Yogayı doğru bir şekilde uygularsanız, uzun süreli etkileri olan birçok sağlık yararı elde edebilirsiniz. Yoga, insan vücudunu daha verimli ve yetenekli kılan dinamik bir canlılığa sahiptir. Yoga sadece ısınma egzersizleri veya arabuluculuk anlamına gelmez, aynı zamanda asanayı da içerir..

Balasana (çocuk duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Böyle bir asana, insanlar arasında çok yaygın olan BAL Asana’dır. Çocuk pozu olarak da bilinir. Çocuk pozu, genellikle yeni başlayanlar için yoga pozu olarak bilinir ve kolayca öğrenilebilir. Balasana, beliniz ve omurganız için iyi olan bir tür germe egzersizidir..

Bu alıştırmayı öğrenmeyi planlıyorsanız, aşağıda verilen basit adımları izleyerek hemen bugün başlayın:

1. Yere temiz bir minder koyun ve mindere diz çökün.

2. Seansınıza diz çökerek başlamalısınız. Her iki ayak parmağını bir araya getirdiğinizden ve topukluları ayırdığınızdan emin olun. Dizler birbirinden geniş olarak ayarlanmalıdır ve aynı şey kalçalara da gider. Dizleriniz ve kalçalarınız arasında aynı mesafeyi korumalısınız..

3. Ayak parmaklarınızı yere bakacak şekilde tutun.

4. Şimdi kendinizi yavaşça vajrasana veya yıldırım pozisyonuna getirin. Sadece sırtınızın ve alt omurganızın tamamen düz olduğundan emin olun..

5. Şimdi sadece vücudunuzu rahat tutun ve vücudunuzu mümkün olduğu kadar gevşetin. Ellerinizi bacaklarınızın hemen yanına yere koyun.

6. Son aşamada alnınız ile yere dokunmanız yeterlidir. Alnınız ile yere dokunurken, gözlerinizi kapalı tutun ve nefesinize konsantre olun. Dikkatinizi burun deliklerindeki hava akışına odaklayın ve yavaşça nefes alıp verin..

7. Vücudu 3-4 dakika bu pozisyonda tutmaya çalışın ve ardından vajrasana pozisyonuna geri dönün. Bu uygulama sırasında yarı uykulu hissedebilirsiniz. Vücudunuzun daha rahat ve taze hissetmesini sağlar. Vajrasana pozisyonuna döndükten sonra yavaş yavaş asanadan çıkın. sadece acele etme.

Birçok insan zor duruşları uygularken Balasana duruşunu da kullanır. Balasana sadece vücudunuzu rahatlama modunda tutmakla kalmaz, aynı zamanda bedeninizi ve zihninizi de sakinleştirir. Ancak bu asanayı yaparken derin nefes alıp vermeniz gerektiğinden emin olun. Bu kesinlikle enerji seviyenizi geri kazanmanıza ve canlandırmanıza yardımcı olacaktır..

Eklem veya diz ağrısı çekiyorsanız bu asana uygulanmalıdır. Hamile olsanız bile, midenizde gerginliğe neden olabileceğinden bu asanadan kaçının. Bunu ancak kendi sınırları ve kapasitesi dahilinde yapmalıdır. Bu asanayı aşırıya kaçmayın çünkü vücudunuzda strese neden olabilir..

Balasana’nın Faydaları:

Balasana’yı günlük olarak uygulamayı planlıyorsanız, birçok sağlık yararı vardır. Kaslarınızın esnemesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudun kan dolaşımına yardımcı olur. Bu asana, hayatta çok stresli ve depresif insanlar için çok faydalıdır. Stresi değil, yorgunluğu da giderirsiniz.

Herhangi bir sırt ağrısı veya alt omurga probleminiz varsa, bu asana günlük olarak uygulanmalıdır. Sadece ağrı ve sızıyı gidermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede vücut duruşunuzu düzeltmeye de yardımcı olur. Bu poz ayrıca Uykusuzluk çeken insanlara da yardımcı olabilir..

Poz kendi içinde çok güçlüdür. Bu pozu aralıklı olarak 2-3 dakika uygularsanız, sadece uykuya dalabilirsiniz. Sabah saatlerinde bu yoganın çok faydalı olmasına gerek yok. Kendinizi çok yorgun hissediyorsanız, bu pozu deneyin, bedeniniz ve zihniniz rahatlayabilir..