Eski Kızılderililerin Amla’ya ‘DivyaAushada’ olarak saygı duyduğunu biliyor muydunuz? Birçok rahatsızlığı tedavi etme gücüne sahip olduğu için kelimenin tam anlamıyla “İlahi Tıp” olarak tercüme edilir. Bu besleyici gücü tüketmenin en iyi yollarından biri kuru toz şeklindedir. Bugün, günlük hayatımız için önemini anlamak için Amla tozunun sağlık, saç ve cilt için bazı şaşırtıcı faydalarını inceleyeceğiz.!

Amla Tozunun Sağlık, Saç ve Saç İçin Faydaları; Deri

Amla Tozu veya Amla Churna Nedir??

Amla Churna, Amla meyvesinin veya Hint Bektaşi Üzümü’nün (Emblica Officinalis) kuru ve toz halidir. Onu tipik bir kahverengi renk, çiğ koku ve keskin, büzücü ve acı tatların karışımıyla tanımlayabilirsiniz. Amla tozu, diğer bileşenlerle birleştirilerek besin takviyesi veya ilaç olarak kullanılır..

Amla tozu ayrıca Telugu’da Usirikayapodi, Sanskritçe’de Amalaki Churna, Tamil ve Kannada’da Nellikai Podi olarak da adlandırılır..

Amla Churna Sağlık İçin İyi mi??

Amla Churna, birçok ayurveda ilacında önemli bir bileşendir. Modern bilim bile Amla Churna’nın vitaminler, mineraller ve antioksidanlar gibi birçok besin açısından zengin olduğu için vücut için harikalar yarattığını kabul ediyor. Toz, sindirim sorunları, hipertansiyon, iskorbüt gibi birçok rahatsızlığı tedavi edebilen yüksek miktarda C vitamini içerir (1). Bununla birlikte Amla Churna ayrıca cilt ve saç için birçok güzellik faydası sunar..

Amla Tozu Besin Değerleri:

5 gram porsiyon boyutunda Amla Tozunun beslenme profiline bakalım:

Toplam Enerji: 10 Kalori

 • Toplam Yağ – 0gm
 • Toplam Karbonhidratlar – 3gm
 • Kolesterol – 0mg
 • Diyet Lifi – 3gm
 • C vitamini – 60mg
 • Potasyum – 2mg

Evde Amla Churna Nasıl Yapılır?

Amla Churna’yı evde yapmak oldukça kolaydır. Tek ihtiyacınız olan biraz taze Amlas, bol güneş ışığı ve biraz sabır..

Amla tozunu evde şu şekilde yapabilirsiniz:

İçindekiler:

 • Amla Adet – 1 Bardak (Çekirdeksiz)

Hazırlık metodu:

 • Amla parçalarını 2-3 gün doğrudan güneş ışığında kurutun.
 • Susuz olarak tamamlandıklarından emin olun.
 • Şimdi bu parçaları bir mikser kavanozuna aktarın ve toz haline getirin..
 • Topakları veya büyük parçaları çıkarmak için tozu eleyin.
 • Churna’yı hava geçirmez bir kapta saklayın.

Not: Bu süreci atlamak istiyorsanız, Patanjali, Dabur, Himalaya gibi güvenilir markalardan kullanıma hazır Amla tozuna gidebilirsiniz..

Devamını oku: Amla Churna Nasıl Yapılır?

Amla Churna Dozajı:

Amla Churna’nın yetişkinler için günlük güvenli dozu ½ yemek kaşığı ila 1 yemek kaşığıdır. Bu bal ile karıştırılarak doğrudan tüketilebilir veya ılık suya eklenebilir. Çocuklar için dozaj 1 yemek kaşığından az veya doktorun önerdiği şekilde olmalıdır..

Amla Tozunu Almak İçin En İyi Zaman Nedir??

Uzmanlar, Amla tozunun maksimum fayda için sabahın erken saatlerinde aç karnına tüketilmesini önermektedir. Bunu yapmak sindirim sisteminizi uyarabilir ve bağırsak hareketlerini harekete geçirebilir. Bununla birlikte, hassas bir mideniz varsa veya bu tozun ekşiliğine karşı tolerans limitiniz düşükse, öğün aralarında tüketebilirsiniz..

Kanıta Dayalı Amla Tozu Faydaları:

İşte bilimsel kanıtlarla birlikte sağlık, saç ve cilt için bilimsel olarak kanıtlanmış 10 Amla churna faydası.

Amla Tozunun Sağlığa Faydaları:

İşte sağlık için en iyi 6 Hint bektaşi üzümü tozu faydamız. Onlara bir göz atalım.

1. Doğal Bağışıklık Güçlendirici:

Amla tozu, bağışıklık sistemini güçlendirerek mevsimsel grip de dahil olmak üzere birçok enfeksiyon riskini azaltabilir (2). Bu Churna’da bulunan yüksek miktarda antioksidan, hücrelerinizdeki serbest radikal hasarını azaltabilir. Ayrıca, bu bileşende bulunan C Vitamini, vücudunuzdaki viral ve bakteriyel saldırılarla savaşmak için güçlü bir anti-mikrobiyal etkiye sahiptir..

2. Sindirim Bozukluklarını Tedavi Eder:

Amla tozunun bağırsak sağlığınız için faydaları çoktur. Amla tozu, besinlerin kolay emilmesi için yiyeceklerin daha hızlı parçalanmasına yardımcı olur. Midede fazla asit üretmeden daha iyi sindirimi destekler (3). Amla tozu ayrıca kabızlık ve mide iltihabı gibi sindirim bozukluklarını önlemek için pide dengesizliği ile başa çıkmada yardımcı olur..

3. Kan Şekeri Düzeylerini Düzenler:

Amla tozu, oksidatif hasara neden olan serbest radikallerle savaşarak Diyabet riskini azaltabilen güçlü antioksidanlar ve fenolik bileşikler açısından zengindir. Ayrıca, düzenli olarak Amla tozu tüketmenin kan şekeri okuma düzeylerini düşürebileceği bilinmektedir (4). Bu, diyabetik hastalar için başlıca Amla tozu kullanımlarından biridir..

4. Hiperasidite ve Mide Ülserlerini Tedavi Eder:

Kuru Amla tozu, asit reflüleri ve mide ekşimesi ile mücadelede faydalıdır. Bu toz, suyla karıştırıldığında vücuttaki asit seviyelerini azaltmak için Alkali gıda gibi çalışabilir. Bu, mide astarını asit hasarından koruyarak mide ülseri ve asit reflülerinden muzdarip kişiler için özellikle faydalı olabilir (5).

5. Vücudu Detoksifiye Eder:

Amla tozu, toksinleri ortadan kaldırarak kanı temizleyen antioksidanlar ve fenolik bileşikler açısından zengindir (6). Ayrıca Amla tozu, vücuttan istenmeyen atıkları temizlemek için daha iyi bağırsak hareketlerini aktive edebilen diyet lifi bakımından zengindir..

6. Kilo Kaybını Destekler:

Amla tozunun sağlık için en büyük faydalarından biri, kilo kaybını destekleme yeteneğidir. Amla tozunu ılık suyla içmek, kilo vermek için gerekli olan sindirim sürecini hızlandırabilir. Ayrıca, bu bileşenin antioksidan aktivitesi obezite ile etkili bir şekilde savaşabilir (7). Amla tozu ayrıca açlık hissini azaltır ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar..

Amla Tozunun Cilt İçin Faydaları:

İşte cilt için amla tozunun en iyi 2 kullanımı. Onlara bir göz atalım.

7. Cildin Doğal Olarak Parlamasını Sağlar:

Nellikai tozunun cilt için faydaları çoktur. Amla tozu içeceği, berrak ve parlak bir cilt elde etmek için vücudunuzdaki toksinleri temizleyebilir. Amla tozunda bulunan C vitamini, cildinizi aydınlatabilir ve parlak görünmenizi sağlayabilir (8).

8. Yaşlanma Belirtilerini Önler:

Amla tozu, cilt hücrelerinizdeki oksidatif stresi azaltmak için serbest radikallerle savaşan antioksidanlar ve C Vitamini bakımından yüksektir. Kırışıklıklar, cildin kuru ve kaba dokusu, ince çizgiler vb. gibi erken yaşlanma belirtileriyle savaşmak için ciltteki kolajen seviyelerini artırma potansiyeline sahiptir.9).

Amla Tozunun Saç İçin Faydaları:

İşte saçlar için en iyi 2 amla churna faydaları. Onlara bir göz atalım.

9. Sağlıklı Saç Büyümesini Teşvik Eder:

Amla tozu, sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan önemli vitaminler ve minerallerle yüklü saçlar için süper bir besindir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma, bitkisel bir karışımın parçası olarak kullanılan Amla tozunun yeni saç büyümesini teşvik etmede etkili olduğunu gösteriyor (10). Bu nedenle, bu bileşen saç dökülmesi problemleriyle başa çıkmada faydalı olabilir..

10. Saçların Grileşmesini Önler:

Amla tozu, saçları koyulaştırma özelliğinden dolayı birçok bitkisel saç rengi formülasyonunda önemli bir bileşen olarak kullanılır.11). Amla, saçın erken grileşmesinden sorumlu olan Pitta dosha’yı dengeler. Aynı zamanda yelenizi koyu ve parlak gösterebilen doğal bir pigment olan Melanin’i de arttırır..

Amla Tozu Nasıl Kullanılır?

Amla tozunun büyüleyici faydalarını öğrendikten sonra, bu harika besini günlük rutinimize dahil etmeye başlamanın zamanı geldi..

Amla tozunu sağlık ve saç için kullanmanın en iyi yollarından bazıları şunlardır:

 • Amla Tozu tadı acıdır. Böylece bir kaşık bal ve biraz ılık su ile karıştırabilirsiniz..
 • Amla tozuna zencefil tozu ve bal eklemek, kronik öksürük ve soğuk algınlığını tedavi edebilir.
 • Amla tozu baharatlarla karıştırılarak pirinçle ya da ayranla yiyebileceğiniz kaba, kuru bir Hint turşusu yapabilirsiniz..
 • Donuk ve gri saçları tedavi etmek için Amla tozunu kına, çay kaynatma ile karıştırarak saç maskesi yapın ve her yerine uygulayın. 1 saat bekletin ve su ile yıkayın.
 • Cildinizi aydınlatmak ve parlak bir cilt elde etmek için Amla tozu, yoğurt ve baldan oluşan bir yüz maskesi uygulayın..

Amla Tozunun Yan Etkileri:

Amla tozunun aşırı tüketildiğinde olumsuz etkilerinden bazıları şunlardır:

 • Midede Yanma Hissi
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Artan Asit reflüleri
 • Kızarıklık, kızarıklık, kurdeşen gibi alerjik reaksiyonlar
 • Diyabet, hipertansiyon ve kalp problemlerini tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçlarla etkileşim.

Bu nedenle, Amla tozunun sağlık, saç ve cilt için faydalarının hem Hint hem de Batı dünyası tarafından onaylandığı açıktır. Her küçük hastalık için allopatik ilaçlar kullanmak yerine, bu bileşen gibi doğal ilaçlara başvurabilirsiniz! Amla tozuyla ilgili deneyimlerinizi bilmek istiyoruz ve ayrıca, onu kullanmanın yeni bir yolunuz varsa, bize bildirin.!