Yumurtlama, en yüksek doğurganlık döneminizin belirlenmesidir. Yumurtlama, eşiyle birlikte bebek sahibi olmak isteyen kadınlar için kullanılır. Yumurtlama, yumurtanın rahim duvarında döllenmeyi beklediği en verimli dönemdir, bu süreden hemen sonra adetlerinizin başlaması normaldir. Bu özel fenomen ayda bir olur ve hamile kalmanız için en iyi dönemdir. Yumurtlamanın nedeni, bir kadının hayatının en büyük mucizesi olan bir bebeğe sahip olabilmesidir. Her neyse, bu herhangi bir kadın için en doğurgan dönemdir, bu nedenle şu anda bebek istemeseniz bile korunmasız cinsel ilişkiler hamile kalmanıza neden olabilir..

Yumurtlama Belirtileri

Yumurtlama Belirtileri ve Nedeni:

Bu makale, bu yumurtlamanın saldırısına uğradığınızda durumunuzun ne olduğunu bilmenize yardımcı olacak yumurtlamanın ana nedenleri ve belirtileri hakkında sizi eğitir..

Yumurtlamanın Nedenleri:

Yumurtlamanın çok az nedeni vardır ve bunların çoğu kadının hamilelik dönemini ve yumurtanın rahim duvarına yerleşmesini içerir. Bu nedenler daha fazla açıklama için aşağıda belirtilmiştir:-

1. Hamilelik:

Hamilelik, yumurtlamanın nedenlerinden biridir; dünyadaki her kadının en yüksek doğurganlık dönemidir. Her kadının ayrı bir doğurganlık dönemi vardır, ancak her zaman ayda bir kez gerçekleşecektir. Bir kadının hayatında eşiyle birlikte bebek sahibi olmayı deneyebileceği en iyi dönemdir. Hamilelik çok önemlidir, bu nedenle böyle bir karar vermeden önce önceden plan yapın. Bu dünyaya tamamen ayrı bir canlı getirmek üzeresiniz, bu yüzden bebeğinize bakmak için her şeye sahip olduğunuzdan emin olun..

2. Yumurtanın Gömülmesi:

Yumurtlamanın bir başka nedeni de yumurtanın rahim duvarına gömülmesidir. Bu, yumurtayı bir dereceye kadar döller ve daha sonraki döllenmeye hazır hale getirir. Yumurta dölleneceği ve birkaç hafta sonra bebeğe dönüşeceği için yumurtanın gömülmesi yumurtlamada kilit bir noktadır. Yumurtlama, kadın rahminde her ay gerçekleşen bir mucizedir ve bir kadında bebek oluşmasının tek yoludur. Bundan hemen sonra, bir kadının dönemleri başlar ve böylece rahmin iç tabakası olan doğurganlığı kanamaya başlar. Bundan sonra 15 günlük bir süre içinde bir kadının hamile kalması pek olası değildir çünkü başka bir yumurtanın oluşması 15 gün sürer..

3. Hormonlar:

Bir kadındaki hormonlar, yumurtlama döneminin belirlenmesinde önemli bir faktördür. Beyinden dolaşan hormonlar vücuda ve ana organlara belirli bir zamanda bunun yumurtlama için doğru dönem, yani bebek sahibi olmak için doğru dönem olduğunu söyler. Hormonlar tüm vücudumuzun işleyişinde kilit rol oynar ve yumurtlamanızda da kilit rol oynar..

Bunlar, yumurtlamanın ana nedenleridir, ancak sayıları az olsa da, bu yumurtlama dönemine neden olmada hala güçlü bir elleri vardır..

4. Adet Bozuklukları:

Yumurtlamanın nedenini bilmek ister misiniz? Menstrüel yumurtlama, yumurtlamanın başlıca nedenlerinden biridir. Bir kadın adet bozukluklarıyla karşı karşıyaysa, o zaman yumurtlamanın farklı semptomlarından da muzdarip olma olasılığı yüksektir. Bu, bugünlerde kadın sağlığı bakımı bağlamında ortaya çıkan en önemli sorunlardan biridir ve kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Yumurtlamanın tüm nedenleri arasında, bu en önemlilerinden biridir..

5. Foliküler Faz:

Bir kadın foliküler fazdan geçtiğinde veya geçtiğinde, yumurtlama semptomlarını deneyimlemesi oldukça doğaldır. Bu makalede tartışılan tüm yumurtlama nedenleri arasında en tahmin edilebilir olanı bu olabilir. Hemen hemen herkes bu nedenin kurbanıdır ve hemen hemen her kadının başına gelebilir. Foliküler döngünün yumurtlamayı çevreleyen birkaç gün olduğu söylenebilir. En verimli aşama anlamına gelir.

6. Zayıf Hipotalamus:

Yumurtlama süreci temel olarak beynin hipotalamus tarafından kontrol edilir. Bu, ana yumurtlama nedenlerinden biridir. Bir kadının zayıf bir hipotalamus etkileşimi varsa, yumurtlama oluşumunu kolayca tetikleyebilir. Arızalı hipotalamus varsa, herhangi bir kadın yumurtlama sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir..

7. Kötü Yumurtalık Hücreleri:

Kötü yumurtalık hücreleriniz var mı (kusurlu yumurtalık hücreleri)? O zaman, yumurtlama belirtileri yaşıyor olabilirsiniz. Bu, en olası yumurtlama nedenlerinden biridir. 10 kadından neredeyse 8’i yumurtlama sorunu için yumurtalık hücrelerini suçluyor.

8. Östrojen Seviyeleri:

Foliküler faz sırasında östrojen seviyesi önemli ölçüde düşer. Bu, yumurtlamanın birçok nedeninden biri olabilir. Östrojen seviyelerindeki böyle bir düşüş nedeniyle, LH hormon seviyelerinde bir acele vardır. Ayrıca, sayısız yumurtlama nedenlerinden biri olabilen folikül uyarıcı hormon veya FSH’de ani bir artış vardır..

9. Luteal Faz:

Bu, folikül gücünün bitmek üzere olduğu evredir ve bu evrede folikül kendi üzerine içe doğru katlanır. Yumurtlamanın en olası nedenlerinden biri olabilir.

10. Diğer Neden:

Bu neden hemen hemen her hastalıkla ilişkilidir. Halen, doktorların çok az bildiği yumurtlama gibi bazı hastalıklar ve fiziksel bozukluklar (özellikle kadında) vardır. Bu nedenle birçok hasta bu tür fiziksel arızaların nedenini bile belirleyemez. Bunlar yumurtlamanın ana nedenleridir, ancak sayıları az olsa da bu yumurtlama dönemine neden olmada hala güçlü bir elleri vardır. Bu dönemin vücudunuzu ne zaman ele geçirdiğini anlamanızda güçlü bir rol oynayan birkaç yumurtlama belirtisi vardır. Her ay belirli bir noktada aynı belirtilere sahipseniz, bu dönemin yumurtlamanız için mükemmel bir dönem olması kuvvetle muhtemeldir..

Yumurtlama Belirtileri:

Bu dönemin vücudunuzu ne zaman ele geçirdiğini anlamanızda güçlü bir rol oynayan birkaç yumurtlama belirtisi vardır. Her ay belirli bir noktada aynı belirtilere ve semptomlara sahipseniz, bu dönemin yumurtlamanız için mükemmel bir dönem olması kuvvetle muhtemeldir. Başka bir deyişle, bu belirtiler hamile kalmak için doğru dönemin ne zaman olduğunu anlamanıza yardımcı olur, yumurtlamanın belirti ve semptomları şunlardır:-

1. Servikal Mukus Kıvamı:

Servikal mukusunuz güçlü bir yumurtlama belirtisidir. Yumurtlamadığınız zaman, servikal mukusun kremsi olduğunu, tamamen beyaz olduğunu fark edeceksiniz, ancak yumurtlama sırasında servikal mukus yapışkan hale gelir ve parmaklarınızda yaklaşık bir inç gerilir. Ayrıca yumurtlama döneminde artan miktarda mukus vardır, bu da size hamile kalmanın en yoğun zamanı olduğuna dair değerli bir uyarı verir..

2. Cinsel İsteği Artırır:

Yumurtlama periyodunuzu belirlemenin bir başka yolu, ayın hangi saatinde cinsel olarak daha aktif hissettiğinizi belirlemektir. Eşinize karşı daha fazla arzu duyduğunuz ayın zamanı, yumurtlama döneminiz olduğu için hamile kalmak için en iyi zamandır. Bunun nedeni, vücudun hormonlarının bu noktada güçlü olması, sizi hamile kalmaya zorlamasıdır. Bu kavram stressiz olabilir, ancak her zaman doğru değildir, bu nedenle planlarınızı gerçekleştirmeden önce diğer semptomlara da bakın..

3. Vücudun Bazal Sıcaklığı:

Vücudun bazal sıcaklığı, yumurtlama döneminizi belirlemenin muhtemelen en kusursuz yöntemidir. Vücudunuzun bazal sıcaklığı, dinlenme halindeki vücudunuzun sıcaklığıdır, bu nedenle yumurtlama döneminiz sırasında vücudunuzun bazal sıcaklığı, derecenin onda biri kadar yükselecek ve bu, hamile kalmanız için en iyi dönem olduğu konusunda size geniş bir fikir verecektir. İstediğiniz sonucu elde etmek için vücudunuzun dinlenme sıcaklığını her hafta kontrol edin. Bunu bir ay boyunca yapın ve tüm aylar için cevabınızı alacaksınız..

4. Göğüs Hassasiyeti:

Bazı kadınlar, yumurtlama dönemlerinde belirli bir tür meme hassasiyeti yaşarlar, bunun nedeni, hormonların vücutlarına hücum etmesi ve onları pozitif bir hamileliğe hazırlamasıdır. Tüm kadınlar buna sahip değildir, bu nedenle yumurtlama belirlemenin kusursuz bir yolu değildir, ancak bu semptomu olan kadınlar için kesin bir yumurtlama işaretidir. Göğüs hassasiyeti, göğüslerinizin bebek için hazırlanmaya başlama şeklidir. Bunun nedeni, bir bebeğin güçlü kalabilmesi için en az bir ay anne sütüne ihtiyacı olmasıdır. Anne sütü, bebeğinizin iyi beslenmesine yardımcı olan besinlerle doludur. Göğüsler, dünya çapında birçok kadın için yumurtlamanın belirlenmesinde kilit bir noktadır ve günümüzde yumurtlama testi olarak aktif olarak kullanılmaktadır..

5. Pelvik Ağrı:

Yumurtlama sırasında, pelvik ağrı en olası sonuçlardan biridir. Kadınların çoğu bu semptomla uğraşır ve en çok görülen ve en önemli yumurtlama semptomlarından biri olduğu söylenebilir. Bir kadın bu özel semptomla karşı karşıyaysa, o zaman başka ciddi sorunlardan da muzdarip olma olasılığı yüksektir..

Ağrı genellikle pelvisin yanından kaynaklanır ve ilk ve en önemli semptom kramplardır. Bir kadın zaten bu tür sorunlarla uğraşıyorsa, o zaman diğer ve daha zararlı yumurtlama semptomlarına yakalanma olasılığı yüksektir. Bu tür ağrıların yanı sıra vücut ısısında da öngörülemeyen bir değişiklik olur..

Bu belirti genellikle kadından kadına değişir. Bazıları hafif ağrı ile uğraşıyor olabilir ve bazıları şiddetli ağrı yaşıyor olabilir.

6. Karın Şişkinliği:

Karın şişkinliği en çok görülen yumurtlama semptomlarından biridir. Bir kadın yumurtlama aşamasından geçerken karın ağrısıyla karşı karşıya kalacaktır. Yumurtlama sırasında, bir kadının karın bölgesinde bazı şiddetli ağrılarla karşı karşıya kalma ihtimali olabilir. Hemen hemen her yaştaki kadın bu semptomla karşı karşıyadır ve özellikle yaşlı kadınlar arasında en sık görülenlerden biri olduğu söylenebilir..

7. Islak Duygu:

Yumurtlama, yüksek doğurganlık olarak da adlandırılabilir. Yumurtlama sırasında servikal sıvı gün geçtikçe incelir. Yumurtlamanın son aşamasına yaklaşıldığında bu sıvı aşırı derecede incelir ve bu yumurtlamanın başlıca semptomlarından biridir. Bir kadın sıvının inceldiğini hissedebildiği için yumurtlama yaşayıp yaşamadığını bu sayede anlayabilir. Vücut farklı çalışacaktır. Bir kadın doğurgan olduğunda vajinası daha ıslak (yağlanmış) hissedecektir. Bu, daha iyi seks yapmaya yardımcı olacaktır ve bu aynı zamanda bir kadının yumurtlama sırasında yaşadığı yüksek cinsel dürtünün arkasındaki nedenlerden biridir. Bununla birlikte, sıvı, kadının ürettiği uyarılma sıvısından biraz farklı olacaktır. Bu faktör nedeniyle, bir kadın neredeyse 7/24 daha ıslak hissedecektir. Sadece ilişki sırasında olmayacak.

8. Bulantı:

Hafif mide bulantısı genellikle yumurtlama ile ilişkilidir. Birçok kadın bu semptomla karşı karşıyadır ve bu bazı insanlar için gerçek bir rahatsızlıktır..

9. Lekelenme:

Tüm yumurtlama belirtileri arasında lekelenmenin en sık görülenlerden biri olduğu söylenebilir. Kadınlar genellikle yumurtlama evresinin ortasında lekelenme sorunlarını fark ederler. Bunun modern günlerin en rahatsız edici konularından biri olduğu söylenebilir. Çoğu zaman, kadınlar adetten sonra kalan kan nedeniyle lekelerin görünebileceğini düşünürler. Sık sık oluyorsa, kadının yumurtlama olasılığı yüksektir. Bu belirti, yumurta patladığında da yaygındır..

10. Serviks Gerçekleri:

Yumurtlama sırasında serviks yüksek, yumuşak ve açık olacaktır. Bu, sayısız yumurtlama semptomlarından biridir. Bu genellikle normal dönemlerden sonra gerçekleşir. Birinin serviksi de yumuşak ve özensiz hissedecektir. Yumurtlama aşaması yaklaştıkça serviks daha yumuşak hale gelir ve yükselir. Rahim ağzı daha açık hissedecektir. Temiz ellerinizle kontrol ederek ve bir bacağınızı yukarıya (veya çömelme pozisyonuna) koyarak serviksinizin durumunu anlayabilirsiniz. Vajinanızın içine ulaşmanız gerekecek ve açıklığı olan bir yumru olacak. Bir kadın elini etrafına koyarak anlayacaktır. Yumurtlamanın son aşaması yaklaştığında serviksin durumunu öğrenmek kolay olacaktır..

11. Diğer Belirtiler:

Hala kolayca tespit edilemeyen birçok yumurtlama belirtisi vardır. Bu semptomlar ya karmaşık yapıları nedeniyle ya da kadınlarda bu durum hakkında bilgi eksikliği nedeniyle temel olarak tanımlanmamaktadır..