Salabhasana (Locust Pose), karın, göğüs, üst ve alt sırt üzerinde yoğunlaşan bir duruştur. Locust Pose’un temel kazancı, arka kısımda uyarlanabilirlik ve kalite üretmektir..

Bu duruş Paschimottanasana (Oturan İleri Eğilme), Saban Duruşu (Halasana) ve Sarvangasana’ya (Omuz Duruşu) karşı bir esnemedir. Locust duruşuna başlamadan önce, dinlenme yoga duruşu sırt yerine mide üzerine oturtularak gerçekleştirilir..

Salabhasana Yoga (çekirge duruşu) Nasıl Yapılır ve Faydaları

Salabhasana Yoga Veya Locust Pose – Adımlar ve Faydaları Nasıl Yapılır:

Burada, salabhasana yoganın nasıl yapılacağı ve faydalarının yanı sıra, yeni başlayanlar için bu yoga pozunda mükemmel olmanıza yardımcı olacak önlemler ve ipuçları ile adım adım talimatlar verdik..

1. Salabhasana Yoga Veya Locust Pose Adımları:

 • Bu duruşun uygulanması için kaburgalarınızın ve pelvisinizin altındaki zemini katlanmış bir örtü ile doldurmanız gerekebilir. Locust Pose adımları aşağıdaki gibidir:.
 • Bu duruşa başlamak için, karnınız yerdeyken yatar pozisyona gitmelisiniz. Kollarınızı ortanızın yanlarında tutun, kaşlarınız yerde ve avuç içleriniz yukarıda olsun. Uyluklarınızın döndürülebilmesi için büyük ayak parmaklarınız içe dönük olmalıdır. Kuyruk kemiğinizin kasıklara bastırılması için alt tarafınızı sıkı tutun.
 • Nefes verin ve en erken aşamadan başlayarak başınızı, bacaklarınızı, kollarınızı ve üst orta kısmınızı kaldırın. Ön pelvisiniz, karnınız ve alt kaburgalarınız üzerinde dinleneceksiniz. Arka ucunuzun sağlam ve bacaklarınızın uzatılmış olduğundan emin olun. Koca ayak parmakları birbirine dönük kalsın.
 • Kollarınızı yere paralel olacak şekilde kaldırın ve hevesle ters yönde uzatın. Üst kollarınızı aşağı doğru iten bir ağırlık olduğunu hayal edin ve ona doğru itin. Kürek kemiğiniz (omuz kemikleriniz) sırtınıza bastırılmalıdır..
 • Ya doğrudan ileriye ya da biraz yukarıya bakın ve çeneyi öne doğru itmemeye veya boynunuzun kıçına ağırlık vermemeye dikkat edin. Kafatasının tabanı kaldırılmalı ve bir kez daha boynunuz uzun tutulmalı.
 • Bu duruşta 30 saniye ila bir dakika kalın ve bir nefes vererek taburcu edin. Birkaç nefes alabilir ve kendinizi iyi hissetmeniz durumunda adımları 2 ila 3 kez daha uygulayabilirsiniz..

Salabhasana Yoga’nın Faydaları:

Fiziksel Faydaları:

 • Alt sırttaki kasları güçlendirir.
 • Arkadaki uyarlanabilirliği artırır.
 • Özellikle bel ağrısı ve siyatik tedavisi için önerilir..
 • İç organları uyarır.
 • emilimi artırır.
 • Omuzları ve kolları güçlendirir.
 • İyileştirici Uygulamalar:
 • Sabitlemeyi geliştirir.
 • Swadhisthana çakrayı canlandırır.
 • emilimi artırır.
 • Zayıflığı yönetir.

Terapötik Faydaları:

Çekirge bitkisinin birçok faydası vardır ve çoğunlukla sağlığa olan faydalarını öğreniriz. Burada aynı terapötik faydalarından birkaçından bahsediyoruz:

1. Yorgunluğu giderir

2. Şişkinliği giderir

3. Kabızlığı tedavi eder

4. Hazımsızlığı önlemeye yardımcı olur

5. Bel ağrısından kurtulmanızı sağlar

2. Salabhasana veya Locust Pose için Önlemler:

Locust Pose olağanüstü bir yoga duruşudur, ancak çoğu insan için bir meditasyon duruşu olarak işlevsel görülmez. Kalça eklemleri ve diz üzerinde önemli ölçüde endişe yaratır ve özellikle amatörler tarafından dikkatle ele alınmalıdır..

Locust Pose veya shalabhasana ihtiyati tedbirlerinin bir yüzdesi, dizlerinize büyük bir endişe yüklendiğinden, dizlerinize zarar vermeniz veya zayıflamış olmanız durumunda bu duruştan uzak durmayı içerir. Ek olarak, siyatikiniz varsa bu duruşu parlatmaktan kaçının. Alt bacağınıza zarar vermeniz durumunda da bu duruştan uzak durmalısınız..

Boyun veya sırt yaralanması olan kişiler salabhasana uygulamaktan kesinlikle uzak durmalıdır. Organlarınızı belli bir seviyenin üzerine çıkarmamanız çok önemlidir çünkü bu damar ve sinirlerinizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda da aynı şekilde, hala sizin için her şeyin yolunda olduğunu hissediyorsanız ve herhangi bir ağrı hissetmiyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız önerilir..

Vücuda uygun bir pozisyonu sabitlemek için her zaman rulo bir battaniyenin kullanılabileceği daha önce belirtilmişti ve bu aynı zamanda boynunda burkulma olan kişiler için de uygundur. Bu, özellikle öğrencilerin sabit bir yerde çok uzun süre çalıştıktan sonra kötü bir duruş sorunu yaşamaları durumunda olur. Sabit bir duruşu iyileştirmek için hareketin gerekli olduğu doğrudur, ancak çekirge pozu gibi herhangi bir hareketle kendinizi zorlamanın ve sonra kendinizi ciddi problemlerle etkilemenin hiç de iyi bir fikir olmadığını anlamanız da gereklidir..

Salabhasana Yoga veya Locust Pose için Yeni Başlayanlar İçin İpuçları:

Locust Pose için iyi bir öğrencinin ipucu, omurganın uzamasına odaklanmaktır. Ne kadar yükseğe kaldırdığınız kritik değil. Boyuna aşırı yük bindirmek boynunuza ve sırtınıza baskı uygulayabilir ve hasara neden olabilir. Kocaman ayak parmaklarınızı birbirine doğru çevirerek uyluklarınızı içe çevirebilirsiniz..

Bu, çok fazla alt sırt sıkıştırmasını önleyecektir. Pelvisiniz mindere sağlam bir şekilde çekilmelidir. Bu, üst bedeninizin üstün bir şekilde kaldırılmasını sağlayacaktır. Arka ayaklarınız sıkı tutulmalı, ancak sert olmamalıdır. Duruşta kendinizi kaldırmak için sırt ve karın kaslarınızı kullanabilirsiniz..

Uygun Aksesuarlar:

Sarılmış bir battaniye, salabhasana faydalarını mümkün olan en iyi şekilde elde etmek için pratik yapmak için kullanılabilecek mükemmel bir destektir. Bu, esas olarak, doğru duruşun en zorlayıcı kısım olduğu yeni başlayanlar içindir ve salabhasana yoga yaparken alt sternum bölgesini bir battaniyenin etrafına sarmak çok faydalı olabilir. Bazen bir yaralanma veya burkulma varsa ve başınızı herhangi bir destek olmadan tutarken ağrı sızı hissediyorsanız ve boynunuz başınızın yükünü almak için taban oluşturuyorsa, bazen alnınızı rulo battaniye desteği ile destekleyebilirsiniz. çünkü kafa yuvarlanan bir top gibidir ve dengenin uygun şekilde korunması gerekir.

ilerleme:

Temel salabhasana yogaya veya çekirge pozuna zaten alışmış olduğunuzu düşündüğünüzde, biraz ilerleme kaydedebilirsiniz. Bacakları doğrudan pelvisten yukarı kaldırmanız gereken temel yoga duruşunda olduğu gibi, buna dizlerinizi sıkarak ve ardından tüm duruşu kaval kemiğinize dayandırarak başlayabilirsiniz. Şimdi gövdenizi yukarı kaldırarak olduğu gibi yapın ve ardından dizlerinizi istediğiniz kadar açmaya çalışın. Temel duruşta uzman olmadan önce bu duruşu denemediğinizden emin olun..

İş Ortağı Etkisi:

Bir eş, salabhasana veya çekirge pozu verirken çok yardımcı olabilir. Tam arkanızda durabilir ve daha sonra trisepslere basabilir ve daha sonra daha fazla güç elde etmeniz ve etkilerin daha iyi gerçekleşmesi için dirence karşı ellerinizi omuzdan bileklere kadar yukarı doğru çekebilir..