Yoga asanaları, sağlıkları ve yaşları ne olursa olsun herkes tarafından cilalanabilir. Yoga duruşları, temel/amatör, orta ve gelişmiş türlere ayrılmıştır. Bireyler, yoga seviyelerine göre asanaları bilerler. Yogayı prova etmek, sürekli olarak formda kalmanıza ve restore edilmenize yardımcı olur..

Rajakapotasana (güvercin duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Rajakapotasana, aksi takdirde ‘kral güvercin duruşu’ olarak adlandırılır. Yogadaki güvercin duruşundan biraz farklıdır. Bu asana, adını Sanskritçe “hükümdar” anlamına gelen “raja”, “güvercin” anlamına gelen “kapota” ve “duruş” veya “taşıma” anlamına gelen “asana” kelimesinden almıştır..

Rajakapotasana da aynı şekilde sıra dışı arkaya eğilme duruşları altında düzenlenebilir ve sıklıkla ilerici tipteki yoga asanaları altında sıralanır. Bu makale size bu pozu hassas bir şekilde uygulamak için adım adım bir kılavuz sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Rajakapotasana Pose ile ilgili çeşitli faydaları, varyasyonları, önlemleri ve ipuçlarını listeler..

Rajakapotasana Nasıl Yapılır ve Faydaları:

1. Poz:

 • Bu duruşa başlamak için önce Adho Mukha Shvanasana’ya (Aşağıya Bakan Köpek) gelmelisiniz. Bu noktada, sağ dizinizi sağ bileğinizin arkasına gelecek şekilde gösterin..
 • Ardından, sağ dizinizi bükün ve diziniz sağ elinize ve ayak parmaklarınız sol elinize değecek şekilde yere koyun. Bu arada sol bacağınızı yere indirin.
 • Kuyruk kemiğinizi öne ve aşağıya getirerek alt sırtınızın uzamasına izin verin, böylece pubisiniz göbeğinize çekilir. Kalçanızın sol yarısı sağ topuğunuza doğru gelmelidir, böylece sol kasık uzar..
 • Sol dizinizi bükün ve sol ayağınız için sol el dürbünüyle.
 • Ayaklarınızın tabanı başınızın en yüksek noktasına veya yakınına değene kadar başınızı öne getirin. Bu pozisyonda yaklaşık birkaç dakika kalın.

2. Faydaları:

 •  Boyun, omuzlar, orta bölüm, kasık, bağırsaklar ve uylukların uzatılmasına yardımcı olur..
 •  Bağırsak organlarını canlandırmaya yardımcı olur..
 •  Orta bölümü ve omuzları açmada zorlayıcıdır..
 •  Faydalı Uygulamalar:

a) Bu duruşun standart uygulamasının üriner sorunun tedavisinde ve yönetiminde başarılı olduğu söylenir..

B) Duruş, mide organlarına derin bir iç sürtünme sağladığından, emilimi artırmaya ve yenilmez çerçeveyi canlandırmaya yardımcı olur..

3. Önlemler:

Sakroiliak hasar, alt bacak hasarı, diz hasarı ve sıkı uyluk veya kalçalar yaşıyorsanız bu duruştan uzak durun. Bu arkaya eğilme gerçekten aşırı bir geriye bükülmedir ve yalnızca başarılı uzmanlar bunu denemelidir..

4. Yeni Başlayanlar İçin İpucu:

Başlangıç ​​aşamalarının ortasında, yedeği elleriyle özellikle ayağını kavramaya hazır değiller. Bu soruna karşı koymak için, bu duruşa yeni başlayanlar için harika bir ipucu, ayağınızı tutmak için bir kayış kullanabilmenizdir. Aynı şekilde bazen ön bacak kalçasının dış parçasını yere getirmek de zahmetli olabilir. Bu sorunu halletmek için, yardım etmek için kalçanın altına kalın bir şekilde çöken bir battaniye kullanabilirsiniz. Ayrıca başka birinden kollarınızı kaldırmanıza yardım etmesini isteyebilirsiniz..

5. Varyasyonlar:

 • Tek Bacaklı Kral Güvercin Pose için daha yararlı çeşitlerden biri, orta eğrinizin ön parlamanızın üzerinde olmasına izin vermektir. Yoga matı boyunca öne doğru uzanmak için kollarınızı getirin. Bir yoga meydanında, katlanmış battaniyede veya ellerde tutarak kaşınızı dinlendirin. Ön bacağınız vücudunuzun ağırlığını tolere etmelidir..
 • Alternatif bir çeşitlilik, bir parçada olduğu gibi ön bacağı uzatmak için getirmektir. Bu çeşitlilik, uyum sağlayamayan ve genel bir bölünme yapamayan bireyler için daha zahmetli olabilir..