Doğum günü veya yıldönümü olsun. Tören pastası kesilmeden hiçbir kutlama tamamlanmaz! Pastalar her mutlu gün için vazgeçilmezdir ve sevgiyi, paylaşımı, cömertliği, dönüm noktasını vb. simgeler. Modern dekoratif kekler ortaya çıkmadan önce kekler, üzerine bal serpilmiş bir somun ekmek kadar basitti. Bugün piyasada iyi tadı estetikle birleştiren pek çok farklı kek çeşidi bulunmaktadır.!

Yani, kekleri bizim kadar seviyorsanız, keklerin tarihini, kategorilerini, çeşitlerini ve bunlarla ilgili bazı harika gerçekleri öğrenmek için okumaya devam edin.!

kek nedir?

Kek, un, yağ, yumurta, şeker ve tatlandırıcı maddelerden yapılan tatlı pişmiş bir besindir. Bu malzemelerle yapılan hamur, fırına atılarak kabarık, pişmiş ekmek benzeri bir yemek haline getirilir. Yüzey ya düzdür ya da şekerlemeler, kremalar, meyveler, fondanlar ve diğer unsurlarla süslenmiştir. Pastanın içi, zengin bir tat için meyve kompostosu, karamel, ganaj, krem ​​şanti vb. dolgularla gelir..

Keklerin Tarihi:

Keklerin tarihi büyüleyicinin de ötesinde! “Kek” kelimesi, küçük bir pasta veya kurabiye anlamına gelen Eski İskandinavca “Kaka” kelimesinden gelir. Yunanlılar ve Romalıların yumurta, süt, bal ve kuruyemişlerle yapılan kendi kekleri vardı. 17. yüzyılın ortalarında Avrupa’da pasta, şimdi yediğimiz pastalara çok benzeyen gerçek bir “yüz gerdirme” aldı..

İnsanlar daha sonra keklerin daha iyi versiyonlarını yaratmak için ileri becerilere, teknolojiye ve donanıma sahipti. Kalıpları kullanarak, üzeri kaynamış şekerle kaplanmış yuvarlak şekilli kekler oluşturabildiler. 20. yüzyıla gelindiğinde, katmanlı kekler gibi birçok yeni kek türü resme girdi. American Butter Cream gibi çeşitli şekerlemeler pastacılık sektöründe ana tercihler haline geldi..

Bugün, modern fırıncılar için sınır gökyüzü! Pastalar hızla yenilebilir sanat eserlerine dönüşüyor ve herkese uyacak şekilde glütensiz, keto, şekersiz, yumurtasız vb. sayısız versiyonda geliyor..

Örneklerle Pastaların Sınıflandırılması:

Kekler kısaltılmış, kısaltılmamış ve şifon olmak üzere üç ana kategoriye ayrılır. Şimdi her biri arasındaki farkları anlayalım:

  • Kısaltılmış Kekler:

Bunlar, tereyağı veya sıvı yağ gibi katı yağların eklenmesi nedeniyle oldukça nemli ve kabarık olan geleneksel veya standart doğum günü veya düğün pastalarıdır. Hemen hemen tüm kısaltılmış kekler, daha iyi bir kabarma için yağların şekerle karıştırılmasını içeren kremalama yönteminden geçer..

Örnekler: Buttercream Kekler, Hazır Kek Karışımları, Pound Kekler

  • Kısaltılmış Kekler:

Bu tür kekler, tereyağı veya sıvı yağ gibi yağlardan daha fazla miktarda köpüklü yumurta veya yumurta akı içerir. Ayrıca Köpük kekler veya Süngerler olarak da adlandırılırlar. Yumurta, proteinleri yapıyı oluşturan bu keklerde önemli bir bileşendir. Dokular, modele bağlı olarak süngerimsi, yoğun, kuru ve gevrek olabilir..

Örnekler: Pandispanya, Melek Maması pastası

  • Şifon Pastalar:

Şifon kekler kısaltılmış ve kısaltılmamış kekler arasında yer alır. Nemli ve kabarık bir kek oluşturmak için hem yağları hem de yumurtaları içerirler. Bir şifon kekin en önemli kısmı, beyazları sert tepelere kadar çırpmak ve onları bütün olarak eklemek yerine kek hamuruna katlamakta yatar. Tereyağı şifon keklerde bir unsur değildir ve bu nedenle zengin, tereyağlı lezzet keklerde kaybolur.!

Örnekler: Çikolatalı Şifon Kek, Portakallı Şifon Kek vb..

Resimli 15 Farklı Kek Çeşitleri:

Şimdi, saçma sapan resimlerle en popüler 15 kek çeşidini keşfedelim:

1. Pound Kek:

pound

Bir pound kek, sadece dört malzemeden – un, yumurta, tereyağı ve şekerden yapılan geleneksel bir kek çeşididir. Pound kekler, pişirme için bir somun tava veya paket kalıbın kullanılmasına bağlı olarak kare veya yuvarlak olabilir. Bu keklerde buzlanma veya süsleme bulunmaz, ancak bazı fırıncılar pudra şekeri serpmeyi veya fındıkla süslemeyi tercih eder. Farklı ülkelerden “Quatre-Quarts” (Fransız), “Panque” (Meksika) vb. Gibi birçok pound kek çeşidi vardır. Malzemeler ve pişirme teknikleri açısından birbirlerinden farklılık gösterirler..

2. Kırmızı Kadife Kek:

Kırmızı kadife

Red Velvet kek, kırmızı-kırmızı renge sahip zengin, nemli ve çökmekte olan bir kek türüdür. Bu pastanın malzemeleri un, yumurta, ayran, kakao, sirke ve doğal veya yapay gıda boyasıdır. Kekler, kırmızımsı renk ve kadifemsi dokudan Red Velvet adını alır. Pastanın tadı daha çok çikolatalı keke benziyor, ancak krem ​​peynirli krema, ayırt edici faktörü oluşturuyor. Çoğu paketlenmiş kırmızı kadife kek, sağlık açısından tehlike oluşturabilecek yüksek miktarda yapay boya içerir..

3. Katmanlı Kek:

Katman

Katmanlı Kek veya Sandviç Kek, buzlanma veya dolgu ile birbirine yapıştırılmış birden fazla kek katmanı içerir. Bir sünger veya tereyağlı kek birden çok katmana dilimlenir ve meyve kompostosu veya reçel eklenerek yeniden birleştirilir. Kek katları arttıkça dilim büyür. Kat kat pastalar doğum günleri, düğünler ve diğer özel günlerde en çok aranan pastalardır. Katlı keklerin en popüler çeşidi, temel kekin her katında farklı renklere sahip Gökkuşağı kekidir..

4. Ters Kek:

Tepe taklak

Bu tür keklere, süslemeler altta ve sünger üstte olduğu için haklı olarak “Baş Aşağı” kek denir. Kek genellikle ananas, elma vb. karamelize edilmiş meyvelerin üzerine hamur dökülerek tek bir tavada pişirilir. Pastayı çevirdiğinizde, mükemmel pişmiş kekin üzerine güzelce oturan güzel pişmiş meyveler ortaya çıkar. Bu pastanın bazı popüler versiyonları, Fransız Tarte Tatin (elmalı tart pastası), Portekizce Bolo de ananas’tır..

5. Peynirli kek:

Peynir

Cheesecake, ana malzemesi olarak Ricotta gibi yumuşak peynir kullanan lezzetli bir kek türüdür. Peynir, yumurta ve şekerle birleşerek pastanın ana unsurunu oluşturuyor. Kabuk tabanı veya alt tabaka ezilmiş graham krakerleri, bisküviler veya hatta ince bir sünger olabilir. Cheesecake’ler pişmiş ve pişmemiş olmak üzere iki çeşittir. Yaban mersini, çilek vb. gibi meyveler bu peynirlerin ekşiliğiyle çok iyi gider. Bazı popüler cheesecake çeşitleri arasında Bask cheesecake, Avustralya Cheesecake, Swisscheesecake vb..

6. Ceneviz Pastası:

Ceneviz

Genoise kek, İtalya, Cenova kökenli bir İtalyan pandispanya türüdür (İsmi de buradan gelmektedir!) Hazırlama işlemi, yumurtanın sarısını ve beyazını ayırmak yerine bütün olarak kullanılmasını içerir. Yumurtalar şeker, un ve eritilmiş tereyağı ile çırpılır ve hamur bir fırın tepsisine yayılır. Bittiğinde kek altın sarısı bir yüzey ve yumuşak elastik bir doku alır. Tıpkı bir sünger kek gibi, Genoise keki daha nemli hale getirmek için katmanlanabilir ve krema ve kremlerle doldurulabilir..

7. Unsuz Kek:

unsuz

Adından da anlaşılacağı gibi, unsuz kekler Maida veya çok amaçlı un içermez. Kek, yapıyı elde etmek için çikolata, tereyağı, yumurta, şeker, tuz, vanilya özü vb. Pasta, unu ortadan kaldırarak “glütensiz” hale gelir, bu da onu glüten alerjisi olan veya özel diyet yapan kişiler için ideal hale getirir. İşlem, çikolata ve tereyağını mikrodalgada pişirmeyi ve ardından malzemelerin geri kalanını eklemeyi içerir. Hamur, gücünü çikolatadaki nişastadan alır ve piştikten sonra kabarık bir keke dönüştürür. Ganaj, krem ​​şanti veya pudra şekeri gibi kremalar pastanın tadını yepyeni bir seviyeye çıkarıyor.

8. Havuçlu Kek:

Havuçlu kek

Havuçlu kek, ana maddesi olarak rendelenmiş havuç kullanan kısaltılmış bir kek türüdür. Bu pastanın kökenleri, havuçların şeker yerine daha ucuz olduğu 16. yüzyıla kadar uzanıyor. Yağ, yumurta, un, şeker vb. temel malzemelerin yanı sıra keke bol miktarda öğütülmüş baharat eklenir. Havuçlu kekler somun, yaprak kek, krem ​​peynir dolgulu kat kek veya kap kek olarak gelebilir..

9. Çikolatalı Kek:

Çikolatalı kek

Çikolatalı kek kolayca dünyanın en popüler kek türlerinden biridir. Yaş grubumuz ne olursa olsun, mükemmel pişmiş bir çikolatalı keke direnmek zor. Chocolate Gateau olarak da adlandırılan çikolatalı kek, lüks çikolata ganaj dolguları ile aromalı bir çikolatalı süngerdir. Bu pastanın meyve kompostosu, çikolatalı muhallebi, fındık vb. gibi farklı dolgular kullanan birçok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları Kara Orman Pastası, Çikolatalı Fudge Kek, Erimiş Çikolatalı Kek, Şeytanın Yemekli Pastası vb..

10. Kaya Kek:

Kaya keki

Kaya kekleri, Çörekler veya kaya çörekler, kayalara benzeyen küçük keklerdir. Daha çok pürüzlü bir yüzeye sahip kurabiyelere benziyorlar ve pastayı oluşturmak için sert bir hamur kullanıyorlar. Bu keklerin ana malzemeleri un, tereyağı, baharatlar, şeker, yumurta, süt, kuru üzüm gibi kuru meyveler, şekerlenmiş portakal vb.dir. Kabartma tozu gibi mayalama maddeleri tarifin bir parçası değildir. Rock keklerinin popüler çeşitleri British Rock Cake ve Jamaican Rock Cake’dir..

11. Tarçınlı Çay Kek:

Tarçınlı Çay keki

Tarçınlı çay keki, bir fincan çayın yanına çok yakışan hafif, hafif baharatlı bir kek türüdür. Kek un, şeker, kabartma tozu, öğütülmüş tarçın tozu ve kuru meyve kullanır. Yüzey dokusu düzgün, kuru ve koyu kahve renklidir. Kekin içi oldukça nemli ve açık kahverengidir. Ülkeye bağlı olarak, bu kekler somun, büyük kurabiye veya yuvarlak sünger gibi farklı şekillerde pişirilir. Genellikle, çay kekleri, en iyi tadı bırakmaları için tadını çıkarmadan önce biraz tereyağı ile hafifçe kızartılır..

12. Döküm Kek:

Çöplük

Kek, tüm malzemelerin bir fırın tepsisine “döküldüğü” için bu ilginç ismi alır. Dump cake, kuru kek karışımı, taze veya dondurulmuş meyveler, kuruyemişler ve eritilmiş tereyağı ile yapılan keklerin belki de en kolay türlerinden biridir. Bir bakıma, döküm kek, standart bir kekten daha çok meyve bazlı bir tatlıdır. Bu acemi dostu pasta, Balkabağı baharatlı keki, Muzlu baş aşağı dökümlü kek vb. gibi birçok varyasyona sahiptir..

13. Humming Kuş Pastası:

uğultu kuş

Humming Bird Cake, ana bileşenleri olarak olgun muz ve ananas içeren bir Jamaika tarifi. Diğer bileşenler arasında un, yumurta, bitkisel yağ, şeker, tuz, vanilya özü, tarçın tozu, vanilya özü, mayalama maddesi vb. bulunur. Pasta, adını Jamaika’nın ulusal kuşu olan makas kuyruklu Sinekkuşu’ndan alır. Tarihçiler, bu tarifin icadının arkasındaki fikrin Amerikalı turistleri Jamaika adalarına çekmek olduğunu söylüyor. Bu fikrin The Humming Bird Cake için işe yaradığına şüphe yok ki ABD’nin Southern Living Magazine dergisinde en çok talep edilen tarif oldu..

14. Erik Pastası:

Erik

Erik Kek, her ülke veya bölgenin kendine özgü bir versiyonuna sahip olduğu, dünya çapında en popüler kek türlerinden biridir. Kuru meyveler, taze meyveler veya bazen her ikisi ile yapılan erik kekinin pek çok çeşidi vardır. Meyveli kek ve klasik Noel keki, erik kekinin iki ünlü çeşididir. Pasta, orijinal versiyonunda kuru erik veya kuru erik kullanımından “Erik Kek” adını alır. Un, yumurta, şeker ve mayalama maddesi gibi temel bileşenlerin yanı sıra, bu pastanın bazı versiyonları, tadı arttırmak için rom veya romla ıslatılmış kuru meyveler ve baharatlar içerir..

15. Opera Pastası:

Opera

Opera Pastası, ana malzemeleri olarak kahve ve çikolata kullanan ikonik bir Fransız pastasıdır. Bu katmanlı kek, zenginlik getirmek için kahve şurubuna batırılmış bir badem süngeri içerir. Dolgular, tümü parlak çikolata cilası ile kaplanmış, çikolatalı ganaj, kahve, French Buttercream katmanlarını içerir. Bu pastanın kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte 1955 yılında Cyriaque Gavillion adında bir Fransız Pastacının bu tarifi bulduğu biliniyor. Pasta eşine ünlü Paris Opera Binası’nı hatırlattığı için pastaya “Opera Pastası” adı verilmiş.!

Kekler Hakkında İlginç Gerçekler:

İşte kek dünyası hakkında bazı şaşırtıcı gerçekler:

  • “Royal Icing” adı, Kraliçe Victoria’nın üzerinde saf beyaz krema bulunan düğün pastasından geliyor..
  • Doğum günü pastası geleneği, 15. yüzyılda tek katlı doğum günü pastalarının hediye olarak verilmesiyle başladı..
  • İskoçya, ünlü yulaf ezmeli kekler de dahil olmak üzere dünyanın en iyi keklerinden bazılarını ürettiği için “Kek Ülkesi” olarak bilinir..
  • İlk kek, 1796’da Amelia Simmons adlı Amerikalı bir fırıncı, fincanlarda kek pişirmek için bir tarif bulduğunda ortaya çıktı..
  • Cupcakes ayrıca kullanılan malzemelerin oranı nedeniyle Number Cakes veya 1234 kek olarak da adlandırıldı – 1 su bardağı tereyağı, 2 su bardağı şeker, 3 su bardağı un, 4 yumurta, 1 su bardağı süt ve 1 kaşık soda.
  • Eski bir İngiliz inanışına göre yastıkların altına meyveli kekler koymak, evleneceğiniz kişi hakkında tatlı rüyalar görmeye davet edebilir..
  • Prenses Diana ve Prens Charles’ın düğün pastası 40.000 dolara mal oldu ve o dönemde en pahalı pastalardan biriydi..

Farklı kek türleri hakkındaki bu tartışma, size biraz kek isteği verdi mi? Çökmekte olan bir çikolatalı kek pişirme yolundayız ve dişlerimizi çikolatalı bir iyiliğe batırmak için sabırsızlanıyoruz. En sevdiğiniz kek çeşidi nedir ve neden? bize bildirin!

SORUMLULUK REDDİ: Bu makalede yayınlanan bilgiler yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır ve konuyla ilgili yasal veya diğer profesyonel tavsiye niteliğinde değildir..