Yağ yakıcılar:

Yağ yakıcı güvenli midir? Yağ yakıcılar mı alıyorsun? Yan etkileri hakkında bilginiz var mı? Birçok insan kilo vermek için daha az tüketmeniz ve daha fazla egzersiz yapmanız gerektiğini bilir. Bir yağ yakıcı, diyetinizin ve eğitim rejiminizin bir unsuru olarak kilo yönetimi hedefinize doğru ilerlemenize yardımcı olur. Takviye almanın, kilo vermek için dengeli bir diyete veya egzersize ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmediğini unutmayın..

Bugün yağ yakıcı takviyeler o kadar meşhur oldu ki, onları neredeyse her mağazada keşfedebilirsiniz. Yağ yakıcıların olumlu etkilerinin yanı sıra insan üzerinde bazı yan etkileri de vardır. Kafein artı efedrin, yağ yakıcı haplarda kullanılan sıradan maddelerdir. Bazı araştırmalara göre yağ yakıcılar kilo vermeyi hızlandırabilir; ancak bazen zararlı yan etkileri de olabilir..

Yağ Yakıcıların Ortak Yan Etkileri

Yağ Yakıcıların Öngörülemeyen Yan Etkileri:

Yani yağ yakıcıların kullanımı hakkında çok şey duydunuz. Ama biliyor musunuz, giderek artan popülaritesine rağmen; bu sözde besin takviyeleri ciddi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir. Erkekler ve kadınlar için yağ yakıcının en iyi 10 yan etkisi hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. Psikolojik:

Yağ yakıcıların ayrıca zihinsel ve duygusal düzeyde olumsuz yan etkileri olabilir. Bazı araştırmalar, örneğin efedrin gibi yağ yakıcı hapların, sinirlilik, agresif davranış, kaygı, aksi takdirde duygusal ruh hali değişimlerine neden olabileceğini belirtti. Büyük vakalarda, insanlar bu yan etkilere maruz kalırlar ve kendilerine zarar verme tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar..

2. Açlık Bastırma:

Açlık, vücudun kimyasalları ve hormonları kontrol ederek beyni toparlanmış hissetmesi için kandırarak örtülür. Genel açlığı ortadan kaldıran baskılayıcılar, noradrenerjik ilaçlar olarak adlandırılıyor. Bu ilaçlar sıklıkla amfetaminlerin kuzenleridir ve ayrıca vücudun beyne giden açlık sinyalini kesmek yerine savaş ya da kaç hormonlarını tetikleyerek çalışırlar. Plan, daha fazla tüketme ihtiyacından dolayı dikkatinizi dağıtan bir esenlik duygusunu harekete geçirmektir. Bu ilaçların erkekler için zararlı yan etkileri, endişeli bir duygudan kalp krizine kadar farklılık gösterir..

3. Dehidrasyon:

Bu, özellikle sıcak havalarda, aksi takdirde egzersizi yaparken güvensiz bir durumdur. Efedrin artı kafeinin birlikte, kilo kaybını hızlandırmak için dehidrasyona neden olabilen bir yağ yakıcı türü olduğu bulunmuştur. Dehidrasyon, baş ağrılarına neden olabilir, ayrıca zorlu durumlarda, şiddetli egzersizi yapıyorsanız başarısız olmanız için bir rehber.

4. Uykusuzluk:

Yağ yakıcı hapların neden olduğu gelişmiş kalp hızı artı metabolizma, örneğin efedrin, aksi takdirde kafein uyku düzeniniz üzerinde olumsuz bir etki içerebilir. Vücudunuzun yeterince dinlenememesi, büyük bir yorgunluğa neden olabilir, ayrıca bağışıklık sisteminizi zayıflatabilir, sizi hastalıklara karşı daha savunmasız hale getirebilir, örneğin grip, aksi halde soğuk algınlığı. Bu, yağ yakıcıların ana yan etkilerinden biridir..

5. Kan Basıncı:

Bu haplar doğal olarak vücudunuzu ısıtarak çalışır. Metabolizmanızı hızlandırırlar ve kilo kaybını hızlandırmak için daha yüksek dinlenme hızında yağ yakmanıza neden olurlar. Bazı araştırmacılar, ünlü yağ yakıcı efedrinin, artan kalp atış hızı artı kan basıncını sayan yan etkiler içerdiğini belirtiyor. Üstün kalp atış hızı artı kan basıncı, sizi dolaşımın azalması tehlikesiyle karşı karşıya bırakacaktır..

6. Gelişmiş Metabolizma:

Vücut kafein tarafından motive edildiğinde, metabolizmayı hızlandırmak için hormonları kan dolaşımına boşaltır. Bu hormonlar sonsuz miktarda değildir ve sürekli ilham vücudun kendini kontrol etme becerisini ve ağırlığını değiştirebilir. Ayrıca aşırı metabolizma uyarıcıları, tercih edilen etkinin tersini yapabilir ve metabolizmanın kendini korumada durmasına neden olabilir. Bu, kafein bazlı yağ yakıcıların uzun bir sürenin üzerinde etkinliğini korumamasının nedenlerinden biridir..

7. Karaciğer Hasarı:

Yağ yakıcıların uzun süreli kullanımı, sonraki karaciğer hasarı ile ilişkilendirilmiştir. 2014 yılında yayınlanan bir rapora göre, belirli bir yağ yakıcı takviyesi, 100’den fazla hepatit enfeksiyonu ve karaciğer iltihabı vakasına neden oldu. Bazı ciddi vakalarda, bu tür yağ yakıcı takviyeleri alan çok az kişinin hastaneye yatırılması ve hatta karaciğer nakli yapılması gerekti. Söz konusu yağ yakıcı hemen piyasadan kaldırıldı. Şiddetli yağ yakıcı yan etkilerinden biridir..

8. Mide Komplikasyonları:

Mide komplikasyonlarının da yağ yakıcıların zararlı yan etkilerinden biri olduğu bilinmektedir. Bu geleneksel olmayan yağ yakıcı takviyelerin alımı vücudun metabolizmasını olumsuz yönde değiştirebilir. Bu sağlıksız takviyeler vücuttaki vitamin seviyesini düşürür, böylece potansiyel sağlık tehlikeleri riskini artırır. Bu tür takviyelerin uzun süreli kullanımının ishal ve kabızlık gibi mide komplikasyonlarına neden olabileceği bulunmuştur..

9. Kalp Komplikasyonları:

Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalarda, belirli türdeki yağ yakıcıların, kalp üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilen acı portakal gibi maddeler içerdiği bulundu. Botanik olarak Citrus aurantium olarak adlandırılan acı portakal, kalp atış hızında ve kan basıncında artışa neden olan sinefrin alkaloidlerinden oluşur. Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde yayınlanan bir rapora göre, sağlıklı insanlarda felç ve kalp krizi görülmesi acı portakalla bağlantılıydı. Dolayısıyla kalp üzerindeki olumsuz etkinin yağ yakıcı takviyelerin alımıyla bağlantılı olabileceği söylenebilir..

10. Ölüm:

En kötü durumda, en tehlikeli yağ yakıcı yan etkilerinden biri ölüme bağlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından kabul edilmeleri gerekmez. 2003 yılında FDA’nın efedrin içeren yağ yakıcı hapların kullanımını yasakladığını bilmelisiniz. Bu eylem, aşağıdaki efedrin’in ünlü bir sporcunun ölümünden asgari olarak kısmen sorumlu olması gerekiyordu..

Bu yağ yakıcı takviyeleri almaya başladığınızda izlemeniz gereken birkaç yönerge vardır..

  • Yağ yakıcıları tüketmeye başladığınızda, asla etikette belirtilen önerilen porsiyon miktarını aşmayın. Bunları fazla almak, hızlı bir şekilde yağ kaybetmenize yardımcı olmaz. Yağ yakıcıların çoğunun, büyük oranlarda tüketildiğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olan bileşenlere sahip olduğu bulunmuştur..
  • Yağ yakıcıları almaya başladığınızda, bu, hayatınızın geri kalanında bunları almaya devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Yağ yakıcı takviyeler, günlük diyetinizin bir parçası olacak şekilde tasarlanmamıştır. Kilo verme hedefinize ulaşana kadar bunları almaya devam etmelisiniz ve bundan sonra kilonuzu korumak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmanız gerekir..
  • Yağ yakıcıların her birey üzerinde aynı etkiye sahip olması amaçlanmamıştır. Ayrıca, hiçbir iki yağ yakıcı takviye birbirinin aynısı değildir. Bu yüzden onları kullanmayı planladığınızda, sizin için en iyi olanı bildiğinizden emin olun. Kullanmakta olduğunuz ürünün istenen sonuçları vermediğini fark ederseniz, kullanmayı bırakın ve başka bir ürün deneyin. Piyasada aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var.
  • Aşırı kalori alımını önlemek için asla yağ yakıcıları kullanmayın. Yağ yakıcı takviyeler alıyorsanız bu, kek, patates kızartması veya kızarmış tavuk yiyebileceğiniz anlamına gelmez..

Yağ yakıcılar, istenmeyen yağlardan kurtulmanın kolay bir yolu gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki, bu sağlıksız takviyeler, yalnızca onlara bağımlıysanız verimli sonuçlar vermeyecektir. Formda bir vücudun sırrının, dengeli bir egzersiz ve diyet kombinasyonu olduğu, su götürmez bir gerçektir. Bu yüzden, zor kazandığınız parayı piyasada bulunan bu aşırı yağ yakıcı takviyelere harcamadan önce iki kez düşünün. Yukarıdaki Yağ yakıcı yan etkileri listesine dikkat edin.