı çıkma seçeneği vardı. Ancak, son zamanlarda ziyaretçileri tapınağa ve tapınaktan getirmek için bir teleferik kuruldu. Teleferik ücretlidir, ancak bu saf konumun ormanları ve dağları arasında gezinmek zihin ve ruh için büyüleyicidir. Neden Manasa? Tapınağın adaçayı Kashyap’ın düşünce ve zihni nedeniyle mevcut olduğu söylenir ve bu nedenle böyle adlandırılır..

 • Adres: Haridwar, Uttarkand 249401
 • Zamanlamalar: 08:00 – 17:00.
 • Kıyafet Kodu: Saygılı giyim önerilir.
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 2 saat
 • Nasıl ulaşılır: En yakın Havaalanı Dehradun’dur (yaklaşık 50 Km) ve buradan sonra taksilere kolayca ulaşılabilir. Trene biniyorsanız, tapınağa sadece 2 Km uzaklıktaki Haridwar istasyonunda inin. Delhi’den direkt otobüsler de mevcuttur. Bölgeye girdikten sonra tapınağa teleferikle çıkabilirsiniz..
 • Tapınak Web Sitesi: https://haridwar.nic.in/
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Navaratri buradaki en büyük festivaldir ve Kumbha Mela Haridwar zamanı elbette bir ömür boyu sürecek bir deneyimdir..
 • Diğer Aktiviteler: Turistler, dileklerinin yerine getirilmesi için hayırlı olduğunu düşünüyorlar. Bir dileği ifade eden bir ip bağlayabilir ve daha sonra yerine getirildiğinde çözebilirsiniz. Sadece en iyi tapınakları değil, aynı zamanda dudak şapırdatan sokak yemeklerini de sunan Haridwar kutsal şehrini yürüyerek keşfedin. Maya Devi tapınağı da ziyaret etmek için yakındadır.

8. Thanesar, Haryana’daki Sthaneshwar Mahadeva Tapınağı:

kuzey hindistan'daki tapınaklar

Bu, Hindu kültürü ve mitolojisi ile eski efsanevi ilişkisi nedeniyle son derece önemlidir. Aslında yaklaşık 5000 yaşında! Efsaneye göre tanrı Brahma Shiv Lingam’ı ilk kez burada gömdü. Böylece Şiva’ya aslında ilk kez bu kutsal yerde tapınıldığı söylenir. Bu aynı zamanda Pandavaların Krishna ile birlikte Mahabharata savaşını kazandıktan sonra Lord Shiva’ya dua ettiği tapınaktır. Böylece kuzeydeki Hint tapınakları tarihini zenginleştirir ve onu başka bir düzeye taşır. Haryana’nın Kurukshetra bölgesindeki kutsal Thanesar kasabasında yer almaktadır. Popüler inanışlara göre tapınağa bitişik olan tankın suları kutsaldır. Staneswar tapınağı Lord Shiva’nın meskenidir.

 • Adres: Kuber Kolonisi, Thanesar, Haryana 136118
 • Zamanlamalar: 6:00 – 20:00.
 • Kıyafet Kodu: Böyle bir kıyafet kuralı yok ama muhafazakar kıyafetler önerildi.
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 2-3 Saat
 • Nasıl ulaşılır: En yakın havaalanı Delhi (160 Km) ve Chandigarh’dır (90 KM). en yakın havaalanları Delhi (160 km) ve Chandigarh’da (90 km) bulunmaktadır. Delhi’den Kurukshetra’ya taksi, otobüs ve tren mevcuttur & Çandigarh. Trene biniyorsanız Kurukshetra Kavşağı tapınağa sadece 3,5 km uzaklıktadır. UP’nin diğer bölgelerinden karayoluyla geliyorsanız, özel arabaları, otobüsleri veya taksileri de kullanabilirsiniz..
 • Tapınak Web Sitesi: Yok
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Shivratri burada büyük bir coşkuyla kutlanır
 • Diğer Aktiviteler: Tapınağın ışık ve ses gösterisi, ek bir cazibe merkezidir. Ayrıca, çevreleyen sular (tapınak tankı) suya dalmak için son derece hayırlı olarak kabul edilir..

9. Badrinath, Uttarkand’daki Badrinath Tapınağı:

kuzey hindistan'daki tapınaklar

Badrinath tapınağı Uttarakhand, dört Char Dham’dan biridir. Tapınak, Badrinath olarak tapılan Lord Vishnu’ya adanmıştır. Alakananda Nehri kıyısında yer alır ve Hindistan’ın en çok ziyaret edilen hac merkezlerinden biridir. Vishnu’nun siyah taş heykeli 3,3 fit uzunluğundadır ve sekiz swayamvyaktakshetradan biri olarak kabul edilir. Burada kutlanan en önemli festival Mata MurtiKa Mela’dır. Tapınak her yıl sadece 6 ay (Nisan-Kasım) açıktır. Himalaya konumu nedeniyle diğer aylardaki aşırı hava koşulları her zaman çalışmasına izin vermiyor. Sonuçta tapınak deniz seviyesinden 3133 m yüksekliktedir. Diğer hac siteleri arasında maksimum ziyaretlerden birine sahip olduğu kaydedildi.

 • Adres: Badri’den Mata Murti yoluna, Badrinath, Uttarkand 246422
 • Zamanlamalar: 07:30 – 13:00 ve 16:00 – 21:00
 • Kıyafet Kodu: Kışlık giyim ve rahat ayakkabılar ideal olacaktır.
 • Yaklaşık. Ziyaret Süresi: 3Saat – yarım gün
 • Nasıl ulaşılır: 1 Km uzaklıktaki en yakın standa (Narayan Palace Road) gidiş ve dönüş otobüsleri alınabilir. Birçok kişi tapınağa ulaşmak için özel araba da kiralıyor. Taksiler de aynı şekilde mevcuttur, ancak şehirde bir kez, güzelliğini yürüyerek keşfetmeyi deneyin. Buraya ulaşmak için Dehradun’dan bir helikopter de alabilirsiniz..
 • Tapınak Web Sitesi: http://uttaranchaltourism.org/
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Mata Murti Ka Mela zamanı.
 • Diğer Aktiviteler: Tapt Kund’a dalın ve. Macera bağımlıları Neelkanth, Satopanth ve Charanpaduka Dağları ana kamplarına doğal bir yürüyüş yapabilir.

Yukarıda özetlenen tapınaklarda dolaşmayı ne kadar sevdiğinizi ve genel olarak Kuzey Hindistan deneyimlerinizi bize yazın. Umarım bu liste gelecekteki hacınızı planlamanıza yardımcı olur ve aynı konuda geri bildirim almaktan çok mutlu oluruz. İyi yolculuklar ve ilahi her zaman sizinle olsun.