Hiç Garudasana yaptın mı? Ağır egzersizler yerine yoga yapmayı tercih ediyorsanız, Garudasana pozu hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu asana, ciddi fiziksel ve zihinsel hastalıkları ortadan kaldırmak için fayda sağlar. Bu çok aktif bir egzersiz değil, nazik yoga pozunun bir parçası ve aynı zamanda sağlığımız üzerinde büyük bir avantaj gösteriyor. Bu nedenle, bugün bu makalede Garudasana pozunu ve sağlığa yararlarını tartışıyoruz..

Garudasana Yoga (Kartal Duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Hepiniz, Garuda’nın “kuşların kralı” ve Vişnu’nun aracı olan destan anlamına geldiğini biliyorsunuz. Garuda başlangıçta “güneş ışınlarının her şeyi tüketen ateşi” ile tanındı. İngilizce’de Garuda ‘Kartal’ anlamına gelir ve bu poz ‘Garuda’ya olan bağlılığını zorunlu kılar. Bu yoga pozunun temel amacı bacaklarınız, beliniz ve kalçalarınız için çok faydalıdır. Bu pozu yaparken tek ayak üzerinde durmak zorundasınız ve bu nedenle bu asana bu şekilde adlandırılmıştır..

Garudasana Yoga (Kartal Duruşu) İçin Talimatlar:

Şimdi burada size bu asanayı çok mükemmel bir şekilde yapabileceğiniz önemli bilgileri veriyoruz. Yönergeler aşağıdaki gibidir;

Adımlar:

1. Bir mat üzerinde ayakta dururken, dağ gibi bir duruşla başlayın ve sol ayağınızı kaldırırken bile dizlerinizi bükün. Sol uyluğu diğerinin üzerinden geçerken sağ ayak üzerinde sabit bir şekilde dengeleyin. Ayağınızı geriye doğru iterken sol ayak parmaklarınızın yönünü yerde tutun.

2. Rahatlayın ve omzunuzu yumuşatın. Alt baldırdan sonra ayağınızı koyun ve vücut yükünüzü sağ ayak üzerinde tutun.

3. Kollarınızı zemine eşit şekilde açın ve kürek kemiğinizi gövdenize göre çapraz olarak genişletin. Kollarınızı gövdenizin yolunda düz bir çizgide çaprazlayın.

4. Sağ kolu doğrudan sol kolun üzerine yerleştirin ve dirsekleri yavaş yavaş gevşetin. Ön kolları güçlendirin ve onları yere dik açılarda oluşturun. Elinizin arka kısmının birbirine zıt olduğu bir şeyi unutmayın..

5. Avuç içlerinizin birbirine baktığından emin olmak için iki elinizi yan yana bastırın. Sağ elinizin baş parmağı, sol elinizin serçe parmağıyla üzerinden geçebilmeli ve bitirebilmelidir..

6. Her iki avucunuzu da düzenli bir şekilde bastırın ve dirseklerinizi yavaşça kaldırın. Parmaklarınızı açın ve üst sınırı göstermelerini sağlayın.

7. Bu pozisyonda yaklaşık 30 saniye durun ve kollarınızı veya bacaklarınızı gevşetin. Dağ pozuna geri dönün ve daha sonra kollarınızın ve bacaklarınızın yönünü değiştirerek pozisyonu tekrar edin..

Garudasana Yoga’nın Sağlığa Faydaları:

Garudasana, birçok sağlık yararı içeren bir pozdur ve bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

 •  Vücut dengesi ve nöro-kas koordinasyonu hissini kurtarır.
 •  Omuzları, uylukları ve kalçaları esneterek vücudun esnekliğini arttırmak.
 •  Böbrek ve prostat hastalıklarına iyi gelir.
 •  Yapısal ve duruş bozukluklarını düzeltmek için.
 •  Omuzlardaki tokluğu ortadan kaldırmanın faydaları.
 •  İdrar problemlerinden kurtulmak için uygun.
 •  Zihnin odağını ilerleterek yansıtma gücünüzü yükseltir..
 •  Ayak parmaklarının ve ayakların bağ ve kaslarını çalıştırmak için
 •  Omuz bıçakları arasındaki organizasyonu motive eder ve yaralanmayı durdurur.
 •  Astım, Siyatik ve Bel ağrısı problemlerini önlemeye yardımcı olur..
 •  Konsantrasyonu artırmak için çok faydalıdır..
 •  Baldır kaslarındaki krampları gidermek için de önerilir..
 •  Ayak bileklerini, bacakları ve ayakları ve baldırları güçlendirir.
 •  Çekirdek kaslarda hareketsizlik yaratır ve dinginlik verir.
 •  Omuz, kol, göğüs ve mide kaslarını germek için.

Garudasana Önlemleri:

 •  Herhangi bir yaralanmanız varsa bu pozu uygulamayın..
 •  Hamile kadınlar ve obez olanlar için uygun değildir.
 •  Kesinlikle Yoga öğretmeninin yönlendirmesi altında veya sadece yoga uzmanının emrinde eğitim almalıdır..

Garudasana Yoga’nın (Kartal Duruşu) Bazı Faydaları:

Çok sayıda garudasana faydasını zaten biliyoruz ve şimdi bu duruşu düzenli olarak uygulamaya başlamak için kendimizi motive edebilmemiz için biraz daha öğreneceğiz..

1. Garudasana’yı düzenli olarak yapmak kollarınızı ve uzuvlarınızı değil, tüm bedeninizi güçlendirir ve güçlendirir. Denildiği gibi yoganın en nazik pozlarından biri ve gerçekten kolay görünüyor. Ancak durum öyle değil ve tüm duruşu yapmak aslında o kadar kolay değil..

2. Masajın, gergin kaslar ve bu tür diğer tüm problemler için çok yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Kartal duruşu bu masajı doğal olarak sağlar. Vücudun baldır, yüksek, kol ve dirsek gibi bölgelerine ve birkaç diğer bölgeye sürtünme sağlar ve böylece her bir parçada titreşim oluşur. Bu, sizi stresten ve buna bağlı vücut ağrısından kurtarmak için son derece yardımcı olur..

3. Vücut dengesi çok önemlidir ve garudasana yoga bunu mükemmel bir şekilde yapar. Zihni sakinleştirerek ve aynı zamanda konsantrasyon gücünüzü artırmanıza yardımcı olarak fiksasyon oluşturmaya yardımcı olur. Bu, çalışırken daha da faydalıdır çünkü çok yaygın bir sorun, insanların çalışırken kendilerini aşırı derecede huzursuz hissetmeleridir..

4. Garudasana gerçekleştirirken kan dolaşımı artar ve sinirler ve damarlar iyi gerilir. Kan taşıyan damarlar güzelce açılır ve tüm tıkanmış alanlar güzelce temizlenir. Bu, kan dolaşımına yardımcı olur ve böylece size çok ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlamak için beyninize kadar kanın düzgün şekilde akmasını sağlarsınız..

5. Eklem ve kas ağrılarının tedavisi diğer bazı garudasana faydalarıdır. Bunun gibi esneme egzersizlerinin tüm vücut için çok iyi esneme faktörleri olduğu ve böylece sizi ağrıdan kurtardığı özünde doğrudur..

Garudasana (Kartal Duruşu)

Yeni Başlayanlar İçin Garudasana Yoga:

Başlangıçta kollarınızı veya bacaklarınızı mükemmel bir garudasana duruşu için yapılması gerektiği gibi sarmayı oldukça zor bulabilirsiniz. Bu biraz daha kolay hale getirilebilir. Her şeyden önce, uzuvlarınızı gerecek şekilde zorlamamanız gerektiğini unutmayın. Yoga rahatlama ile ilgilidir ve siz de aynı yolu izlemelisiniz. Şimdi bunun için kollarınızı dikkatlice düz ve paralel olarak uzatabilir ve ardından verilen poza sokmaya çalışabilirsiniz. Bacaklar için de aynısını yapın. Kendi konfor seviyenizi seçebilir ve ardından egzersiz yapabilirsiniz. Her zaman en iyi faydaları elde etmek çok önemlidir.

ilerleme:

Duruşu yaparken artık konfor seviyenize ulaştığınızı düşünüyorsanız, biraz ilerlemeye ihtiyacınız olduğundan eminsiniz ve bu, nefes alma şeklinizde bir değişiklikle gerçekleşebilir. Gelişmiş bir yapı için tam nefes alıp karnınızı dışarı doğru iterek dizinizi dirseğinizle temas ettirmeye çalışabilirsiniz. Solunumu sabit tutun ve uzun süre tutmayın..

Kartal pozu, günlük fitness rejiminize dahil etmeye çalışabileceğiniz ve çok yakında faydalarını göreceğinizden emin olduğunuz nazik bir yoga duruşudur. Başlangıçta biraz karmaşık ama pratikle işler çok iyi hale geliyor.