zayıf mısın? Her zaman tombul arkadaşlarınızla karşılaştırılıp zorbalığa uğradınız mı? Endişelenme! Yalnız değilsin! Obezite çok konuşulurken, kilo alamamanın da bir hastalık olduğunu bilen pek yoktur. Aşırı zayıf insanlar, doğal yiyeceklerle kilo almayı zor buluyor. Bu şiddetli depresyona neden olabilir. Bu sorunun arkasındaki temel neden, tüketilen gıdanın kişinin vücudu için gerekli olan kalori ve besin maddelerini içermemesidir. Bu gibi durumlarda çözüm, dengeli beslenme sağlayan ve aynı zamanda kilo almanıza yardımcı olan en iyi kilo aldırıcı takviyelerden bazılarına gitmektir..

En İyi Kilo Aldırıcı Gıda Takviyeleri

Kilo Alma Takviyeleri Nelerdir??

Kilo alımı takviyeleri, vücudun ihtiyaç duyduğu çeşitli tam beslenmeyi sunan insan yapımı gıdalardır. İster kilo almak ister kilo vermek olsun, bu gıdalar bir kişinin sağlık hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilir. Kilo alımı takviyeleri genellikle vücut kütlesini artırmaya yardımcı olmak için yüksek protein içeren yüksek kalorili içecekler veya tozlardır. Günlük alım miktarı kişinin vücut tipine bağlıdır..

Kilo Alma Takviyeleri Kilo Almaya Nasıl Yardımcı Olur??

Kilo almak için yüksek kalorili, yüksek proteinli bir diyet tüketilmelidir. Normal diyetimiz, kilo alımı için gerekli olan yeterli besinleri karşılamıyor. Bu gibi durumlarda kilo alımına yönelik takviyelere gidilmesi önerilir. Bu takviyeler genellikle su veya süt ile alınması gereken toz halindedir. Bu tozlar tüketildiğinde, normal yiyeceklerinizle birlikte vücuda daha fazla kalori ekler. 1300 kalorilik tipik bir kilo alımı takviyesi bize 253 gram karbonhidrat ve porsiyon başına 17 grama yakın yağ verebilir..

Doğal Hızlı Kilo Alma Takviyeleri:

Doğal besinleri ve kilo alma sonuçları ile sizi kesinlikle şaşırtan, kilo alımı için mükemmel ve doğal 15 besin takviyesi listesinin altında verilmiştir. Bugünden kilo alımı için takviye olarak tüketebileceğiniz doğal gıdaların altından başlayalım..

1. Bitter Çikolata:

Bitter Çikolata, kilo almanın bir başka lezzetli yoludur. 600 grama yakın kalori içeren 100 gram çikolata ile kalorisi yüksektir. Sağlık uzmanları, en az %70 kakao içeren bitter çikolata almanızı tavsiye ediyor. Normal çikolataların aksine, bitter çikolata, kilo almanın sağlıklı bir yolu olabilecek düşük şeker içeriğine sahiptir. Kilo alımının yanı sıra, magnezyum ve antioksidanlar gibi iyi besinler de alınabilir..

2. Muz:

Muz, kilo alımını tetikleyen en popüler yiyeceklerdir. Oldukça doyurucu ve kalorisi yüksek besinlerdir. Orta boy bir muzun yaklaşık 90-95 kaloriye sahip olması nedeniyle biraz kütle kazanmak için eski bir yöntemdir. Beslenme uzmanları günde en az 2-3 muz almanızı önerir. Kalori sayısını artırmak ve ev yapımı bir kilo alımı takviyesi yapmak için bunları smoothie’lerinize de ekleyebilirsiniz..

3. Beyaz Et:

Beyaz et, kilo almaya yardımcı olan yüksek proteinli gıdalardan biridir. Kalorisi çok yüksek olmayan, ancak kilo vermenin sağlıklı bir yolu olan yağsız bir et. Lezzetini ve kalorisini arttırmak için etin yağlı yoğurt ve krema ile marine edilmesi tavsiye edilir. Beyaz et, atardamarlarınızı tıkayabilecek kadar fazla yağ içermediği için kırmızı ete kıyasla oldukça sağlıklıdır..

4. Karidesler:

Araştırmalar, çok miktarda kızarmış karides yemenin kilonuzu artırabileceğini kanıtlıyor. Kızarmış karidesler, porsiyon başına yaklaşık 250 cal ile kalorileri yüksektir. Çiğ karides genellikle düşük kalorili bir besindir ve buğulanmış versiyonu da öyle. Karidesleri seviyorsanız ve onunla kilo almak istiyorsanız, tüketmenin en iyi yolu kızartmaktır. Ayrıca birkaç sebzeyi atıp sağlıklı ve lezzetli hale getirebilirsiniz..

5. Balık:

Balık kilo almak için mükemmel bir kaynaktır. Ancak, tüm balıklar kütleyi artırmanıza yardımcı olamaz. Somon gibi yağlı balıkları seçmek 170 gr fileto için size yaklaşık 350 kalori verebilir. Balık aynı zamanda zengin bir omega-3 yağ asidi ve kilo alımı için yaklaşık 34 gram protein kaynağıdır. Düzenli olarak balık yemek, kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olabilir ve ayrıca kalp hastalıklarını önleyebilir..

6. Tam Tahıllar:

Tam Tahıllar

Tam tahıllar zengin miktarlarda glikozdan oluşur. Glikoz, vücudun günlük aktiviteler için enerji kaynağıdır. Vücuttaki proteinin enerji yerine kas kütlesi yapmak için kullanılmasını sağlayan birçok karbonhidrat içerirler. Beyaz un ve diğer rafine tahıllar kullanılmamalıdır. Bunun yerine tam tahıllara geçmek size daha fazla enerji verir ve size daha fazla besin sağlar. Sahip olduğunuz tam tahıllı yiyecek türleri arasında makarna, esmer pirinç, esmer ekmek, kinoa ve havayla patlamış mısır taneleri bulunur. Bunun dışında tahıl gevrekleri ve simit ya da kepekli tahıllardan yapılan ekmekler iyi kahvaltı seçimleri yapar..

7. Fındık:

Fındık

Kuruyemişlerin kalorisi yüksektir ve küçük bir porsiyon size çok fazla enerji verebilir. Küçük bir avuç badem veya yaklaşık 18 kaju fıstığı 160’tan fazla kalori içerir. Ayrıca badem gibi kuruyemişler, alfa tokoferol E vitamini gibi besinler açısından zengindir. Alfa tokoferol E vitamini, yorucu egzersiz seanslarından sonra hasarı onarmaya yardımcı olur. Cevizlerin fitosteroller, tekli doymamış yağlar ve amino asit I-Arginin içerdiği bilinmektedir. Fitosteroller, tekli doymamış yağlar ve amino asit I-Arginin, kalorileri artırmaya yardımcı olan ve nitrik oksit salan bir kombinasyon oluşturur..

Nitrik oksit, kilo alımı için en iyi takviyelerden biridir. Nitrik oksit vücudumuzda doğal olarak üretilir ve kas büyümesinin yanı sıra iyileşmeye de yardımcı olur. Çoğu kuruyemiş, günlük diyetinize sağlıklı kaloriler ekleyen çoklu doymamış yağlar içerir. Ceviz, badem, kaju, keten tohumu, ayçiçeği çekirdeği ve kabak çekirdeği gibi kuruyemişler besin açısından zengindir ve bu nedenle tüketilmelidir..

8. Avokado:

Avokado

Avokado, kalori bakımından zengin ve çok fazla yağ içeren bir meyvedir. Normal büyüklükte bir meyve yaklaşık 300 kalori ve yaklaşık 31 gram yağ içerir. Bu meyvelerde bulunan yağ tekli doymamış yağdır. Tekli doymamış yağlar kalp için çok iyidir. Her gün bir avokado yemek günlük diyetinize 300 kalori ekler ve bir haftada 3 kg alabilirsiniz. Bu meyveler salatalarda çiğ olarak yenebilir veya sandviç veya omlet gibi yiyeceklere eklenebilir. Avokado, kilo alımı için en popüler gıda takviyelerinden biridir ve aynı zamanda çok sağlıklıdır..

9. Patates:

çiğ patates

Patates, kilo alımı için mükemmel bir gıda takviyesidir. Patatesler karmaşık şekerlerden yapılır. Zengin bir karbonhidrat kaynağıdırlar. Zayıf insanlar için kilo alımı için çok iyidirler. Sağlıklı yağda pişirilen patates cipsleri veya patatesten yapılan sandviçler, öğle yemeği için iyi bir atıştırmalıktır. Fırında patates veya patatesten yapılan garnitürler kilo alımını hızlandırmaya yardımcı olur. Yağlı yağda veya işlenmiş patateste pişirilen kızarmış cipsler, vücuda zararlı doymamış veya trans yağlar içerir. Bu nedenle bunlardan kaçınılmalıdır.

10. Erişte ve Makarna:

Makarna

Erişte ve makarna, zengin bir karbonhidrat kaynağıdır ve çok fazla kalori içerdiği bilinmektedir. Hazır bulunurlar ve hazırlamaları kolaydır. Sebzeler sağlıklı yağda pişirildiğinde eklenmelidir. Yemekleri lezzetlidir ve kalori içeriği yüksektir. Her ikisi de kilo alımı için öne çıkan gıda takviyeleridir..

11. Kuru Meyve:

Kuru meyveler 3

Kuru meyveler çok fazla kalori içerir. İyi bir sağlık ve kas gelişimi için gerekli olan vitamin mineralleri ve lif bakımından zengindirler. Vücuttaki yağ oranını azaltır ve gün boyu kolay atıştırmalıklar yapar. Kükürtsüz kuru meyveler en iyisidir. Bunları tüketirken dehidrasyonu önlemek için çok su içmeniz gerekir. 100 ila 1000 kalori içerirler. Kilo alımı için başka hiçbir gıda takviyesi bu kuru yemişler kadar iyi değildir..

12. Yumurtalar:

Kilo Alımı İçin Takviye Edici Gıdalar - Yumurta

Yumurta kilo alımı için en iyi takviyelerden biridir. Tek bir yumurta size 70 kalori, 6 gr protein, 5 gr yağ sağlar ve neredeyse hiç karbonhidrat içermez. Yumurtalar, içlerinde bulunan protein kas oluşumuna yardımcı olduğu için vücut geliştiriciler için temel diyeti oluşturur. Ayrıca yumurtalarda bulunan omega-3 yağları, iyi hücre sağlığı ve eklem hareketliliği için son derece faydalıdır. Yumurtanın erkekler için iyi bir kilo alımı takviyesi olmasının nedeni, testosteron seviyelerini artıran iyi yağların varlığından kaynaklanmaktadır. Ayrıca yumurta sadece beyaz kısmı değil bütün olarak yenebilir. Yumurta sarısının kolesterol içerdiği yaygın bir efsanedir ve bu nedenle çoğu insan bundan kaçınır. Ancak gerçek şu ki, yumurtalar sadece vücuttaki sağlıksız kolesterol seviyesini düşüren iyi kolesterol içerir. Bu nedenle kilo almak istiyorsanız günlük diyetinize yumurta ekleyin. Ancak çiğ yumurta tüketilmemesi tavsiye edilir; shakelerinize kolayca ekleyebilirsiniz..

13. Fasulye:

Kilo Alımı İçin Takviye Edici Gıdalar - Fasulye

Hepimizin bildiği gibi fasulye, vücutta gerekli olan mükemmel bir besin kaynağıdır. Kilo almak isteyenler için de önerilir. Bir fincan fasulye 225 kalori, 40 gr karbonhidrat ve 15 gr protein sağlar. Ayrıca yüksek lif içeriğine sahiptirler. Kırmızı fasulye, siyah fasulye, barbunya fasulyesi, ıhlamur fasulyesi, soya fasulyesi ve mercimek gibi farklı fasulye türleri vardır. Fasulye herhangi bir markette kolayca bulunur ve evde zahmetsizce hazırlanabilir..

14. Fıstık Ezmesi:

Kilo Alımı İçin Takviye Edici Gıdalar - Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi, Hindistan’da mükemmel bir kilo alımı takviyesidir. Bir yemek kaşığı fıstık ezmesi yaklaşık 94 kalori, 8 gram yağ, 4 gram protein ve yaklaşık 3 gram karbonhidrat sağlar. Fıstık ezmesi, ezilmiş ve çeşitli sağlıklı yağlarla karıştırılmış fıstıklardan başka bir şey değildir. Çıtırdan pürüzsüze kadar farklı dokularda mevcuttur. Sağlıklı bir kalori dozu almak için yemeklerinize cömertçe fıstık ezmesi ekleyin. İster ekmeğinizin üzerine sürün isterseniz salatalarınızın üzerine serpin. Daha fazlasını seviyorsanız, doğrudan kavanozdan yiyin.!

15. Meyve ve Sebzeler:

Kilo Alımı İçin Takviye Edici Gıdalar - Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler, bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için önemli olan antioksidanların bir güç merkezidir. Ayrıca C ve E Vitamini, beta karoten ve diğerleri gibi diğer hayati besinlerin tonuyla yüklüdürler. Meyve ve sebze yemek kas kütlesi kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca meyve ve sebzelerdeki lif içeriği vücuttaki atıkların atılmasına yardımcı olacaktır. Meyve ve sebzeler ayrıca kilo alımı için en iyi besin takviyeleridir..

Diyet takviyelerinizi seçmeden önce, vücut mekanizmanızı anlamanız gerekir. Tüm vücudun tepkisi aynı değildir. Bir kişi aynı yemeği diğerinden daha fazla yiyerek daha fazla kilo alabilir. Her zaman vücut BMI’nizi analiz edecek ve buna göre doğru diyet planı önerecek bir sağlık uzmanına danışmanız önerilir. Bu besin kaynaklarıyla birlikte, öğün yerine koyma tozu ile sağlıklı bir sallama tüketmek, genel kalori sayınızı artırabilir. Kütlenizi artırmak ve metabolizmanızı artırmak için egzersiz de önerilir..