Hava taşıtları nelerdir ve uçak çeşitleri nelerdir, biliyor musunuz? Çoğumuz sadece yaygın olanlara cevap vereceğiz – uçaklar ve helikopterler. Evet, yanılmıyorsun. Uçaklar ve helikopterler, bildiğimiz en yaygın uçak türleridir. Ancak kaçırabileceğiniz şeyler, uçakta bilmediğiniz farklı ve diğer birkaç kategoridir..

Helikopterlerden planörlere, kargo uçaklarına, savaş uçaklarına, balonlara ve daha fazlasına, hepimizin bilmesi gereken çok sayıda başka uçak türü ve kategorisi vardır. Bugün onlar hakkında her şeyi bulalım ve öğrenelim.

uçak tipleri ve kategorileri

Uçak Nedir??

Üretilen ve havada uçmak için yapılan herhangi bir araca uçak denir. Uçak bildiğimiz en bilinen, bilinen ve popüler uçak türü olsa da, havada uçan diğer gemiler de bu kategoriye giriyor. Hepsinin pervaneleri, kanatları veya havada çalışacak makineleri var; ancak boyutlara, türlere, kullanıma ve daha fazlasına göre değişebilirler..

Uçak Sınıflandırmaları:

Farklı uçak tiplerini tanımadan ve incelemeden önce, bu uçakların nasıl sınıflandırıldığını anlayalım. En yaygın terimlerle, uçaklar için iki tür sınıflandırma vardır. Biri aerostat olarak bilinen hava uçaklarından daha hafif, diğeri ise aerodin adı verilen hava uçaklarından daha ağırdır..

Aerostatlar (Havadan Hafif): Aerostatlar veya hava uçaklarından daha hafif olan uçaklar ağırlık olarak çok daha hafiftir. Bu tür hafif uçaklar genellikle gemiler gibi yüzerlik kullanır ve bu da havada yüzmelerine yardımcı olur. Uçağı doldurmak için hidrojen, helyum veya sıcak hava balonları gibi düşük yoğunluklu gazlar kullanılır. Bu düşük yoğunluklu gaz havadan daha hafiftir ve bu nedenle adı. Bildiğimiz en yaygın aerostat türleri sıcak hava balonları ve gökyüzü fenerleridir..

Aerodinler (Havadan Daha Ağır): Alternatif olarak, havadan veya aerodinlerden daha ağır olan diğer uçak, anladığımız gibi, ağırlık ve boyut olarak çok daha yüksektir. Gazı veya havayı aşağı doğru iterler; hangi reaksiyon uçağın yukarı doğru hareket etmesine yardımcı olur. Bunlar havadaki hareketlerle dinamik oldukları için aerodinler olarak adlandırılırlar. Havadaki bu dinamik kaldırma, zaten bildiğiniz gibi, çoğunlukla mekanizmalardan kaynaklanabilir..

  • Biri sabit kanatlı sınıflandırmadır, tıpkı uçaklar gibi. Bu sabit kanatlı uçak kategorisinde, tüm mekanizma, kanatların her tarafında hava akışı oluşturmak için ileri hıza dayanır..
  • Diğer bir mekanizma, kanatlara benzeyen dönen rotorları kullanan rotor taşıtıdır. Helikopter, bu sınıflandırma altında en yaygın olarak bilinen uçaktır..

Dünyadaki Uçak Türleri:

Artık uçaklar altındaki en yaygın sınıflandırma, kategori ve alt kategorileri bildiğimize göre, farklı uçak türlerini ve tüm uçakların bir listesini resimlerle görelim..

1. Amfibi:

Amfibi uçak, diğer adıyla amfibi, hem suda hem de yerde çalışabilen, havalanabilen ve inebilen çok amaçlı bir uçaktır. Hem deniz uçağı hem de uçan tekne veya uçak olarak kullanılırlar. Bu uçaklarda motor ya öne, hatta en çok yüzer uçaklarda bulunan kanadın üstüne yerleştirilir. Öte yandan, modern ve diğer amfibi uçaklarda motor ve pervane kanatların üzerine yerleştirilmiş. Amfibilerin boyutları amaca göre farklılık gösterir; askeri amfibiler, eğlence amaçlı deniz uçakları ve sivil amfibi uçaklar var.

2. Helikopterler:

helikopterler

Helikopter olarak da bilinen helikopter, çoğumuz tarafından yaygın olarak bilinir ve rotor uçaklarına aittir. Yatay olarak dönen rotorlar, helikopterin kaldırmasına ve itmesine yardımcı olur. Bu uçaklar, dikey, yatay olarak alma ve hem geri hem de ileri veya yanal olarak uçma avantajına sahiptir. Diğer sabit kanatlı uçaklardan farklı olarak, bunlar birkaç yerde kalkış ve iniş yapmaktan ve sıkışık alanlarda bile uçmaktan fayda sağlar. Motor, kıyıcının boyutuna, amacına ve işlevine bağlıdır. Günümüzde helikopter çoğunlukla askeri amaçlar, kargo, inşaat, kurtarma, turizm, havadan gözlem ve hükümet için kullanılmaktadır. Doğrayıcının boyutu bu nedenle çoğunlukla kullanıma bağlıdır..

3. Çok Motorlu Piston:

Adından da anlaşılacağı gibi, Çoklu veya Çok motorlu pistonlu uçaklar, diğer uçak kategori ve tiplerinden farklı olarak birden fazla tek motora sahiptir. Bu çok motorlu pistonların, başka bir motorun arızası sırasında büyük ölçüde yardımcı olan ikinci bir güç kaynağına sahip olduğu bilinmektedir. Bu çoklu güç ve motor kolaylığı nedeniyle, uçak kalitesi, kapasitesi, hızı ve tırmanma oranı normal hava araçlarına göre çok daha yüksektir. Çoğu durumda, bu tür uçaklar hava hizmeti tarafından hizmet ve görevleri için kullanılır..

4. Çift kanatlı uçaklar:

Çift kanatlı uçaklar, sabit kanatlı uçak kategorisine girer. Bu kategoride iki kanat her iki tarafta üst üste gelir. Bu tür bir uçak, sabit kanatlı uçakları keşfeden ilk uçaklar arasındadır. Çift kanatlı uçaklar daha düşük ağırlığa sahiptir, ancak mükemmel sertlik ve verimliliğe sahiptir. Çift kanatlı uçaklar, pistonlu motorlarla donatılmıştır. Çoğu durumda sadece iki yetişkin bunları yapabilir. Çoğu durumda, çift kanatlı uçaklar tespit edilir ve belirli ülkelerin ordu ve askeri amaçları için kullanılır. Bu uçaklar dünya savaşı zamanlarında en çok kullanılanlar arasındaydı..

5. Balonlar:

Balon tipi uçaklar çoğumuzun bildiği standart uçaklardır ve çoğunlukla turistik faaliyetler sırasında fark edilir. Gökyüzünde süzülen ve diğer hava gemileri ve uçak kategorilerinden çok farklı olan bir tür uçak altına girer. Çoğu onları hava gemileriyle karıştırsa da, balonlar, herhangi bir motora sahip olmamaları ve yukarı ve aşağı dışında yön değiştirememeleri bakımından farklıdır. Balonun üst kısmına zarf, alt kısmına ise insanların oturabileceği bir sepet denir. Balonlar kategorisinde en yaygın olanları sıcak hava balonlarıdır..

6. Planörler:

planörler

Planörler yine sabit kanatlı uçak kategorisine giriyor. Planör uçak tipleri, havanın kaldırma yüzeylerine tepki vermesiyle kullanılır ve çoğunlukla herhangi bir motor kullanmaz. Gerektiğinde küçük motorlar kullanılabilse de (motorlu planör gibi durumlarda), çoğu planör uçağı motorsuz kendi kendine kalkış için verimlidir. Tekerlekli bir alt takım, kalkış veya inişe yardımcı olur. Eskiden planörler askeri amaçlar ve savaşlar için kullanılırdı; ancak günümüzde onları turistik faaliyetlerde ve eğlence veya boş zamanlarında bile görüyoruz. Bu kategorideki en yaygın türler, el planörlerini ve yamaç paraşütlerini içerir. Çoğu planör küçüktür ve en fazla iki kişiye sığabilir.

7. Döner Uçaklar:

Otogyro veya gyrocopter olarak da bilinen gyroplanes, kaldırmak için rotor makinelerini kullanan bir rotorlu uçak kategorisidir. Biraz dar olsa da görünüş olarak helikoptere benzerler ve motorlu bir pervaneye sahiptirler. Hava akışları, gyroplanes’in yukarı doğru kaldırılmasına yardımcı olur ve rotor, içinden havanın akma şekline göre kendi kendini hareket ettirir. 20. yüzyılda gyroplanes veya autogyros daha çok askeri ve savaş amaçlı kullanılırken, günümüzde bazı eyaletlerde olimpiyatlarda ve polis departmanlarında görülüyor..

8. Paraşütler:

Paraşütler, sıklıkla duyduğumuz ve gördüğümüz en yaygın türlerdir. Yavaş hareket eden, hareket etmeye yardımcı olan ve karaya sürüklenme yaratan hava akan araçlardır. Naylon veya ipek gibi hafif ancak sağlam ve uyumlu kumaşlardan yapılırlar. Çoğu paraşüt yuvarlak, kubbe veya ters kubbe şeklinde olabilir. Çoğu paraşüt boş zaman etkinlikleri ve eğlence sırasında tespit edilse de, kutup uçları gibi buz bölgelerine yapılan keşif gezileri sırasında devlet ve operasyonlar tarafından da kullanılır ve konuşlandırılır. Bir paraşüte yalnızca bir veya iki maksimum sığabilir.

9. Tek Motor Pistonlu Uçak:

Daha önce gördüğümüz çok motorlu pistonlu uçak gibi. Bu uçak sadece bir motor kullanıyor. Bu uçaklar, ağır işler için değil, daha kısa mesafeli işler için kullanılır. Daha küçük pistlere erişebilir, daha az yer kaplar ve daha az tırmanma ve hıza sahiptirler. Çoğu tek motorlu piston, uçağa ve boyuta bağlı olarak yalnızca dört ila altı kişiye sığabilir..

10. Üç Tekerlekli Bisiklet Dişli Uçak:

Üç tekerlekli bisiklet dişli uçak, üç tekerlekli bisiklet moda sabit iniş takımına sahip bir uçak türüdür. Düzenlemenin önünde bir burun tekerleği ve ana tekerleklerde iki tane daha var. Bunlar hafiftir ve zemini daha iyi görebildiği bilinmektedir ve kalkışı ve inişi çok kolaydır. Uçak ayrıca önemli ölçüde daha az sürtünmeye sahiptir ve tam fren uygulanmasına izin verir. Kolay çalıştırma avantajları göz önüne alındığında, daha hafif ve hızlı kullanımlar için kullanılırlar..

11. İş Jetleri:

İş Jetleri

İş veya özel jet uçaklarının, küçük bir grup insanı, hatta bireyleri bile taşımak ve uçurmak için lüks veya benzersiz uçaklar arasında olduğu bilinmektedir. Tasarımları, pelüş görünümleri ve çok sofistike görünümleri nedeniyle maliyetli olsalar da iş jetleri, hükümet yetkililerinden silahlı kuvvetlere, özel operasyonlar için şirketlere ve özel mülkiyete kadar farklı insan sınıfları tarafından kullanılmaktadır. Hız, motor ve diğer imalatlar uçaklara benzerken, boyut hafif veya küçük jetlerden orta büyüklüktekilere ve uzun iş jetlerine kadar farklılık gösterir. Ağır ve uzun jetler 16 ila 18 kişiyi ağırlayabilirken, orta boy (kapasiteye bağlı olarak) 12 veya 10 kişiye kadar ağırlayabilir. Daha küçük ticari uçak türleri yalnızca dört ila altı kişi içindir..

12. Taildragger’lar:

Kuyruk tekeri tipi dişli sürgüler olarak da bilinen kuyruk sürgüleri, ileri boyutta iki ana tekerlek ve kuyruk bölgesinin yakınında kaymak için küçük boyutlu bir tekerlekten oluşur. Bunlar, modern üç tekerlekli pervaneli uçaklar yerine bu tür dişli taşıyıcıları kullanan geleneksel uçak çeşitleridir. Bunlar çok daha hafif boyut ve ağırlıktaki uçaklardır ve kayaklarda bile çalıştırılabilirler. Ancak, zeminde çok zayıf görüşe sahiptirler ve şiddetli rüzgar koşullarında zordurlar..

13. Tiltrotorlar:

Tiltrotorlar, tahrik için ve kaldırma oluşturmak için motorlu rotorlar kullanır. Proprotor olarak da adlandırılan bu güçlendirilmiş rotorlar, sabit kanatlı dönen şaftlara eklenir. Bunlar, enine rotor tasarımını kullanır ve bir helikopterin dikey kaldırma kapasitesini birleştirir. Helikoptere benzer rotorlar bu uçağın kaldırılmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, tahrik çok daha verimlidir ve genellikle helikopterlerde görülen bıçağın geri çekilmesini önleyebilir. Hız ve menzil, normal bir helikopterden daha ağır ve daha yüksektir ve neredeyse sabit kanatlı bir uçağa yakındır. Tiltrotorların irtifa kabiliyeti helikopterlerden daha yüksektir.

14. Hafif-Spor Uçak:

LSA olarak da bilinen hafif spor uçaklar ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Ancak, yeni küçük ve çok hafif uçak kategorisine giriyorlar. Bunlar uçmak için çok daha basit. Ultra hafif uçaklardan biraz daha ağır olsalar da, sofistike ve görkemli görünüyorlar. Bunlar iki kişilik versiyonlar ve çok uygun fiyatlı.

15. Turboproplar:

turboproplar

Adından da anlaşılacağı gibi, turboproplar veya turboprop uçaklar, pervaneyi havada ve çevresinde hareket ettirmek için döndürmek için dişlilere bağlı gaz türbini motorlarına sahiptir. Çok daha az yakıt yakarlar ve daha az işletme maliyetine sahiptirler. Bu tür turboproplar, pistonlu uçaklardan daha büyüktür ve daha fazla yolcu taşıyabilir. Bunlar ayrıca yüksekten uçarlar ve 35000 fit yüksekliğe kadar çıkabilirler. Ancak hızları jet uçaklarından daha yavaştır. Turboprop boyutları ihtiyaca göre değişir ve küçük bir insan grubuna veya maksimum sekiz veya on kişiye kadar sığabilir..

16. Floatplanes:

Yüzer uçaklar, gövdenin altına monte edilmiş şamandıralar aracılığıyla su üzerinde yüzen deniz uçaklarına benzer. Bu takozlar, tekerleklerin diğer düzlemlere yerleştirildiği alt takım yerine eklenir. Bunların iniş takımları yoktur, bu da inmeyi mümkün kılar, bu durumda amfibi uçaklara benzer hale gelir (daha önce görüldüğü gibi). Deniz uçakları veya yüzer uçaklar, dünya savaşı zamanlarında askeri operasyonlar için yoğun olarak kullanılmaktadır; Ancak, şimdi birçok ülkede daha çok bir zevk uçuşuna tanık olunuyor.

17. Savaş uçakları:

savaş uçakları

Savaş uçağı veya savaş uçağı olarak da bilinen savaş jetleri, askeriye özel sabit kanatlı uçaklardır. Sadece diğer uçaklara karşı havadan havaya savaşlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sadece hava saldırılarına karşı kullanılmak üzere üretilmiş çok yüksek hızlara sahiptirler. Bununla birlikte, çok az savaşçının kara saldırıları için kullanmak için ikinci bir kapasitesi vardır, bu durumda avcı bombardıman uçakları olarak bilinirler. Dövüşçülerde birkaç kategori vardır: hafif avcı, ağır avcı, önleyici, gece avcısı, her hava koşulunda avcı ve daha fazlası. Teknolojik ilerlemeler ve atılımların yardımıyla, günümüzün savaşçıları veri iletimleri, sensörler, güvenli kokpitler, yüksek bant genişliği ve daha fazlası gibi çok sayıda başka kapasiteye ve yeniliğe sahiptir..

18. Kargo uçakları:

kargo uçakları

Kargo uçakları veya kargo uçakları aynı zamanda yük uçakları, hava nakliyecileri veya kargo jetleri olarak da bilinir. Bunlar, bireysel yolcular yerine yalnızca taşıma veya kargo için bilinen uçakların sabit kanatlı sınıflandırmasıdır. Bu kargolar, sadece vagonları kaldırmak için özel olarak üretilmiştir ve insanları veya yolcuları yerleştirmek için kolaylıkları yoktur. Sevkiyatın korunması ve sağlanması için geniş kapıları ve tesisleri vardır. Alışılmış yolcu jetlerinden farklı olarak, yüksek kanatların varlığı, yükün korunmasına ve yere yakın oturmasına olanak tanır. Kargo jetlerinde de tekerlek sayısı daha fazladır. Bu kargo uçakları hem sivil hem de askeri amaçlı olarak kullanılabilir..

Çoğumuz etrafımızda bu tür uçakların varlığını bilmiyorduk. Bu bilgilendirici kılavuzun, farklı uçak türleri, sınıflandırmalar ve kategoriler hakkında bilgi ve farkındalık kazanmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz..

Sorumluluk Reddi:

Bu makale yalnızca bilgilendirme amacıyla kullanılmalıdır. Yazar, makaledeki içeriğin doğruluğunu garanti etmez ve bundan sorumludur. Sağlanan bilgiler, yeterli olabilecek veya olmayabilecek çeşitli kaynaklardan alınmıştır..