İnternet, Amla suyunun sağlık, saç ve cilt için sunduğu inanılmaz faydaları gözden geçiriyor. Ancak, hepsi doğru mu? Amla suyu gerçekten yutturmaca değer mi? Bilim Evet diyor! Bu eski ayurveda tıbbı, inanılmaz besin değeri ve terapötik avantajları nedeniyle modern dünyada artık dikkat çekiyor..

Amla Suyu veya Hint bektaşi üzümü suyu, Amla meyvesinden (Emblica Officinalis) çıkarılan sıvıdır. Yeşilimsi sarı bir renge sahiptir ve tadı ekşi, büzücü ve keskindir. Birçok ayurvedik ve bitkisel ilacın önemli bir bileşenidir..

Amla suyunun popüler Hint dillerindeki farklı adlarından bazıları -Nellikaya suyu (Tamil ve Kannada), Usirikaya rasam (Telugu), Amlaki Rasa (Bengalce), Nellikka suyu (Malayalam) vb..

Amla Suyunun faydaları

Amla Suyunun Besin Değerleri:

30 ml porsiyon başına Amla suyunun besin profiline bakalım:

Toplam Enerji: 20 Kal

 • Toplam Karbonhidratlar – 4.8 gr
 • Toplam Elyaf – 1.2 gr
 • Protein – 0.2 gram
 • Yağ – 0 mg
 • Kalsiyum – DV’nin %3’ü
 • Demir – DV’nin %2’si
 • Potasyum – DV’nin %2’si
 • Magnezyum – DV’nin %2’si
 • Sodyum – Günlük Değerin %0’ı (1.8 mcg)
 • C vitamini – DV’nin %525’i
 • A Vitamini – DV’nin %0’ı (3,2 mcg)

Evde Amla Suyu Nasıl Hazırlanır?

Amla suyu piyasada tüketime hazır bir içecek olarak bulunsa da, saflık ve kalite büyük bir sorudur. Taze bektaşi üzümüne erişiminiz varsa, sıfır kimyasal ve koruyucu riskle maksimum fayda sağlamak için ev yapımı Amla suyu hazırlamak daha iyidir..

İşte tarif:

İçindekiler:

 • Kaba Doğranmış Amla Parçaları – 1 su bardağı (çekirdeği alınmış)
 • Su – ½ Bardak

Nasıl yapılır:

 • Bir blender kavanozuna amla parçaları ve su ekleyin.
 • Pürüzsüz olana kadar karıştır.
 • Meyve suyunu posadan ayırmak için bir süzgeç kullanın.
 • suyu hemen servis edin.

Sunum Önerisi: Bu meyve suyunun asitliğini azaltmak için bir parça bal ekleyebilirsiniz..

Not: Taze Amlas’a erişiminiz yoksa Patanjali Amla suyu, Dabur Amla suyu veya diğer güvenilir Hint markalarını satın alabilirsiniz..

Günde Tavsiye Edilen Amla Suyu Dozu:

Amla suyu, makul miktarlarda alındığında vücudunuza bol miktarda fayda sağlar. Bu meyve suyunun önerilen günlük miktarı genellikle 5ml ila 20ml’dir. Dozaj bireysel sağlık durumuna, yaşa ve tolerans sınırlarına bağlıdır..

Amla Suyu İçmek İçin En İyi Zaman:

Amla suyu en iyi sabahın erken saatlerinde aç karnına içilir. 5-10 ml amla suyunu bir bardak suda seyrelterek içebilirsiniz. Ancak midede asit reflü veya yanma hissi varsa öğünler arasında tüketmeye çalışın veya size uygun zamanı belirlemek için doktorunuza danışın..

Amla Suyunun Sağlık, Cilt ve Saç İçin Faydaları:

Ayurveda, Amla’yı ‘yaşam iksiri’ olarak selamlıyor! Neden biliyor musun? Ancak eski şifacılar, Amla’nın her türlü rahatsızlığı tam anlamıyla iyileştirebileceğine inanıyorlardı ve bu gerçeklerden uzak değil. Şimdi, Amla suyunun vücut için en iyi kullanımlarını bilimsel gerçeklerle destekleyerek görelim..

Amla Suyunun Sağlığa Faydaları:

İşte bektaşi üzümü suyunun kanıta dayalı 12 sağlık faydası. Onlara bir göz atalım.

Amla Suyunun Sağlığa Faydaları

1. Solunum Problemlerini İyileştirir:

Sık sık öksürük nöbetleri, soğuk algınlığı ve nefes alma sorunları yaşıyorsanız, Amla suyunu günlük rutininize dahil etmenin zamanı geldi. Bir araştırma, Amla suyunun Astım, Bronşit vb. gibi akciğerle ilgili bir dizi hastalığı önleyebilen güçlü antioksidanlar içerdiğini göstermektedir (1). Ayrıca, diğer araştırmalar, Amla suyunun balla karıştırılmasının, kronik öksürük ve ateşi tedavi etmek için mükemmel bir tonik olarak işe yaradığını gösteriyor..

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:

Amla suyunun vücut üzerinde bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olan immünomodülatör etkileri olduğu bilinmektedir (2). Bilim adamları bunu, bu meyve suyunda bulunan yüksek miktarda antioksidanlara ve C vitaminine bağlayarak, hücrelerinize zarar veren serbest radikallerle etkili bir şekilde savaşırlar. Amla suyunun güçlü anti-mikrobiyal özellikleri, enfeksiyon riskini azaltmak için vücuttaki yabancı cisimlerle savaşır..

3. Karaciğeri Hasardan Korur:

Amla suyunun en büyük faydalarından biri karaciğer hastalıklarını önleme yeteneğidir. Bir çalışma, Amla’nın karaciğer dokularına zarar veren parasetamol, etanol, ağır metaller vb. ilaçların toksik etkilerini nötralize edebildiğini göstermektedir (3). Amla suyu ayrıca karaciğer iltihabını ve organın potansiyel dejenerasyonunu azaltmak için anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile hepatoprotektif bir ajan olarak kabul edilir..

4. Şeker Hastalarını Kontrol Eder:

Amla suyunun diyabetik hastalar için faydalarını belirlemek için bir dizi çalışma yapılmıştır. Amla suyunun, diyabeti etkili bir şekilde yönetmek için vücuttaki antioksidan aktiviteyi artırabilen yüksek konsantrasyonda fenolik bileşiklere sahip olduğu bilinmektedir.4). Düzenli olarak Amla tüketen hastaların açlık ve tokluk kan şekeri düzeylerinin düştüğünü bildirdiği de bilinmektedir..

5. Kanser Riskini Azaltır:

Son araştırmalar, Amla’nın birçok Kanser türünü önlemede faydalı olabileceğini göstermektedir (5). Amla suyunun antioksidan özellikleri, oksidatif strese neden olarak sağlıklı hücreleri temizleyen serbest radikallerle savaşabilir. Ayrıca, bu meyvenin belirli dozlarının verilmesinin erken evrelerde tümör hücrelerinin büyümesini engellediği bilinmektedir..

6. Kan Arındırıcı Olarak Davranır:

Amla suyu, oksijenin daha iyi dolaşımını ve karbondioksitin vücuttan atılmasını desteklemek için kanın saflaştırılmasına yardımcı olur (6). Bu meyve suyunda bulunan antioksidanlar ve polifenoller, sistemin sağlıklı işleyişini desteklemek için kandaki toksinleri temizlemeye yardımcı olur..

7. Asit Geri Akışını Azaltır:

Amla suyu, yüksek mide asidi seviyeleri nedeniyle bağırsak astarınızın hasar görmesini engelleyen alkali bir besindir. Amla suyu tüketen kişilerin Gastroözofageal Reflü hastalığı nedeniyle mide ekşimesi şiddetinin azaldığı da bilinmektedir.7).

8. Bağırsak Sağlığını İyileştirir:

Araştırmalar, Amla suyunun, yiyeceklerin parçalanma ve emilimini hızlandırarak sindirim sistemini güçlendirebileceğini doğrulamaktadır. Ayurveda ilkelerine göre Amla, aşırı asit salgısının yan etkisi olmadan sindirim ateşini (Agni) uyarabilir. Bektaşi üzümü suyu ayrıca Pitta dengesizliğinden kaynaklanan sindirim sorunlarıyla baş etmede de fayda sağlar (8).

9. Vücut Sıcaklığını Soğutur:

Amla suyu, Yaz aylarında doğal bir vücut soğutucusu olarak çalışır. Sindirim sürecinde vücutta ısı oluşturmadan mide asitlerini dengeler (9). Amla suyu, ciltte çıbanları, kızarıklıkları önlemek için bir ısı kırıcı görevi görür ve ayrıca sizi yorgunluk ve halsizlikten kurtarır..

10. Görmeyi İyileştirir:

Bazı araştırmalar, Amla suyu ve bal ile yapılan bir bitkisel karışımın, Konjonktivit ve Glokom gibi gözle ilgili sorunları önlemede yardımcı olabileceğini göstermektedir.10). Bu suyu belirli bir süre düzenli olarak tüketmek ayrıca görüşünüzü keskinleştirebilir ve makula dejenerasyonu riskini geciktirebilir..

11. Daha İyi Demir Emilimi:

Anemi veya demir eksikliği olan kişiler Amla suyundan yararlanabilir. Dış takviyelerden demirin daha iyi emilimini destekleyebilen C vitamini yüksektir (11).

12. Kilo Kaybını Destekler:

Amla suyu, besinlerle dolu mükemmel bir sağlık iksiridir. Vücudunuza enerji verebilen ve uzun süre tok hissetmenizi sağlayan düşük kalorili bir besindir. Ayrıca, bu meyve suyunun sindirim özellikleri, etkili kilo kaybı sonuçları için vücut metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı olabilir. Amla suyu ayrıca obezite ile savaşan birçok antioksidan içerir (12).

Amla Suyunun Cilt İçin Faydaları:

İşte cilt için en iyi 3 nellikai suyunun faydaları. Onlara bir göz atalım.

13. Yaşlanma Belirtilerini Geciktirir:

Amla suyu, antioksidan bakımından zengin profili ile erken yaşlanmanın gözle görülür belirtileriyle savaşır. Bu ajanlar serbest radikallerin neden olduğu hücresel hasarı azaltarak ciltte koyu lekelerin, kırışıklıkların, ince çizgilerin ve kuruluğun oluşmasını engeller (13). Ayrıca Amla suyu, genç ve parlak bir görünüm için cildin elastikiyetini artırmak için kolajen sentezini destekler..

14. Cildi UV Hasarından Korur:

Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, Amla suyu özünün ciltteki UV hasarını azaltmada etkili olduğunu gösteriyor (14). Meyve suyu, kuru ve pul pul cilt, zayıf elastikiyet ve kırışıklıklar gibi güneş hasarının olumsuz etkilerini önleyebilen birçok vitamin, mineral ve fenolik bileşik içerir..

15. Parlayan Cildi Teşvik Eder:

Amla suyu, istenmeyen toksinleri vücuttan atabilen mükemmel bir detoks ajanıdır. Cilt hücrelerinizi nemlendirir ve nem kaybını önler. Amla suyu, kolajen seviyelerini artırarak cildin elastikiyetini artırmaya da yardımcı olur. Bu bileşende bulunan yüksek miktarda C Vitamini, cildinizi aydınlatabilir ve doğal bir ışıltı verebilir (15).

Amla Suyunun Saç İçin Faydaları:

İşte saçlar için en iyi 3 amla ras faydaları. Onlara bir göz atalım.

16. Sağlıklı Saç Büyümesini Teşvik Eder:

Amla suyu, mineralleri, vitaminleri ve bitkisel besinleri destekleyen birçok saç büyümesi açısından zengindir. Araştırmalar ayrıca Amla suyunun diğer bitkisel maddelerle birlikte kullanıldığında alopesi veya saç dökülmesinin tedavisinde ve daha kalın görünen bir yele için saçların yeniden büyümesini teşvik etmede faydalı olabileceğini gösteriyor (16).

17. Kepeği Tedavi Eder:

Amla suyu, anti-inflamatuar özellikleri ile Kepek gibi kafa derisi hastalıklarının tedavisinde son derece faydalı olabilir (17). Bu meyve suyu aynı zamanda kafa derisi hücrelerindeki serbest radikallerle etkili bir şekilde savaşabilen ve kepekle savaşmak için kuruluğu önleyen C Vitamini bakımından da yüksektir..

18. Doğal Saç Toniği Olarak Davranır:

Amla suyu saçlarınız için oldukça besleyicidir. Saç büyümesini artırabilir ve ayrıca erken grileşmeyi önlemek için ipliklerinizdeki melanin hücrelerini artırabilir. Seyreltilmiş Amla suyunu saç durulama suyu olarak kullanarak saçınızın pigmentasyonunda gözle görülür bir fark yaşayabilirsiniz (18).

Hint Bektaşi Üzümü Suyunun Diğer Faydaları:

İşte Amla suyunun vücudumuza sağladığı bazı avantajlar:

19. Koyda Kötü Nefesi Tutar:

Ağız kokusu ve diş problemleriniz varsa Amla suyu bir kurtarıcı olabilir. Amla, oral bakterileri uzak tutabilen anti-bakteriyel özelliklere sahiptir (19). Ağzınızı seyreltilmiş Amla suyuyla çalkalamak ağız sağlığını iyileştirebilir ve plak, çürük vb. oluşumunu önleyebilir..

20. Beyin İşlevselliğini İyileştirir:

Amla suyu, Alzheimer’a, ani beyin felçlerine vb. yol açabilecek Beyin hücrelerinin dejenerasyonunu önleyen Askorbik asit, Gallik asit vb. Gibi birçok antioksidan içerir (20). Ayrıca Brain’in daha iyi işlevselliğini ve geliştirilmiş bellek gücünü destekler.

Kilo Kaybı İçin Amla Suyu Nasıl Kullanılır?

Yukarıda bahsedildiği gibi, Amla suyu sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzı ile birleştirildiğinde kilo kaybını destekleyebilir. Uzmanlar, 10-20 ml Amla suyunun ılık suda seyreltilerek sabah erkenden tüketilmesini önermektedir. Bu, sindirim sisteminizi harekete geçirebilir ve daha iyi bağırsak hareketlerini uyarabilir. Ayrıca, aç karnına Amla suyu içmek, egzersiz seansınız sırasında daha fazla kalori yakmak için metabolizmanızı hızlandırabilir..

Amla Suyu Yan Etkileri:

Amla suyu herkes için uygun değildir. Bu içeceğin asitliğine karşı tolerans sınırlarınız düşükse veya aşırı tüketmişseniz, aşağıdaki yan etkilerle karşılaşabilirsiniz:

 • Mide bozukluğu
 • Mide Sorunları
 • Düşük Kan Basıncı Düzeyleri (BP ilacı kullanıyorsanız)
 • Şeker seviyelerinde ani bir düşüş (zaten insülin veya diyabet ilaçları kullanıyorsanız)
 • İshal
 • Kabızlık
 • cilt kuruluğu
 • Aşırı Kilo kaybı (metabolizması yüksek olanlarda)
 • Bazı ilaçlarla etkileşim (hipertansiyon, kalple ilgili ve Diyabet)

Sağlık için Amla suyu içmeye başlamak için pek çok neden var gibi görünüyor! Sunacak çok şeyle Amla suyu kesinlikle doktorlardan ve sağlık adaylarından gördüğü ilgiyi hak ediyor. Yani, doğanın gücüne inanıyorsanız, bu süper besini günlük diyetinize eklemenin zamanı geldi.!