Biraz Amlas ısırmak için Winters’ın gelişini hevesle beklediğimiz çocukluk günlerimizi hatırlıyor musunuz? Bir tutam tuz ve biber tozu serpilmiş taze, sulu Amlas, ağzımızı lezzetli iyilikle dolduran hızlı bir atıştırmalık yaptı. İyi sağlık için şaşırtıcı amla faydalarından bilmeden zevk aldığımızı çok az fark ettik mi?!

Amla Kullanımları

Amla (bilimsel adı “Emblica Officinalis”) Hindistan’da yaygın olarak bulunan yeşil renkli bir meyvedir ve adı Sanskritçe “İlahi Nektar” anlamına gelen “Amalaki” kelimesinden türetilmiştir. Bu meyve için diğer Hint isimleri Hint bektaşi üzümü (İngilizce), Usirikaya (Telugu), Nellikai (Tamil, Kannada), Amlaki (Bengalce) vb..

Amla Beslenme Faydaları:

100 gramlık porsiyon başına Amla’nın besin değerlerine bakalım:

Toplam Enerji: 44 Kalori

 • Karbonhidratlar (Toplam): 10.18 gm
 • Yağ (Toplam): 0.6 gm
 • Protein: 0.88 gr
 • Diyet Lifi: 4.3 gr
 • Kalsiyum: DV’nin %3’ü
 • Manganez: DV’nin %7’si
 • Bakır – DV’nin %4’ü
 • Demir – DV’nin %2’si
 • C Vitamini – DV’nin %33’ü
 • B6 Vitamini – DV’nin %6’sı
 • Su – 87.87 gr

Önerilen Amla Dozu:

Amla, ölçülü olarak tüketilirse son derece sağlıklı olabilir. Amla’nın önerilen günlük miktarı yetişkinler için günde 1-2 meyve ve çocuklar için bir küçük meyvedir. Amla suyu içiyorsanız, alımınızı günde 10-20 ml ile sınırlayın..

Sağlık, Saç ve Cilt İçin Kanıta Dayalı Amla Faydaları:

Amla, eski Hintliler tarafından bizi bir anne gibi besleyen bir madde anlamına gelen “Dhatri” olarak kabul edildi. Ayurvedik bağlamda “Tridoshahara” olarak da biliniyordu, bu da üç doshanın tümünü – Vata, Pittha ve Kapha’yı dengelediği anlamına geliyor. Bu meyvenin ayrıca beş farklı tadı vardır (tatlı, ekşi, acı, keskin, büzücü).

Büyüleyici, değil mi? Şimdi Amla’nın vücudumuz için en iyi tıbbi kullanımlarından bazılarını tartışalım..

Amla Sağlık Faydaları:

İşte bilimsel olarak kanıtlanmış 9 – Hint bektaşi üzümü sağlığa faydaları. Onlara bir göz atalım.

1. Kabızlığı Uzak Durur:

Zayıf sindirim ve kabızlık ile mücadele ediyorsanız, Amla diyetinizde mutlaka denenmesi gereken bir besindir. Diyet lifi açısından zengindir – çözünür ve çözünmez. Araştırmalar, diyet lifinin bağırsak hareketlerini düzenleyerek ve bağırsağınızı serbest bırakarak sindirim sisteminizin sağlığını korumada önemli bir rol oynadığını gösteriyor.1). Her gün tam bir Amla yemek, yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine ve vücut metabolizmanızın hızlandırılmasına yardımcı olabilir..

2. Daha Hızlı Kilo Kaybını Teşvik Eder:

Diyet lifi ve kilo regülasyonu arasındaki bağlantıyı anlamak için birçok çalışma yapılmıştır. Bazıları, Amla gibi lif açısından zengin yiyecekler yemenin, açlık isteklerini azaltarak ve eliminasyon sürecini hızlandırarak daha hızlı kilo vermeyi teşvik edebileceğini gösteriyor.2). Ayrıca Amla, kilo vermenize ve obezite riskini azaltmanıza yardımcı olmak için sizi uzun süre tok tutabilen düşük kalorili bir besindir..

3. Kan Şekeri Düzeylerini Kontrol Eder:

Amla’nın sağlık için bir başka etkileyici yararı, yüksek kan şekeri seviyelerini kontrol etme yeteneğidir. Amla, kan şekeri ve HbA1C okumalarını düşürdüğü bilinen yüksek miktarda Klorojenik Asit içerir (3). Bu, sindirim sırasında karbonhidrat ve glikoz emilimini yavaşlatarak ve insülin duyarlılığını artırarak yapılır..

4. Hipertansiyon ve Kalp Hastalıklarını Önler:

Bir çalışma, Amla’nın vücuttaki lipit profili seviyelerini azaltabilen ve kan basıncı seviyelerini düşürebilen bir Hipolipidemik ajan (kolesterol düşürücü) olarak çalıştığını göstermektedir (4). Bu hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir.

5. Detoks Ajanı Olarak Çalışır:

Hint bektaşi üzümü, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olan harika bir detoks ajanıdır. Aida’nın daha iyi bağırsak hareketi için doğal bir müshil olarak çalışır ve vücuttaki istenmeyen atıkları temizler(5). Bu süreçte Amla, daha hızlı sindirimi desteklemek ve daha iyi kilo kaybı sonuçları elde etmek için gastrointestinal sistemin daha iyi çalışmasını sağlar..

6. Beyin Hastalıkları Riskini Azaltır:

Birçok çalışma, Amla’nın beyin işlevselliğini ve daha iyi hafıza gücünü geliştirmede faydalı olduğunu göstermektedir. Amla, askorbik asit, gallik asit ve Alzheimer, beyin felçleri gibi beynin dejeneratif hastalıklarını azaltmada etkili olabilecek diğer fenolik bileşikler gibi yüksek miktarda antioksidan içerir (6).

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Amla’nın vücut için en büyük faydalarından biri de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Amla, hücrelerde serbest radikal hasarıyla savaşan C vitamini, antioksidanlar ve flavonoidler bakımından zengindir (7). Bu bileşikler ayrıca viral enfeksiyonlarla, mevsimsel öksürüklerle mücadelede yardımcı olur. & soğuk algınlığı ve hatta belirli kanser türleri.

8. Görme Gücünü Güçlendirir:

Araştırmalar, Amla özütünün sıçanlarda katarakt kalınlığını ve şiddetini azaltmada faydalı olduğunu gösteriyor.8). Bilim adamları bunu, daha iyi görme ve dejeneratif göz hastalıkları riskini azaltmak için optik sinirlerdeki kan dolaşımını iyileştiren antosiyaninler gibi flavonoidlere bağlıyor..

9. Doğal Vücut Soğutucu:

Yaz aylarında neden birçok insanın Amla suyu içtiğini hiç merak ettiniz mi? Amla, sindirim sürecinde aşırı ısı üretimini azaltan doğal bir vücut soğutucusu olduğundan(9). Bu, vücudunuzu çıban, kızarıklık gibi kalple ilgili yan etkilerden korumaya yardımcı olabilir..

Amla’nın Cilt İçin Faydaları:

İşte cilt için en iyi 2 amla kullanımımız. Onlara bir göz atalım.

Amla'nın Cilt, Saç ve Saç İçin Faydaları; Sağlık

10. Erken Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir:

Amla ayrıca cildinizdeki erken yaşlanma belirtilerini geciktirebilen mükemmel bir yaşlanma karşıtı besindir. Bazı araştırmalar, Amla’da bulunan antioksidanların, cilt hücreleri üzerindeki oksidatif stresi azaltmak için serbest radikallerle savaştığını göstermektedir. Ayrıca daha iyi kolajen sentezini teşvik ederek cildin sıkılığını ve elastikiyetini artırabilir (10). Böylece Amla, daha genç görünen bir cilde kavuşmanıza yardımcı olmak için kırışıklıkların, ince çizgilerin, koyu lekelerin vb. önlenmesinde fayda sağlar..

11. Pigmentasyonu Hafifletir:

Amla üzerinde yapılan bir grup çalışma, meyvenin cilt rengini açma ve beyazlatmada faydalı olabilecek yüksek bir antioksidan güce sahip olduğunu göstermektedir.11). Ayrıca Amla’nın nem kaybını, cilt sarkmasını, bronzlaşmayı ve pigmentasyonu en aza indirmek için cildimizi UV hasarından koruduğu bilinmektedir..

Amla’nın Saç İçin Faydaları:

İşte saçlar için en iyi 4 amla meyve faydası. Onlara bir göz atalım.

12. Kepeği Kontrol Eder:

Amla, aşırı maya büyümesi ve kafa derisi iltihabı ile etkili bir şekilde savaşabilen güçlü bir anti-inflamatuar ve anti-mikrobiyal ajandır. Kaşıntı ve beyaz pulların semptomlarını azaltmak için kafa derinizin pH seviyelerini de koruyabilir..

13. Doğal Saç Kremi Olarak Davranır:

Amla ayrıca kuruluk ve kabarmayı tedavi edebilen doğal bir saç kremidir. Derinlemesine temizleme etkisi, saç derinizi gıcırtılı temiz bırakmak için saçtaki ürün birikimini ortadan kaldırır. Amla tozunu şampuan öncesi maskenizde saçınızı derinlemesine şekillendirmek ve ipeksi bir yumuşaklık elde etmek için kullanabilirsiniz..

14. Amla Saçın Erken Beyazlamasını Azaltır:

Amla, Hint saç toniklerinde ve saçlarda pigmentasyon elde etmek için yağlarda yaygın olarak kullanılmaktadır (12). Amla’nın, kan dolaşımını ve siyah saçtan sorumlu koyu renkli bir pigment olan melanin oluşumunu artıran bakır gibi mineraller açısından zengin olduğu bilinmektedir. Amla’yı yağ veya saç maskesi şeklinde kullanmak kökleri güçlendirebilir ve telleri içeriden besleyebilir..

15. Saç Dökülmesini ve Kelliği Önler:

Bir çalışma, Amla özütünün yaşlanmaya bağlı kelliği önlemek için saç köklerinin dejenerasyonunu geciktirmede faydalı olabileceğini göstermektedir (13). Amla özü içeren saç bakım ürünlerini temel bileşen olarak kullanmak saçın kalitesini artırabilir ve daha kalın bir yele görünümü yaratabilir..

Amla Nasıl Kullanılır?

Amla, yenilebilir ve topikal uygulama amaçları için farklı şekillerde kullanılabilir. Bu meyveyi kullanmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır:

 • Bütün Meyve: Meyveleri yıkayın ve temizleyin. Parçalara ayırın ve çekirdeği atın. Tadının tadını çıkarmak için salatalarınıza ekleyin veya biraz tuz serpin..
 • Toz Form: Muhtelif Amla parçalarını öğütün ve ince bir toz haline getirin. Bunu ılık suya ekleyin ve daha iyi sindirim ve besinlerin hızlı emilimi için her gün için..
 • Meyve suyu: Amla parçalarından meyve suyu çıkarabilir ve suyla seyreltebilirsiniz. Bu, daha iyi sindirimi teşvik etmek ve gastrointestinal bozuklukların önlenmesi için günde bir kez alınabilir..
 • kuru şeker: Amla parçalarını tuz veya şekere batırın ve Amla Murabba adlı lezzetli sindirimi sağlayan Amla Şekerinin tadını çıkarmak için güneşte kurutun..
 • turşu: Yıl boyu süren lezzetin tadını çıkarmak için tuz, kırmızı biber ve yağ ile baharatlı bir Amla turşusu yapabilirsiniz..
 • tabletler: Besinlerin hızlı emilimi için Amla tabletleri satan birçok marka var..

Güzellik için:

 • Bir DIY saç paketi yapmak için Amla Tozunu Kına, Hibiskus tozu, Neem tozu vb. gibi diğer malzemelerle karıştırın.
 • Akne, pigmentasyon ve donuk cildi tedavi etmek için cildinize seyreltilmiş amla suyu uygulayın..

Amla Yan Etkileri:

Amla bir süper gıda olabilir, ancak yan etkilerden tamamen arınmış değildir. Bu besini aşırı tüketmenin yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Ameliyat geçirmiş veya kan sulandırıcı kullanan kişilerde kanama riskini artırır..
 • Diyabetik ilaçlarla kan şekeri seviyelerini düşürebilir, tüketilen miktara göre ayarlanmaz.
 • Aşırı tüketim aşırı asitliğe, mide ağrısına, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir..
 • Amla topikal olarak uygulandığında hassas cilde ve saç derisine sahip kişilerde kızarıklık, tahriş, yanma hissi vb..

Bilim bize vücudumuz için pek çok harika Amla Faydası söylerken, bunu görmezden gelmek için hiçbir mazeretimiz yok! Ekşi Amla aslında hayatımıza bolca tatlılık getiriyor, değil mi? Bu nedenle, sağlıklı iyiliklerinin tadını çıkarmak için bu harika meyveleri yediğinizden emin olun. Bunun gibi başka avantajlarınız veya Amla tarifleriniz varsa, bize bildirin, bunları burada sunmaktan memnuniyet duyarız.!

amla'nın faydaları