Hindistan’daki en mimari tapınakları ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Odisha’daki tapınakları ziyaret etmek iyidir. Odishan tapınaklarında gördüğünüz mimari eserler, dünyanın her yerindeki turistler arasında biliniyor. Binlerce insan Orissa’daki tapınakları ziyaret etmek, sadece tapınaklarda yapılan heykelleri ve güzel mimari çalışmaları keşfetmek için Orissa’ya geliyor. Odisha eyaletinin birçok güzel tapınağı var.

Odisha’daki En İyi 9 Tapınağa Ayrıntılarıyla Bir Göz Atalım:

1. Lord Jagannath, Lord Balabhadra ve Tanrıça Subhadra’nın Puri’deki Jagannath Tapınağı:

odisha'daki tapınaklar

Char Dham hac yerleri Hindu adanmışları için çok önemli ve önemlidir. Puriis sahil kasabasında bulunan Sri Jagannath tapınağı, 12. yüzyılda inşa edilmiş dört Char Dham noktasından biri. Lord Jagannath, Lord Balabhadra ve Tanrıça Subhadra tapınağın baş tanrılarıdır. Lord Jagannath, Lord Vishnu’nun bir şeklidir. Ünlü Chariot festivali veya RathYatra, tapınağın en önemli festivalidir ve son derece popülerdir. Tapınak, üç ana tapınak tanrısının tapınak arabalarında süslendiği Yıllık Rath Yathra’sı ile ünlüdür. Lord Jagannath’ın ahşap figürü, orijinalin tam bir kopyası olarak oyulmuş bazı korkmuş ağaçlar kullanılarak değiştirildi..

 • Tapınak Zamanlamaları: Tüm günler 05:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır..
 • Tapınak Adresi: Jagannath Tapınağı, Puri bölgesindeki Puri Taluk, Orissa – 752001.
 • Kıyafet Kodu: Jagannath Temple Puri, Odisha’ya girmek için böyle bir kıyafet kuralı yoktur..
 • Nasıl ulaşılır: Trenle Puri tren istasyonunda inin ve oradan tapınağa 7 km. Karayoluyla geliyorsanız, 3,1 km Kızılhaç Yolu üzerinden gelin. Havayolları ile Bhubaneshwar havaalanında inmeniz ve seyahat etmeniz gerekiyor..
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Sri Jagannath Tapınağı’nda düzenlenen Yıllık Rath Yatra, ziyaret etmek için en iyi zamandır..
 • En Yakın Cazibe: Narendra Sarovara, Chilika vahşi yaşam koruma alanı, Puri plajı, Sudarshan zanaat müzesi.

2. Brahmapur Şehri Yakınındaki Maa Tara Tarini Tapınağı:

odisha'daki tapınaklar

Maa Tara Tarini tapınağı, Ana Tanrıça’nın en eski hac merkezlerinden biridir ve Hindistan’daki dört büyük Shakti Peethas’tan biridir. Ganjam bölgesindeki Brahmapur şehri yakınlarındaki Rushikulya Nehri kıyısındaki Kumari tepelerinde yer almaktadır. Sati Devi’nin göğüslerinin burada tapınakta düştüğüne ve tapınağın Maa Tara Devi olarak anıldığına inanılıyor. Chaitra Mela veya Yatra, burada en çok kutlanan festivaldir. Tarihin yanı sıra, bu tapınağın etrafında gelişen bazı gizemler var. Bu yer Hindular için çok önemlidir, çünkü kalplerinden dua ederlerse tüm dileklerin Maa Tara Tarini tarafından yerine getirileceğine inanılır..

 • Tapınak Zamanlamaları: 17.00 – 12.35, 14.15 – 21.45, gece saatleri değişebilir.
 • Tapınak Adresi: Tapınak Yolu, Rushikulya Nehri Yakınında, Raipur, Odisha 761018.
 • Kıyafet Kodu: Maa Tara Tarini Tapınağı’nı ziyaret etmek için belirli bir kıyafet kuralı yok.
 • Nasıl ulaşılır: Uçakla Bhubaneshwar havaalanında (174km uzaklıkta), trenle 32km uzaklıktaki Berhampur’da ve karayoluyla inin, Berhampur’dan Tara Tarini kavşağına (32km) direkt otobüse binin.
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Chaitra Mela, bu tapınağı ziyaret etmek için en iyi zamandır..
 • En Yakın Cazibe: Gopalpur Plajı, Jiranga Manastırı.

3. Lord Sun Konark’taki Konark Güneş Tapınağı:

odisha'daki tapınaklar

Konark’ta bulunan Konark Sun tapınağı, 1250 civarında inşa edilmek üzere inşa edilmiş 13. yüzyıldan kalma bir Güneş tapınağıdır. Yapının büyük bir kısmı harap durumda olsa da, taş tekerlekler, duvarlar ve sütunlarla özenle oyulmuş devasa bir araba şeklindedir. Güneş Tanrısı Surya’ya adanmıştır. Tapınağın tekerlekleri, zamanı hesaplamak için kullanılabilen güneş saatleridir. Konark Güneş Tapınağı siyah granitten yapılmıştır ve bu nedenle ‘Kara Pagoda’ olarak bilinir. Enfes taş oymaları ve mimarisiyle tanınan Konark Güneş Tapınağı, en kalabalık Odisha tapınaklarından biridir. Turistler için her gün 19.00’da başlayacak ve 20.00’de sona erecek olan bir ışık ve ses gösterisi var..

 • Tapınak Zamanlamaları: 06:00 – 20:00
 • Tapınak Adresi: Konark, Odisha 752111
 • Kıyafet Kodu: Belirli bir kıyafet kodu yok
 • Nasıl ulaşılır: Hava yoluyla, 64 km uzaklıktaki Bhubaneshwar havaalanına inin. Trenle 31 km uzaklıktaki Puri tren istasyonunda ve karayoluyla 35 km uzaklıktaki Puri otobüs durağında durun.
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: 19:00 – 20:00 IST arasındaki zaman, ışık ve ses gösterisini görmek için Konark Güneş Tapınağı’nı ziyaret etmek için harika bir zamandır..
 • En Yakın Cazibe: Sadece 3 km uzaklıktaki Chandra bhaga deniz plajı

4. Bhubaneshwar’daki Ram Mandir:

odisha'daki tapınaklar

Bhubaneshwar’ın kalbinde yer alan bir tapınak kompleksi, Lord Rama, Lord Lakshman ve Tanrıça Sita’nın resimlerini barındıran Ram Mandir’dir. Tapınağın ayrıca diğer tanrı ve tanrıçalarla birlikte Lord Shiva, Hanumana’ya adanmış tapınakları vardır. Ram Mandir, en popülerleri Ram Navami, Vivaha Panchami, Dussehra, Janmashtami, Shiva Ratri ve Pana Sankranti olan birçok Hindu festivalini kutluyor. Tapınak, birçok insanı çeken Raksha Bandhan’da yıllık bir fuar düzenliyor. Tapınak zamanlamaları Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri değişebilir, ancak diğer günler için olağan zamanlamalar 06:00 – 21:30 arasındadır. Bu tapınağın öne çıkan bir diğer özelliği de sabah ve akşam sunulan ve ülkenin her yerinden birçok turistin görmeye geldiği özel bir Aarathi’nin olmasıdır..

 • Tapınak Zamanlamaları: 06:00 – 21:30
 • Tapınak Adresi: Naka Kapısı Chowk, Khandagiri, Bhubaneswar, Odisha 751030
 • Kıyafet Kodu: belirli bir kıyafet kodu yok
 • Nasıl ulaşılır: Otobüsle 333 numaralı otobüse binin ve Naka Gate durağında durun. Veya 405, 423 numaralı otobüse binin ve The World durağında inin..
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Dussehra, Janmashtami, Ram Navami, Pana Sankranti, Shiv Ratri ve Vivah Panchami bu şehri ziyaret etmek için en iyi zamanlar..
 • En Yakın Cazibe: Isckon tapınağı, Orissa Modern Sanat galerisi, Trtibal sanat ve eserleri müzesi, Biju Patnaik parkı, Udayagiri mağaraları, Nandankanan hayvanat bahçesi.

5. Cuttack’teki Dhabaleswar Tapınağı:

odisha'daki tapınaklar

Dhabaleswar tapınağı, güzel Dhabaleswar adasındaki Cuttack’a 37 km uzaklıkta yer almaktadır ve Lord Shiva’ya adanmıştır. Tapınak, Mahanadi Nehri’nin kıyısında yer alır ve 10. ve 11. yüzyılın başlarına kadar uzanan taş oymalara sahiptir. Burada kutlanan başlıca festivaller, Shukla Paksha Chaturdashi’deki bir fuar olan Shiva Ratri, Pausha Purnima, Dol Purnima ve Kartika Purnima’dır. Dhabaleswar tapınağı, en eski Odisha tapınaklarından biridir..

 • Tapınak Zamanlamaları: 05:00 – 12:30 ve 13:00 – 21:00
 • Tapınak Adresi: Kanal Yolu, Ranihat Kolonisi, Mangal, Odisha 753007
 • Kıyafet Kodu: Belirli Kıyafet Kodu Yok
 • Nasıl ulaşılır: Otobüsle geliyorsanız, tapınağa 37 k uzaklıktaki Cuttack’a inin. Hava yoluyla, en yakın havaalanı tapınağa 14 km uzaklıktaki Bhubaneshwar’dır. Trenle en yakın yerel istasyon Kapılas yolu (52 km) ve en yakın posta istasyonu Cuttack (38 km)
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Dol Purnima, Kartik Purnima, Pausha Purnima, Shiv ratri ve Shukla Paksha Chaturdashi bu tapınağı ziyaret etmek için en iyi zamanlar..
 • En Yakın Cazibe: Odisha deniz müzesi, Nandankanan hayvanat bahçesi, Barabati kalesi ve Cuttack geyik parkı.

6. Lord Shiva’nın Bhubaneshwar’daki Mukteshvara Tapınağı:

odisha'daki tapınaklar

Mukteshvara tapınağı da Odisha’nın başkenti Bhubaneshwar’da yer almaktadır. Bu Hindu tapınağı 10. yüzyılda inşa edilmiştir ve ‘Özgürlük Tanrısı’ anlamına gelen Lord Shiva ve Mukteshvara’ya adanmıştır. Tapınak kompleksinin dış duvarları, örneğin Tanrıça Saraswati, Ganesha ve Lakulisha gibi Hindu Tanrıları ve Tanrıça nişlerine sahiptir. Tesis bünyesinde her yıl Mukteshvar Dans Festivali olarak bilinen üç günlük bir dans festivali düzenlenmektedir. Tapınak 35 metre yükseklikte yer almaktadır, bu nedenle Orissa tapınaklarının tarihi ve mimarisinin araştırılmasında önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu tapınağın iç kısımları güzel mimari eserler ve heykellerle oyulmuştur. Bu tapınak küçük olmasına rağmen, her gün birçok insan Mukteswara tapınağını ziyarete gelir çünkü kalbimizin derinliklerinden dua edildiğinde tüm dileklerimizin gerçekleştiğine inanılır..

 • Tapınak Zamanlamaları: Tüm günler 6.30 – 19.30
 • Tapınak Adresi: Bhubhaneswar, Odisha
 • Kıyafet Kodu: belirli bir kıyafet kodu yok
 • Nasıl ulaşılır: Bhubaneswar’dan herhangi bir otobüs veya taksiye binerek Lord Siva’nın Mukteswara tapınağına kolayca ulaşılabilir..
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Yıllık Mukteshwar dans festivali bu tapınağı ziyaret etmek için iyi bir zamandır..
 • En Yakın Cazibe: Ekamra mirası yürüyüşleri, Lingaraja tapınağı, kabile sanatları ve eserleri Müzesi ve Dhauli giri tepeleri.

7. Bhubaneshwar’daki Lingaraja Tapınağı:

odisha'daki tapınaklar

Odisha’daki en eski tapınaklardan biri olan Lingaraja tapınağı, Bhubaneshwar’da yer almaktadır. Lord Shiva’nın bir enkarnasyonu olan Lord Harihara’ya adanmış bir Hindu tapınağı. Tapınak Kalinga mimari tarzında inşa edilmiştir. Tapınağın Deula tarzındaki yapısı, Vimana, Jagamohana, Natamandira ve Bhoga-mandapa olmak üzere dört bileşenden oluşuyor. Bindusagar tankının suyunun ruhsal ve fiziksel hastalıkları iyileştirdiğine inanılır, bu nedenle hacılar festivaller sırasında nehre kutsal bir dalış yaparlar. Tapınağın ana festivalleri Shiva Ratri ve RathaYatra’dır. Bhubaneswar’daki Lingaraja tapınağını ziyaret etmek için en iyi zaman Sivaratri kutlamaları sırasındadır. Lingaraja tapınağının benzersiz özelliklerinden biri, lingamın kendisinden kaynaklandığına inanılmasıdır. Bu nedenle Swayambhu olarak da bilinir, bu nedenle tanrıya hem Lord Vishnu hem de Shiva olarak tapılır..

 • Tapınak Zamanlamaları: her gün 5.00 ile 9.00 arasında açık
 • Tapınak Adresi: Rath Rd, Lingaraj Nagar, Eski Şehir, Bhubaneswar, Odisha 751002
 • Kıyafet Kodu: belirli bir kıyafet kodu yok

 • Nasıl ulaşılır: Uçakla geliyorsanız Biju Patnaik havaalanında inin. Karayoluyla Mukteswara tapınağına giden birkaç otobüs var. Trenle geliyorsanız, Bhubhaneswar istasyonunda inin..
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Shivratri ve Pazartesi günleri bu tapınağı ziyaret etmek için en iyi zaman.
 • En Yakın Cazibe: Dhauli giri tepeleri, Ekamra mirası duvarları, Ratnagiri Budist kazısı ve Ashokan kaya fermanı.

8. Bhubaneshwar’daki Rajarani Tapınağı:

odisha'daki tapınaklar

Bhubaneshwar’ın yerlileri tarafından atıfta bulunulan ‘aşk tapınağı’ Rajarani tapınağıdır. Yerel adını, tapınak binası içindeki kadın ve çiftlerin erotik oymalarından alır. Tapınak, nişlere göre Saivite olarak sınıflandırılmıştır, ancak özellikle herhangi bir tanrı veya tanrıçaya adanmamıştır. Tapınağın 11. ve 12. yüzyıllarda yapıldığı söyleniyor. Kompleks içindeki tapınak tarafından her yıl ağırlıklı olarak klasik, Hindustani, Karnatik ve Odissi müziğine odaklanan üç günlük bir Rajarani Müzik Festivali düzenlenmektedir..

 • Tapınak Zamanlamaları: Her gün açık – 6.30 – 19.00
 • Tapınak Adresi: Tankapani Yolu, BOI ATM Yakını, Bhubaneswar, Odisha 751002
 • Kıyafet Kodu: Belirli bir kıyafet kodu yok
 • Nasıl ulaşılır: Trenle gelirken Master kantin yemekhanesinde inin, hava yolu ile geliyorsanız Biju Patnaik havalimanında inin..
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: 3 gün süren Rajarani Festivali, Rajarani Tapınağı’nı ziyaret etmek için iyi bir zaman..
 • En Yakın Cazibe: Dhauligiri Shanti Stupa, Isckon tapınağı, Udaygiri mağaraları, Vaital deul tapınağı ve Ekamra Kanan.

9. Lord Vishnu’nun Puri’sindeki Gundicha Tapınağı:

odisha'daki tapınaklar

Puri’de bulunan Gundicha tapınağı tüm yıl boyunca çoğunlukla boş kalır, ancak Puri’nin yıllık RathaYatra’sı sırasında önemli bir destinasyondur. Araba festivalinin 9 günü boyunca Jagannath, Balabhadra ve Subhadra tanrılarının görüntüleri var. Tapınak Jagannath’ın Bahçe Evi olarak bilinir ve Kalinga tarzı mimaride inşa edilmiştir. Tapınak açık renkli gri kumtaşı kullanılarak yapılmıştır. Bu tapınağın ana cazibe merkezi, tapınağın etrafına yayılmış devasa ve güzel bahçedir. Bu nedenle Gundicha tapınağı, Jagannath’ın Bahçe Evi olarak da bilinir..

 • Tapınak Zamanlamaları: Her gün 06:00 – 22:00 saatleri arasında açık
 • Tapınak Adresi: Puri, Odisha 752002
 • Kıyafet Kodu: belirli bir kıyafet kodu yok
 • Nasıl ulaşılır: Hava yoluyla, durdurulacak en yakın havaalanı, tapınağa 60 km uzaklıktaki Bhubaneswar’dır. Trenle en yakın istasyon Puri’dir..
 • Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Rath Yatra olarak da bilinen dokuz günlük araba festivali, bu tapınağı ziyaret etmek için iyi bir zaman..
 • En Yakın Cazibe: Chilika vahşi yaşam koruma alanı, Puri plajı, Jagannath tapınağı ve Vimala tapınağı.

Yoğun programınızdan sıkıldıysanız ve antik tarihimize ve heykellerimize bir göz atmak istiyorsanız, Odisha’da bir tapınak ziyareti gitmek için en iyi seçimdir. Yukarıda sayılan tüm bu tapınaklar, enfes mimari eserleri ve taş işlemeleri ile tanınmaktadır. Yukarıdaki tapınaklardan herhangi birine daha önce burada bulunduysanız, lütfen değerli geri bildirimlerinizi paylaşın. Deneyimlerimizi paylaşalım ki herkes süper tarihi tapınaklarımız hakkında bilgi alabilsin..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

1. Gundicha tapınağı en yakın ana tren istasyonundan ne kadar uzakta?

Cevap: Yaklaşık 1km’dir. tren istasyonundan.

2. Odisha’da ziyaret edilecek en ucuz yer neresi olurdu??

Cevap: Tüm tapınakları ziyaret etmek çok ucuz, Konkan güneş tapınağı, Jagannath Tapınağı Lingaraja Tapınağı gibi tapınaklar için giriş ücreti yok. Hemen hemen tüm yukarıda belirtilen tapınaklara girmek ücretsizdir.

3. Ziyaret etmek için en iyi mevsim hangisidir??

Cevap: Orissa yazın nemli bir iklime sahiptir, kışları orta-soğuk gibi bir hava vardır, bu nedenle Kış ziyaret etmek için uygun mevsim olacaktır..