Kaplumbağa türleri, karada ve suda yaşayan yaklaşık 356 tür ile çok çeşitlidir. Çeşitli boyutlarda bulunurlar, bazıları 5 fit kadar büyük ve bazıları sadece 4 inç kadar küçüktür. Kaplumbağanın kabuğu, yanlarda birleştirilen bir üst katman ve bir alt katmana sahip kemikli bir yapıdır. Kemik ve kıkırdaktan oluşur. Kaplumbağa kabuğunun üst tabakası Karapaks, alt tabakası Plastron olarak bilinir. Kaplumbağa sınıflandırması 2 alt gruba ayrılabilir – Kaplumbağaların kafalarını kabuklarına geri çektiği Cryptodira ve kaplumbağaların uzun boyunlarını kabuklarına katladığı Pleurodira. Kaplumbağa karada ürer ve su altında yumurta bırakmaz..

kaplumbağa türleri

Kaplumbağa ve Kaplumbağa Arasındaki Farklar:

En yaygın olarak, Kaplumbağa terimi suda yaşayan su türlerini ifade eder. Kaplumbağa, karada yaşayan karasal türleri ifade eder..

Kaplumbağaların kabuğu kalın ve ağır iken, su kaplumbağalarının kabukları daha yumuşak ve hafiftir. Bu, batmadan kolaylıkla yüzmelerini sağlayacaktır..

Kaplumbağaların, uzun pençeleri olan perdeli ayaklar gibi yüzmeye yardımcı olacak şekilde uyarlanmış uzuvları vardır. Kaplumbağaların kısa, sağlam ayakları vardır. Kaplumbağanın ağır kabukları kısa ayaklarıyla birleşince hareketini çok yavaşlatır..

Hindistan’daki Kaplumbağa Türleri:

Hindistan’daki kaplumbağa isimlerinin listesi,

1. Zeytin Ridley Kaplumbağası:

Olive Ridley kaplumbağa türü, dünyanın en küçük ikinci deniz kaplumbağasıdır. En bol bulunan kaplumbağa türüdür ve yaygın olarak Pacific Ridley deniz kaplumbağası olarak bilinir. Bilimsel adı Lepidochelysolivacea’dır. Bu tür su kaplumbağaları Cheloniidae ailesine aittir ve Hint, Pasifik ve Atlantik okyanuslarında bulunur. Bu kaplumbağa türünün benzersiz özelliği, binlerce dişinin birlikte kumsalda yumurta bıraktıkları toplu yuvalamalarıdır..

2 fit uzunluğa kadar büyürler ve yaklaşık 35-40 kg ağırlığındadırlar..

 • Gıda: Etçildirler ve denizanası, daha küçük balıklar, salyangozlar, yengeçler vb. ile beslenirler..
 • Ömür: Maksimum yaş 50
 • Koruma Durumu: Hassas

2. Yeşil Kaplumbağa:

Yeşil Deniz kaplumbağası türü Cheloniidae ailesine aittir ve bilimsel adı Cheloniamydas’tır. Yeşil kaplumbağa, Karadeniz kaplumbağası veya Pasifik yeşil kaplumbağası olarak da bilinir ve çoğunlukla Hint, Atlantik ve Pasifik Okyanuslarında bulunur. Zeytin veya siyah kabuğunun altındaki yeşil yağ nedeniyle Yeşil Kaplumbağa olarak anılır. Bu kaplumbağa türü, beslenme yerleri ile yuvalama yerleri arasında uzun mesafeler boyunca göç eder..

Yetişkin deniz kaplumbağası 1,5 mt’ye kadar büyür. Uzun ve yaklaşık 100 kg ağırlığında.

 • Gıda: Esas olarak deniz otlarıyla beslenirler..
 • Ömür: Maksimum yaş 80
 • Koruma Durumu: Nesli tükenmekte olan

3. Şahin Gagalı Kaplumbağa:

Hawksbill Kaplumbağa Pasifik, Atlantik ve Hint Okyanuslarının kıyılarında bulunur. Bu kaplumbağa türü Cheloniidae ailesine aittir. Bilimsel adı Eretmochelys imbricate’dir. Bu kaplumbağa türlerinin üst çenelerinde, resiflerden yiyecek çıkarmalarına yardımcı olan keskin bir nokta vardır. palet gibi uzuvları var.

Yetişkin Hawksbill kaplumbağası yaklaşık 80 kg ağırlığında ve 3 fit uzunluğa kadar. Genellikle mercan resiflerinde bulunurlar..

 • Gıda: Diyetleri esas olarak deniz süngerlerinden oluşur.
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: kritik tehlikede

4. Caretta Kaplumbağa:

Caretta kaplumbağası, Cheloniidae familyasına ait bir okyanus kaplumbağası türüdür. Hint Okyanusu, Atlantik ve Pasifik’te de bulunan bu kaplumbağa türü, bu kaplumbağanın bilimsel adı Carettacaretta’dır. Üst boyun ve yanlar, yanlarda ve altta sarı üstte kahverengidir. Kabuk büyük plakalara bölünmüştür. Bu tür kaplumbağalar dünyanın en büyük sert kabuklu kaplumbağalarıdır. Okyanuslarda ve sığ kıyı sularında yaşarlar..

Yetişkin bir Caretta, yaklaşık 35 inç boyunda ve yaklaşık 135 kg ağırlığındadır..

 • Gıda: Caretta kaplumbağa türleri omnivordur ve küçük deniz hayvanları ile beslenir..
 • Ömür: 47 – 67 yaş civarı
 • Koruma Durumu: Hassas

5. Deri Sırtlı Kaplumbağa:

Leatherback Kaplumbağa’nın bilimsel adı Dermochelyscoriacea’dır. Lut olarak da adlandırılır. Bu Kaplumbağa türü, tüm kaplumbağa türleri arasında en büyüğüdür. Diğer kaplumbağaların çoğundan farklı olarak, dış kabuğu (kabuk) deri ve yağlı etle kaplıdır ve kemikli değildir. Pasifik, Hint ve Atlantik Okyanusları boyunca bir yerli. Kaplumbağa habitatı denizlerde ve okyanuslardadır..

Yetişkin bir Leatherback kaplumbağanın boyutu yaklaşık 380 kg ve 1.55m’dir..

 • Gıda: Bu kaplumbağa türü denizanasıyla beslenir.
 • Ömür: 50 yıl veya daha fazla
 • Koruma Durumu: Hassas

6. Hint Kanatlı Kabuklu Kaplumbağa:

Hint Flap kabuklu Kaplumbağa, Güney Asya’nın tatlı sularında bulunan bir kaplumbağa türüdür. Bilimsel adı Lissemyspunctata’dır ve Trionychidae ailesine aittir. Kabuğa geri çekildiklerinde uzuvları kaplayan deri kanatlarına sahip olduğu için Flapshell olarak adlandırılır. Hint Flapshell kaplumbağası, kuraklık koşullarında hayatta kalmak için uyarlanmıştır. Bazı su kütlelerinde salyangoz, böcek ve baba su hayvanları ile beslendikleri için kirliliği azaltmak için kullanılır..

Yetişkin 14 inç’e kadar büyür.

 • Gıda: Bu kaplumbağa türü omnivordur ve kurbağalar, balıklar, bitki yaprakları, çiçeklerle beslenir. & meyveler.
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: En Az Endişe

7. Hint Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa:

Hint Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa, Ganj Yumuşak Kabuklu Kaplumbağa olarak da bilinir. Bu kaplumbağa türü Güney Asya’da, özellikle Ganj, İndus ve Mahanadi nehirlerinde bulunur. Bilimsel adı Nillssoniagangetica’dır ve Trionychidae ailesine aittir. Kabuğun üzerinde belli belirsiz koyu renkli göz noktaları olan sekiz çift kaburga plakası vardır. Bu kaplumbağa türü kutsal kabul edilir ve Orissa tapınaklarında korunur..

Bu kaplumbağa türünün bir yetişkini 37 inç’e kadar büyür..

 • Gıda: Bu kaplumbağa türü omnivordur ve balıklar, hayvansal maddeler ve su bitkileri ile beslenir..
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: Hassas

8. Hint Çatılı Kaplumbağa:

Hint Çatılı Kaplumbağa, adını kabuğunun en üst kısmındaki belirgin bir çatıdan alır. Bu kaplumbağa türü, Güney Asya’nın büyük nehirlerinde bulunur. Bilimsel adı Pangshuratecta’dır ve Geoemydidae ailesine aittir. Siyah başlı, turuncu çeneli ve yanları olan yükseltilmiş bir kabuğu vardır. Hint Çatılı Kaplumbağa, çoğunlukla akarsular ve göletler gibi sessiz sularda bulunur. Hindistan’da yaygın bir evcil hayvan.

Yetişkin kaplumbağa 9 inç’e kadar büyüyebilir.

 • Gıda: Bu kaplumbağa türü omnivordur ve su bitkileri ile beslenir..
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: En Az Endişe

9. Kırmızı Taçlı Çatılı Kaplumbağa:

Kırmızı tepeli çatılı kaplumbağa, Güney Asya’nın tatlı sularında bulunan bir kaplumbağa türüdür. Bir su kaplumbağası türüdür. Bilimsel adı Batagurkachuga’dır ve Geomydidae ailesine aittir. Bununla birlikte, erkekler sadece yarısı kadardır. Bu kaplumbağa türleri güneşlenmeyi sever. Et ve kabukları için hasat edilmiş ve habitat kaybı ile birlikte bu kaplumbağa türlerinin neslinin tükenmesine neden olmuştur. Yetişkin dişiler 22 inç’e kadar büyür ve yaklaşık 25 kg ağırlığındadır..

 • Gıda: Bu kaplumbağa türü omnivordur ve su bitkileri ile beslenir..
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: kritik tehlike altında

10. Hint Çadır Kaplumbağası:

Hindistan'daki kaplumbağa türleri

Hint çadır kaplumbağası, esas olarak Hindistan ve Bangladeş’te bulunan bir kaplumbağa türüdür. Bilimsel adı Pangshura tentoria’dır ve Geomydidae ailesine aittir. Çoğunlukla tatlı su nehirlerinde ve bataklıklarda bulunurlar. Hint çadır kaplumbağasının 3 alt türü vardır. Hindistan’daki kaplumbağa türleri altına girerler. Başları yukarı dönük olarak karada ve kayalarda güneşlenmeyi severler..

Sadece maksimum 11 inç’e kadar büyüyen küçük bir türdür..

 • Gıda: Bu kaplumbağa türü omnivordur ve su bitkileri ile beslenir..
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: En Az Endişe

Hindistan’daki En İyi 4 Kaplumbağa Türü:

Aşağıda Hindistan’daki bazı yaygın Kaplumbağa türleri listelenmiştir.,

1. Hint Yıldız Kaplumbağası:

Hindistan'da kaplumbağa türleri

Hint Yıldız Kaplumbağa bilimsel adı Geocheloneelegans’tır ve Testudinidae ailesine aittir. Bu kaplumbağa türü, çoğunlukla Hindistan, Pakistan ve Sri Lanka’daki kuru alanlarda ve çalılık ormanlarında bulunur. Hindistan’da egzotik bir evcil hayvan olarak çok popülerdir..

Bu kaplumbağanın kabuğu, siyah ve sarı renkte, kıyamet şeklinde tümseklerdir. Ters çevrildiğinde tekrar dik konuma dönmesi gibi benzersiz bir özelliği vardır..

10 inç uzunluğa kadar büyüyebilir.

 • Gıda: Türler çoğunlukla otçuldur ve otlar, meyveler ve çiçeklerle beslenir..
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: Hassas

2. Asya Orman Kaplumbağası:

farklı kaplumbağa türleri

Asya Ormanı, Asya kahverengi kaplumbağası olarak da bilinir ve öncelikle Güneydoğu Asya’da bulunur. Bu kaplumbağa türü en ilkel türlerden biridir. Bilimsel adı Manouriaemys’dir ve Testudinidae ailesine aittir. Asya anakarasındaki en büyük kaplumbağadır. 2 tanınan alt türü vardır. Bu, dişinin kendi inşa ettiği bir yuvaya yumurtalarını bıraktığı tek türdür..

Ağırlığı 25 kg’a kadar büyüyebilir.

 • Gıda: Türler çoğunlukla otçuldur ve otlar, meyveler ve çiçeklerle beslenir..
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: kritik tehlike altında

3. Travancore Kaplumbağa:

kaplumbağa ırkları

Travancore Kaplumbağa, Karnataka gibi birçok bölgede bulunur. Bu kaplumbağanın bilimsel adı Indotestudotravancorica’dır. Ormanlar gibi tepelik alanlarda bulunurlar ve omnivorlardır. Travancore Kaplumbağa yazları genellikle uykudadır ve yaprakların altında saklanacaktır. Genellikle Batı Ghats’ın yaprak dökmeyen ormanlarında bulunurlar..

30 cm uzunluğa kadar büyüyebilir ve orta boy kaplumbağalardan biridir..

 • Gıda: Meyvelerden, sebzelerden, kurbağalardan, leşlerden ve hatta mantarlardan her şeyi yiyebilir..
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: Hassas

4. Uzatılmış Kaplumbağa:

Uzatılmış kaplumbağa, Hint kaplumbağalarının en güzellerinden biridir. Bilimsel adı Indotestudoelongata’dır. Büyük bitki örtüsüne ev sahipliği yapan engebeli karasal alanlarda bulunabilir. Uzun kaplumbağa sarı başlı kaplumbağa olarak da adlandırılır ve bunun için yerel Assam adı Halodhiakaso’dur. Normalde otçuldur.

33 cm uzunluğa kadar büyüyebilir.

 • Gıda: Her türlü bitki, meyve, çiçek vb..
 • Ömür: Bilinmeyen
 • Koruma Durumu: Nesli tükenmekte olan

Kaplumbağalar ve Kaplumbağalar Hakkında İlginç Gerçekler:

 • Kaplumbağalar en ilkel varlıklardan biridir ve 215 milyon yıldan daha eskidir..
 • Bazı kaplumbağa türleri kuma yumurta bırakır ve kendi başlarına yumurtadan çıkmalarına izin verir. Yumurtadan çıkan yumurtalar daha sonra predasyon riskiyle denize doğru yol alırlar..
 • Loggerhead Deniz kaplumbağası resmi, 1000 dolarlık Kolombiya pezosu madeni para üzerine mumyalanmıştır. Aynı zamanda Güney Kaliforniya’nın resmi devlet sürüngenidir..
 • Hint Flapshell Kaplumbağalarının Kabuğu, Hindistan ve Çin’de tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Çin’de, cilt hastalıklarını tedavi etmek için kabuk yakılır ve yağ ile öğütülür..
 • Hint yumuşak kabuklu kaplumbağa türleri kutsal kabul edilir ve Orissa’daki tapınaklarda korunur.

Kaplumbağalar ve Kaplumbağalar 215 milyon yıldan beri bu dünyada yaşıyor ve birçok felaketten kurtuldu. Çekici birçok kaplumbağa resmi ve kaplumbağa resmi göreceksiniz. Evrim geçirmişler, adapte olmuşlar ve 300’den fazla kaplumbağa türüne dönüşmüşlerdir. Bununla birlikte, müdahalesi ile bir adam, küresel ısınmaya, su kütlelerinin tükenmesine ve yüksek düzeyde kirliliğe neden olan çevrede büyük tehlikeler yarattı..

Bu, birçok kaplumbağa ve kaplumbağa türünün neslinin tükenmesine ve birçoğunun nesli tükenmekte olan kategoriye girmesine yol açmıştır. Bu kaplumbağa türlerini korumak için insan ırkı genelinde ortak çaba gösterilmelidir..