Artık üç aylık hamile kadınlarsınız. Bu, ikinci üç aylık döneme girdiğiniz anlamına gelir. Bu ne anlama gelebilir? Bu, vücudunuzun bir dizi değişiklik geçireceği anlamına gelir. Bununla birlikte, 3 aylık bebek de bir dizi yeni değişiklik görecektir. Bu, bebeğinizin cinsel organlarının gelişiminden cilt pigmentasyonuna kadar başlar. Tüm bunların yanı sıra, hamilelik dünyası genellikle biraz puslu görünebilir..

3 aylık hamile

İçerik tablosu:

 • Ne Düşünmeli || İşaretler ve Belirtiler || Bebek Gelişimi ||
 • Diyet ve Egzersiz || Dikkat Edin ||Ne Yapmalısınız & Yapmamalısın ||
 • Ağrı ve Sağlık Sorunları|| Stres Nasıl Yenilir ||
 • Tıbbi Tedaviler ve Kontrol || İpuçları ve Önlemler ||

Hamileliğin 3. Ayı Hakkında Ne Düşünmeli?

Hamileliğin üçüncü ayı, hamile kalmanın zorluklarına uyanmanızı sağlayacaktır. Bunlardan biri, çok sık idrara çıkma sorunudur. Bu, sabah bulantısı, acele etmek ve sadece kusmak isteyebileceğiniz bir yer! Ayrıca baş dönmesi ve kusma ile birlikte vajinal akıntı fark edeceksiniz. Resmi olarak hamile kulübündesin!

Bu hafta, bir doktorla görüşme programınız üzerinde çalışmak ve tüm endişelerinizi dile getirmek isteyebilirsiniz. Ona sahip olduğunuz tüm şüpheleri sormayı ve karşılaştığınız birçok semptomu söylemeyi unutmayın..

3 Aylık Gebeliğin Belirtileri ve Belirtileri:

3 aylık hamile bir fetüs annede hemen hemen her zaman aynı belirti ve semptomları sergileyecektir. İşte bilmeniz gereken ve deneyimleyebileceğiniz bazı şeyler.

1. Bebek Yumruğu:

Bu ay bebeğinizin yumruğunun büyüdüğünü ve bununla birlikte yumurtalık ve karın duvarlarını gerdiğini açıkça göreceksiniz. Yumru küçücük olacak ve insanlar gerçekten hiçbir şey yapamazlar. 3 aylık hamile göbek ölçüsü henüz bir şey değil.

2. Uykusuzluk ve Yorgunluk:

Bunlar, tüm hamilelik döneminde yaygın olan iki şeydir. Birinci ve üçüncü trimesterler özellikle zordur, bu da sizin için perişan hale gelir. İyi bir uykunun olmamasının bir sonucu olarak yorgunluk başlar ve dik oturmak için bile çok az veya hiç enerjiniz kalmaz..

3. Depresyon:

Hormonal değişiklikler depresyonun ana nedenidir. Vücut aşırı hormonal değişiklikleri kaldıramaz ve sonuç olarak kişinin vücudunu strese sokar. Uykusuzluk, diyetteki ani değişiklikler de depresyonu tetikliyor.

4. Deşarj:

Hormonlardaki değişiklikler nedeniyle, ilk iki aya göre biraz daha fazla olabilen vajinal akıntı yaşayabilirsiniz. Kuru külot giyerek kendinizi bu maya enfeksiyonundan korumanız gerekir. Bölgenin de kuruması gerekiyor. Nemlilik ve maya büyümesi için katalizör görevi görür.

3 Aylık Hamile Bebek Gelişimi:

İşte bu ayki önemli değişikliklerden bazıları.

Bir kimlik:

Bebek şimdi küçük bir bezelye, gelişmiş ayakları ve elleri var. Daha önceki aylarda, gözler sımsıkı kapalı olmasına rağmen göz kapaklarının izi mükemmel bir şekilde seçilebiliyordu. Bebek şimdi 3 inç uzunluğunda ölçümle bir ons ağırlığında. Bu ağırlık bir bebekten diğerine değişecektir..

Fiziksel özellikler:

Bebeğin gözleri yumuşak yüz dokusunun altında gelişir. Vücudu zaten mevcut olan kalıplanmış özelliklerin mükemmelliği ile birlikte gelişmeye başladığından, başı yavaş yavaş vücuduyla orantılı hale geliyor. Kulak memeleri her geçen gün gelişmeye başlar. Cinsel organlar, doktorun iki cinsiyeti ayırt edebileceği ve hangi bebek ismiyle yetineceğini söyleyebileceği bir noktaya geldi..

Bebeğin Vücudundaki Değişiklikler:

Bebeklerin karaciğeri gelişmeye başlar ve kan hücreleri üretir. Ayın sonunda böbrekler gelişir, böylece atıkları anne aracılığıyla vücudundan dışarı atar. Kalp de atmaya başlar.

Cilt bakımı:

Bebek artık cildinin kırışmasını ve buruşmasını önlemek için vücudunda beyaz mumsu bir madde geliştirir. Languors adı verilen küçük kıl benzeri yapılar yakında cildini korumak için onu kaplayacak. Bebeğin kafa derisi artık saç büyümesi için önemli olan keratin üretmeye başlamıştır. Bu ayın sonunda küçük bir saç kökü büyümeye başlayacaktır..

Kemikler:

Kemikler şimdi gelişmeye başlayacak, ancak henüz herhangi bir hareket fark etmeyebilirsiniz. Eklemler ve kemikler bu ayda gelişmeye ve sertleşmeye başlayacak ve kuyruk kemiği kaybolacaktır. Bu nedenle bu ayda kalsiyumdan zengin ürünlerin alımı zorunlu olmalıdır. Süt ürünleri, kalsiyumdan zengin meyveler tüketilmelidir..

böbrekler:

Ayın sonunda böbrekler gelişmeye başlayacak ve yakında bebek idrara çıkacak ve atıkları dışarı atacaktır. Anne bunu idrarıyla birlikte dışarı atar..

Bebekle birlikte anne de birçok değişikliğe uğrayacaktır..

3. Ay Gebelik Aktiviteleri:

Her ay başlı başına bir zorluk ama kafanızdaki tüm soru işaretlerinden kurtulmak ve stresten uzaklaşmak için tek yapmanız gereken çalışma saatleri, dinlenme saatleri, diyet programları ve doktora ziyaretleri için bir program yapmak. Stresi uzak tutmaya ve bebeğinizin içeride gelişmesine yardımcı olacağı için sabit bir uyku saati eklemeye de karar verin. Ayrıca egzersiz ve yürüyüşler, yoga ve meditasyon önemlidir, bu tür aktivitelere de zaman ayırın..

3 Aylık Gebe Fetus İçin Diyet ve Egzersiz:

Diyet:

1. Su:

Su, yüksek bir hidrasyon kaynağı olduğu için önemlidir. Doğrudan veya sudan zengin meyveler gibi takviyeler yoluyla alınabilir. Ayrıca kilo almanıza yardımcı olur veya hamilelikte kilonuzu korumanıza yardımcı olur..

2. Tahıllar, Meyveler ve Sebzeler:

Doktorunuz size demir takviyeleri vermiş olmalı, ancak yine de bazı diyet değişiklikleri yapabilirsiniz. Portakal, elma, hindistancevizi suyu vb. gibi demir açısından zengin meyveler tavsiye edilir. Patates, brokoli, somon, fındık vb. sebzeler ve fıstık ezmesi, yumurta, fasulye, tahıl vb. diğer ürünlerin demir ve B6 Vitamini açısından zengin dengeli beslenmeleri önerilir..

3. Elyaf:

Rahminizin ve içindeki bebeğin gelişme döneminde meyve ve sebze ya da lifli besinlerden zengin beslenmek gerekir. Bu, rahmin duvarlarını güçlendirecek ve ayrıca bebeğin gelişmesine yardımcı olacaktır. Nar, portakal, ananas, elma gibi meyveler bu aşamada tercih edilir..

4. Kalsiyum:

Hamileliğin üçüncü ayı, bebeğinizin kemiklerini geliştireceği ve güçlendireceği aydır. Bunun için süt ürünleri ve muz gibi kalsiyumdan zengin besinlerin alınması tavsiye edilir. Doktor reçetesi gerektiriyorsa kalsiyum tabletleri de alınmalıdır..

5. Etler:

Beyaz yağsız et daha fazla tüketilmesine rağmen, çoğu etin hamilelik sırasında tüketilmesi güvenlidir. Bebek için ölümcül olabileceğinden deniz ürünleri ve domuz eti her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Tavuk ve balık ise iyi pişirildiklerinde iyi bir protein kaynağı olabilir..

Egzersiz yapmak:

1. Mide Egzersizi:

Nefes alırken ve karnınızı çekerken vücudunuzu uzatın ve gerin. Şimdi nefes vererek midenizi ilk konumuna geri itin. Bu günde 5 kez tekrarlanmalıdır..

2. Bacak Egzersizi:

Bacaklarınız önde oturun ve ellerinizi diz eklemlerinin üzerine koyun. Her iki dizinizi birer birer gerin ve orijinal pozisyonlarına getirin. Kalçalarınızı ve bacaklarınızı germek için 5 kez yapın.

3. Bisiklet Egzersizi:

Bu ayda yağlarla daha fazla kilo almak hem yönetmek hem de azaltmak zor olacak. Bu, karın bölgesinde çatlaklar oluşturur. Böylece bisiklet egzersizi ile azaltılabilir veya yönetilebilir ancak vücuda zarar vermemesine dikkat edilmelidir..

Hamileliğin 3. Ayında Gebelikte Seks:

Bu dönemde seks her iki partner için de faydalı olabilir. Vücudun yeni taleplerine uyum sağlayarak stresli olabilirsiniz. Seks, stresinizi atmak için iyi bir aktivitedir.

Hamileliğin 3. Ayında Nelere Dikkat Edilmelidir??

Bir dizi problem yaşayabileceğiniz düşünüldüğünde, vücudunuza hangi bakıma ihtiyacınız olduğunu düşündünüz mü? İşte bazıları.

 1. İlk ve en önemli şey dengeli bir diyettir. Bunu hiçbir şey yenemez. Dengeli bir diyet yediğinizde, kendinizi donuk ve enerjiniz düşük hissetme olasılığınız azalır..
 2.  Yeterli miktarda su içmek şarttır. Susuz kalma.
 3.  Bu dönemde balık alımınızı sınırlayın. İki veya üç porsiyon balık sadece önerilen dozdur..
 4. Doğum öncesi vitaminler bir zorunluluktur. Bebeğin doğum kusurları riskini azaltan folik aside ihtiyacı vardır. Erken gebelik anne için çok önemli bir dönemdir..
 5. Diyetinize daha fazla fındık ve tohum ekleyin. 3 aylık hamile bir bebekle, diyet alımınıza dikkat etmeniz gerekir. Kendinize bol miktarda kalsiyum alımı sağlayın.

Vücudunuz 3 aylık hamilelik belirtileriniz olarak birçok değişiklik gösterecektir. Vajinal akıntıda artış ve bazen de baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Sık idrara çıkma başka bir dalıdır. Enerji seviyelerinizde bir artış göreceksiniz. Göğüsleriniz şişebilir ve bazı kadınlar bazı pigmentasyon değişiklikleri göstermeye başlayabilir. Öte yandan, bazı kadınlar hamilelik parıltısı sergilerler.!

Bebeğiniz ise emme ve yutma refleksleriyle birlikte cinsel organlarını da geliştirmeye başlayacaktı. Duyusal gelişim başlar. 3 aylık hamilelik bebek ağırlığı yaklaşık 28 gram veya 1 ons.

Ne yapmalısın?

Kritik bir dönemde olduğunuz için yapmanız ve yapmamanız gereken bazı şeyler var..

 1.  Egzersiz yapmak çok önemli bir şeydir. Doktorunuza danışın ve sizin için en iyi egzersizi yapın.
 2.  Yeterli besin kaynağı. Bu fındık, tohum, sebze ve meyve şeklinde olabilir..
 3.  Rahatlamış hissetmek ve kendinizi stresten uzak tutmak, genel hamilelik deneyiminizi arttırmada uzun bir yol kat edecektir..

Ne Yapmamalısın?

 •  Cıva oranı yüksek balıklardan uzak durun. Buna köpekbalığı, kral uskumru ve kiremit dahildir. Füme deniz balıklarından da uzak durun. Yumuşak peynir büyük bir hayır-hayır.
 • Kafeininizi aşırıya kaçmayın. Kafein alımınızı sınırlayın, aksi takdirde kan basıncınızı düşürebilir. Kafeininiz sadece çay ve kahvenizde değil, aynı zamanda çikolatalı gazlı içeceklerde ve hatta bazen reçetesiz satılan bazı ilaçlarda da bulunur..
 •  Üç aylık hamile bir bebekle, jakuzide çok fazla takılmamayı unutmayın. Rahatlatıcı olabilse de, artan sıcaklık bazı doğum kusurlarına da yol açabilir..

Ağrı ve Sağlık Sorunları:

En yaygın sağlık sorunu alerjidir. Bazı insanlar bu süre zarfında çok hassas olma eğilimindedir ve bu, alerjik reaksiyonların artmasına neden olabilir. Baş dönmesi, artan idrara çıkma dürtüsü ile birlikte karşılaşabileceğiniz başka bir sorundur..

3 Aylık Gebelik Taraması:

3 aylık hamilelik bebek ağırlığı yaklaşık iki inç uzunluğundadır. Ancak boyutuna ve ağırlığına rağmen bebeğin bağırsakları şekillenmeye başlıyor. Tarama size ellerin ve ayakların büyüdüğünü gösterecektir. Minik parmaklar henüz tam olarak oluşmamıştır. Dış cinsel organlar bu ayda gelişmeye başlayacak.

Bebek Uyku Pozisyonu:

Bebek küçüktür ve bu nedenle baş yukarı ve bacaklar aşağı bakacak şekilde rahme bağlıdır..

3. Ay Gebelikte Stres Nasıl Yenilir:

 •  Bu ay birçok şey hakkında stresli olabilirsiniz. Duygularınızı kontrol altında tutmak için her zaman doktorunuzla konuşmaya devam edin. Her kontrolden önce gereksiz güçlüklerden ve ek stresten kaçınmak için belgelerin bir kaydı etrafta bir yerde tutulmalıdır..
 • Kendi streslerini size bildirebilecek bir destek grubunuz olsun, böylece ne yaptığınız konusunda sürekli olarak birbirinize yardımcı olabilirsiniz..
 • Bol bol dinlenin ve mümkün olduğunca iyi egzersiz yapın, çünkü yoga ve uyku çoğu hamile kadının yemin ettiği iki şeydir..
 •  Stresiniz şiddetliyse terapi aramayı düşünebilirsiniz. Ama aksi takdirde, partnerinizle konuşmak havayı temizlemeye yardımcı olacaktır..
 •  İlk üç aylık dönem sona ererken, unutulmaz yolculuğunuza ve ne kadar yol kat ettiğinize bakın. Bu size, stresin üstesinden gelmek için çok ihtiyaç duyulan pozitifliği verecektir..

Hamileliğin 3. Ayında Yapılan Tıbbi Tedaviler ve Kontroller:

Bu aşamadaki çoğu tıbbi tedavi ve muayene, sizin ve çocuğunuzun sağlığı hakkında ayrıntılı bir rapor içerir. Bu, işleri sizin için kolay ve anlaşılır hale getirecek ve neye doğru ilerlediğinizi bilebileceksiniz. Hamile kadınlar için tavsiye edilen birkaç ilaç aşağıdaki gibidir:

1. Ağrılar– Parasetamol: asetaminofen. İbuprofen ve Naproksen’e kendinizi şımartmayın.

2. Alerji- Antihistaminikler veya bir miktar Ioratadin. Psödoefedrin ve Dekonjestanların kullanımını iptal edin, örneğin Fenilefrin.

3. öksürük– dekstrometorfan.

4. Kabızlık- Metamusil. Müshillerden ve mineral yağlardan kaçının.

5. Mide ekşimesi– Antasitler.

3 aylık hamile bir fetüs ile uyku pozisyonu her zaman sol tarafınızdadır. Bu, genel kan dolaşımını iyileştirir ve bebek için de iyi kabul edilir..

İpuçları ve Önlemler:

 1. Büyüyen bebeğinizin iyi bir şekilde çarpmasıyla ağırlık merkezinizi ayarlamayı deneyin. Yürüyüşlerinizde topuklu ayakkabı giymekten kaçının.
 2. Diyet sağlıklı olmalıdır. Abur cubur gibi asitliğe veya mide ekşimesine neden olabilecek herhangi bir şeyden kaçının. Çok su iç.
 3.  En az 10 saat uyuyun. Uykusuz annelerin çoğu bilindiği gibi düşük kilolu bebekler doğurur..
 4. İlaçlarla etkileşimler sizin durumunuzda zararlı olabilir. Herhangi bir ilaca başlamadan önce doktorunuza sorduğunuzdan emin olun..
 5.  Gelecek olanla devam edin. Kıyafet alışverişine gidin ve bebek evi önceden kanıtlayın.
 6.  Bu aşamada likörden kaçının. Bebeğin gelişimi için iyi değil.
 7. Sigara içiyorsanız, bundan da kaçınmanız en iyisidir. Akciğerlerdeki daha yüksek nikotin seviyeleri bebek için iyi değildir. Bu zamanda bebeğin plasentası gelişmeye başlar ve besini sizden gelir..
 8.  Kedinizi evcilleştirirseniz, kıyafetlerinizi değiştirmeyi veya ellerinizi iyice yıkamayı unutmayın. Enfeksiyonu davet etmek istemezsiniz.

3 aylık hamile fetüs ile her şeyin en iyisini aldığınızdan emin olmak her zaman en iyisidir. Yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yapmaya başlayın ve ayrıca diyet çizelgenizi doğru besinlerle güçlendirin. Ne yerseniz yiyin bebeğin büyümesine nasıl katkıda bulunduğunu göreceksiniz..