Bir macera bağımlısıysanız ve kendinize meydan okumanın heyecanını yaşıyorsanız, paraşütle atlama tam size göre bir spordur. Yüksek irtifada bir uçaktan kelimenin tam anlamıyla bir inanç sıçraması yapmayı içerir. Belirli bir süre geçtikten sonra, aşağıya inişinizi yaparken paraşüt açılır. Bir zamanlar orduda havacılar için bir teknik olarak kullanılan şey, şimdi dünyanın farklı yerlerinde birçok insan arasında popüler olan bir macera sporu haline geldi. Hiç kimsenin herhangi bir zorlukla karşılaşmamasını sağlamak için güvenlik önlemleri her zaman mevcuttur.

Paraşütle atlama hakkında en ilginç gerçeklerden bazıları:

paraşütlü atlama

Paraşütle Atlama Hakkında Gerçekler:

  1. Kaptan Kittinger, en yüksek paraşütle atlama rekorunu kırmasıyla ünlüdür (neredeyse 102.800 fitten). 85.000 fit alçaldıktan sonra iniş için paraşütünü açtı. Ancak bu rekorun yaklaşık dört mil daha yüksekten inen Felix Baumgartner tarafından kırıldığını da belirtelim..
  2. Serbest düşüş sırasında, kulağınızın yanından geçen rüzgarın 100 mil / saatin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu, serbest düşüş sırasında duymak isteyebileceğiniz çoğu sese sağır olduğunuz anlamına gelir. Ayrıca, rüzgar işitme kapasitenizi bloke edeceğinden, paraşütçü arkadaşlarınızdan hiçbirini duyamayacaksınız demektir. Bu, uçakta inerken veya araba kullanırken kulaklarımızın ‘patlamasının’ ana nedenlerinden biridir..
  3. Her yıl 2 milyondan fazla paraşütün gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var ki bu paraşütlerden; ölümler ortalama 35 civarında olup, yıl boyunca meydana gelen tüm sıçramaların %1’inden daha azına kadar hesaplanabilir. Bu nedenle, paraşütle atlamanın normal bir günde normal bir araba kullanmaktan daha güvenli kabul edilebileceği söylenir..
  1. Arkadaşlarınızla macera gezilerinden hoşlanıyorsanız, paraşütle atlama tam size göre bir spordur. 2006 yılında, 31 ülkeden yaklaşık 400 dalgıç, gökyüzünde bir çiçek aranjmanı oluşturmak için sadece 80 saniye sürdü. Bu başarı, 23.000 fit’in biraz üzerinde bir yükseklikte gerçekleştirildi. Bu özel paraşütle atlama, hala spor tarihinin en tehlikelilerinden biri olarak kabul ediliyor. Şimdi macera dediğin bu!
  2. Paraşütle atlama ile ilgili en ilginç gerçeklerden biri, Jonas adında bir kişinin 4000 m yükseklikten serbest düşerken dövme yaptırması rekorunu elinde bulundurmasıdır. İsveç’ten selamlıyor, koluna WFFT kısaltmasını dövme yaptırdı. WFFT’nin açılımı nedir? Dünyanın İlk Serbest Düşme Dövmesi anlamına geliyor. Hala bu başarı için yerel bir kahraman olarak selamlanıyor. Bravo!
  3. Paraşütle atlamanın sadece erkekler için olduğuna inanılıyorsa, daha fazla yanılamazsınız. Georgina Broadwick, 1913 yılında bir uçaktan paraşütle atlayan ilk kadındı. Bu başarı Los Angeles üzerinde gerçekleştirildi. ‘Melekler Şehri’ üzerinde böylesine cüretkar bir davranış sergilemesi çok uygun. Erkekler neden tüm eğlenceye sahip olmalı??
  4. 100 yaşındaki Fred Mack, paraşütle atlama yapan en yaşlı insandı. Bir asrı doldurduktan sonra yapacağına söz verdi ve sözüne sadık kaldı. O gerçekten büyük bir ilham kaynağı olarak hizmet ediyor.
  5. Güney Afrika ülkesinden Toni Stadler, dört yaşında paraşütle atlayan en genç kişi oldu. Bu başarıyı 10.000 fit yükseklikten başardı..
  6. Michael Zang, bir günde 500 atlayışı tamamlayarak yeni bir dünya rekoru kırdı. Bunu 3 dakikadan daha kısa aralıklarla tamamladı.