Her gün süt mü içiyorsunuz yoksa kahvaltılık gevreklerinizle birlikte mi içiyorsunuz? Peki, temel diyetinizin bir parçası olan bu beyaz sıvı hakkında ne biliyorsunuz? Hayvanlardan gelmesi dışında, sütün tarihçesi, türleri ve benzersiz özellikleri hakkında gerçekten fazla bir şey bilmiyoruz. İşte bu yüzden, bu besleyici sıvı gıdanın her damlasını her zamankinden daha fazla takdir etmeniz için tüm bu bilgileri makalede sizin için bir araya getirdik.!

süt türleri

Süt Nedir ve Tarihçesi?

Süt, bildiğimiz gibi, keçi, inek, bufalo vb. evcilleştirilmiş hayvanların meme bezlerinden gelir. Dokuz çeşit amino asit, protein, kalsiyum, D vitamini, B12 Vitamini ve diğer önemli besinler açısından zengin beyaz bir sıvıdır. . Bu inanılmaz beslenme profili, Milk’i gezegendeki en sağlıklı gıdalardan biri yapar, özellikle kemikler ve dişler için iyidir..

Tarihine gelince, uzmanlar hayvanları evcilleştirme uygulamasının Tarım Devrimi’nin fiilen başladığı MÖ 10000 gibi erken bir tarihte başladığını öne sürüyorlar. Farklı gıda türlerine olan talep, insanları öncelikle süt, et ve diğer yan ürünler için hayvancılığa soktu. Başlangıçta yalnızca zengin sınıf için ayrılmış olan süt, yavaş yavaş her evde temel gıdanın yerini aldı..

Yavaş yavaş, Deve, Eşek vb. diğer hayvanlardan ve fındık sütü gibi bitkilerden (Vegan sütü olarak da adlandırılır) elde edilen farklı süt çeşitleri piyasaya sunuldu..

Sütün Farklı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir??

Süt iki ana kaynaktan elde edilir – Hayvanlar (Süt Sütü) ve Bitkiler (Süt Dışı Süt)

Sütün elde edildiği hayvan veya bitkinin türüne bağlı olarak yağ içeriği, lezzet profili ve sağlığa yararları değişir. Bu iki kaynaktan elde edilen Sütün çoğu, özel diyet gereksinimlerini ve mutfak amaçlarını karşılamak için yağsız, toz vb. gibi farklı çeşitlere işlendiği fabrikaya gönderilir..

Bugün, farklı süt türlerinin listesine ve sağlığa faydalarına bakacağız:

Hayvanlardan Elde Edilen Süt Çeşitleri (Süt Sütü):

1. Çiğ Süt:

Çiğ süt, bir hayvandan elde edilen pastörize edilmemiş bir sıvıdır. Bir fincan çiğ inek sütü yaklaşık %8 yağ ve 8 gram Protein içeriği içerir. Bu sütün, besin kaybı olmaması nedeniyle diğer süt türlerinden daha iyi sağlık yararları sağladığı bilinmektedir. Ancak tıp uzmanları, pastörize edilmemiş süt içmenin, sütün patojenleri öldürmek için ısıtıldığı bir süreç) insanlarda enfeksiyon ve alerji riskini artırabileceği görüşünde..

2. Tam Süt:

Tam Süt veya Normal Süt, hayvandan elde edilen aynı formda tutulan sütün pastörize ve homojenize formudur. Bu sütün tadı zengindir ve kalın, kremsi bir dokuya sahiptir. Birçok kişi tam yağlı sütü tam yağlı süt olarak görse de, gerçek şu ki yağ içeriğinin sadece %3,5’ini oluşturuyor..

Bununla birlikte, bu süt çeşidinin kalorisi yüksektir ve 8 onsluk bir bardak süt yaklaşık 150 kalori sunar. Ayrıca, diğer süt türlerine kıyasla tam yağlı sütte protein, kalsiyum ve vitamin sayısı daha yüksektir..

3. Yağsız Süt (Yağsız Süt):

Yağsız Süt, tam yağlı sütün tüm yağ içeriğinin çıkarılmasıyla elde edilir. Bir bardak yağsız süt, ihmal edilebilir bir miktar olan yaklaşık %0,1 oranında yağ içerir. Bu yağsız sütü geliştirmenin ardındaki fikir, genel kalori sayısını azaltmaktı. Daha az süt yağı kalp sağlığı için faydalı olabilir ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir. Bununla birlikte, beslenme açısından, yağsız süt, vücuda iyi gelen önemli vitamin ve minerallerde oldukça düşüktür..

4. Az Yağlı Süt:

Az yağlı süt, diyetlerinde yağı azaltmak isteyenler için bir nimet olarak kabul edilir. Adından da anlaşılacağı gibi, az yağlı süt, yağ içeriğinin sadece %1’ine sahiptir. Fazla yağ, santrifüj işlemi kullanılarak çıkarılır ve kalan sıvı, sulu ve soluk beyaz görünür. Kilo takibi yapanlar ve kalori bilincine sahip kişiler, yağ miktarının azalması nedeniyle bu sütü tercih ediyor..

5. %2 Süt:

%2 Sütün adından da anlaşılacağı gibi toplam yağ içeriği %2’dir. Ne tam yağlı süt gibi çok kalın ne de kremsi ya da yağsız süt gibi çok akıcı ve tatsız olmayan yağı azaltılmış süt olarak da adlandırılır. %2 süt, yağ giderme işleminden geçer, ardından istenen yağ içeriği peynir altı suyuna (kalan sıvı) geri eklenir. Bu tür sütün, iyi miktarda vitamin ve mineral sağladığı ve ayrıca yağı azaltılmış olmasıyla da bilinir..

6. İnek Sütü:

İnek sütü, birçok inek ırkı tarafından üretilen, besin açısından zengin bir süttür. Yüksek kaliteli protein, kalsiyum ve vitaminler içeren dünyada en çok tüketilen süt türlerinden biridir. İnek sütü ayrıca bardak başına % 3-4 yağ içerir. Bununla birlikte, bu sütte bulunan yüksek miktarda laktoz, laktoz intoleransı olanlar için bir tehdit oluşturmaktadır..

7. Keçi Sütü:

Keçi sütü evcil keçilerden elde edilir ve oldukça besleyicidir. Bu süt, sağlıklı bir vücudu desteklemek için iyi miktarda kalsiyum, fosfor, iyot, B5 Vitamini vb. içerir. 100 gram porsiyon başına toplam yağın %6’sını içerir. Keçi sütü ayrıca inek sütüne kıyasla biraz daha az miktarda laktoz içerir, bu da onu süt alerjisi olan kişiler için ideal kılar..

8. Manda Sütü:

Manda sütü, mandalardan elde edilen lezzetli ve kremsi bir süttür. %3-4 oranında inek sütünün aksine %7-8 oranında yağ içeriğine sahiptir. Bununla birlikte, süte inci beyazı rengini veren Kalsiyum, magnezyum, fosfor, iyot ve A vitamini bakımından zengindir. Manda sütü çok yönlüdür ve farklı mutfaklarda yaygın olarak kullanılan peynir, tatlı, ghee, paneer vb. gibi birçok gıda ürününün hazırlanmasında kullanılır..

9. Laktozsuz Süt:

Laktoz, çoğu süt bazlı sütte bulunan bir şeker türüdür. Bununla birlikte, dünya nüfusunun adil bir yüzdesi, laktozu sindirebilecek enzim eksikliğinden muzdariptir. Bu nedenle sıfır laktoz içeren laktozsuz süt piyasaya sunulmuştur. Laktozun parçalanmasına yardımcı olan normal inek sütüne laktaz eklenerek elde edilir. Bu süt türünün tat, aroma, doku veya kıvam açısından normal sütten büyük bir farkı yoktur..

10. Buharlaştırılmış Süt:

Buharlaştırılmış süt, normal inek veya manda sütünün raf ömrünü artırmak için yapılan bir süt ürünüdür. Yoğun, şekersiz süt elde etmek için taze sütün suyunun %60’ının buharlaştırılmasıyla hazırlanır. Kremsi kıvamı nedeniyle bu süt, tatlılar ve soslar yapmak için kullanılır. Normal süt olarak kullanmak için istediğiniz miktarda su ekleyebilirsiniz..

11. Tatlı Yoğunlaştırılmış Süt:

Tatlı yoğunlaştırılmış süt, buharlaştırılmış sütle aynıdır ve buharlaşma sürecinde suyun %60’ı kaybolur. Bununla birlikte, fark, yoğunlaştırılmış sütün onu lezzetli bir muamele haline getiren şeker ilave etmesidir. Sağlıklı bir süt seçeneği olmasa da, tatlı yoğunlaştırılmış süt, farklı türde tatlılar, şekerlemeler ve sosların hazırlanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır..

12. Ayran:

Ayran, insanların düşündüğü gibi tam olarak tereyağlı süt değildir. Süte kültür eklenerek hazırlanır, bu nedenle hafif keskin ve asidik bir tat alır. Hindistan gibi ülkelerde ayran hazırlamanın geleneksel süreci, lor veya yoğurdu (katılaştırılmış bir kültür sütü formu) biraz suyla çalkalamak ve kremayı ayırmaktır. Sonuç, bağırsak sağlığımız için çok iyi olduğu düşünülen sulu bir sıvıdır..

13. Aromalı Süt:

Aromalı süt, süte tatlar, renkler ve şeker eklenerek hazırlanan popüler bir süt bazlı içecektir. Ürün ticari olarak şişelenmiş veya tetra paketli içecekler şeklinde pazarlanmaktadır. Pek çok insan, özellikle çocuklar, akşam atıştırmalıkları veya hızlı bir ferahlık için aromalı sütün tadını çıkarır. Normal sütle aynı besin profiline sahip olmasına rağmen, eklenen şeker ve yapay maddeler uzun vadede sağlığımız için faydalı olmayabilir..

Bitkilerden Elde Edilen Süt Çeşitleri (Süt Dışı Süt):

14. Badem Sütü:

Badem sütü, dünyada en çok tüketilen bitki bazlı sütlerden biridir. Islatılmış bademlerden elde edilir ve tatlı ve cevizli bir tada sahiptir. Bu vegan süt, porsiyon başına sadece 39 kalori sunar ve bu da onu kilo gözlemcileri için ideal kılar. Yağ içeriği düşüktür ve E Vitamini yüksektir. Ticari olarak satılan Badem sütü, sağlıklı kemikleri desteklemek için D Vitamini ve Kalsiyum ile güçlendirilmiştir. Ev yapımı badem sütü daha lezzetli olabilir ancak bu iki temel besinden yoksundur..

15. Yulaf Sütü:

Yaygın olarak tüketilen bir diğer bitki bazlı süt ise Yulaf sütüdür. Yulaf taneleri ve su karışımından elde edilir ve tipik bir yulaf tadı ile kremsi bir dokuya sahiptir. Besin gereksinimlerini karşılamak için ticari olarak satılan yulaf sütü, kalsiyum, A, D, B1 ve B2 vitaminleri ile takviye edilir. Bu süt çeşidi, vegan smoothie’ler ve içecekler yapmak için mükemmel bir seçimdir çünkü yulaf sütü, meyve veya çikolata gibi hemen hemen her tür aromayla iyi bir şekilde karışabilir..

16. Soya Sütü:

Soya Sütü, dünyadaki vegan süt pazarında adil bir paya sahiptir. Soya fasulyelerinin ıslatılması, öğütülmesi ve sıvının süzülmesi için karışımın kaynatılmasıyla hazırlanır. Bu fasulye bazlı içeceğin kökeni Çin’de olup, burada Tofu’nun bir yan ürünü olarak tüketilmektedir. Bir fincan soya sütü, yaklaşık 4 gram yağ ve 7 gram protein ile 80 kalori sunar. Markalı soya sütü, besin değerini artırmak için vitamin ve minerallerle güçlendirilmiştir..

17. Kaju Sütü:

Kaju sütü, ıslatılmış Kajulardan hazırlanan başka bir fındık bazlı süttür. Badem sütünün aksine, kaju sütü oldukça kremsi ve zengin bir tada sahiptir. Bu nedenle birçok Vegan, tatlılar ve tatlılar hazırlamak için bu sütü diğer bitki bazlı sütlere tercih eder. Ev yapımı kaju sütü, porsiyon başına 160 kalori ve daha az sıvı süzme nedeniyle yüksek miktarda lif içeriği sunar. Mağazadan satın alınan ürün, birçok filtrasyon işleminden geçer ve ek vitamin ve minerallerle güçlendirilmiştir..

18. Hindistan Cevizi Sütü:

Hindistan cevizi sütü, olgunlaşmış hindistancevizi özünden çıkarılan lezzetli beyaz opak bir sıvıdır. Bu zengin tat, yüksek miktarda doymuş yağ içeriği nedeniyle elde edilir. Üç çeşit hindistan cevizi sütü vardır – kalın, ince ve yağsız. Kalın hindistan cevizi sütü yüksek oranda yağ içerir ve kalorisi yüksektir (%15-20 yağ), ince hindistan cevizi sütü maksimum %10 yağ içerir ve yağsız hindistan cevizi sütü sadece %1 yağ içeriğine sahiptir..

Hindistan cevizi sütü, köri ve sos gibi geleneksel yemeklerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılırken, işlenmiş olanlar normal sütün yerine kullanılır..

19. Pirinç Sütü:

Pirinç sütü, pirinç tanelerinin dövülmesi, suyla karıştırılması ve sıvının filtrelenmesiyle hazırlanır. Sulu bir kıvama ve dünyevi bir tada sahiptir. Pirinç sütü karbonhidratlarda yüksektir, ancak vitamin ve minerallerde son derece düşüktür. Bu nedenle ticari olarak satılan pirinç sütü, kalsiyum, B12 vitamini, B13 ve demir ile güçlendirilmiştir. Düşük alerjen profili nedeniyle veganlar arasında yavaş yavaş popülerlik kazanıyor..

20. Kenevir Sütü:

Kenevir sütü, diğer bitki bazlı sütler kadar ticari olarak popüler olmayabilir, ancak sağlık yararları için kesinlikle iyi bir ün kazanıyor. Bu süt türü, ıslatılmış kenevir tohumlarının ezilmesi ve sıvının filtrelenmesiyle hazırlanır. Kenevir, zihin değiştiren etkileriyle ünlü olmasına rağmen, Kenevir sütü bu tür etkilerden aridir ve düzenli tüketim için güvenlidir. Bu cevizli ve dünyevi aromalı süt, porsiyon başına 83 kalori sunar..

Bunlar, mevcut pazarda bulunan farklı süt türlerinden bazılarıdır. Bu süt çeşitlerinin her birinin kendi artıları ve eksileri ile geldiğini unutmayın. Hangisinin en iyi olduğuna karar vermeden önce diyet gereksinimlerinizi ve tercihlerinizi anlamak önemlidir.!

Sorumluluk Reddi:

Makalede verilen bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır ve profesyonel tıbbi tavsiyeye alternatif olarak değerlendirilmemelidir. Lütfen her tür sütün dahili olarak tüketmeden önce olası alerji ve yan etkileri listesini gözden geçirin..

SSS:

S1. Homojenize Süt Nedir??

Cevap: Homojenizasyon, yağ küreciklerini eşit olarak dağıtmak için sütün yüksek basınç altında küçük deliklerden zorlandığı bir işlemdir. Homojenize sütün homojenize edilmemiş süte göre tutarlı ve kremsi bir dokuya sahip olmasının nedeni budur..

S2. Yarım ve Yarım Süt Nedir??

Cevap: Yarım ve Yarım süt, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde popüler bir süt türüdür. Yoğun kıvam elde etmek için yarım krema ve yarım tam yağlı sütten oluşur. Bu sütün yağ içeriği %10,5 ila %18 arasında değişebilir..

S3. Çiğ Süt İçmek Tamam mı?

Cevap: Çiğ süt, tehlikeli patojenleri öldürmek için sütün ısıtıldığı pastörizasyon işlemine tabi tutulmaz. Çiğ süt içmek, içindeki farklı bakteri türlerinden kaynaklanan tehlikeli enfeksiyon ve alerji riskini artırabilir. Bu nedenle çiğ ve pastörize edilmemiş süt içmekten kaçınmak daha iyidir..