Bu senin son üç aylık dönemin, üçüncüsü. Bu dönem daha çok bebeğin bütünsel gelişimi ve vücudunuz için gerekli olan besinlerin sağlıklı bir şekilde alınması ile ilgilidir. Tıp uzmanları, sağlıklı ve zinde bir bebek doğurmak için günde 460 kalori fazladan alınması gerektiğini düşünüyorlar. 7. ay hamilelik diyeti her zaman bebeğiniz ve anneniz göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır..

7 Aylık Hamileler İçin Sağlıklı Beslenme:

İşte diyetinizin şimdi nasıl görünmesi gerektiğine bir bakış.

1. Magnezyum Zengin Gıdalar:

Mükemmel bir diyet çizelgesi, günde 360 ​​mg ila 400 mg magnezyum emdiğini söylüyor. Magnezyumun iyiliği, vücuttaki kalsiyumu emmesinde ve kullanmasında yatar. Ayrıca bu dönemde sık görülen bacak kramplarından kurtulmanızı sağlar. Erken doğumu da önleyebilir.

2. Protein ve Demirden Zengin Gıdalar:

Bu üç aylık dönem, anemi saldırısından korunmak için çok önemli bir zamandır. Kandaki hemoglobin kıtlığı nedeniyle olur. Bu nedenle 7. aylık hamilelik diyet yemeğiniz yeterli miktarda protein ve demir içermelidir. Doğumunuz sırasında oluşabilecek anemi veya kanamayı önlemek için. Kırmızı et, fasulye, kümes hayvanları, tohumlar ve pirinç yeterli miktarda demir ve protein içerir..

3. DHA Zenginleştirilmiş Gıda:

DHA, yağ asidinin bir bileşenidir. İçinizdeki küçük bebeğinizin beyin gelişiminin temel gereksinimidir. Günde en az 200 mg yağ asidi tüketilmesi zorunludur. 7 aylık hamilelik diyeti çizelgesi, yumurta, meyve suları, süt vb. DHA kaynakları ile doludur..

4. Kalsiyumla Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Bebeğin iskelet yapısını oluşturmaya ve kemik iliğini güçlendirmeye yardımcı olduğu için hamileliğin üçüncü trimesterinde en önemli gereksinimlerden biridir. Gebeliğin 7. ayında önerilen diyet oranınız günlük besin olarak 1000 mg kalsiyum taşımalıdır. Çok yaygın ve uygun fiyatlı bazı kaynaklar süt, yulaf, yoğurt, somon vb.dir. Kalsiyum ayrıca hamilelik döneminiz boyunca temel bir bileşen olarak kabul edilir..

5. Potasyumla Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Bu mineral bileşen vücut sıvılarını, kan basıncını, hücresel aktiviteleri ve kas fonksiyonlarını kontrol eder. Normal olarak kabul edilen dozaj, hamilelik sırasında günde 2000 mg’lık bir günlük alımdır. Yüksek seviyeli potasyum kaynakları kavun, tahıllar, muz, süt, karpuz, baklagiller vb..

6. Folik Asitle Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Folik asidin günlük alım olarak 600 mg ila 800 mg oranında tüketilmesi gerekecektir. Folik asit, bebeğinizin nötr tüpünün kusur riskini önler. Yulaf ezmesi, koyu yapraklı sebzeler iyi folik asit kaynaklarıdır. Folik asit hamilelikten sonra bile alınması önerilir..

7. C Vitamini ile Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Vücudunuza uygun C vitamini temini, vücudun demiri emmesini sağlayacaktır. Günlük doz 80 mg ile sınırlıdır. Standart C vitamini kaynakları portakal, brokoli, limon, yeşil biber, kavun vb..

8. Fosforla Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Fosfor iskelet yapısı, dolaşım sistemi ve kas eklemlerinin gelişimine yardımcı olur. Hamile bir kadının günde 800 ila 1200 mg doğal gıda formunda fosfor tüketmesi gerektiğini söylemeye gerek yok. Mevcut kaynaklar mantar, balkabağı, etler, kara lahana vb..

9. Lifle Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Lif açısından zengin 7 aylık hamilelik yemek çizelgesi, kabızlık riskinizi azaltmanızı sağlayacaktır. Ayrıca safranın temizlenmesine de yardımcı olur. Bol su içmek şarttır çünkü sindirim sistemindeki su onu emer. Bunun için diyetinize bol miktarda taze meyve ve sebze ekleyin..

10. B6 Vitamini ile Zenginleştirilmiş Gıdalar:

Anne vücudunda metabolizmaya yardımcı olan, sinir sistemi ve beyin gelişimini hızlandıran zorunlu bir bileşendir. Hamile bir kadının her gün 2.2 B6 vitamini almasına izin verilir. Yaygın kaynaklar nohut, muz, tavuk, patates vb..

7. Ay Gebelik Diyeti: Ne Yenmemeli?

7. ay hamilelik diyeti

1. Sodyumlu Gıdalar:

Sodyum alımını azaltın. Bu, ketçap, cips, turşu ve konserve yiyecekler gibi tuz içeriği yüksek yiyeceklerden uzak durmanız gerektiği anlamına gelir. 7 aylık hamileler için sağlıklı yiyecekler, fazla sodyum içeriği olmadan idealdir..

2. Yağlı ve Baharatlı Yiyecekler:

Mide ekşimesi, ciddi ama yaygın bir sorun olan rahim büyümesinin sonucudur. Mide ekşimesini önlemek için, yağ içeriğiyle dolu tüm baharatlı yiyeceklerden kaçınmaya çalışmalısınız..

3. Çay ve Kahve:

Çay ve kahvedeki kafein içeriği sizin için rahatsız edici bir kabızlık durumu yaratabilir. Üçüncü trimesterde sağlıklı hamileliğinizi sağlamak için bu yiyecek alışkanlıklarını günlük alımınızdan uzak tutmalısınız. Ayrıca, kahve alımınız nedeniyle uyku döngünüz de etkilenebilir..

4. Abur cuburlar:

Çok küçük bir abur cubur porsiyonu gayet iyi. Aşerebileceğiniz tüm işlenmiş yiyeceklerin besin değeri sıfırdır. Abur cuburlarınızı tam tahıllı ekmek ve havuç çubuklarından yapılmış sandviçlerle değiştirebilirsiniz..

5. Alkol ve Tütün:

Alkol ve tütünden uzak durmak artık bir zorunluluktur. Aksi takdirde, fetüs için çok kötü olabilecek bir duruma düşebilirsiniz. Bebek için son derece sağlıksız ve zararlı olarak kabul edilirler. Yedinci aylık hamilelik yemeğiniz bu olmadan daha iyi.

7. Ay Gebelik Diyetinde Alınacak Takviyeler:

1. Demir:

Hamile bir kadının günde yaklaşık 18 mg demir alması gerekir. Üçüncü üç aylık dönemde yeterli miktarda demir takviyesi bebeğin doğru miktarda oksijen almasına ve bebek için güçlü bir kalp ve akciğer geliştirmesine yardımcı olacaktır..

2. DHA:

300mg DHA, hamile kadınlar için ideal bir DHA dozudur. Bebeğin beyni üçüncü trimesterde geliştiğinden, bu noktada DHA bir zorunluluktur..

3. Kalsiyum:

Kalsiyum hamile kadınlar için gerekli bir bileşendir. 1300mg kalsiyum önerilen dozdur. Kalsiyum, bebeğin kemikleri bu dönemde geliştiği için üçüncü trimesterde esasen önemlidir..

4. D Vitamini:

D vitamininin ana rolü kemik mineralizasyonunu oluşturmaktır. Ayrıca her ikisi de üçüncü trimesterde yaygın olan preeklampsi ve gestasyonel diyabeti önler..

7 aylık hamilelikte kilo alımı pek olmaz. Şimdi odak noktasının çoğu sağlıklı bir vücut ve bebek inşa etmek. Ancak, her üç aylık dönemde bir pound artması bekleniyor..

7 Aylık Gebelik Yemek Tablosu İçin İpuçları:

  • Sabah diyetiniz taze meyveler içermelidir. Bu, kahvaltınızın bir kase taze meyve, ilave demir alımı için güçlendirilmiş tahıl içermesi gerektiği anlamına gelir. Haşlanmış baklagiller ve fasulye de protein için iyi kaynaklardır..
  • Öğle yemeğiniz dengeli olmalı. Bu, 7 aylık hamilelik için yemek çizelgesinde pişmiş sebzeler, ekmekler, salatalar, rotis ve pirinç olması gerektiği anlamına gelir. Nişastalı yiyecekler daha iyidir.
  • Mide ekşimesi ve kabızlığı önlemek için akşam yemeği diyeti hafif yapılmalıdır..

Diyetiniz, tüm bileşenlerin doğru dozda olmasını sağlayacaktır. 7. aylık hamilelik yemeğinizi planlamanız gerekir, çünkü bu üçüncü trimester vücudunuzda ve bebeğinizde bazı önemli değişiklikler ve ilerlemeler göreceksiniz..

Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamileliğimin Yedinci Ayında Sık Sık Yemek Yiyebilir miyim??

Cevap: Kesinlikle yapabilirsin. Sadece sağlıklı beslendiğinizden emin olmalısınız. Kötü kalorilere katkıda bulunmamak için biraz fındık ve tohum yiyin..

S2. Arzularımı Nasıl Tatmin Edebilirim?

Cevap: İştahınızı kontrol altında tutmak zor olabilir. Bunu kontrol altında tutmanın en iyi yolu, aslında sağlıklı seçenekleri el altında tutmaktır. Bu şekilde dolu olacaksın.