Sessiz tartışmalarla geçen uzun bir gecenin ve tefekkürlerle dolu ertesi günün ardından, nihayet ebeveyn, ikisi nihayet tahtlarına bir halef bulma konusunda ortak bir karar aldılar. Yeni bir hayat getirme fikri, ikisi arasında oldukça fazla duygu uyandırdı. Babanın içindeyken bir heyecan ve mutluluk fırtınası estirirken, anne daha önce kız arkadaşlarından gelecek aylar ve yaşadıkları zorluklarla ilgili hikayeler duymuştur. Bu yüzden heyecanı zirvede olsa da, mutlu yüzünün gizli çizgilerinde birkaç endişe ve korku izlenebilir..

Kısa süre sonra tapu işlendi ve birkaç gün sonra anne, banyo için odanın karşı tarafına koşarken, midesini bulandıran bir duyguyla uyandı. Bir önceki gece, birbirleriyle bağlantı kurmakta zorlandıkları için kendisi ve uykusu için çalkantılı geçmiştir. Bu mide bulantısı hissi, testin olumlu sonuçlarını gösterdiğinde kısa sürede mutlu bir yüzle değiştirildi. Uykusuz geçen bir gecenin ardından sabahın erken saatlerinde kendini boşaltmak zorunda kaldığı haftanın her günü olduğu gibi, kısa süre sonra mutlu sarılmalar kargaşaya dönüştü..

Sonra doktordan dos ve yapılmaması gerekenleri düzgün bir şekilde sıralayan katı çizelge geldi. Uyulması gereken katı kurallarla, anne şimdi ağzına kadar duygularla dolu bir potaya sahip ve her seferinde ve ardından depresif bir sonuçla dolup taşıyor. Artık Cumartesi gecesi kız arkadaşlarla bir araya gelmenin artık makul bir seçenek olmadığını fark ediyor. Aile vesilesiyle kuzenini tebrik eden küçük kutlama içeceği de değil..

Bu, tatlı ve acı anların bir kasırgasının bir ay içinde geçtiği özetlenen ilk aydır. Ancak bu 30 ila 31 gün içinde bebek biraz büyür ve gelişir. Bir yumurta ve bir sperm birleşmesiyle başlayan şey, yavaş yavaş, kelimenin tam anlamıyla dört veya beş günlük döllenmiş bir yumurta olan bir blastosiste dönüşür. Yumurta daha sonra bir embriyoya dönüşür ve daha fazla gelişme ile oluşum aşamasının hafifçe gelişme aşamasına geçtiği bir fetusa dönüşür. Hamileliğin ilk ayında sizin ve bebeğinizin durumunu kontrol edin..

Bu Ay hakkında ne düşünmeli:

Bu, hamileliğinizin ilk ayı ve kalbinizden ve zihninizden birçok soru, beklenti ve heyecan dolaşıyor olacak. Ancak bu ay yapabileceğiniz tek şey, ne yiyeceğinize ve nelerden kaçınacağınıza dair bir program hazırlamaktır. Aşırı stres ve kaygıdan kaçınarak, dikkat edilmesi gereken tüm önlemler ve önümüzdeki aylarda ihtiyacınız olacak tüm bu şeyleri almanız listelenmelidir..

Bebeğin Fetal Gelişimi

Ek:

İlk ay esas olarak bebeğin oluşumu ile ilgilidir. Yumurta, fallop tüplerinden geçerek baş spermiyle buluşur. Varlığını spermin yumurtanın içine çarpmasına borçlu olan blastosist artık uygun bir yer arar ve arar.

rahim içine yerleşir ve uygun bir rahim duvarına yani plasentaya yapışır. Bağlanma olmadan bebeğin daha fazla büyümesi yasaklanacağı için bu çok önemli bir adımdır. Buna implantasyon denir. Düşüklerde bebek kendini anneye bağlayamaz ve kan kaybeder..

Yumurta Boyutu ve Hücreleri:

Yumurta boyutu şimdi ayın başında olduğundan yaklaşık 10.000 kat daha büyük. Plasenta nihayet gelişmeye başladı ve bebeğiniz yavaş ve istikrarlı bir şekilde gelişiyor. Kan hücreleri artık belirginleşiyor ve çalışmaya başlamaya hazır. Vücut büyüklüğü artık bir pirinç tanesi uzunluğunda ve her zamankinden daha hızlı büyüyor. Yakında, aşağıda açıklandığı gibi, gerçek bebek oluşturma aşamasına ayın ortasında ulaşılır..

hamileliğin 1. ayı

Bebek Şekillendirme:

Bu zamanda bebeğiniz, rahim duvarı gibi yumuşak bir yastık tarafından korunan amniyotik sıvıda yüzen bir bezelyeden daha büyük bir şey değildir. Ancak şimdi sadece duvardaki leke gibi küçük bir tümör. İmplantasyondan hemen sonra bebek oluşum süreci ile başlar. Artık minyatür bir insan versiyonu değil, bir vücut oluşturmaya çalışan belirsiz bir çarpık uzaylı şeklidir. Bebeği tutan göbek bağı ve onlara bitişik olan anne artık gelişmeye başlar. Bu kordon plasenta yardımıyla anneden bebeğe besin ve oksijenin geçmesine ve bebek atıklarının anneye geri geçmesine yardımcı olacaktır..

Bebek Omurgaları:

Geçen hafta bebeğe kendisi için bir yer bulduğunu gösterdiğine göre, bu hafta omurgası için bir ana hat çizmeye başlayacak ve kısa sürede, omurga izi boyunca kendilerini düzenli bir şekilde yerleştiren birkaç yumuşak kemik görülecektir..

Deri ve Organlar:

Bu noktada bebeğiniz ezilmiş bir kafa, burun içine itilmiş ve renksiz bir cilt ile Lord Voldemort’a benziyor. Tüm bu oluşum süreci, geçen aylarla birlikte

mükemmelliğe büyüyecek.

Karmaşık Konular:

Bebeğinizin kalbi bu ayın ortasında, muhtemelen gebe kaldıktan sonraki 25. günden itibaren atmaya başlamıştır. Bu, ultrason resimleri ve belki de Doppler gibi bir vuruş tespit makinesi aracılığıyla size açıklığa kavuşturulacaktır..

1. Ayın Belirtileri ve Nasıl Üstesinden gelinir?

Meme ve İştah büyümesinde meydana gelen değişiklikler, bir aylık hamileliğin ilk belirtileri ve belirtileridir. Ayrıca, hamilelik belirtileri sağlamaya yardımcı olan iki değişiklikle birlikte başka bir semptom şekli daha vardır..

Komik Duygular:

Genellikle her zaman size eşlik eden komik bir his vardır. Yumuşak metalin ve ekşiliğin tadı şimdi boğazınızın arkasını dolduruyor. Kusma nedeniyle veya sadece şu anda aşırı üreten hormonlarınız yüzünden olabilir. Gün içinde kendinizi yorgun ve uykulu, tüm gece huzursuz hissettiğiniz için bu komik duygu vücudunuzda da devam eder. İçinde bulunduğunuz durumu aşmak için kendinizi çok zor durumda bulabilirsiniz, ancak bunun tedavisi göründüğü kadar kolaydır. Sindirim sisteminize uygun olmasını istediğiniz tüm lezzetleri içeren bir diyet yapmayı deneyin. Bir değişiklik için aynı anda iki veya daha fazla tadın bir karışımını da yapabilirsiniz..

İştahta Büyüme:

Yavaş yavaş, zamanla büyüyen açlığınızı giderme ihtiyacı hissedeceksiniz. Bu dünyaya gelen bebek artık yemeğinizi paylaşıyor, bu yüzden kendinizi daha fazla yemek zorunda hissediyorsunuz. Çoğu zaman, kendinizi mutfakta bir şeyler atıştırmak için bir şeyler aramaya çalışırken hissedersiniz. Öğle ve akşam yemeklerinde artık eskisinden biraz daha fazla yiyecek var. Ancak bu açıkça normal ve sağlıklıdır. Her aç hissettiğinizde ağır diyetler yapmadığınızdan emin olun. Bunun yerine küçük miktarlarda atıştırmalıklar, salatalar, meyve suları, meyveler vb. yemeyi deneyin, çünkü bu açlığınızı gidermenize yardımcı olur ve çocuğunuza rahminizde gelişmesi için uygun alan sağlar. Ayrıca ağır yemeklerin bu dönemde sindirimi biraz zor olacak ve bu da çeşitli sorunlara yol açacaktır..

Bebek Yumruğu:

Neredeyse bir bira bağırsağına benzeyen küçük şişkinliğin sadece başlangıcı olduğu için hamile kıyafetleri için henüz mahvetmeyin. Karnınız şimdi doyurucu bir yemek yemiş gibi görünüyor, tek fark, bu şişkinlik hiçbir zaman diğer zamanlardaki gibi inmiyor. Göbek hiçbir şekilde küçültülemez, ancak böyle bir şişkinliği alışveriş yaparak gizlemeyi deneyebilirsiniz. annelik. Karnınıza saklanmak için yeterli alan sağlayacak ve nefesinizi etkilemeyecek bol giysiler satın alın. Heyecan verici haberleri başkalarından gizlemek istiyorsanız, alışverişin tadını çıkarmak ve büyüyen karnınızı gizlemek için alışveriş merkezlerine garip zamanlarda gidebilirsiniz..

Aşırı yorgunluk:

Vücut dokunuzun ani değişimine hazır olmayabilirsiniz ama bunun dikkate alınması gerekiyor ve bu nedenle günlük hayatınızda yaptığınız bazı aktiviteleri değiştirmelisiniz. Bu ay çok fazla mide bulantısı yaşayabilirsiniz ve bu yeni ve ani olacak ve işleri sizin için daha da kötüleştirecek. Fiziksel ve zihinsel yorgunluğunuz nedeniyle yatağınız her zaman sizi arayacaktır. Küçük görevler bile sizi yorar. Bunun için vücudunuzu ve zihninizi biraz dinlendirerek görevinizi küçük bölümlere ayırabilirsiniz. Bu gibi durumlardan geçmiş aile ve arkadaşların yönlendirmesi bu tür problemlerde önemli bir rol oynar.Ayrıca aile üyelerine bakmak ve onların ihtiyaçlarına bakmak gibi en sevdiğiniz işlerden bazılarını bırakmak zorunda kalabilirsiniz çünkü bu konuda ekstra bakıma ve şımartmaya ihtiyacınız olabilir. önümüzdeki aylar için zaman.

Memedeki Değişiklikler:

Bu, göz ardı edemeyeceğiniz en yaygın değişikliklerden biridir. Yorgunluk ve mide bulantısı gibi bu da her kadına göre değişir; ancak, değişimden kaçış yoktur. Semptomlar memede ağrı ve buna eşlik eden bir miktar ağrıyı içerebilir. Ana, genellikle, ay için adet döngünüzün başlamasından hemen önce geçirdiğiniz gibi hisseder. Diğer bazı değişiklikler, areolanın kenarlarında belirgin şişlikler ile birlikte fark edilebilen areolanın kararmasıdır. Bu, sadece geçici olduğu için, çalıların etrafında dövülmemelidir. Göğüslerinizin damarları da ortaya çıkar, bu da vücut yapınızdaki bir başka normal değişikliktir. Bu tür şişliklerden ve diğer yaygın semptomlardan kurtulmak istiyorsanız, ağrınızı azaltmaya yardımcı olacak buz torbaları veya soğutma torbaları kullanmayı deneyebilirsiniz. Düzenli aralıklarla bol su içmek de size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Bu süreler için bayanlar, göğüs dokularının gevşemesine yardımcı olan ve onlara ağrı için yeterli hava sağlayan bol sutyen giymeyi de deneyebilir..

Hamileliğin 1. Ayındaki Faaliyetler:

Henüz ay için aktivitelerinizi kısıtlayacak durumda değilsiniz, ancak akşam yürüyüşleri yapmak, en sevdiğiniz yemekleri pişirmek, meyve veya meyve suları içmek vb. gibi kendinize biraz serinletici zaman vererek iş yükünüzü bir dereceye kadar sınırlandırabilirsiniz.Arkadaşlarla konuşmak ve aile, zihinsel sağlığınızı daha iyi bir ilerlemeye götürecek başka bir aktivitedir.

Hamileliğin 1. Ayında Diyet ve Egzersiz:

Diyet:

1. Folattan Zengin Gıdalar:

Jinekologunuz tarafından önerilen demir takviyesi alıyor olmalısınız, ancak diyetinizde portakal, brokoli, yumurta, fasulye, patates vb. Gibi demir açısından zengin birkaç meyve veya sebze de deneyebilirsiniz..

2. B6 Vitamini:

Hamileliğinizin ilk evresini yaşarken mide bulantısı ve kusma sorunları yaşıyorsanız, başlangıç ​​evrenizde öğünlerinize B6 vitamininin dahil edilmesi çok önemlidir. B6 vitamini açısından zengin tahıllar, fıstık ezmesi, fındık, somon vb. B6 vitamini için tablet almak yerine yemenin tadını çıkarın..

3. Meyveler:

Meyveler hamile kadınların beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu aşamada daha çok su içeren meyveler vücudunuzu nemli tuttuğu için tercih edilir. Ayrıca, hamileliğin ilk aşamasında rahim ve çevresinin gelişimi için önemli olan lifleri de içerirler..

4. Süt Ürünleri:

Süt, doktor tarafından şiddetle tavsiye edilen, alınması önerilen en önemli bileşendir. Besin maddeleri, asitler, kalsiyum vb. yönünden zengindir. Sütün kadının sindirimi için uygun olmaması durumunda yoğurt, peynir, pane vb. süt ürünleri haftada iki kez alınabilir..

5. Etler:

Hamilelikte, bazı etler sınırlı miktarda tüketildiğinde güvenlidir. Beyaz yağsız et, tavuk ve balık, içinde protein taşıdıkları için tüketilmesi güvenlidir, ancak yemeklere dahil edilmeden önce iyice pişirilmelidir. Öte yandan, domuz eti veya deniz ürünleri tüketmek bebeğinize zarar verebilir ve bu nedenle tavsiye edilmez..

Egzersiz yapmak:

1. Bacak Uzantıları:

Bacaklarınızı uzatın ve sağ ayağınızın parmaklarını sol elinizle dokunmak üzere getirmek için sağ bacağınızı katlayın. Bacağınızı diğerine yaklaştırırken nefes alın ve orijinal gergin pozisyonuna geri iterken nefes verin. Şimdi aynısını diğer bacakla 5 kez yapın.

2. Kelebek Germe:

Ayaklarınız birbirine değecek şekilde dizlerinizi bükün. Tur topuklarınızı vücudunuza doğru gerin ve bunu yaparken uyluk kaslarınızı gevşetin. Ellerinizi dizlerinizin eklemlerine koyarken baskı uygulayın.

3. Zemin Streç:

Yere yatın ve bir tarafa dönün. Elinizi üst tarafınızın karşı tarafına uzatın. Şimdi elinizi dinlendirin ve diğer elinizle tekrarlamak için diğer tarafı çevirin. Egzersize 5 kez devam edin.

4. Yüzme:

Hamileliğin ilk ayında, ani kilo alımı vücudunuzda özellikle karın bölgenizde çatlaklara neden olabilir. Bunun için yüzme onları azaltmak ve aynı zamanda kilonuzu korumak için en iyi egzersiz olabilir..

5. Akşam Yürüyüşleri:

Hamileliğiniz boyunca yürümek en iyi egzersiz olabilir. Egzersiz sizi hamilelik problemlerinden arındıracak ve gün boyu aktif kalmanıza yardımcı olacaktır. Sabah yürüyüşleri ayrıca sağlığınıza fayda sağlayacak taze oksijen sağlarken, akşam yürüyüşleri sindirim sisteminiz için faydalı olacaktır..

Hamilelikte Seks:

Amniyotik kese ve sıvılar bebeğinizi iyi bir şekilde yastıklayacağından, bu ay sevişmek tamamen güvenlidir. Orgazm kasılmalara yol açsa da fetüsünüze hiçbir zarar gelmeyecektir..

Hamileliğin 1. Ayında Stresin Üstesinden Gelmek İçin İpuçları:

 1. Sizi ay boyunca geçirecek bir plan oluşturun. Haberleri herkese nasıl anlatmak istediğinizi, sizin ve ortaklarınızın hayatında ne gibi değişiklikler getirmek istediğinizi tartışın. Hamileliğinizin tüm fikrini ilk haftaya bırakın.
 2. Son dakika stresinden kaçınmak için kontroller takvime işaretlenmelidir. Diyet raporları ve tıbbi belgeler dahil olmak üzere yanınıza almanız gereken her şeyi planlayın.
 3. Annelerle haftalık geziler, şirketle ilgili endişelerinizi aşmanıza yardımcı olacak akıllıca bir hareket olmalıdır..
 4. Egzersiz, yoga ve meditasyon hamilelikte size büyük ölçüde yardımcı olacaktır. Sadece zihninizi ve sağlığınızı tazelemekle kalmaz, aynı zamanda solunum problemlerinde size yardımcı olur..
 5. Bir çocuk planlamadan önce partnerinizle aranızdaki sorunları netleştirin, çünkü bu daha en baştan havayı temizleyecek ve birçok stresli konuyu çözecektir..

Gebeliğin 1. Ayında Tıbbi Tedavi ve Kontrol:

Kendinizi doktora güncel tutun ve tüm düzenli kontrol tarihlerinizden geçtiğinizden emin olun. Bu size sonuna kadar rehberlik edecek ve sonraki aylara doğru ilerlemenizi de kolaylaştıracaktır. Bulantı, kusma, baş ağrısı, ağrı gibi küçük sorunlar için mutlaka doktordan ilaç alınız. Reçetesiz ilaçlar size zarar verebilir. Birkaç semptomu iyileştirmenize yardımcı olan bazı ilaçlar aşağıdaki gibidir.

 • Ağrı için hafif olduğu için Asetaminofen alabilirsiniz. İbuprofen, Naproksen vb. kullanmaktan kaçının.
 • Alerji için Antihistaminikler veya İoratidin kullanın. Pseudophedrine, Phenylephrine, vb kullanmaktan kaçının.
 • Öksürük, Dekstrometorfan deneyin
 • Kabızlık için metamucil alınmalı ve kf madeni yağ kullanımı ihmal edilmelidir..
 • Mide ekşimesi durumunda, Antasitler alın.

İpuçları ve Önlemler:

 • Bu dönemde sizin için sağlıksız olan şarap, karbonhidrat ve diğer abur cuburları diyet listenizde almaktan kaçının..
 • Sayılarınızı yavaşlatarak sigarayı tamamen bırakın, çünkü bu bebeğinize zarar verebilir ve aniden kovulursa sigarayı bırakma semptomlarına yol açabilir..
 • Zararlı etkileşimlerden kaçınmak için ilaçları reçeteye göre zamanında aldığınızdan emin olun..
 • Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi sağlamak için daha fazla su için ve normalden daha fazla uyuyun..
 • Önümüzdeki birkaç ay boyunca buna alışmak için en baştan sırt üstü uyumayı deneyin..

Hamilelik zamanla güzelleşen bir çiçek gibidir. Tomurcuk her zaman zor ve gizemlidir, ancak yavaş yavaş çiçek açmasıyla yolculuk o kadar da kötü görünmüyor. Zamanla anne mevcut durumunu kabul eder, bu dünyada yeni bir hayata giden yol olduğu sorumluluk konumunu kabul eder. Sonraki olaylar, onun etrafında dönen değişikliklere alışmaya başladığını görüyor..