Bebek maması nasıl yapabilirim? Bu, her yeni annenin sorduğu yaygın bir sorudur. Bebeğinizi katı gıdalarla tanıştırmanın anneler için sadece heyecan verici değil, aynı zamanda kafa karıştırıcı olduğunu da hepiniz biliyorsunuzdur. Bu yazıda kendi bebek mamasını hazırlamak için en iyi ipuçlarından bazılarını araştırdım..

Bireysel bebek mamasını hazırlamak basit, verimli ve ekonomiktir. Hazır ambalajlı bebek mamalarına para harcamak yerine elinizdeki taze ürünler, et ve tahıllardan yararlanabilirsiniz..

Bebek Maması Nasıl Yapılır

Bebek Maması Yapmanın En İyi İpuçları:

1. Satın Alma Talimatları:

•  Bebeğinize katı gıdalara başladığınızda, o zaman onun için en iyi gıdalar evde hazırlanan ve temiz malzemeler kullanılarak hazırlanan gıdalardır. Önceden paketlenmiş bebek maması, sık olmayan öğünler ve acil durumlar için veya daha iyi bir öğünün bileşenleri için en iyi şekilde saklanır..

•  Organik meyve ve sebze satın alın. Küçük çocuğunuz pestisit içermeyen yiyeceklere layık olsun. Meyveleri ve sebzeleri bir sebze fırçasıyla iyice ovalayın. Etle birlikte kümes hayvanlarından fazla yağı kesin.

2. Hazırlık İpuçları:

•  Pirinç gevreği ile başlamak en iyisidir ve ardından elma, balkabağı, armut, patates ve bezelye gibi pişmiş meyvelerin yanı sıra sebzelerin püresi ile devam etmek en iyisidir..

•  Bebek mamasına çevirmeyi planladığınız öğeleri düzenleyin. Meyve ve sebzeleri güzelce yıkayın. Kabukları, tohumları ve çukurları ortadan kaldırın. Sert, aksi halde lifli parçaları kesin.

•  Patates ve kabak soymaktan kaçının. Kabuklarıyla birlikte pişirmek, besin maddelerinin korunmasına yardımcı olur..

•  Tahıllar ayrıca bir gıda değirmeninde püre haline getiriliyor veya öğütülüyor.

•  Sığır eti ve kümes hayvanı eti hazırlamak için, pişirmeden önce derisini çıkarın ve yağı kesin. Daha sonra haşlanmış eti blenderdan geçirin..

3. Pişirme Yöntemleri:

Mikrodalga: Bebek maması pişirmek için mikrodalganın kullanılması, küçük miktarları uygun şekilde hazırlamanıza izin verir. Yiyecekler mikrodalgada eşit şekilde pişmeyeceğinden, çiğ yiyecekler yaklaşık dokulu yiyecekler üretebileceğinden, yaptığınız yiyeceklerin püre haline getirmeden önce tutarlı bir şekilde pişirildiğinden emin olun..

Pişirme: Bebek sebzeleri için kuru pişirme, sebzenin lezzetini güçlendirmek için harika bir yöntemdir ve su dışında herhangi bir şey eklemenize gerek yoktur. Tatlı patates, havuç, patates, mısır ve yaban havucu deneyin. Et için biraz su ile püre haline getirin.

Buharlama: Bu, bebek mamasını az suda pişirmek için harika bir yöntemdir çünkü tüm besinleri kaynatmadan korur. Yiyecekleri fazla pişirmekten kaçının. Püre yaparken pişirme suyunu ekleyin.

Tereyağı, şeker, tuz veya ilave baharatlar koymamak.

4. Gıda Depolama:

•  Ev tipi bebek maması hazırlayıp pişirdikten sonra, genellikle her öğünde ihtiyacınız olandan fazla pişirirsiniz ve bu nedenle bebeğinizin daha sonra tüketebilmesi için dikkatli bir şekilde saklamanız gerekir..

•  Uygun saklama kaplarını pişirmeye başlamadan önce seçin, ayrıca dikkatli bir şekilde temiz olduklarından ve tüm contaların düzgün çalıştığından emin olun.

•  Ev yapımı yiyecekleri kullanılmış ticari bebek maması kavanozlarında, aksi takdirde küçük, dondurucu kaplarda ve plastik kaplarda kolayca saklayabilirsiniz. Yiyecekler dondukça genişleyeceğinden kavanozları üste koymamayı unutmayın..

•  Ayrıca taze pişirilmiş ve püre haline getirilmiş yiyecekleri de bir buz kalıbına boşaltın. Selofan sargı ile kaplayın ve dondurun. Daha sonra donmuş gıda küplerini tepsiden itibaren çıkarın ve hava almayan dondurucu poşetlerinde biriktirin. Gerektiğinde her seferinde bir porsiyon büyüklüğünde küpü ortadan kaldırın.

Diğer Önemli İpuçları:

  •   Biraz anne sütü koyun, yoksa muz ve patates püresini sulandırmak için su koyun..
  •   Bir mutfak robotu, hem püre yaptığı hem de yiyecekleri süzdüğü için değerli bir yatırımdır..
  •   Gıdalara zararlı yağlar ekleyen derin kızartmalardan kaçının.