Anıların seni sen yapar! Doğumdan ölüme kadar bu gezegende geçirilen her saniye unutulmazdır ve değer verilmesi gerekir. Kesinlikle geçmişe dönemesek de fotoğrafın gücüyle bu anları “yeniden yaşayabiliriz”. Her bir kare, sevdiklerimizle geçirdiğimiz en güzel anlardan bazılarını yakalar. Farklı fotoğraf türlerini kullanmak bu resimlere yaratıcı ve sanatsal bir dokunuş katar ve gündelik şeyleri farklı görmemizi sağlar.!

fotoğraf türleri

Geçmişteki alışılagelmiş bas-çek fotoğrafçılığından farklı olarak, bu yeni fotoğrafçılık türleri, “mükemmel bir çekim” yapmak için özel beceriler, teknik bilgi ve doğru ekipman gerektirir. bir meslek, bu makale çok yardımcı olabilir!

Ancak fotoğraf ve detaylarla en popüler 15 fotoğraf türünden bahsetmeye başlamadan önce, fotoğrafın arka planına bir göz atalım..

Fotoğraf Tarihi:

Fotoğraf, 11. yüzyılın başlarında ilk Camera Obscura’nın icadıyla başlayan nispeten yeni bir sanat biçimidir. Yalnızca daha pürüzsüz bir yüzeye yansıtılabilen bulanık, yazdırılamayan resimler çeken kutu gibi bir kameraydı. 1826’da, baskı teknikleriyle yapılan birçok deneyden sonra dünyanın ilk basılı fotoğrafı ortaya çıktı..

1880’lerde ticari kamera fikri George Eastman tarafından Kodak şirketi aracılığıyla tanıtıldı. Fotoğraf makinesi kompakttı ve 100’e kadar çekim yapabilen esnek rulolara sahipti. Bu nispeten ucuzdu ve bir kamerayı herkes için erişilebilir hale getirdi. 1950’lerde Nikon, profesyonel fotoğrafçılıkta devrim yaratan SLR fotoğraf makineleri konseptini tanıttı..

Dijital çağda, fotoğraf kavramı bir sonraki aşamaya taşınıyor. Fiziksel baskılar artık “bulutta” kaydedilebilen dijital versiyonlarla değiştiriliyor. Gelişmiş ayarlara sahip el tipi akıllı telefonlar kullanılarak her yerde, her yerde yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekilebilir. Son işlem çalışmaları artık boğucu karanlık odalar yerine bilgisayarlarda yapılıyor. Sanatı olayları ve olayları kaydetmekle sınırlamak yerine, çeşitli konuları, temaları ve konuları kapsayacak şekilde farklı fotoğrafçılık biçimleri tanıtılır..

Fotoğraf Türleri: Her Fotoğrafçının Bilmesi Gerekenler:

 • Manzara
 • Mimari
 • Soyut
 • Vesika
 • yaban hayatı
 • Yaşam tarzı
 • Yeni doğan
 • Makro
 • hava
 • Etkinlik
 • zaman atlamalı
 • Moda
 • sokak
 • Su altı
 • Gıda

Çeşitli kaynaklardan alınan ayrıntılar ve resimlerle (ödenmesi gereken kredilerle) dünyadaki farklı fotoğraf stillerine göz atın:

1. Manzara Fotoğrafçılığı:

farklı fotoğrafçılık türleri

Bu, doğanın güzelliğini yakalayan popüler fotoğraf stillerinden biridir. Konular arasında dağlar, su kütleleri, mevsimler, çiftlikler, gün doğumu, gün batımı vb. gibi dış mekan öğeleri yer alır. Doğanın yanı sıra bu fotoğraf, binalar veya bahçeler gibi insan yapımı öğeleri de içerebilir. Hem flora hem de faunayı içeren yaban hayatı fotoğrafçılığı bu türün bir alt kategorisidir..

Tipik olarak, fotoğrafçılar 180 derecelik bir görünüm için bir çerçevede veya pan63oramik lenste birden fazla nesneyi yakalamak için kameralardaki manzara modunu kullanır. Çeşitli efektler oluşturmak için alan derinliği, diyafram açıklığı, deklanşör hızı gibi özellikler denenir. Tripod kullanmak, görüntü sabitlemeyi sağlayabilir ve bulanık görüntüleri önleyebilir.

2. Mimari Fotoğraf:

fotoğraf türleri

“Kentsel Peyzaj” fotoğrafçılığı olarak da adlandırılan Mimari fotoğrafçılık, binalar, yapılar, anıtlar, tapınaklar ve hatta şehir manzaraları gibi ayrıntılara odaklanır. Konu iç veya dış olabilir ve yaratıcı bir biçimde temsil edilebilir. Mimari fotoğraflar çoğunlukla gündüz çekilir, ancak gece modları, uygun ışıkta çekildiğinde çok etkileyici olabilir..

Gelişmiş kameralı telefonlar harika fotoğraflar çekebilirken, farklı lens türleri kullanmak binaları farklı şekillerde yakalamanıza olanak tanır. Herhangi bir fotoğrafçı, nesnenin normal göz görüşümüzden çok farklı göründüğü perspektif bozulmasını ortadan kaldırmak için Eğil ve Kaydır lensi kullanır..

3. Soyut Fotoğraf:

fotoğraf kategorileri

Bu, doğru tanımı olmayan yeni bir fotoğraf türüdür. Fotoğrafçılar, kavramlarını çarpıcı biçimde farklı bir şekilde ifade etmek için yaratıcılıklarını kullanırlar. Işık, gölge veya şekiller gibi öğeler, normal bir görünümle görülemeyecek bir fikri veya temayı temsil etmek için rastgele yakalanabilir. Geleneksel bir fotoğrafta gösterilen olağan ayrıntılar göz ardı edilir ve görseller izleyicinin hayal gücünü tetikler..

Soyut fotoğraflar, ideolojilerine ve mevcut zihin durumlarına bağlı olarak her kişiye farklı görünebilir. Sadelik ve gizem, bu fotoğraf stilinin anahtar kelimeleridir. Kompozisyon, görüş açısı ve aydınlatma, istenmeyen dağınıklığı en aza indirmede ve daha keskin, daha net bir fotoğraf elde etmede çok önemli bir rol oynar. Görüntüleri manipüle etmek ve bir hayret duygusu yaratmak için son işlem gerekli olabilir..

4. Portre Fotoğrafçılığı:

fotoğrafçılık çeşitliliği

Bu, insanın özellikleri, ifadeleri ve duyguları gibi ayrıntılarını yakalayan temel fotoğraf türlerinden biridir. Uygun aydınlatma ve arka plan kullanılarak normal bir insan sanatsal bir şekilde tasvir edilebilir. Portrelerin iş, klinik çalışmalar veya düğünler veya özel etkinlikler gibi birçok amacı olabilir. Fotoğrafın ana konusunu oluşturan vücut kısmı, diğer alanları yumuşak odakta tutarak keskin odaklama altına alınır..

Portre fotoğrafçılığında ışık önemli bir rol oynar. Bu tarzda kullanılan birçok aydınlatma planından bazıları anahtar ışık, yüksek anahtar, düşük anahtar, dolgu ışığı vb.’dir. Zengin çekimler yapmak için belirli zamanlarda doğal güneş ışığı bile kullanılabilir. Doğru ışık ve gölge oyununu elde etmek için kamera belirli açılarda yerleştirilerek siluet gibi efektler alınabilir..

5. Yaban Hayatı Fotoğrafçılığı:

fotoğraf türleri

Yaban hayatı fotoğrafçılığı, vahşi yaşamı ormanlar, milli parklar vb. gibi doğal ortamlarında yakalayan popüler fotoğrafçılık türlerinden biridir. Çarpıcı görsellerin arkasında, hayvanın veya kuşun dışarı çıkmasını sabırla beklemek zorunda kalan fotoğrafçının çok fazla çabası vardır. onun gizlenmesi. Ayrıca, fotoğrafları doğru zamanda çekebilmek için hayvanın hareketlerini ve davranışlarını iyi anlamaları gerekir..

En iyi vahşi yaşam fotoğrafçılığını elde etmek için özneyi tam çerçeve olarak yakalamak için uzun odak uzaklığına sahip özel lenslere ihtiyacınız olacak. Habitat türüne bağlı olarak, olağanüstü çekimler yapmak için flaş genişleticiler, dronlar, kamera tuzakları vb. gibi ek donanımlar gerekebilir. Ayrıca, çekimi bozmadan hareketli hayvanları yakalamak için yüksek görüntü sabitleme özelliğine sahip kameralara yatırım yapmak.

6. Yaşam Tarzı Fotoğrafçılığı:

fotoğraf çekimi türleri

Yaşam tarzı fotoğrafçılığı, insanları gerçek hayatta oldukları gibi yakalar. Önceden yapılmış bir ayar veya “doğru” anı beklemek yoktur. Bunun yerine fotoğraflar, insanlar hakkında ilgi uyandıran görsel mağazalar oluşturmak için doğal ifadeleri ve anları yakalar. Samimi fotoğrafçılık olarak da adlandırılabilir, ancak efektler daha profesyonel ve çarpıcı biçimde iyi.

Yaşam tarzı fotoğrafçılığı, durumların kontrolden çıkabileceği zorlu fotoğrafçılık türlerinden biridir. Tipik olarak, insanların doğal yaşam tarzını temsil etmek için günlük yerlerde alınırlar. Ancak son zamanlarda, planlı veya sahnelenmiş fotoğraflar da bu türde sınıflandırılmakta, denekler daha önce hiç gitmedikleri yerlere götürülerek belirli bir sahneyi canlandırmaktadır..

7. Yenidoğan Fotoğrafçılığı:

popüler fotoğrafçılık türleri

Yenidoğan fotoğrafçılığı, fotoğrafçılığın özel türlerinden biridir. Bu zor tür, 2-3 aydan büyük olmayan bebeklerin resimlerine tıklamayı içerir. Fotoğraf çekimleri, hassas cildinin ve gözlerinin zarar görmemesi için kontrollü aydınlatma ile bebek için güvenli bir ortam talep ediyor. Ayrıca beslenme zamanı, uyku zamanı ve mevcut sağlık durumu gibi bebek programının tüm ayrıntılarını da almalısınız..

Bebek fotoğrafçılığı aksesuarları, her boyutta ve bütçede olan web sitelerinde mevcuttur. Sevimli şapkalardan kabarık kumaşlara ve benzersiz kostümlere kadar, çekimlerinizi daha ilginç hale getirmek için bunlardan birkaçına yatırım yapabilirsiniz. Ayrıca, gürültüsüz ve uyuyan bir bebeği uyandırmayacak aynasız kameraları tercih edin. Hassas ciltleri için güvenli olan doğal güneş ışığı veya softbox, difüzör ve ışık reflektörü kullanmaya çalışın..

8. Makro Fotoğraf:

farklı fotoğraf türleri

Makro fotoğrafçılık, böcekler, çiçekler (iç detaylar) vb. gibi küçük nesnelerin aşırı yakın çekimlerini çeken en şaşırtıcı fotoğraf türlerinden biridir. Organizmanın doğal ortamını seçebilir veya öldüyse stüdyoya getirebilirsiniz. Konu daha sonra çerçeveyi doldurmak için büyütülür ve süreçte en küçük ayrıntıları bile yakalar. Ancak, daha büyük nesnelerin yakın plan çekimleri Makro fotoğraflar olarak adlandırılamaz..

Makro fotoğraf çekmeyi denemeden önce 1:1 oran kavramını anlamalısınız. Bu büyütme oranı, sensöre odaklanan nesnenin boyutu ile gerçekte boyutu arasındaki ilişkiyi tanımlar. Örneğin 1cm boyutunda bir böcek çekiyorsanız sensöre yansıması da 1cm olacaktır. Bunu başarmak için genellikle pahalı olan makro lenslere yatırım yapmalısınız..

Bu lenslere diğer ucuz alternatifler, uzatma tüpleri, klipsli lensler veya Ters lens makro fotoğrafçılığı gibi karmaşık teknikler kullanmaktır..

9. Hava Fotoğrafçılığı:

farklı fotoğrafçılık

Hava fotoğrafçılığı, gökyüzünden sahneleri yakalayan harika fotoğrafçılık türlerinden biridir. Fotoğraflar bize çevremize kuş bakışı bir bakış sunuyor ve topoğrafya, toprak koşulları, bitki örtüsü vb. hakkında bize değerli veriler veriyor. Daha önce hava fotoğrafları uçaklardan, helikopterlerden veya sıcak hava balonlarından çekildi. Ancak, bu ortamların zorlu doğası, birçok fotoğrafçının dronlara veya insansız hava araçlarına (İHA’lar) geçmesine neden oldu..

Drone’lar farklı bütçelere ve çarpıcı derecede iyi görüntüler yakalayabilen gelişmiş özelliklere sahiptir. Fotoğraf çekmeyi denemeden önce, fotoğrafçılar genellikle google haritaları kullanarak konumun havadan görünümünü analiz eder ve o bölgedeki bir drone için düzenleme kurallarını öğrenir. Günün saatine bağlı olarak, bulanık ve aşırı pozlanmış görüntülerden kaçınmak için belirli filtreler ve gelişmiş ayarlar kullanmanız gerekebilir..

10. Etkinlik Fotoğrafçılığı:

fotoğraf çekimi türleri

Etkinlik fotoğrafçılığı, insanların özel anlarını ve olaylarını yakalayan heyecan verici fotoğraf türlerinden biridir. Bu tür, temel bas-çek yönteminden, tüm ince ayrıntıları yakalamak için gelişmiş tekniklerin kullanılmasına doğru evrilmiştir. Düğünler, doğum günleri, partiler ve kutlamalar gibi etkinliklerde konukları ve olayları görüntülemek için fotoğrafçılar işe alınır..

Fotoğrafçılar genellikle pozlanmış fotoğraflar için sabit bir kuruluma ve samimi çekimler yapmak için taşınabilir kuruluma sahiptir. İnsanların ifadelerini yakalamak ve kendilerini rahat hissettirmek için izleyicilerin ilgisini çekmek için en iyi zamanlamayı bekleyerek hareket ederler. Fotoğrafçı, belgesel türündeki fotoğraflar çekmenin yanı sıra, insanlara mükemmel fotoğraf anlarını yaşatmak için yaratıcı pozlar önererek ve özel aksesuarlar kullanarak çalışmalarının çıtasını yükseltmelidir..

11. Zaman Atlamalı Fotoğrafçılık:

her türlü fotoğrafçılık

Timelapse fotoğrafçılıkta, görüntüler, gözle normal görüntüleme aralığından çok daha yüksek bir frekansta yakalanır. Ayrıca, son derece ayrıntılı bir resim elde etmek için son işleme çalışmasında birden fazla görüntü birbirine dikilir, aksi takdirde tek bir görüntü kullanılarak elde edilemez. Bu tür fotoğrafçılık, trafik koşulları, çiçeklerin açması, tohumların filizlenmesi, manzara veya hava koşulları, göksel hareket gibi konuları yakalamak için kullanılır..

Timelapse fotoğraf stilindeki en önemli unsurlardan biri tripoddur. Hızla değişen sahneleri yakalamak için kamerayı uzun süre rahatsız etmemek için sağlam bir tripoda ihtiyacınız olacak. Intervalometer gibi gelişmiş aksesuarlar, profesyonel fotoğrafçılar tarafından belirli bir zaman aralığında çekilen fotoğraf sayısını kontrol etmek için kullanılır..

12. Moda Fotoğrafçılığı:

fotoğraf çekimi çeşitleri

Bu, moda veya cazibe dünyasıyla ilgili öğeleri ve insanları yakalayan önde gelen fotoğrafçılık türlerinden biridir. Aksesuarların güzelliğini yakalamak için özel ekipman, koreografi ve estetik konumlar veya kurulum kullanmayı içerir. Bu türde dört alt kategori vardır: Katalog fotoğrafçılığı, Yüksek Moda Fotoğrafçılığı, Sokak Fotoğrafçılığı ve Haber amaçlı moda fotoğrafçılığı, farklı hedeflere ulaşmak için..

Bu fotoğrafçılık tarzı, reklamlarda ve moda dergilerinde giyim veya aksesuarların dikkat çekici bir şekilde sunulması için yaygın olarak kullanılmaktadır. Size iyi para ve itibar kazandıran ama aynı zamanda kıyasıya rekabeti olan kazançlı bir türdür. Üst düzey bir kamera ve aydınlatma ekipmanının yanı sıra, şimdiye kadarki en iyi çekimleri elde etmek için size kıyafet ve makyaj konusunda yardımcı olacak iyi bir ekibe ihtiyacınız olacak.!

13. Sokak Fotoğrafçılığı:

fotoğraf çekimi için farklı stiller

Bu, halka açık yerlerde rastgele insanları ve durumları yakalayan samimi fotoğrafçılığın bir alt türüdür. Genellikle herhangi bir ön izin veya konularınızın bilgisi gerektirmez ve herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde alınabilir. Fotoğrafçılar genellikle sokaklarda kameralarıyla yaratıcı bir şekilde yakalanan ilginç bir an veya karakter bulurlar. Sokaklarda bariz görünmesini ve istenmeyen dikkatleri çekmesini önlemek için ağır stüdyo ekipmanı yerine kompakt ekipman kullanmak önemlidir..

Doğru lensi seçmek, fotoğrafların kalitesinde önemli bir fark yaratabilir. Uzmanlar, AV moduna geçilmesini ve günün saatine ve aydınlatma miktarına bağlı olarak doğru manuel ISO ve f-stop parametrelerine karar verilmesini tavsiye ediyor. Enstantane hızını artırmak için ayarları yaparak bulanık çekim riskinin üstesinden gelebilirsiniz..

14. Sualtı Fotoğrafçılığı:

farklı fotoğraf stilleri

Bu tür fotoğrafçılık, su altındaki yaşamı yakalar ve dalgıç ekipman kullanır. Harika kamera becerilerine sahip olmanın yanı sıra, fotoğrafçının güvenli oynamak için yüzme ve dalış tekniklerinde de ustalaşması gerekir. Sualtı Fotoğrafçılığı büyük ölçüde balıklar, mercanlar, mağaralar, su altı manzaraları, enkazlar gibi deniz yaşamını incelemek ve hatta su içindeki insanların fotoğraflarını çekmek için kullanılır..

Bu fotoğrafçılık tarzında birçok zorluk var. Nesneler sürekli hareket eder ve su altındaki durumlar saniyeler içinde kontrolden çıkabilir. Ayrıca, gerekli miktarda aydınlatmayı elde etmek zor olabilir ve yapsanız bile, su tarafından dalga boyu emilimi nedeniyle renkler ve kontrast etkilenebilir. Uygun lenslere ve difüzör gibi aksesuarlara sahip modern su altı kameralarının önemli bir fark yarattığı yer burasıdır..

15. Yemek Fotoğrafçılığı:

fotoğraf türleri listesi

Yemek fotoğrafçılığı son zamanlarda en çok aranan türlerden biri. Genellikle, fotoğrafçıların seyahatlerinin bir parçası olarak yerel mutfakların olağanüstü fotoğraflarını çektikleri seyahat fotoğrafçılığı ile birleştirilir. Ancak gerçek yemek fotoğrafçılığı, konunun yani yemeğin özel aydınlatma teknikleri, düzenlemeler ve kaplama teknikleri kullanılarak çekici ve renkli görünmesinin sağlandığı bir natürmort fotoğrafçılığıdır..

Tipik olarak, Gıda fotoğrafçılığı ürünleri dergilerde, menülerde, Instagram sayfalarında, blog sitelerinde ve hatta reklamlarda göstermek için kullanılır. Makro lensler, tripod ve reflektörler gibi plakadaki her öğenin ayrıntılarını yakalamak için ayrı bir donanıma ihtiyacınız olacak. Eski tabaklar, rustik tabaklar, şık peçeteler ve sofra takımları gibi aksesuarlar kullanmak, resimlerinizin güzelliğini tamamen yeni bir seviyeye yükseltebilir..

Bunlar, son zamanlarda fotoğrafçılar tarafından takip edilen başlıca fotoğrafçılık türlerinden bazıları. Bu türlerin dışında siyah beyaz, iç mekan fotoğrafçılığı, medikal fotoğrafçılık, gece fotoğrafçılığı vb. gibi daha birçok kategori bulunmaktadır. İlgi alanınıza göre bu türlerden birini keşfedebilir ve ustalaşmak için gerekli beceri ve deneyimi edinebilirsiniz. o. Teknikler hakkındaki bilginizi geliştirmek için ilgili blog sitelerini ve popüler fotoğrafçıların Instagram hesaplarını takip etmeyi deneyin. Mutlu Tıklama!

Görüntüler Kaynağı: 5 & 8