Gerçekten sağlığınızı güçlendirmeyi mi düşünüyorsunuz? Enerji seviyenizi arttırmanın birçok yolu vardır ancak yoga, vücudunuzu sağlıklı tutmanın en uygun yoludur. Doğurganlık seviyenizi kolayca artırabilecek ve üreme sisteminizi iyileştirebilecek bir poz arıyorsanız Baddha Konasana pozu yapmaya başlayın..

Baddha Konasana - Nasıl Yapılır ve Faydaları

Bu poz çoğunlukla kadınlar ve bayanlar tarafından yapılır. Baddha Konasana, yaygın olarak Sınırlı açı pozu veya kelebek pozu olarak bilinir. Sadece ağrılarını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda varislerden kurtulmalarına da yardımcı olduğu için hamile kadınlar arasında daha da yaygındır. Gelişmekte olan bir kalça esnekliği arıyorsanız, bugünden itibaren Baddha Konasana’yı gerçekleştirmeye başlayın..

Şimdi, bu pozu yapmak istiyorsanız, aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir:-

Baddha Konasana Nasıl Yapılır?

1. Önce kendinizi mindere koyun.

2. Bacaklarınızı önünüzde düz bir şekilde uzatın. Sırtınızın tamamen düz olduğundan emin olun. Sırt veya kalça probleminiz varsa, kesinlikle battaniye veya yastık gibi bir destek arayabilirsiniz..

3. Şimdi, iki elinizle ayaklarınızı pelvise yakın olacak şekilde yavaşça kavrayın. Dizlerin yanlarına düşmesine izin ver.

4. Bundan sonra kasıklarınızı ve uyluk kemiklerinizin başını yavaşça serbest bırakın. Dizleri fazla itmeyin; onları iyi bir şekilde rahatlatmalarına izin verin.

5. Elinizin ilk 2 parmağıyla ayak başparmağınızı tutmaya çalışın ya da ayaklarınızın dışından da tutabilirsiniz..

6. Sadece arkanıza yaslanın ve pelvis seviyenizi koruyun.

7. Omuz bıçaklarınız, kalbinizin açılmasına yardımcı olacak kadar sağlam olmalıdır..

8. Bu duruşta 2-3 dakika oturabilirsiniz..

9. Bundan sonra, dizlerinizi kaldırarak yavaşça bu duruştan gelin ve sadece bacaklarınızı düzeltin..

Baddha Konasana, özellikle hamilelik döneminde kadınlar için en iyi egzersiz olarak kabul edilir. Kolay ve sorunsuz bir teslimat için insanlar bu asanayı uygularlar. Kadınlara kanatlarını saran bir kelebek gibi kanat çırptığını hissettirir. Şimdi kasık veya diz ağrısı çeken kadın ve bayanlar bu duruştan tamamen kaçınmalıdır..

Menstrüasyondaysanız, bu duruştan da kaçının. Bu duruşu yapmayı planlıyor olsanız bile lütfen bir yoga uzmanının gözetimini alın. Siyatik ağrısı olan kişiler de bu duruşu denemeli ve bu duruştan kaçınmalı veya bu duruşu yaparken altlarından destek alınmalıdır..

Faydalar

Bu asana’nın sayısız sağlık yararı vardır. Vücudunuz herhangi bir üreme sorunu yaşıyorsa, bu duruş her gün uygulanmalıdır. Ayrıca üreme bozukluğunuzu uyarmaya ve iyileştirmeye yardımcı olur. Menstrüasyon sorunları yaşayan birçok bayan da bu poza odaklanmalıdır. Her türlü menstrüasyon problemlerini iyileştirmede çok etkilidir..

Ayrıca menopoz semptomlarından kurtulmaya yardımcı olabilir. Baddha Konasana stres giderici olarak hareket eder ve ayrıca prostat bezlerinizi ve karın organlarınızı uyarmaya yardımcı olur. Bu asana sadece böbrek ve safra kesenizi tonlamakla kalmaz, aynı zamanda tüm üriner rahatsızlığınızı hafifletmeye yardımcı olur. Kadınlar bu asanayı her gün 2-3 dakika uygulamalıdır..

Daha sonraki aşamalarda hamileler bu asanayı sağlık durumlarına göre bir uzman gözetiminde denemeli ve yapmalıdır. Genellikle kadınlara bu asana tavsiye edilir ancak üreme sorunu olan erkekler de bu asanayı uygulayabilir. Yorgunluk ve kaygıyı gidermeye kesinlikle yardımcı olur. Hafif depresyondan muzdarip insanlar da bu asanaya odaklanabilir, ancak vücudun doğurganlığını iyileştirmek için iyidir..