Kadınlar birçok alanda, özellikle Hindistan’da yeterince temsil edilmiyor olabilir, ancak merdivenleri hızla tırmanıyorlar ve çeşitli segmentlerde en üst sıralarda yer alıyorlar. Hindistan’daki bu iş kadınları en ünlü girişimciler ve aynı zamanda en zenginler arasında. Kariyerlerinde ve iş yolculuklarında başarılıdırlar, yeniliklerde ve ilgili mesleklerde ön plandadırlar..

Bugün, Hindistan’daki bu en iyi iş kadınlarını keşfedelim. Onlar, diğer birçok kadına ilham kaynağı olarak dimdik ayakta duran ön saflardaki liderlerdir.!

Hindistan 2021’deki En Zengin 18 Kadın Girişimci:

İşte başlıyoruz, Hindistan’daki bu ünlü iş kadınları ilham, iş kariyerleri ve yüksek gelirler açısından oldukça popülerdir..

1. Nita Ambani:

Hindistan'ın en zengin iş kadını 2021

Nita Ambani, popüler olarak Hindistan’ın ilk hanımı olarak adlandırılır. O iş devi Mukesh Ambani’nin karısı ve ülkede bir iş gücü merkezi. Reliance Vakfı’nın kurucusu ve başkanıdır. Reliance kapsamında birkaç firma ve faaliyete bakıyor ve hayırsever faaliyetlerde bulunuyor. Hatta Mumba Indians IPL ekibinin sahibi. Servetinin ve toplam değerinin 2020 itibariyle 80 milyar ABD doları civarında olduğu tahmin ediliyor. Dünyanın en zenginleri arasında..

2. Roshini Nadar:

Hindistan'da kadın girişimciler

Roshni Nadar, Shiv Nadar’ın kızı ve HCL şirketlerinin yüzde CEO’su. HCL, Hindistan’da lider bir teknoloji firması devidir. HCL şirketleri öncelikle teknolojik temelleri için popülerdir ve kararları ve şirketi başarılı bir şekilde yönetmesiyle tanınan stratejik bir girişimcidir. Aynı zamanda Shiv Nadar Vakfı’nın mütevelli heyeti üyesidir ve adı altında çeşitli okul ve enstitülerin işletilmesiyle ilgilenmektedir. Net değeri 4,9 milyar ABD dolarıdır. Hindistan’daki en genç başarılı iş kadını ve kadın girişimciler arasında biliniyor..

3. Kiran Mazumdar-Shaw:

Hindistan'da başarılı iş kadını

Kiran Mazumdar-Shaw çeşitli niteliklerle ünlüdür. O sadece önde gelen Hintli iş kadını değil, aynı zamanda en zengin ve kendi kendini yetiştirmiş bir bireydir. Alıntı yaptığı gibi, girişimcilik tesadüfen ona geldi ve pratikte edindiği bilgi ve becerilerle başarılı oldu. Kiran, Biocon adlı bir biyofarmasötik şirketinin başkanıdır ve birkaç ilaç üreticisinin lideri arasındadır. Kiran sadece Hindistan’da başarılı bir iş kadını değil; ayrıca son zamanlarda dünya çapında 65. güçlü kadın olarak sıralanıyor. Tahmini net değeri 4.8 milyar doların üzerinde ve üzerinde.

4. Ziya Modu:

Hindistan'da kadın girişimciler

Biliyor musun, Zia Mody Hindistan’daki en popüler şirket avukatıdır. Büyük dev şirketlerle çalışması ve Airtel, Schneider Electric ve diğerlerini içeren mükemmel anlaşmalar yapmasıyla ünlüdür. Liderliği ve kendine güveni olan şiddetli bir Hintli iş kadını olarak bilinir ve birçok kadın davası hakkında vokaldir. Hindistan’da ve hatta yurtdışında önde gelen kurumsal firmalara danışmanlık yapan bir firmaya sahiptir. Şu anda net değeri 5 milyon ABD doları civarında.

5. Suneetha Reddy:

Hindistan'da kadın iş liderleri

Suneetha Reddy, ülkenin dört bir yanındaki dev ve önde gelen hastane zincirinin genel müdürü göz önüne alındığında, Hindistan’da zaten ünlü bir kadın girişimcidir. Suneetha Reddy, Apollo hastaneler zincirini oluşturan en iyi kişilerden biridir. Daha genç yaş grubundan beri tıp alanında faaliyet gösteriyor ve ancak o zamandan beri başarılı oldu. İlaç sektöründe muazzam bir şekilde büyüdü ve şu anda Hindistan’daki en güçlü iş kadınları ve genç kadın girişimciler arasında yer alıyor..

6. Smita V Crishna:

Hindistan'da başarılı kadın girişimciler

Smitha V Crishna, Godrej ailesinden geliyor ve bir varis. Kardeşleriyle birlikte yönettiği Godrej grubunun halefidir. Tüketim ürünleri şirketinin yönetim ve operasyonlarıyla ilgilenir ve verimliliği ve becerileri ile tanınır. Şu anda, net değeri 4,7 milyar ABD dolarının üzerindedir..

7. Manju Deshbandhu Gupta:

Hindistan'daki kadın girişimciler listesi

Manju Deshbandhu Gupta, Lupin Limited’in başkanıdır. Deshbandhu Gupta’nın karısıdır ve şirketi 40 yılı aşkın bir süredir onunla birlikte yönetmektedir. Lupin, küresel bir ilaç şirketi olarak uzmanlaşmıştır ve sağlık hizmetlerini iyileştirmeye odaklandığı için dünya çapında ün kazanmıştır. Şu anda operasyonlarla ilgileniyor ve Hindistan’da başarılı bir kadın girişimci olarak biliniyor. Manju Deshbandhu Gupta’nın yaklaşık net değeri 3,3 milyar ABD dolarının üzerinde.

8. Leena Gandhi Tiwari:

Hindistan'da bayan girişimci

Leena Gandhi Tiwari, bir ilaç şirketi olan USV’nin başkanıdır. USV, katı orallar, enjekte edilebilirler, peptitler ve biyobenzerler içeren jenerik farmasötikler üretmesiyle ünlüdür. Leena, şirketi onlarca yıldır verimli bir şekilde yönetiyor ve liderlik becerileri ve profesyonelliği nedeniyle övgü alıyor. Kısa süre önce Hindistan’da başarılı bir iş kadını olarak katıldı ve net değeri 2,1 milyar ABD dolarının üzerinde. Leena, Hindistan’da başarılı olan en popüler ve en popüler genç kadın girişimciler arasında yer alıyor..

9. Radha Vembu:

Hintli iş kadını

Radha Vemnu ünlü bir Hintli iş kadınıdır. Corpus Corporation’ın yöneticisidir ve Hintli bir yazılım geliştirme şirketi olan Zoho Corporation’da çoğunluk hissesine sahip olduğu bilinmektedir. Radha Vembu’nun girişimci olarak net değeri 1,7 milyar ABD dolarının üzerindedir..

10. G Anuradha:

Hindistan'ın ünlü iş kadınları

Anuradha, Dr. Reddy’nin laboratuvarlarının sırasıyla başkanı ve CEO’su olan GV Prasad’ın eşidir. Aynı zamanda laboratuvarların yöneticisi ve mütevellisidir. Anuradha ayrıca Hindistan geleneklerini destekleyen bir organizasyon olan Saptarini’yi kurdu. Son zamanlarda Hindistan’daki etkili kadın girişimciler arasında anılıyor ve net değeri 1,5 milyar ABD dolarının üzerinde..

11. Kavitha Yadupati Singhania:

Hindistan'da iş kızı

Kavitha Yadupati Singhania, JK Cement’in yönetim kurulu üyesidir ve bir sanayici ve girişimci olan Yadupati Singhania’nın eşidir. Kavita, JK Cement’in çoğunluk hissesine sahip. Şirket, inşaat malzemeleri sektörüne odaklanmış olup, çimento ile çalışan bir işletmeye sahiptir. Genel merkezi Kanpur’da bulunmaktadır. Aynı zamanda Epress altyapı geliştiricisinin direktörüdür. 1,4 milyar ABD dolarının üzerinde net serveti olduğu söyleniyor..

12. Anu Ağa:

Hindistan'ın en iyi kadın girişimcileri

Anu Aga hem iş kadını hem girişimci hem de sosyal aktivitedir. Anu Aga, enerji ve çevre mühendisliği işiyle ilgilenmektedir ve Thermax şirketinde çoğu hisseye sahiptir. 2004 yılına kadar 8 yılı aşkın bir süre şirketin başkanlığını yaptı. Thermax sosyal inisiyatif vakfı faaliyetlerine de katılıyor ve çeşitli bölgelerde yoksul çocuklara yardım etmek için okulların açılması için çalışıyor. Anu, kocasının ani ölümünün ardından şirketi devraldıktan sonra inanılmaz kararlılığı, gücü ve doğal olmayan liderlik özellikleriyle sıklıkla takdir edilir. 1,1 milyar ABD dolarının üzerinde net serveti var.

13. Renu Munjal:

Hindistan'ın en başarılı kadın girişimcileri

Renu Munjal, Hero FinCorp adlı şirketin genel müdürüdür. Aynı şirketin eski genel müdürüydü. Renu, aynı zamanda kadınların güçlendirilmesi ve mesleki eğitim merkezleri için aynısını kuran ve yürüten birkaç KSS projesiyle de tanınmaktadır. Aynı zamanda Easy Bill’in yönetim kurulu üyesidir. Net değeri 1,1 milyar ABD doları civarında.

14. Kalpana Apurva Parekh:

Kalpana Apurva Parekh, Pidilite endüstrilerinin kurucusudur. İş, yapıştırıcılar üretmektedir ve aynı şekilde Hindistan’da pazar lideridir. Kalpana, aynı şirketin kurucusu olan Madhukar Parekh’in kızıdır. Net değeri 1 milyar ABD doları civarında.

15. Nilima Motaparti:

hindistan'da güzel genç kadın girişimciler

NilimaMotaparti, Haydarabad merkezli Divis laboratuvarlarının yöneticisidir. Laboratuvarların işleyişinin tüm yönlerini yönetir ve inceler. Aynı zamanda güney Hindistan’da ve çevresinde başka birçok teknoloji ve ilaç devleri ve şirketlerinin yönetim kurulu üyesidir. Nilima, bu alanda ulusal ve uluslararası düzeyde beş yıldan fazla deneyime sahiptir. Net değeri 18.620 crore INR’nin üzerinde.

16. Mallika Chirayu Amin:

Hindistan'ın en zengin kadın girişimcileri

Mallika, Alembic ilaçlarının genel müdürü ve başkanı olan iş devi Chirayu Amin’in karısıdır. Mallika, şirketin CEO’su, icra direktörü ve MD pozisyonunu elinde bulunduruyor. Ayrıca Sierra sağlık ve Sierra yatırımları gibi diğer şirketlerle birlikte çalışıyor. Net değeri INR 7.570 crore.

17. Falguni Nayyar:

Hindistan'ın en iyi 18 iş kadını

Falguni Nayyar, kadınların kozmetik ve temel ürünlerine odaklanan Hintli bir e-ticaret devi olan Nykaa’nın CEO’sudur. Falguni, bu şirketi 2012 yılında kendisi kurdu ve Hindistan güzellik endüstrisinin inşasını kendisi üstlendi. Sadece kozmetik güzellik perakendecisi olarak yola çıkan şirket, daha sonra diğer yaşam tarzı ürünlerine de genişledi. Şu anda, değeri 1,2 milyar doların üzerinde olan bir şirketi başarıyla yönetiyor. Falguni’nin net değeri 5410 INR crore.

18. Jayshree Ullal:

Jayshree Ullal

Jayshree Ullal, bir ethernet ağ veri merkezi üzerinde çalışan Arista ağlarının CEO’su ve Başkanıdır. Jayshree Hindistan’dan geliyor ve elektrik mühendisliği okumak için ABD’ye gitti. Öğreniminden sonra kendi şirketini kurmadan ve kurmadan önce başka şirketlerle çalışmaya başladı. Her iki ülke arasında düzenli olarak bu şirkette çalışıyor. Net değeri 1,4 milyar ABD dolarının üzerinde.

Hindistan’daki bu iş kadınları bize ilham kaynağı oluyor. Kişilik ve karizma konusundaki azimleri ve güvenleri, alemlerinde başarıya ulaşmalarını sağladı. Umarız bu harika kişilikleri tanımaktan bizim kadar keyif almışsınızdır. Düşüncelerinizi bize bildirin!