Yoga, bir kişinin iyiliğini korumak için bazı mükemmel duruşlara sahiptir. Hem zihni hem de bedeni içeren tek fiziksel aktivitedir. Özellikle stres dolu dünyada, Yoga’nın rahatlama sağlamak için sayısız faydası vardır. Kaotik bir zihni sakinleştirmek, vücut gücü ve zindelik kazanmak için en iyi pozlardan biri Viparita Karani’dir. ‘Viparita’ kelimesi, ters çevrilmiş ve tam olarak işaret edilen anlamına gelen Sanskritçe bir kelimedir, Viparita Karani Asana’nın diğer adı Duvarlardan Bacaklar pozudur. Asana, aslında yarı yolda baş aşağı olacak kişiyi içerir. Bu pozun harikalarını ve bu asanayı mükemmelleştirmenin meyvelerinin tadını nasıl çıkarabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin..

Viparita Karani Asana Nasıl Yapılır ve Sağlığa Faydaları

Yeni Başlayanlar İçin Viparita Karani İpuçları:

Bu poz, Yoga’daki zorlu asanalardan biridir. Vücudun alt kısmını yukarı kaldırmayı ve dengeyi korumayı içerir. Yeni başlayanlar, ilk denemede başarmayı zor bulabilir. Bacakları duvarda poz vermek için en iyi ipuçlarına göz atın:

 • Başlangıçta bacaklarınız için destek olarak bir duvar kullanın.
 • Uyluklarınızı duvarlara sıkıca bastırın
 • Tüm gövde bölgesini duvara karşı dengelemek için nefesinizi koruyun
 • Her nefes verdiğinizde, sıkı bir tutuş için uyluklardaki kemikleri daha fazla itmeniz gerekir..

Viparita Karani Yoga Pozu Nasıl Yapılır:

Viparita Karani adımlarını öğrenmek için aşağıdaki noktaları takip edin:

 • İlk başlayanlar için, aşağıdaki yogayı yapmanız gerekiyorsa güçlü bir destek, bir duvar kullanın..
 • Alt uzuvlarınız duvara bakacak şekilde duvarın yanına dik bir şekilde uzanın ve ardından kalçalarınız duvara değene kadar kendinizi duvara yaklaştırın ve yaklaştırın..
 • Artık bacaklarınız duvara yaslanarak desteklendiğinden, onları düzeltin. Bunu yapmaya çalışırken hafif bir çekme veya esneme hissedebilirsiniz, ancak bu sizi durdurmamalıdır..
 • Yarı ters bir duruşta olduğunuzda, ellerinizi iki yanınıza koyun ve rahatlayın..
 • Sadece 5 ila 10 dakika boyunca orada yatın..
 • Normal nefes alın; nefes alırken abartmaya gerek yok.
 • Sert taban nedeniyle kalça bölgenizde rahatsızlık hissedebilirsiniz ve bu nedenle altına bir minder desteği veya katlanmış battaniye kullanmaktan çekinmeyin..
 • Yoga formuna hakim olan uzmanlar için artık bir duvar desteğine ihtiyaç duymayacaklar..

Bu sefer alt vücut kuvvetlerini alt uzuvlarını baş aşağı sarkıtarak, üst vücut kuvvetlerini ise alt bedeni yukarı kaldırırken ellerini bellerinde destek olarak kullanırken üst vücut kuvvetlerini kullanacaklardı..

Viparita Karani’nin Faydaları:

Bu asananın sağlık için inanılmaz faydaları vardır. Düzenli uygulama ile bir dizi sağlık sorununun üstesinden gelebilir ve iyi bir hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Bu asana’nın yardımcı olabileceği kilit alanlardan bazıları şunlardır:

1. Zihinsel sakinlik:

Bacaklarınızı yukarı kaldırmanın ve onu ayakta tutmak için mücadele etmenin zihinsel sakinlikle nasıl bir ilgisi olduğuna şaşırabilirsiniz. Eğer bir şey olursa, daha fazla kaos yaratır, ancak egzersiz bittikten sonra, kendinizi tüm iç stresten arınmış hissedersiniz ve bir kez daha yoğun kan akışını ve bu pozisyonu aldığınızda harekete geçirilen yoğun kan akışını ve dolaşımını suçlarız. . Bu, beyin hücrelerinin açılmasını sağlar ve gerisi bunu takip eder..

2. Yumurtalık sorunları:

Size bunun neden her yaştan ve her kesimden tüm kadınlara yardımcı olacak etkili bir yoga olduğunu anlatacağım. Bunun nedeni, vücudumuzdaki en değerli element olan yumurtalığın genellikle bizimle yaramazlık yapma eğiliminde olmasıdır. Kraliçe olarak kendi yolunu yönetir ve onu ve sorunlarını uzak tutmak için bu bir usta yogadır. Hala doğurgan olanlar için adet düzensizliklerinizi iyileştirmenize yardımcı olabilirken, dökülecek yumurtası kalmamış olanlar için bu yoga, hormon salgılarının kontrol edildiği yumurtalık bölgesinde kan basıncı ve dolaşımı uygulayarak huzurlu bir gün geçirmenizi sağlar. adet sonrası yaşam.

3. Migren:

Şiddetli bir baş ağrısından veya şiddetli bir migrenden şikayetçiyseniz, başınızın etrafına sıkı bir bandaj sarın ve önerilen pozisyonda uzanın. Yakında migren ağrınızın veya baş ağrınızın yavaş yavaş kaybolduğunu hissedeceksiniz..

4. Hipotiroidizm:

Yarı ters bir yapıda yattığınızda, kanın beyne hücum ettiğini ve orada dolaştığını, bu sayede geçerken boyun bölgesinde de hafif bir basınç oluşturduğunu anlarsınız. Bu, tiroid bezlerini harekete geçirir ve uyarır. Bu şekilde tiroid salgısı vücudunuzun ihtiyaçları ile aynı seviyeye gelebilir..

Önlemler ve Kontrendikasyonlar:

Bu yoga asanasını gerçekleştirmeden önce, aşağıdaki önlemleri ve olası yan etkileri akılda tutmak gerekir:

 • Bu asana kesinlikle sadece aç karnına yapılmalıdır.
 • Bu pozu denemeden önce bağırsaklarınızı boşalttığınızdan emin olun.
 • Egzersiz ve öğünleriniz arasında en az 4 saat boşluk bırakmalısınız.
 • Bu asana, vücudunuzu tersine çevirdiği için adet sırasında kaçınılmalıdır.
 • Glokomdan muzdarip insanlara bu asana yapmamaları tavsiye edilir.
 • Ayrıca kronik boyun problemi olan kişiler de bu yogayı bir eğitmen gözetiminde yapmalıdır.

Viparita Karani Asana, yorgun bacaklar ve ayaklarda düzenli kramplardan muzdarip insanlar için harikadır. Sırt ağrısını hafifletebilir ve zihin üzerinde terapötik bir etkiye sahiptir. Sindirimi hızlandırması ve kan basıncını düşürmesi harikadır. Uykusuzluk çeken insanlar bu asanadan çok yararlanmıştır. Depresyondan kurtulmak ve huzurlu, kaygısız bir yaşam sürmek istiyorsanız, bu en iyi yoga duruşlarından biridir..