Artık hamileliğinizin altıncı ayındasınız. Artık vücudunuzun geçen aydan farklı olduğunu fark edeceksiniz. Bununla birlikte, bebeğiniz büyüme açısından gerçek bir ilerleme kaydetti. Bununla birlikte, vücudunuza ve bebeğinize gerekli besinleri sağlamanız gerekir. 6. evdeki hamile bayan için diyet, aşerme ve vitaminler olduğu için bazı tatlıların bir kombinasyonudur. Gıda, bebeğinize besin sağlayabilecek tek seçenektir. Doktorunuzun yardımıyla takip edilmesi gereken sağlıklı bir diyet çizelgesi hazırlayın..

6.ay gebelik diyeti

6. Ay Gebelikte Diyet ve Besinlerin Önemi:

Bu noktada neden sizin için iyi bir diyet çizelgesi üzerinde duruyoruz? Herhangi bir noktada, vücudunuz için gerekli olan temel besinleri kapsayan iyi bir diyet çizelgesi asla küçümsenmez. Bebeğinizin büyümesinin ve sağlığının çoğunun ne yediğinize ve ne kadar yediğinize bağlı olacağını unutmayın. Vücut gerekli besinleri emer ve bebeğinizi plasenta yoluyla besler. Düzenli beslenmenin yanı sıra sağlıklı beslenmeniz gerekir çünkü bu fetüsün gelişiminde büyük rol oynayacaktır..

6. Aylık Gebelik Beslenme Tablosu:

Bu çizelge tüm gerekli besin maddelerinin doğru dozuna sahip olacak ve yoğun bir şekilde paketlenecektir. Yediğiniz her şeyin bebeğin gelişiminde oynayacak bir rolü olacaktır. Proteinler, karbonhidratlar, kalsiyum, taze meyve ve sebzelerin doğru karışımı ile diyet çizelgeniz doğru dengeyi sağlayacaktır. Hamileliğin 6. ayındaki yemek çizelgenizin nasıl görünmesini beklediğimiz aşağıda açıklanmıştır..

1. Vitamin-C:

C vitamini artık çok önemli. Vücudu güçlü ve sağlıklı tutar. Ayrıca vücudu her türlü hastalıktan uzak tutar. C vitamini doku büyümesine yardımcı olur. C vitamini içeren ürünler hücrenin korunması için çok önemlidir. Çilek, üzüm, lahana, tatlı patates vb. C vitamini yönünden zengin meyve ve sebzelerden bazılarıdır..

2. Elyaf:

Lif, hamilelik sırasında kabızlık için iyi bir çözümdür. Hamilelikte hazımsızlık ve kabızlık çok doğaldır. Elyaf içeren ürünler bu konuda yardımcı olacaktır. Hamilelik diyetinin önemli bir parçasıdır. Lif genellikle meyvelerde ve farklı sebze türlerinde bulunur. Özellikle hamileliğin bu döneminde lif taşıyan ürünlerin sindirimi kolaydır..

3. Badem:

Evet, fındık her zaman kurtarıcıdır! Hamileliğin bu döneminde, besin açısından yoğun yiyecekler yemelisiniz. Bununla birlikte, bebeğinizin sağlıklı büyümesi için çok önemlidir. Badem, hamilelik sırasında gerekli olan iyi miktarda besin içerir. Bademleri düzenli beslenme çizelgenize dahil etmeye çalışın. Bademle ilgili herhangi bir alerjiniz varsa, bundan kaçınmak daha iyidir, ancak bunun yerine başka fındıklar arayın..

4. Folik asit:

Vitaminlerle birlikte folik asit hamile bir kadın için önemlidir. Bir günde belirli bir miktar folik asit gereklidir. Bebeğinizin beyin gelişimi için folik asit hayati bir rol oynar. Küçüklerinizin omuriliğini güçlendirmek çok faydalıdır. Bu nedenle folik asit alarak bebeğinizin doğumu sırasında her türlü kusuru önleyebilirsiniz..

5. Protein:

Protein hamilelik diyetinin en gerekli parçasıdır. Uygun bir enerji kaynağı için protein önemlidir. Bir bebeğin fiziksel büyümesi yeterli miktarda proteine ​​​​bağlıdır. Bu nedenle hamileliğin 6. ayında diyetinizde protein olmasına dikkat edin. Protein açısından zengin besinler yumurta, balık, soya, tavuk, süt, yeşil sebzeler vb..

6. Karbonhidratlar:

Her gün sağlıklı karbonhidratlar önemlidir. Ancak, ne kadar yemeniz gerektiği kilonuza bağlı olacaktır. Patates, makarna, tatlı mısır, tohumlar ve kuruyemişler güvenebileceğiniz bazı iyi karbonhidratlardır..

7. Sebzeler:

Sebzelerin iyiliğinden bahsetmemize gerek yok. 6. aylık hamilelik için diyet çizelgesi, bazı taze sebzelerle asla tamamlanmaz. Pancar, lahana, kuşkonmaz, ıspanak, havuç, patlıcan, şalgam, balkabağı, fasulye ve domates, vücut ve bebek için gerekli besinleri sağlayan mükemmel seçeneklerdir..

8. Meyveler:

Faydaların çoğu taze meyve yemekte yatmaktadır ve genellikle 6 aylık hamileler için en iyi besin olarak kabul edilir. Sofranızda bir sepet dolusu meyve bulundurun ve istediğiniz zaman alın. Meyveler vücuda iyi bir vitamin kaynağı sağlar. Böylece bebeğiniz vitamin eksikliği çekmeyecektir. Aynı zamanda mineral ihtiyacını da karşılar. Muz, yeşil üzüm, elma, portakal, armut gibi meyveler diyet listenize eklenebilir..

Süt Ürünlerinin Önemi:

Birçoğumuz gerçekten süt ürünleri üzerinde çalışmıyoruz. Hamileliğiniz sırasında bu tür ürünlerden kaçınmanın bir kapsamı olmadığını unutmayın. Bebeğinizdeki güçlü kemikler için kalsiyum çok önemlidir. Bu nedenle süt ve diğer süt ürünlerini alışkanlık haline getirmezseniz bebeğinize zarar verir. Protein ve kalsiyum yetersizliğinden dolayı bebekte kemik gücü eksikliği olabilir..

sıvılar:

6. aylık hamilelik yemeğinizle birlikte su tüketimi, sindirimin hayati bir parçasıdır. Doktora göre gün boyunca en az altı bardak su içmelisiniz. Susuz kalmanın önemini gerçekten vurgulamak zorunda değiliz!

6. Ay Gebelik Diyeti: Ne Yenmemeli?

6. aylık hamilelikte beslenme çok dikkatli planlanmalıdır. İşte kaçınmanız gereken bazı ürünler.

1. Çiğ Deniz Ürünlerinden Kaçının:

Deniz ürünlerine büyük bir hayır-hayır deyin. Hamile kadınlar için çiğ deniz ürünleri kesinlikle yasaktır. Şu anda çok zararlı olabilecek yüksek düzeyde cıva taşırlar. Deniz ürünleri, şüphesiz sizin ve bebeğiniz için çok zararlı olan Listeriosis gibi hastalıkları doğurur..

2. Pişmiş Et Altında:

Zararlı bakterileri uzak tutmak için pişmiş et şarttır. Eti iyi pişirin, böylece Listeriosis’i ve herhangi bir şansını öldürür..

3. Yumuşak Peynir:

Pastörize edilmemiş yumuşak peynirler uzak tutulmalıdır. Sert peynirleri tercih edin ve 6 aylık hamileler için yemeğinize ekleyin. Peynirde hastalığa neden olan bakteriler yaygındır ve bu nedenle onları çok fazla şımartmamakta fayda var..

4. Baharatlı Yemek:

Baharatlı yiyecekler hazımsızlık yaratmak için iyi bir nedendir. Bu tür yiyecekler hiçbir hijyen sağlanmadan pişirilir. Şu anda baharatlı yiyeceklerden kaçınmak ve sadece hafif yiyecekler yemek sizi sıkacak ve yiyecekleri iştah açıcı hale getirecektir. Sağlıklı yiyeceklere bağlı kalın ve baharatlı yiyecekleri ölçülü tüketin.

5. Kafein:

Kahve ve çay gibi kafeinli besinlerin fazla alınması iyi değildir. Bu, sahip olamayacağınız anlamına gelmez, ancak aklınızda bulundurun ve ölçülü olarak alın. Uyarıcıdırlar ve etkisi kalp atışında hissedilebilir..

6. Alkol ve Tütün:

Alkol ve tütün, 6. aylık hamilelik yemeğinize girmekten kesinlikle muaftır. Bebeğe verebilecekleri hasar ciddi ve hatta bazen onarılamayacak kadar ölümcül olacaktır..

Gebelik Diyetinin 6. Ayında Alınacak Takviyeler:

Bahsedilen gıdaların dışında dikkate almanız gereken bazı takviyeler.

a. Demir:

Hamile anneler için günlük 27 gram demir alımı önerilir. Büyüyen fetüs besinlerini anneden aldığı için annenin yeterli demire sahip olması gerekir. Bununla birlikte, çok fazla demir de kendi problemlerine neden olabilir..

B. Folik asit:

Folik asit, 6. aylık hamilelik diyet planı için hayati önem taşıyan bir başka bileşendir. Uygun miktar, gebe kalmadan bir ay önce ve üç ay sonra 600 mikrogram olacaktır. Bu normal önerilen kullanımdır.

C. İyot:

İyot, fetüsün zihinsel gelişimi için olmazsa olmaz bir bileşendir. Hamile anneler için 220 mikrogram önerilen kullanımdır..

NS. D vitamini:

D vitamini, vücudun kalsiyumu emmesi ve kullanması için gereklidir. Sabahları veya öğleden sonraları yaklaşık 10 dakika harcayarak yeterli D vitamini alabilirsiniz..

e. Omega-3 yağlı asitler:

Balık yağı bebeğin nöral gelişimi için gereklidir. Ancak bu ilk trimesterde alınmaz. Dozaj için doktorunuza danışmanız en iyisidir..

F. B12 vitamini:

Bebeğin nörogelişimine yönelik bir diğer takviye de B12 vitaminidir. Bu et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunur. Önerilen doz yaklaşık 250-500 mikrogramdır ve hamileliğin 6. ayında yenecek yiyeceklere dahil edilmelidir..

6 Aylık Hamileler İçin Diyet İpuçları:

  • Kesinlikle emin olmadıkça reçetesiz satılan ilaçlara yönelmeyin..
  • Halihazırda bir tür düzenli ilaç kullanıyorsanız, hamileyken kullanımı hakkında doktorunuza sormanız önerilir..
  • Bazı sağlıklı istekler üzerine munch. Bu noktada istekler tamamen doğaldır. Sadece sağlıklı bir şeyler yiyerek iştahınızı doyurduğunuzdan emin olmanız gerekir..

Hamileliğin Altıncı Ayında Kilo Alımı: Ne Kadar Normaldir?

Düşük kilolu kadınların yaklaşık 28 ila 40 kilo kilo alması önerilir. Bununla birlikte, fazla kilonuz varsa, hamilelik sırasında yalnızca yaklaşık 15 ila 25 kilo almanız gerekebilir. Ayrıca hamileliğin ilk üç ayında 2-4 kilo ve hamileliğinizin geri kalanında en az 1 kilo alınması önerilir..

6 aylık hamilelik için en iyi yiyecek, sağlıklı bir seçimden başka bir şey değildir. İştahınızı kontrol altında tutmak zor olsa da, kesinlikle mümkündür. Mümkün olan en kolay yol, bazı fındık ve tohumları her zaman elinizin altında tutmak ve aklınızı başka yöne çekmeye çalışmak olabilir. Bunu sizin için unutulmaz kılmak için sağlıklı bir yolculuk şart.

Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Soda ve Diğer Gazlı İçecekleri Dahil Edebilir miyim?

Cevap: Hamileyken soda ve gazlı ürünlerden uzak durmak en iyisidir. İçeceklerdeki aroma vücuda ve bebeğe zararlıdır. Buna ek olarak, içlerindeki yüksek doz şeker de zararlı olabilir..

S2. Günlük Ne Kadar Su İçmeliyim??

Cevap: Hamile kadınların ideal olarak günde yaklaşık 2,3 litre su içmeleri gerekir. Hidratlı kalmak son derece önemlidir.

S3. Hamileliğin Altıncı Ayında Tavsiye Edilen Kuruyemiş Dozu Var mı??

Cevap: Mutlaka vardır ve diyetisyeniniz veya doktorunuz, kilonuza ve sizin için gerekli olan enerji kaynağına bağlı olarak sizin için önerilen dozu listeleyebilir..