Bisiklete binmek en kolay ulaşım şeklidir ve aynı zamanda vücudunuzu zinde ve zayıf tutmanın en iyi yollarından biridir. Ancak amatör bisikletçilerin çoğu, yağmur mevsiminde tepelere tırmanmak, ıslak yollarda yarışmak ve hatta çocuklarla bisiklet sürmek gibi hobilerinden vazgeçmelerine neden olan sorunlarla karşı karşıyadır. İşte herhangi bir amatör bisikletçinin bilmesi gerekebilecek en iyi bisiklet ipuçlarını özetleyen bir makale..

yeni başlayanlar için bisiklet ipuçları

1. Köşeleri İzle:

Yüksek hızda ve yağışlı mevsimde viraj almak kesinlikle zor bir iştir. Vücudunuzu bisikletten daha fazla eğdiğinizden emin olun. Bu şekilde, bisikletiniz yağ lekelerinden veya boya çizgilerinden kaysa bile dengeyi koruyabileceksiniz. Ağırlığınızı mümkün olduğunca dış pedala vermelisiniz..

2. Güvenlik Kasklarını Takın:

Profesyonel bisikletçilerin kask takması zorunludur. Paris – Nice yarışında Kazak binici Andrei Kivilev’in yakın zamanda hayatını kaybetmesi bu gerçeği gündeme getirdi ve artık kask takmak bir kural haline geldi. Uluslararası bisiklet birliği, profesyonel bisikletçilere kask takma zorunluluğunu genişleterek bu kararı destekledi. Bu, yeni başlayanlar için Güvenlik bisiklet ipuçlarıdır.

3. Koltuğunuzu Rahatınıza Göre Ayarlayın:

Sele ağrılarından kaçınmak için koltuğunuzu ayarlamak son derece önemlidir. Çok alçak bir koltuk, bacaklarınızı düzgün bir şekilde katlamanız için yeterli alan sağlamaz ve bu nedenle kasıklarınıza çok fazla baskı uygular. Çok yüksek bir koltuk, pedallara ulaşmanızı zorlaştırır ve bu da aşırı basınca ve sürtünmeye neden olur. Ayrıca koltuğunuzun çok eğimli olmadığından emin olun. Bu, eyer yaralarına yol açan eyerinizi sürekli olarak geri itmenize neden olur..

4. Yastıklı Bisiklet Şortu Giyin:

Eyer yaralarından veya diğer genital sorunlardan kaçınmanın bir başka yolu, iç çamaşırı olmadan dolgulu bisiklet şortları giymektir. Bisiklet şortları tasarım gereği dikişlerdeki sürtünmeyi azaltır. Ekstra dolgu, hassas bölgelere yastıklama sağlar. Ancak bu nedenle bisiklet şortları çabuk kirlenir. Ve iyi hijyen sağlamak bisikletçiler için de çok önemlidir! Bu nedenle şortları iyice temizlenmeden tekrar giymeyin. Bu, yeni başlayanlar için önemli bisiklet ipuçları.

5. Tırmanmaya Yardımcı Olmak İçin Bisikletinizi Dişlilerle Donatın:

Kayalık ve engebeli bir arazide bisiklet sürmeye alışkınsanız, tırmanışlarınızı kolaylaştırmak için bisikletinizi dişlilerle donatmak iyi bir fikirdir. Büyük dişliler, küçük bir dişli gelişimi sağlar ve döndürmek çok daha kolaydır. Dişliler, bisikletinizi yüksek tepelere tırmanmaya daha uygun hale getirmeye yardımcı olur.

6. Fren Balatalarını Onarın:

Fren balataları kuru mevsimde iyi çalışır. Ancak yağmur suyu ve kum, ıslak antrenman sezonunda lastik fren balatalarını aşındırır. Çoğu jant, pedler onları durdurabilmeden önce tam bir dönüş alır. Bu nedenle, yağmur mevsimi boyunca fren balatalarınızı sürekli kontrol edin ve sürüş sırasında bunları aklınızda bulundurun ve önceden plan yapın ve erken fren yapın. Bu, yeni başlayanlar için en iyi bisiklet ipuçları.

7. Bir Tepeye Tırmanırken Oturun:

Ayakta durmak, pedallarınıza daha fazla baskı uygulamanıza yardımcı olur ve böylece daha fazla vitesle çalışmanıza yardımcı olur. Ancak bir tepeye tırmanırken oturmak iyi bir uygulamadır çünkü kalp atışlarınızı düşük tutar ve böylece kardiyovasküler sisteminizdeki stresi azaltır..

8. Zincir Yağını Düzenli Olarak Kullanın:

Zincirinizi iyi yağlanmış halde tutmak, bisikletinizin sorunsuz çalışmasını sağlar. Bu özellikle yağışlı mevsimlerde önemlidir. Devam edin ve mümkün olduğunca çok kalın yağ koyun. Tüm bu yağları temizlemek kesinlikle daha iyidir, o zaman zincirinizin paslanması ve yağmurda donması daha iyidir. Bu, yağışlı mevsimde yeni başlayanlar için faydalı bisiklet ipuçları..

9. Yağmurlu Sezonda Bisikletinizi Aydınlatın:

Koltuğunuza ve gidonunuza takılan iyi bir şarj edilebilir LED ışık sistemi, çoğu sürücünün vizyonunun tam olarak yeterli olmadığı yağışlı mevsimde oldukça kullanışlı olduğunu kanıtlıyor..