İkinci aya girerken, ilk kez hamile bir anne için, şu anda acı ve ekşi duygularla karışık tatlı bir anlaşma. İlk ay telaşlı ve acımasızdı, kabul ediyor. Yeni yaşamın gelişiyle ilgili olup olmadığına karar verirken, her anne gibi o da yaklaşan olaylar dizisine hazır olduğunu hissetti. Deneyimli anneler için her zaman heyecan verici bir yolculuktur, çünkü o zamana kadar hamileliği oluşturan lifleri bilirler. Hepsinden geçtiler, hepsini yaptılar ve şimdi kendi başlarına başa çıkmak için yeterli cesareti topladılar..

hamileliğin 2. ayı

Şimdi, anneliğe yeni adım atan genç anneler için tatlı anları olsa da sessiz ve zorlu bir yolculuk olabilir. Yumuşacık yaprakları ve dikenli saplarıyla şu anda adeta bir gül bahçesi gibi. Her ikisinin de en iyisini alırsınız. İlk hafta tamamen uykusuz geceler ve mide bulantısı ile ilgiliyse, ikinci hafta canavar bir iştahla ilgili olacaktır. Bu değişiklikleri fark etmek, günlük yaşamınızda bir miktar değişiklik getirecek, anneyi zaman zaman depresyona sokacaktır. Bu, ona istediği yemeği sunarak çabucak düzeltilebilir ve o anda depresyondan vecde dönüşecektir. Gecenin bir yarısı bu süreçte daha ileri gitme korkusu hissedebilir. Psikolojik mantık şimdi onu dikkatli olması konusunda uyarıyor. Artık daha çok endişeleniyor.

Yaklaşırken hamileliğin ikinci ayı hakkında elinizden gelen her şeyi bilin, böylece önceden istenmeyen durumlardan uzaklaşabilir ve yaklaşan mutlu bir anneliğin tadını çıkarabilirsiniz..

2 Aylık Gebelik:

Bu makalede, 2. aylık hamilelik fetal gelişimi, başlıca 2 aylık hamilelik belirtileri,  önlemler ve diğer ilgili tüm aşamalar hakkında bilgi verilecektir..

2 Aylık Gebelikte Ne Düşünürsünüz:

Şans eseri, güvensizlikler ilk ayda biter ve ikinci ayda başka bir kadına dönüşür, şimdi birlikte olduğu değişiklikleri kabul eder. Artık hatalarını biliyor ve buna göre kendini değiştiriyor. Artık günlük rutinine uyguladığı deneyim ve işitme ile geniş bir düşünce yelpazesine sahip ve böylece ikinci ay hızla akıyor..

2 Aylık Gebelikte Bebeğin Fetal Gelişimi:

İlk ayda bebeği, ultrasonda son gördüğünüzde hafif bir kalp atışından başka hiçbir şey belirgin olmasa da, uzaylı şeklinden insan yapısına dönüşmüştü. Blastosist bir embriyo oluşturdu ve yavaş yavaş bir fetüse dönüştü. Ancak ilk aya kadar bebek, kendi başına hiçbir zekası ve işi olmayan garip bir durumda kalır. Annesinin varlığının küçük bir parçasını paylaşır ve mutlu bir şekilde güçlü bir şekilde büyür. Şimdi ikinci ayda ultrason, meydana gelen gelişmelerden biraz daha fazlasını ortaya koyuyor..

Yeni etap:

Bu, küçük çocuğunuzun bir embriyodan nihayet bir insanın minyatür bir versiyonu olan bir fetüse tırmandığı aşamadır. Yapının hala yapım ve geliştirme aşamasında olduğu düşünülse bile. Şimdi bezelye büyüklüğündeki yönlerinden evrimleşmiştir, ancak yine de bir ons altında düşünülecek kadar küçüktür. Şu anda iç organları gelişme aşamasında. Küçük parçaları ve parçaları oluşum sürecine başladı ve şimdi genç olana kesin ve uygun bir şekil vermek için istikrarlı bir şekilde büyüyor..

Göz Kapakları:

Bu sıralarda bebeğinizin yüz özelliği büyümeye ve gelişmeye başlar. Bir zamanlar bir deri parçası gibi görünen ve şimdi hiçbir şey düzgün şekil almaya başlamadı. Kafanın içindeki ezilen artık şekillenmeye başlar. Bu sefer bebeğinizin kafasının vücudunun geri kalan kısmından anormal derecede büyük olduğunu fark edeceksiniz. Göz oluşumu içsel olarak gerçekleşir. Optik sinirler büyür ve bağlanır. Ancak dış özellikler, henüz herhangi bir açıklık oluşmadan, ancak sıkıca kapatılmış göz kapakları şeklinde görülebilir..

Karmaşık Konular:

Bir kez daha bebek, vücudunun geri kalanından daha büyük olduğu varsayılan kafasına sahiptir. Bunun nedeni, kafanın şu anda sabit bir alanda şekillenen ve büyüyen beyin eylemlerini içermesidir. Beyin, altındaki diğer vücut bölümleri ardışık dürtüleri takip edip kendilerini uygun yerlerine göre gördükçe, şekilleniyor ve çalıştırılıyor. Yumuşak, küçük bir omurganın oluşumuyla, beyin artık kendisini omuriliğe bağlar..

Cinsiyet Konuları:

Bebeğinizin cinsel organlarının şu anda şekillendiğini söylemek zor olsa da. Birkaç hafta içinde, umarım gelecek aya kadar bunca zamandır kimi barındırdığınızı öğrenmiş olursunuz. erkek bebek ise üst karın bölgesinde testisleri, kız ise vajinası yavaş yavaş şekillenmeye başlar. Ancak şu anda doğru belirlemek kolay değil.

Karaciğer Çalışması:

Bu sıralarda bebeğin karaciğeri tam olarak çalışır ve vücudun ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücrelerini veya kırmızı kan hücrelerini üretmeye başlar. Bebek üçüncü trimesteri geçtiğinde sorumluluğu genellikle biz yetişkinlerde üstlenen kemik iliğidir. Ancak o zamana kadar karaciğer yerine geçer ve kırmızı kan hücreleri üretmeye devam eder..

Vücut kısımları:

Bu aşamada, ayın ortasında küçük çocuğunuzda çok fazla büyüme atağı görülür. Kolları ve bacakları şekil alıyor ve parmakların ve ayak parmaklarının yavaş gelişmesi için segmentler oluşuyor. Artık kalp yavaş yavaş iç odalara da bölünüyor. Tüm bunlar olurken burun ve yüz de daha belirgin hale gelmektedir. Sindirim sistemi en hızlı gelişen sistemdir ve karın, bağırsaklar ve pankreas ile birlikte yavaş ve istikrarlı bir şekilde oluşmaya başlar, her seferinde bir adım.

2. Aylık Hamileliğin Belirtileri ve Nasıl Üstesinden gelinir:

Bebekle birlikte anne de değişimlerden geçtiğini hissedebilir..

Bedensel Değişiklikler:

Bebek şişkinliği şimdi eskisinden biraz daha belirgin olduğundan, muhtemelen bu hamile kıyafetlerini stoklamaya başlamanız gereken zamandır. Artık bu aşamadaki anneler, göğüsleri büyüdükçe ve sonra sarktıkça garip bir hassasiyet hissedebilirler. Aynı şey, pelvik bölge ve bellerdeki büyüme ile birlikte poponuzun biraz büyüdüğünü hissedebileceğiniz arkada da olur. Üzülmeyin çünkü bu hamilelik belirtilerinden biridir ve bittiğinde vücudunuz eski haline dönecektir. Sarkık göğüslerin ve çatlakların üstesinden gelmenin en iyi yolu, her zaman gevşek oturan bir sutyen giymek ve mümkün olduğunda karın bölgesine ağır yağ ile masaj yapmaktır. Özellikle zeytinyağı ve E Vitamini takviyelerinin cildin daha fazla gerilmesini önlediği ve uzun süreli tedavi sağladığı bilinmektedir..

Sık Kullanılan Şeyler:

Bu zamanda, en yaygın semptomlardan biri, sık aralıklarla idrara çıkma basıncını en iyi şekilde hissetmektir. Artık banyo molalarına her zamankinden daha fazla koşacaksınız. Aynı şey iştahınızı da etkiler, çünkü kendinizi brunch’tan hemen sonra ve öğle yemeğinden önce buzdolabında küçük bir atıştırmalık ararken bulursunuz. Bu böyle gider ve tamamen normaldir. Merak etme. Böyle bir durumla başa çıkmak için bir fikir, sıvı alımınızı sınırlamaktır. Belirli aralıklarla su içebilirsiniz, ancak susuz kalmanızı sağlayacak meyve ve çorba içeren sulara sahip olmanız şiddetle tavsiye edilir. Bu tür su takviyeleri alımı size mineraller veya diğer besinleri verecek ve ayrıca tuvalet ziyaretlerinizi sınırlayacaktır..

Varisli Damarlar:

Bu aşamada kan hacminde bir artış olur ve hormon seviyeleri de yükselir. Bu genellikle damarların şişmesine yol açarak mavimsi kırmızı renklerini daha belirgin hale getirir. Bu, varisli damarların genel bir tanımıdır. Genellikle ağrılı değildirler ve çoğunlukla genetiktirler. Varisli damarlar uzun sürer ve her hamilelikten sonra daha da kötüleşir. Örümcek damarları ve varisli damarlar, benzer semptomlarına rağmen karıştırılmamalıdır. Varisli damarların üstesinden gelmek için kalıcı bir çözüm yoktur, ancak aynı pozisyonda uzun süre oturmaktan veya uzun saatler ayakta durmaktan kaçınmak çok yardımcı olacaktır. Hafif egzersiz de gidilecek yol olmalıdır. Geçici rahatlama sağlamak için kompresyon çorapları ve soğuk torbalar diğer bazı çözümlerdir. Bu damarların oluşmasını önlemenin en iyi yolu mümkünse yan yatarak kan akışının normal kalmasına izin vermektir. Yukarıdaki çözümlerden hiçbiri etkili görünmüyorsa doktorunuza danışmanız gerekir..

Yemek isteği:

Bu, değişikliklerin belki de en yaygın olanıdır ve herkesin sizi sürekli olarak uyardığı değişikliktir. Bu belirti, çoğunlukla hormonlardaki ve eksik olduğunuz besindeki değişiklikler beyninizi çılgınca davranmaya tetiklediği için kendini gösterir. Tatlıdan acıya, iştahınız aynı anda hem saçma hem de tuhaf olabilir. Bu durumun üstesinden gelmenin en iyi yolu, mümkün olduğunca sağlıklı alternatifler düşünmektir..

Ruh hali:

Hamileliğin iki ayında, annenin her türlü ruh hali değişikliği yaşaması çok normaldir. Ve bu durumda kesinlikle yalnız değilsiniz. Küçük bir öfke nöbeti için tam bir lezzet yaşayabilirsiniz. Bazen tüm anlaşma hakkında neşeli olacaksınız, diğerlerinde ise ekstra hassas tepkileriniz karşısında herkes şaşkına dönecek. Ayrıca bu aşamada sık sık stresli olabilirsiniz. Hormonlar, beyninizden biraz yardım alarak ruh halinizi açıkça düzenlemek için tamamen bununla ilgilenir. Ruh hali değişimlerinizin üstesinden gelmenin ideal bir yolu, onu uyutmak ve uygun bir diyete girmektir. Ancak belirtileriniz devam ederse ve kendinize zarar verme düşüncelerine yol açarsa hemen doktorunuza başvurun..

Hamileliğin 2. Ayındaki Faaliyetler:

İkinci aya kadar dileğiniz, önümüzdeki yedi ayın iyi geçmesi için etrafınızdaki her şeyle sakinleşmek olmalıdır. Ancak, bu nadiren olur. Özellikle çalışan bir kadınsanız, kendinizi çeşitli aktivitelerle uğraşırken bulacaksınız. Çoğu, ruh hali değişimleri, hormonlarınızdaki değişiklikler, iş yorgunluğu, kaygı vb. içerir. Ayrıca düzenli çalışma ve kontroller gibi diğer görevleri de yapmanız, annelik için gerekli öğeleri planlamanız vb. dinlenme ve yeterli uyku.

2. Ay Gebelik Diyeti :

 1. Meyveler harika bir kahvaltı kaynağı olabilir ve ilk ayda güne ve diyetinize başlamanın iyi bir yolu olabilir. Karpuzdan portakal ve elmalara kadar, günlük diyetinize en az üç meyve ekleyin. Ayrıca çikolata getirmek yerine nar, muz ve üzüm ekleyebilir ve tatlı isteğinizi bastırmak için meyve salatası yapabilirsiniz..
 2. Dengeli beslenmeniz temel sebzeleri de içermelidir. Sadece günlük meyve dozunuzu alıp yeşillikleri atlayamazsınız. Bu sadece işleri daha da kötüleştirecek.
 3. Folik asit bu aşamada önemli bir besindir. Çocuğun herhangi bir doğum sorunu yaşamaması için gereklidir ve yeni hamileliğinizin ilk birkaç ayında alınması önemlidir. Brokoli ve yeşil ıspanak iki harika asit kaynağıdır ve alışveriş listenizde mutlaka bulunmalıdır..
 4. Süt ürünleri de sahnede bulunmalıdır. Doğal diyet ürünlerinin yerine kalsiyum takviyesi alamazsınız. Bununla birlikte, laktoz intoleransınız varsa, bebeğinizin kemiklerini ve diş minesini güçlendirebilecek ve geliştirmeye yardımcı olabilecek başka kaynaklar araştırılmalıdır..
 5. Çinko, demir gibi hamileliğin ikinci ayında önemli bir maddedir, çünkü bebeğinizin hücrelerinin gelişimi için daha fazla besin ve kana ihtiyaç vardır. Reçete edilen sebze ve demir takviyeleri yeterli olmalıdır. Bunun yanı sıra, sahip olduğunuz meyveler anlaşmanın son mührü olacak..

Hamileliğin 2. Ayında Egzersiz:

1. Pelvisinizi Esnetme:

Pelvik egzersiz doğum egzersizlerinizde önemli bir yere sahiptir. Normal doğuma yardımcı olur ve bu nedenle doktorlar tarafından yastık, sandalye veya egzersiz topu kullanılarak da önerilir..

2. Basınç Egzersizleri:

Dizlerinizi büküp otururken desteklemek için bir top alın. Bu, uyluklara ve pelvik bölgelere baskı oluşturacak ve rahatlamalarına yardımcı olacaktır..

3. Yoga:

Yoga, vücudunuza esnekliğiniz için en güvenli egzersizdir. Teslimatınızın daha zor olmaması için bedeninizi tazeler ve zihninizi huzur içinde tutar..

4. Esnek Pelvik Egzersiz:

Pelvik bölgenizin esnek ve stressiz olmasına yardımcı olan bir egzersiz ayakkabıcı Poz egzersizidir. Ancak yerçekimini koruduğu için sırtınızın ve uyluk bölgenizin altında bir yastık taşıdığınızdan emin olun..

5. Yağları Azaltmak İçin Yürüyün:

Hamileyken yürümek, bebeğinizin rahim içinde gelişmesi ve büyümesi için yeterli alana sahip olması için bu ekstra yağları yakmanıza yardımcı olur. Çimlerde, parklarda, evde, terasta vs. yürümek sağlığınızı da korumanıza yardımcı olur..

Hamileliğin 2. Ayında Seks:

Elbette, özellikle hamileyken, çiftler arasındaki yakınlığı geliştirmek için seks her zaman memnuniyetle karşılanır. Bununla birlikte, ruh hali değişimleri, yorgunluk ve mide bulantısı ile seks muhtemelen hemen size gelmeyecektir. Bazı kadınlar için bu aşamada sevişmek eğlencelidir, çünkü artık doğum kontrol hapları veya prezervatifler söz konusu değildir. Bebeğiniz kese içinde rahattır ve düşük yapma olasılığı düşüktür. Aklınızı rahatsız etmeden güvenle seks yapabilirsiniz.

Hamileliğin 2. Ayında Stresin Üstesinden Gelmek İçin İpuçları:

 1. Doktorunuz tarafından güvenli olarak işaretlenen dinlenme miktarını aldığınızdan emin olun. Yolda hiçbir şeyin ters gitmediğinden emin olmak için bundan en iyi şekilde yararlanmanın zamanı geldi. Bu ay bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir ve böyle kalması için elinizden geleni yapmalısınız..
 2. Son dakika endişesi yaşamamak için sigortaları ve diğer detayları önceden araştırın.
 3. Mutfağınızda her zaman sağlıklı yiyecekler olduğundan emin olun. Ruh halinizin değişmesini ve yemek yeme isteğinizin tatminsiz kalmasını istemezsiniz. Bu, yalnızca gecenin ortasında ayak işleri yapmak zorunda kalma şansınızı artırmakla kalmaz, aynı zamanda sebepsiz yere çalışmanıza da neden olur..
 4. Bebeğin sağlığıyla ilgili stresten kaçınmak için düzenli kontrollere gidin. Bu sadece gereksiz olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm durum hakkında endişelendiğinizde sağlığınızı da mahveder..
 5. Kimsenin durumu hakkında sizi strese sokmasına izin vermeyin. Eğer üzerinizden atamıyorsanız, bunu hemen doktorunuza sorun..

2. Ay Gebelikte Tıbbi Tedavi ve Kontrol:

Doktorunuza danışmadan ilaç alınmaması gereken dc evresinde medikal tedavi gereklidir. Ayrıca pap smear, idrar, kan testleri, HIV testleri, kan grubu belirleme ve hipertansiyon sorunları gibi testler de önemlidir. Bu kontrollerin yanı sıra, en sık görülen sağlık semptomları için size reçete edilecek bazı ilaçlar vardır. Hamileyken etkileşime girmeyen ve güvenle alınabilen reçetesiz satılan ilaçlardan bazıları şunlardır:

 1. Ağrı için hafif olduğu için Asetaminofen alabilirsiniz. İbuprofen, Naproksen vb. kullanmaktan kaçının..
 2. Alerji için Antihistaminikler veya Ioratadin kullanın. Psödoefedrin, Fenilefrin vb. kullanmaktan kaçının.
 3. Öksürük, Dekstrometorfan deneyin
 4. Kabızlık için metamucil alınmalı ve kf madeni yağ kullanımı ihmal edilmelidir..
 5. Mide ekşimesi durumunda, Antasitler alın.

Hamileliğin 2. Ayı İçin İpuçları ve Önlemler:

 • Bebeğim sen işteyken evi kanıtla. Bu ayki düşünceler, yakında karşılaşacağınız değişiklikler ve tüm bunlarla en iyi şekilde nasıl başa çıkacağınız hakkında olacak..
 • Değişen ağırlık merkezinize karşı dikkatli olun. Sırtınızı biraz bükerek yürüyerek yeni pozisyonunuza uyum sağlamaya çalışın. Bu ilk başta zor ve acılı gelebilir ama zamanla alışacaksınız..
 • Tüm alkolü tamamen kestiğinizden emin olun. Bebeğiniz gelişmeye devam ettiği için ilk ay kolay geçti, ancak bu ay işler değişmeli.
 • Size ve bebeğinize zarar verebilecek çiğ yiyecekleri yemekten kaçının. Buna balık, et, yumurta ve havuç gibi yeraltından gelen yıkanmamış sebzeler dahildir..
 • Sadece pastörize süt için ve komplikasyonları önlemek için miktar hakkında önceden doktorunuza danışın..

Bu senin için mutlu bir zaman olmalı. Planlanmamış bir hamilelik olsa bile, ailenizden yardım isteyin, böylece mali durumunuzu bilsinler, böylece stresten kurtulabilirsiniz. Her hamilelik benzersizdir ve karşılaştıkları ihtimaller sizin senaryonuz olmayacaktır..