Bhujangasana veya kobra pozu, yogasana’nın en kolay ve en etkili pozlarından biridir. Surya Namaskara’nın veya güneşi selamlamanın 8. basamağıdır. Mükemmel yapıldığında, poz, dişleri yayılmış bir kobrayı andırır ve bu nedenle ünlü olarak Kobra Pozu veya yılan pozu olarak bilinir. Fiziksel olduğu kadar fizyolojik faydaları da olan bu asana, zinde ve sağlıklı kalmak için gerçekleştirilmelidir. Bu basit asanayı yaparak, vücudun 7 ana çakrasından 4’ünü aktive edebilirsiniz. Bu yazıda bhujangasana, mükemmel bir şekilde nasıl yapılacağı, kaçınılması gereken yaygın hatalar, faydaları, çeşitleri, önlemleri, kontrendikasyonları ve çok daha fazlası hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz. Ayrıntılar için burayı ve ayrıntılar için bhujangasana resimleri okuyun.

Bhujangasana Yoga

Bhujangasana Yoga (Kobra Duruşu) Nedir?

Bhujangasana adı, yılan veya yılan anlamına gelen Sanskritçe “bhujang” kelimesinden gelir. Bu nedenle asana, Kobra pozu olarak da adlandırılır; kobra yoga pozu veya kobra asana. Bu asana, kişinin başlığını kaldırmış bir yılanı andıran bir pozda olduğu bir geriye bükülme pozudur. Asana, Surya Namaskar (güneşe selam) dizisinin ve ayrıca Padma Sadhana’daki asanaların bir parçasıdır. Asana son derece faydalıdır ve kundalini’yi uyandırdığı, hastalıkları yok ettiği ve ayrıca vücut ısısını arttırdığı bilinmektedir. Bhujangasana pozu yapmak gerçekten basittir ve bu nedenle vücuda son derece fayda sağlar..

Bhujangasana Görselleri, Adımları, Faydaları ve Önlemleri:

Aşağıda, bhujangasana hakkında ayrıntılı bilgi ve resimlerle bhujangasana’nın nasıl yapılacağına dair açıklamalar ve bhujangasana yoga faydaları, modifikasyonları, yeni başlayanlar için ipuçları ve bu yoga duruşunu kolayca takip etmek için diğer ipuçları ile birlikte adım adım talimatlar verilmiştir..

Resimlerle Bhujangasana Yoga Adımları:

Resimlerle Bhujangasana Yoga Adımları

Bhujangasana Nasıl Gerçekleştirilir?

 1. Avuç içleriniz omuzlarınızın altına yerleştirerek karnınızın üzerine yatarak başlayın. Dirsekleriniz gövdenize yakın olmalıdır. Ayaklarınızın üst kısmı mindere bastırmalı, böylece bacaklarınızı uzatmalısınız..
 2. Pelvik kemiğinizi aşağı doğru bastırın ve uyluk kaslarınızı da harekete geçirin. Bunu yaparken, karnınız kasıldığında ve omurgayı desteklediğinde, kuyruk kemiğinizin altında kaldığını hissetmelisiniz..
 3. Şimdi nefes alın ve ellerinizi yere bastırın, kollarınızı uzatın, böylece göğsünüz öne ve yukarı kaldırılır..
 4. Kobra pozunun bir sonraki adımı, pelvik kemik göbeğinize doğru hareket ederken kuyruk kemiğinizi altta tutmaktır. Bu pelvik eğim, kemer yaparken alt omurgadaki açıklığı korumanıza yardımcı olur..
 5. Kendinizi yalnızca pelvik kemiğin yerde kaldığı noktaya kadar kaldırın ve belinizdeki baskıyı hissetmiyorsunuz..
 6. Sırt kaslarınızı zorlamadan omuz bıçaklarınızı sırtınıza bastırın. Dirseklerinizi hafifçe bükerek, dirseklerinizi göğüs kafesine yakın yerleştirin. Sırt kaslarınızı yapın ve kollarınız bu pozisyonda çalışır..
 7. Boynunuzun arkasında rahat bir boşluk bırakarak gözlerinizi ve çenenizi kaldırın. Derin nefesler alarak bu pozu 20-30 saniye tutun.
 8. Son nefes sırasında, başınızı ve göğsünüzü aşağı indirerek yavaşça nefes verin. Ellerinizle gövdenizi öne doğru çekerek omurganızın uzadığını hissedin..
 9. Nefes alın ve kendinizi ellerinize ve dizlerinize kadar kaldırın ve nefes vererek çocuk pozuna geri dönün..

Bhujangasana’nın Faydaları & Önlemler:

Bhujangasana Faydaları & Önlemler

Düzenli olarak bhujangasana yoga yapmak vücudumuza aşağıdaki şekillerde fayda sağlar:

Fiziksel Faydaları:

 1. Bu bhujanga yoga, omurganın esnekliğini artırmayı ve aynı zamanda onu güçlendirmeyi amaçlar..
 2. Göğüs, omuzlar, akciğerler ve karın gibi vücudun çeşitli bölgelerini esnetir..
 3. Kobra pozu sırt kaslarını ve kolları güçlendirir.
 4. Bu asanayı yaparak iç organlar gerilir ve ayrıca masaj yapılır..
 5. Asana yapmak akciğerleri ve kalbi açmaya yardımcı olur.
 6. Karın organlarını uyarmaya yardımcı olur ve ayrıca kalçaları sıkılaştırır..

Terapötik Faydaları:

 1. Yoga asanaları Bhujangasana’nın astımdan muzdarip insanlara fayda sağladığı bilinmektedir..
 2. Bu asanayı yapmanın siyatiği yatıştırdığı bilinmektedir..
 3. Stres ve yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur.
 4. Ayrıca spondilit sorunu olanlar için en iyi pozlardan biridir..

Bhujangasana Yoga (Kobra Duruşu) için Değişiklikler:

Kobra Duruşu için Değişiklikler

Sertseniz, bu pozu yerde yapmaktan kaçınmak daha iyidir. Metal bir sandalyeyi duvara dayayın ve bu pozu elleriniz koltuğun ön kenarında ve ayaklarınızın topları yerde olacak şekilde yapın..

Alt sırt kaslarınızdaki yükü azaltmak için dirseklerinizi omuzlarınızın altına yere koyabilirsiniz..

Bu, bhujangasana’nın gelişmiş bir varyasyonudur ve Bheka Bhujangasana olarak da bilinir. Bu pozda bacaklar dizlerden bükülür ve ayaklar uylukların altında çaprazlanır. Eller, boynunuzun hemen altındaki namaskar mudraya yerleştirilir. Bu pozu yaparak, arka bükülmenin yoğunluğu çok kat artar..

Bhujangasana Yoga (Kobra Duruşu) için Önlemler:

Kobra Duruşu İçin Önlemler

İşte bhujangasana faydaları & önlemler. Aşağıdaki durumlarda bhujangasana yapmaktan kaçınılmalıdır:

 • Sırt yaralanmaları ve karpal tünel sendromu olan kişiler bu asanadan kaçınmalıdır..
 • Baş ağrınız varsa bu asanadan kaçının.
 • Hamile kadınlar bu asanayı yapmamalıdır.
 • İç organ ameliyatı olanlar bu asanayı yapmamalıdır..
 • Omurgasında veya bileklerinde artrit olan kişiler bu asanayı yapmamalıdır..
 • Fıtık sorunu olan kişiler bhujangasana’dan kaçınmalıdır..

Yeni Başlayanlar için Kobra Poz İpuçları:

Yeni Başlayanlar için Kobra Poz İpuçları

Yeni başlayanlar arkaya eğilmeyi çok zor bulabilir, bu yüzden aşırıya kaçmamak daha iyidir. Bu asanayı sırtınızı zorlamadan yapabileceğiniz yüksekliği bulmak için ellerinizi bir saniye yerden kaldırın. Bulduğunuz yükseklik uzatma yoluyla olacak.

Hazırlık ve Takip Pozları:

Sethu Bandha Sarvangasana ve Urdhva Mukhasvanasana bu asana için hazırlık pozlarıdır. Backbend asanalarının çoğu, Bhujangasana için takip asanaları olarak gerçekleştirilebilir..

Şimdi bhujangasana veya kobra pozu hakkında biraz daha detaya geleceğiz. İlk olarak, bunun eski ve orijinal anlamı ve kökeni hakkında daha fazla bilgi edelim. Bu özel pozun referansı Gheranda Samhita olarak bilinen bir kutsal yazıdan alınmıştır ve bunun anlamı, göbeğinizi ayak başparmağınıza değecek şekilde tutmanız ve sonra bir yılanın başlığı gibi yükselmeniz gerektiğini söyler. Bhujangasana veya kobra pozunun vücutta ateşi uyandırdığı ve bunun da tüm hastalıkları yakaladığı ve aynı zamanda ‘kundalini’yi uyardığı söylenir. Bhujangasana’nın başka birçok faydası da vardır..

En uygun sindirim sistemine sahipseniz ve bhujangasana adımlarını öğrendikten sonra bu tür sağlık koşullarını sürdürmek sizin için daha kolay olacaksa mükemmel sağlığa ulaşılabileceği gerçekten söylenir. Bunun nedeni, kobra pozunun bu amaç için en iyilerden biri olması ve aynı zamanda tüm kötü bakterileri ve hastalığa neden olan mikropları yakan ve aynı zamanda en faydalı yollarda enerjiyi düzenleyen sindirim gücünü tutuşturmasıdır..

Kobra Pozuna Hazırlık ve Devam Yoga Pozları Nelerdir??

Bhujangasana adımlarını ve faydalarını uygulamadan önce, basit Sahaja hasta Bhujangasana’ya gidebilirsiniz. Kobra pozu çalışmanızı tamamladıktan sonra, birbiri ardına birkaç pozu deneyebilirsiniz. Bunlar Vakra hasta Bhujangasana, Niralamba Bhujangasana, Shalabhasana, Naukasana ve Dhanurasana’dır..

Bhujangasana Yoga (Kobra Duruşu) için Biraz Daha İpuçları Alalım:

Her şeyden önce, vücudunuza sert davranmayın ve artık yapamayacak durumdayken onu esnetmeye zorlamayın. Bu sizi bhujangasana’nın herhangi bir faydasına götürmez; vücut üzerinde olumsuz etkileri olacaktır. Bu pozda bazı insanların kalçalarının tam yerde olduğunu, bazılarının ise kaldırdığını görmenizin nedenleri var. Bunun nedeni, bazı insanların diğerlerinden daha esnek olmasıdır. Diğer bir sebep ise herkesin kol uzunlukları ve vücut şekillerinin aynı olmaması ve dolayısıyla farklılık olabilir. Ancak bu, bhujangasana faydalarının değişeceği anlamına gelmez..

İkincisi, çok fazla denemeyin çünkü o zaman tam olarak pozu yapamayacaksınız. Bu, doğru pozisyonu elde etmek için esas olarak sırtınızı gevşetmeniz gerektiği anlamına gelir. Gergin veya stresliyseniz, Bhujangasana için gerekli olan ve onsuz bu pozu uygulamanın hiçbir faydası olmayan o kemeri elde edemezsiniz. Yoga aynı zamanda sakinleşmekle ilgilidir ve bunu yapmalısınız..

Üçüncüsü, vücudun her yönden dengesine ihtiyacınız var, bu nedenle yoga duruşlarını dengeli bir rutin haline getirmeye çalışın. Vücudun kemerlerini ve ağırlığını dengelemek için, biraz Saral hasta Bhujangasana’dan hemen sonra Shalabhasana’yı uygulayabilir ve ardından başka bir versiyona geçebilirsiniz..

Bhujangasana’yı Ne Zaman Yapmamalısınız??

Bhujangasana'yı Ne Zaman Yapmamalısınız?

Konu Bhujangasana’yı uygulamaya gelince, çeşitli önlemler ve kontrendikasyonlar vardır. Bu poz hamile kadınlar ve şiddetli omurga problemleri, ülser ve fıtıklardan muzdarip olanlar tarafından uygulanmamalıdır. Bu poz, sırtı sert olanlar ve ayrıca adet görenler için en iyisidir. Akciğerler, kalp, sırt, beyin ve benzerleri için ameliyat olduysanız, bu kobra pozu yine sizin için kesinlikle hayır-hayırdır. Ayrıca, bu asananın uygulama süresini ve süresini tek seferde artırmamalısınız. İlk önce, yaklaşık 10 saniye boyunca yapmanız ve yaklaşık 5 kez tekrarlamanız ve ardından 1 dakikaya ve ardından 5-10 dakikaya çıkarmanız gerekecektir..

Bhujangasana Yoga (Kobra Duruşu) - Adımlar ve Faydaları

Bhujangasana’nın Arkasındaki Bilim:

Bhujangasana, önemli sağlık yararları olan çok yönlü yoga pozlarından biridir. Yukarıda listelendiği gibi, bu kobra, omurgayı güçlendirmek ve tonlamak gibi faydalar sağlar ve ayrıca sindirim sistemini ve solunum sistemini daha verimli hale getirir. Visuddhi Çakra, Anahatçakra, Manipura çakra ve Svadisthanachakra olmak üzere 4 ana çakrayı bile verimli bir şekilde açar. Bu asana, açık gözlerle yapılır ve ayrıca görüşü ve optik sinirleri iyileştirir..

Peki, basit bir asananın ne kadar güçlü ve faydalı olabileceğini görünce şaşırdınız mı? Bhujangasana, gerçekleştirmesi çok kolay ve yine de çok faydalı olan asanalar listesinin başında gelir. Hareketsiz bir çalışma yaşam tarzınız ve yoğun bir programınız varsa, bu asanaya yoğun programınızda bir yer vermeniz daha da önemlidir. Sadece verimliliğinizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda sizi hareketsiz yaşam tarzının yan etkilerinden de kurtaracaktır. Bhujangasana’yı günlük yaşam tarzınıza dahil ettikten sonra yaşadığınız farkı bizimle paylaşın. Bu, diğer okuyucularınızı aynı iyi uygulamayı hayatlarında da telkin etmeye motive edecektir..

Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtlar:

S1. Kobra Hangi Kaslar Üzerinde Çalışır??

Cevap: Bhujangasana, bilekleri, kolları, sırtı ve omuzları güçlendiren çok basit ve etkili bir poz. Aynı zamanda karın kaslarını ve rahim kaslarını da esnetir. Bu kasların yanı sıra Bhujangasana, vücudumuzun 7 temel çakrasından 4’ünü de etkin bir şekilde harekete geçirir..

S2. Kobra Duruşu ile Yukarıya Bakan Köpek Duruşu Arasındaki Fark Nedir??

Cevap: Kobra pozu ile yukarı bakan köpek pozu arasındaki temel ve en önemli fark bacakların pozisyonudur. Bhujangasana’da bacaklarınız uyluklarınıza kadar zeminle temas halindedir ve yalnızca gövdeniz yerden yukarıdadır. Yukarıya bakarken, köpek bacaklarınız ve pelvisiniz yerden oldukça yukarıdadır ve basınç ayak parmaklarınızdadır..

S3. Kobra Pozunu Nasıl Öğretirsiniz??

Cevap: Aşağıdaki adımlar, yogada kobra asanasını mükemmel bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır:

 • Göğsünüzün üzerine düz bir şekilde yatın
 • Ayaklarınızın, uyluklarınızın ve kasıklarınızın üst kısmını yere sıkıca bastırın ve avuç içlerinizi omuzlarınızın yanında tutun.
 • Nefes alırken, gövdenizi yerden kaldırarak ve kasıklarınızın bacaklarla bağlantısını sürdürebileceğiniz bir yüksekliğe çıkarak kollarınızı düzeltin..

S4. Bhujangasana Sırt İçin Kötü Poz Veriyor mu??

Cevap: Bhujangasana, bel ağrısını iyileştirmek ve rahatlatmak için etkili bir poz olarak kabul edilebilir. Ancak zaman zaman insanlar bu asanayı yaparken şikayet eder ve bel ağrısı yaşarlar. Böyle bir durumda, gövdeyi kaldırmak yerine, kafa yere değmeli ve özellikle sırt bükülmesine değil, torasik omurganın uzamasına odaklanacak olan çekirdek kasları çalıştırmaya çalışmalıdır. Bu, alt sırtta ağrı yaşarlarsa uygulayabilecekleri temel varyasyonlardan biridir..

S5. Kobra Pozu Siyatik İçin İyi mi??

Cevap: Kobra pozu, omurganın esnekliğini artırmak için en iyi pozlardan biridir. Göğsü esnetir ve ayrıca omuzları ve omurgayı güçlendirir, siyatik ağrısının yanı sıra kaymış bir diskin ağrısını etkili bir şekilde giderir. Bu nedenle bhujangasana, omurga kaslarına iyi bir esneme sağlayan güçlü bir asanadır..

S6. Bhujangasana Boyunuzu Artırmanıza Yardımcı Olur mu??

Cevap: Bhujangasana omuz, göğüs ve karın kaslarını esnetir ve güçlendirir. Ayrıca büyüme hormonlarını uyarır ve duruşu iyileştirir. Tüm bu faktörler kişinin boyunun uzamasına neden olur. Bu nedenle, bhujangasana’nın yüksekliği artırmanıza yardımcı olduğu haklı olarak söylenebilir..

S7: Bhujangasana Yaparken Sık Yapılan Hatalar Nelerdir??

Cevap: Kobra yoga pozu yaparken kaçınılması gereken yaygın hatalar şunlardır:

 • Bacaklar arasındaki boşluk – İnsanlar bacaklarını birbirine yakın tutma eğilimindedir, ancak ideal olarak kalça mesafesine yerleştirilmelidirler..
 • Elin yerleştirilmesi – Eller omuz mesafesinde tutulmalıdır. Elleri bundan daha geniş tutmak, optimal sırt kemerine sahip olmanızı engelleyecektir..
 • Çok zorlamak – Bhujangasana, kendinizi ne kadar yükseğe kaldırdığınızla ilgili değil, doğru duruşla ilgilidir. Kişi bhujangasana’nın tamamen omurilik esnemesi ve omurilik uzaması ile ilgili olduğunu hatırlamalıdır..
 • Kilitleme dirseği – Herkesin farklı esnekliği vardır ve bu nedenle, omurganızda güzel bir gerginlik hissetmeniz şartıyla bu zorunlu değildir..