Vücudumuz, vücudumuzun ayrılmaz bir parçasını oluşturan milyarlarca hücreden oluşan bir hücre deposudur. Kanser, mükemmel derecede sağlıklı bir hücre, anormal bir hücre durumu geliştirerek akıl sağlığını kaybettiğinde ortaya çıkar. Bu anormal hücreler, sayılarını normal hücrelere göre iki kat daha hızlı çoğaltarak oldukça iyi bir üne sahiptir, bu da bu anormal hücrelerin, örneğin ağız kanseri gibi, gereğinden daha hızlı ve daha büyük büyümesine neden olur. Normal hücrelerin aksine, bu hücreler tam olarak olgunlaşmazlar, bu da onları kullanım için erken yapar, ancak normal hücreler gibi ölmezler, bu da durumu daha da kötüleştirir..

Çoğu zaman, bu hücreler belirli bir yerde birikir ve zamanla bir yumru oluşturur. Bu, tıbbi terimlerle, hücrelerin anormal büyümesi olan tümör olarak adlandırılır. Bu tümörler veya malign ise kanser, temel kaynağını genişletmek için daha sonra vücudun farklı bölgelerine yayılır. Genellikle birkaç hücre birincil tümörden ayrılır ve kan damarları ve lenf düğümleri yoluyla vücudun diğer bölgelerine gider ve orada kanser hücresi oluşumuna neden olur. Böylece kanser yavaş yavaş yayılır. Bu yazıda ağız kanserinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında detaylı bilgi sahibi olalım..

ağız kanseri

Ağız Kanseri Nedir??

Ağız kanseri olarak da popüler olan ağız kanseri, ağız boşluğunu oluşturan parçaların herhangi birinde dudaklardan, diş etlerinden, dilden, yanaklardan, çatıdan ve ağız tabanından gelişen kansere işaret eder. Çok sayıda hastasını hayatından mahrum etme rekoru var. İstatistikler, Hindistan’da her gün saat başı 5’e kadar kişinin ölümcül hastalık nedeniyle öldüğünü söylüyor ve ağız kanserinden muzdarip diğer milyonları da unutmayalım. Bu hastalığın, tüm kanserlerin yaklaşık %30’unu oluşturan 100.000 nüfusta yaklaşık 20’yi etkilediği bilinmektedir. (1)

Ağız Kanseri Türleri:

Ağız kanserinin tipi, tümörün esas olarak oluşturduğu hücre tipine bağlıdır. Aşağıda, başlıca ağız kanseri türlerinden bazıları listelenmiştir..

1. Dudak Kanseri:

Dudak kanseri, ağzın en sık görülen kanseridir. Dudakları çevreleyen ince düz hücrelerden yassı hücreli karsinom veya daha agresif olan melanom olarak gelişebilir. Dudaklarda kanama, iyileşmeyen ülser, topaklar, ağrı veya uyuşukluk şeklinde ortaya çıkar..

2. Dişeti Kanseri:

Diş eti kanseri, üst veya alt diş etlerinde başlar ve sıklıkla diş eti iltihabı ile karıştırılır. Genellikle kalınlaşmış ve kanayan diş etleri veya diş etlerinde beyaz ve kırmızı lekeler şeklinde kendini gösterir. Erken teşhis edildiğinde yüksek oranda tedavi edilebilir.

3. Dil Kanseri:

Dil, taban (orofarenks) ve oral dil olmak üzere 2 kısımdan oluşur. Dil kanseri her iki kısımda da gelişebilir. İyileşmeyen yara, ağrı, yutkunmada zorluk, kanama, uyuşma, dilde kırmızı veya beyaz lekeler şeklinde ortaya çıkar..

4. Sert Damak Kanseri:

Ağız çatısının kemikli kısmında başlar ve ileri evrelerde burun boşluğuna da yayılabilir. En yaygın belirti, ağzın çatısında bir yara veya ülserdir. Kanama, yutma güçlüğü, ağrı, ağız kokusu veya boyunda yumrular diğer belirtilerdir..

5. Ağız Kanseri:

Ağız tabanında (dilin altındaki alan) başlar ve sıklıkla aftlarla karıştırılır. En sık görülen semptom, ağız tabanında sürekli büyüyen bir yaradır. Diğer semptomlar arasında boyunda yumrular, ağızda beyaz veya kırmızımsı lekeler ve çiğneme sırasında ağrı bulunur. Erken teşhis edildiğinde yüksek oranda tedavi edilebilir.

6. Bukkal Mukoza Kanseri:

Bukkal mukoza denilen yanakların iç astarında başlar. Beyaz veya kırmızı lekeler, kanama, topaklar, yanak şişmesi, takma dişler, yutma güçlüğü veya ağız kokusu (ağız kokusu) şeklinde kendini gösterebilir..

Ağız Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri:

Ağız Kanseri Belirtileri:

1. Yaralar:

Genellikle ağız kanseri durumunda, etli ve beyaz veya kırmızımsı olan, aft yaralarıyla hemen hemen aynı olan yaralar vardır. Bu yaralar ağrılı olabilir ve tedaviye rağmen gereğinden uzun süre devam edebilir..

2. Boğazda Ağrı:

Kanser hücreleri boğazınızı hedef almışsa, boğaz ağrınız olacaktır. İlk başta tanıdık bir şeyle karıştırılabilir, ancak daha sonra bu boğaz ağrısı uzun süre devam ederse ve zamanla artarsa, hızlı bir kontrol yaptırdığınızdan emin olun..

3. Ses Modülasyonu:

Ağız kanseri, orijinal sesinizden farklı olarak kaba, kaba bir ses şeklinde erken belirtiler gösterebilir. Yutma güçlüğü veya onunla birlikte ağrı da kötü bir alâmettir..

4. Çene Ağrısı ve Sertliği:

Çene sertliği ve ağrı nedeniyle yutkunma veya konuşma güçlüğü fark edilebilir. Lokal olarak yayıldığında genellikle kanserin ileri evrelerinde ortaya çıkar..

5. Boğazda ve Ağızda Kırmızı ve Beyaz Lekeler:

Ağrının yanı sıra ağızdaki kırmızı ve beyaz lekeler de ağız kanserinin en sık görülen semptomlarından biridir. Dilden yanak mukozasına kadar ağız boşluğunun herhangi bir yerinde oluşabilirler..

6. Ülserler:

Ağız ülserleri de yaygın kanser semptomlarından bazılarıdır. Yeterli tedaviye rağmen iyileşmeyen ülser kanser belirtileri açısından kontrol edilmelidir..

7. Ağızda Kanama, Ağrı veya Uyuşma:

Belirgin bir neden olmaksızın kanama ve ağrı, ağızda uyuşma veya tat alma duyusunda değişiklik ağız kanserinin belirtileridir..

8. Boyundaki Topaklar:

Ağız kanseri kurbanı, muhtemelen boyundaki lenf düğümlerine yayılmaktan başka bir şey olmayan boyundaki yumrulardan muzdarip olacaktır. Bu hem yaşlılarda hem de gençlerde yaygındır.

9. Dişlerin Gevşemesi ve Uyumsuz Protezler:

Ağız kanseriniz varsa, belirgin bir sebep olmaksızın dişlerinizin gevşemesiyle karşılaşabilirsiniz. Uygun olmayan protezler için diş hekimine tekrarlayan ziyaretler de endişe nedenidir..

10. Kilo Kaybı:

Kilo kaybı, kanserin çok spesifik olmayan bir belirtisidir. Bir kişi 1-3 ayda vücut ağırlığının yaklaşık %5’ini kaybederse, bu önemlidir ve ağız kanseri belirtisi olabilir..

11. Ağızda Herhangi Bir Yerde Bir Yumru veya Ağız Astarının Kalınlaşması:

Ağız kanseri ile ilgili olmayabilecek yukarıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasını sergileyebilirsiniz, ancak her zaman doktorunuza danışmanız önerilir..

Ağız Kanseri Nedenleri: (2)

1. Aşırı Sigara İçme veya İçme:

Genellikle, ağız kanserine yakalanma riski taşıyan başlıca kişiler, ağır sigara içenler veya alkol içmeyle karmaşık bir ilişkisi olan kişilerdir. Hem alkol hem de sigara içmeye daha yatkınsanız, muhtemelen hasta olacaklar listesinde en üstte yer alıyor olabilirsiniz. NIH’ye göre, nikotin ve alkol erkeklerde ağız kanserlerinin yaklaşık %80’i ve kadınlarda %65’i için kefildir..

2. Gutka veya Betel Fındığı Çiğnemek:

Gutka çiğneyen insanlar, genellikle Asya ülkelerinde daha fazla görülen ağız kanseri riski altındadır..

3. Çalışma Tehlikeleri:

Çok fazla kimyasal hava ve radyasyona yakın bir bölgede yaşıyorsanız veya yaşıyorsanız, ağız kanserine yakalanmadığınızdan emin olmak için aylık kontrolleri yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Bunlar sülfürik asit veya formaldehit gibi içeriklerde çok daha ölümcüldür..

4. Cinsiyet :

Erkeklerde ağız kanseri görülme oranı kadınlara göre neredeyse iki kat daha fazladır. Erkekler tarafından daha fazla tütün ve alkol kullanımına bağlanabilir..

5. Diyet:

Pek çok insan bilmiyor, ancak diyetiniz veya yaşam tarzınız ağız kanserine yakalanmanıza neden olabilir. İşlenmiş gıdaların ve etlerin aşırı kullanımı ve vitamin ve minerallerden düşük bir diyet ağız kanserine katkıda bulunabilir..

6. HPV:

HPV veya insan papilloma virüsü (cinsel yolla bulaşan) enfeksiyonu ağız kanserinizin nedeni olabilir.

7. Snuffing Toz Tütün:

Tütünle ilgili yapılan araştırmalarda yapılan analizlere göre, burnunu kullanarak tütün koklayan kişilerin de ağız kanseri riskinin arttığı görüldü. Bu bir nevi sigaraya eşdeğer.

8. Ultraviyole Işık:

Dudak kanserleri, güneşte daha fazla zaman geçiren kişilerde daha sık görülür. Bronzlaşma yatakları da ağız kanseri riskini artırıyor.

9. Yaş:

Ağız kanseri yaşlılarda daha sık görülür, genellikle 40’ın üzerindedir. Ortalama tanı yaşı 60’tır..

10. Ağız Hijyeni:

Kötü ağız hijyeni nedeniyle ağız kokusuyla uğraşıyorsanız, bunu görmezden gelmeyin. Bu, düzeltilmezse ağız kanserine yol açabilir. Aynı şekilde keskin bir diş veya keskin kenarlı kırık bir diş mukozal tahrişe neden olabilir ve tedavi edilmezse kansere de yol açabilir..

11. Alkol bazlı gargaraların ağız kanserine yol açtığına dair herhangi bir kanıt bulunamamıştır. Aksine, kötü diş hijyeni riskin artmasına veya ağız kanserine neden olabilir..

12. Daha az yaygın olan diğer risk faktörleri arasında zayıflamış bir bağışıklık sistemi, graft versus host hastalığı, liken planus, Fanconis anemisi ve konjenital diskeratoz bulunur..

Ağız Kanseri Tanı ve Tedavisi:

Teşhis:

 1. Fiziksel inceleme – Diş hekimleri genellikle rutin kontroller sırasında ağız boşluğunda tahriş bölgeleri, yamalar (lökoplaki), yaralar vb. gibi anormallikler bulurlar..
 2. HPV testi: Daha yüksek kanser insidansı ile bağlantılı olduğu için biyopsi sırasında çıkarılan tümör numunesi üzerinde yapılabilir. Tedavi yönteminin belirlenmesine yardımcı olur.
 3. Oral Fırça Biyopsisi: Bu rutin muayenelerde ağız kanserini tespit etmek için kullanılan basit bir yöntemdir. Ağızdaki şüpheli lezyonlardan hücreleri toplamak için küçük bir fırça kullanılır ve onay için laboratuvara gönderilir..
 4. endoskopi: Bu prosedür, doktorun ağız boşluğunu ve boğazı ayrıntılı olarak görmesine ve herhangi bir şüpheli alan varsa biyopsi almasına olanak tanır..
 5. Röntgen: Ağız veya boyun bölgelerindeki anormal bulguları doğrulamak yardımcı olabilir..
 6. CT tarama: Tümörün yayılmasını tespit etmek ve onu evrelemek son derece yararlı olabilir. Ayrıca boyutuna ve yayılımına göre tümörün tedavi şeklinin belirlenmesine yardımcı olur..
 7. MR: Bir MRI, tümörün yumuşak doku uzantısını belirlemek için özellikle yararlıdır..
 8. PET Tarama: Bu, kanserin vücuttaki genel yayılımını belirlemeye yardımcı olur..

Tedavi:

Ağız kanserinin tedavisi aşağıdaki gibi çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • Kanserin türü ve evresi
 • Kanserin yeri
 • Bireyin sağlık durumu
 • Tümörün erişilebilirliği

Ağız kanseri için kullanılan farklı tedavi yöntemleri aşağıdaki gibidir:

1. Ameliyat:

kanserin evreleme ve yayılımına bağlı olarak çeşitli amaçlarla yapılabilir.

Tümörü Çıkarmak İçin: Henüz yayılmamış küçük ve lokal tümörler ameliyatla çıkarılarak tamamen tedavi edilir. Tümörün tamamen çıkarılmasını sağlamak için tümör ve bazı çevre dokular rezeke edilir. Tümörün boyutuna ve konumuna bağlı olarak küçük veya kapsamlı işlemler yapılır..

Lenf Düğümlerini Çıkarmak İçin: Boyundaki lenf bezlerine kanser hücreleri yayılmışsa boyun diseksiyonu yapılması gerekir. Ayrıca radyoterapi veya kemoterapiye ek olarak gerekip gerekmediğini belirlemek de yararlıdır..

Yeniden Yapılanma Ameliyatı: Bu, kanserin çıkarılmasından sonra yemek yeme ve konuşma yeteneğini yeniden kazanmak için ağız boşluğunun yeniden yapılandırılmasına yardımcı olur. Çene ve ağız boşluğunu yeniden yapılandırmak için farklı cilt ve doku türleri kullanılır..

2. Radyasyon Tedavisi :

Radyoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınlar kullanır. Kaynağa bağlı olarak 2 tiptir – harici ışın radyasyonu bir makineden verilirken brakiterapi kanserinizin yakınına yerleştirilmiş kaynaklardan gelir.

Genellikle küçük kanserlerde tek başına veya daha iyi kür oranları için cerrahi ve kemoterapi ile birlikte kullanılır. Bu kombinasyon etkinliği arttırır ancak gözlemlenen yan etkileri de artırabilir. İlerlemiş ağız kanseri vakalarında ağrıyı azaltmak ve yayılmak için palyatif bakımda kullanılabilir..

Yan etkiler ağız kuruluğu, diş çürümesi ve çene kemiği hasarını içerir..

3. Kemoterapi:

Kanser hücrelerini öldürmek için kimyasalların kullanıldığı bir tedavidir. Tümörün tamamen çıkarılması için tek başına veya cerrahi ve radyoterapiye ek olarak kullanılabilir..

Kullanılan kimyasallar ve kemoterapinin yan etkileri kullanılan ilaçlara bağlıdır. En sık görülen yan etkiler bulantı, kusma ve saç dökülmesidir..

4. Hedefe Yönelik İlaç Tedavisi :

Bu tedavi şekli, büyümeleri için gerekli olan kanser hücrelerinin belirli faktörlerini değiştirir. Cetuximab, ağız kanserini tedavi etmek için kullanılan böyle bir ilaçtır..

Diğer ilaçlar düşünülebilir, ancak standart olanlar etkili değildir..

5. İmmünoterapi:

Bu tedavi şekli genellikle hastalığın ileri evrelerinde olan, geleneksel tedaviye yanıt vermeyen kişilerde kullanılır. Kansere karşı savaşmak için bağışıklık sistemini güçlendirerek çalışır. Kanser hücreleri, vücudun bağışıklık sistemini kör eden belirli proteinler üretir. İmmünoterapi bu süreci değiştirir.

Ağız Kanserinin Önlenmesi:

 1. Günlük alkol veya tütün tüketim miktarını ölçün. Daha da iyisi, bırak!!
 2. Güvenli seks yaparak kendinizi HPV enfeksiyonuna karşı koruyun.
 3. Kendinizi UV ışınlarından ve uzun süre güneşe maruz kalmaktan koruyun ve solaryum kullanımını sınırlayın..
 4. Uygun ağız hijyeni uygulayın.
 5. Gerekli tüm besinlerle uygun bir diyet sürdürün.
 6. Düzenli diş muayenesi yaptırın.

Kanser her zaman ölümcül değildir. Erken tespit edildiğinde tedavi oranları alışılmadık derecede yüksektir.

Kanserin belirsizliğiyle başa çıkmak zor bir süreç olabilir, ancak kanserle bilinçli bir şekilde başa çıkmak yardımcı olur..

Sahip olduğunuz kanserin türü ve evresi ve tedavi kararlarını akıllıca vermesine neyin sebep olabileceği hakkında bilgi edinin..

Arkadaşlarınızdan ve ailenizden destek istemekten çekinmeyin.

Diğer ağız kanseri mağdurlarıyla konuşun.

En önemlisi panik yapmayın. Belirtilerinizi kötüleştiren şeyler yapmaktan kaçının ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin. Doğru zihniyet ve bilinçli tedavi ile herhangi bir kanserin üstesinden gelinebilir, bu yüzden her zaman pozitif olun!!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler amaçlanmamıştır ve tıbbi tavsiye olarak yorumlanmamalıdır. Profesyonel uzmanlık ve tedavinin yerini tutmaz. Tıbbi bir endişeniz varsa, derhal uzman tıbbi tedavi almalısınız..

SSS:

1. Ağız Kanseri İle Ne Kadar Süre Yaşarsınız??

Genel olarak, ağız kanseri hastalarının %60’ı beş yıllık bir sağkalım oranına sahiptir. Kanseriniz ne kadar erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, hayatta kalma şansınız o kadar yüksek olur. Evre 1 kanser hastaları erken teşhis edildiğinde %80-90 hayatta kalma oranına sahiptir..

2. Erken Evre Ağız Kanseri Neye benziyor??

Erken belirtiler arasında iyileşmeyen yaralar, kanama, ağızda beyaz veya kırmızı lekeler veya ağız boşluğunda anormal yumrular bulunur..

3. Ağız Kanseri İle İlgili Şüphelerim Varsa Hangi Doktora Başvurmalıyım??

Ağız kanseri ile ilgili herhangi bir semptomunuz varsa ya bir KBB uzmanına ya da bir onkoloğa başvurmalısınız..