Bildiğiniz gibi beyin kanseri aslında beyinde kanserli bir büyümedir. Bir tümörün pozisyonu ne olursa olsun, onları sınırsız bir şekilde yeniden üretme yeteneğine sahiptir..

Tüm kanserler gibi beyin kanseri de iyi huylu veya kötü huylu olabilir. İyi huylu, belirli bir yerle sınırlı kanser türü iken, kötü huylu kanser, genellikle saldırıyı seven ve vücudun yeni bir bölgesine yayılan kanser türüdür..

Beyin Kanseri Belirtileri ve Nedenleri 2

Bu nedenle, bir kişi kötü huylu kanserden muzdarip olduğunda, kanserli hücreleri çevreleyen beyne gerçekten zarar vermeden çıkarmak çok zor hale gelir. Beyin kanserleri çok yaygın olmasa da, genellikle çok ölümcüldür..

Glioma, malign beyin kanserinin en yaygın türüdür. Bu, sinir hücrelerini destekleyen glial hücrelerin kanserli hale gelmesinden kaynaklanır. Glioma, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda (iyi huylu ve kötü huylu) tüm beyin kanserlerinin %50-60’ını oluşturur. Medulloblastoma, Adenokarsinom ve sarkom da diğer beyin kanseri türlerinden bazılarıdır..

İşte bu yazıda beyin kanserinin belirtileri ve nedenleri hakkında ayrıntılı açıklama sunuyoruz..

Beyin Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri:

♦ Beyin Kanserinin Nedenleri:

İnsanlığın bildiği kanserlerin çoğu gibi beyin kanserinin de nedenleri hala bilinmemektedir. Beyinden kaynaklanan beyin kanseri, beynin yakın bölgelerine yayılan birincil beyin kanseri olarak adlandırılırken, deri, akciğer, kan hücreleri veya meme kanserleri beyne metastaz yaparak metastatik beyin kanserine neden olabilir. Beyin Kanserine Yol Açan Nedenlerden Bazıları Şunlardır: Plastik yapımında kullanılan bir kimyasal olan Vinil klorüre maruz kalma. Kafaya daha erken radyasyon.

Bağışıklık:

Bağışıklık sistemini baskılamak için ilaç almak anlamına gelen baskılama (HIV/AIDS).

Yaş :

Yaş, beyin kanserinin faktörlerinden birini oynar. Yaşlandıkça, beyin kanserinden muzdarip olma şansı artar. Bu, beyin kanserinin en olası nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Neredeyse her yaşta beyin kanseri sorunları geliştirme olasılığı olmasına rağmen, yaşlı insanlar beyin kanseri semptomlarına daha yatkındır..

Önceki Kanserler :

Daha önce bir tür kanserden muzdarip olan kişilerin acı çekmesi daha olasıdır..

Cinsiyet:

Erkeklerin kadınlardan daha fazla beyin kanserine yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu bilmeniz gerekiyorsa, ancak yine de kadınların beyin kanserinden hiç muzdarip olmayacağı gibi değildir. Bir kişi beyin kanseri ile ilgili bazı genetik sendromlar geliştirirse, beyin kanserinin farklı semptomlarına kolayca maruz kalabilir. Gorlin sendromu gibi sendromlar, beyin kanseri oluşumunun arkasındaki ana nedenlerden biridir..

Beyin Kanseri İçin Genetik Koşullar:

Genetik koşullar da beyin kanserine neden olmada önemli bir rol oynamaktadır..

Vücut Ölçüsü ve Egzersiz :-

Bir kişi fazla kiloluysa veya vücut kitle indeksi daha yüksekse, beyin tümöründen muzdarip olma şansı, gerekli kilo veya vücut kitle indeksine sahip kişilere göre daha fazladır..

Beyin Kanserinin Diğer Nedenleri:

Bazı uzmanlara göre bu kuşaktaki çocukların ve insanların beyin kanseri belirtilerine daha yatkın olabileceği söylenebilir. Cep telefonu, iPod vb. farklı elektronik cihazların kullanımından kaynaklanan radyasyona kolayca maruz kaldıklarından bu kişilerin beyin kanseri semptomlarıyla ölme olasılığı yüksektir..

Önceki radyoterapi tedavisi- birkaç gün önce veya geçmişte bir radyoterapi tedavisi gördünüz mü? Bunun beyin kanserinin nedenlerinden biri olduğu söylenebilir. Böyle bir tedaviden yararlandıysanız, beyin kanserinin farklı semptomlarından etkilenme olasılığınız yüksektir..

♦ Beyin Kanserinin Belirtileri:

Semptomlar genellikle hastalar tarafından fark edilen ve bir hastalığı anlamak için bir profesyonel tarafından teşhis edilen belirtilerdir. Beyin kanseri belirtileri şunları içerir:

Koordinasyon sorunları

Baş dönmesi

Vücudun herhangi bir tarafında uyuşma veya güçsüzlük

Gözle İlgili Sorunlar:-

Gözlerinizle ilgili bir sorun yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Gözdeki problemlerle ilgili belirtiler beyin tümörünün erken teşhisine yardımcı olabileceği için önemlidir. Yüzen şekiller, görme, görme kaybı veya tünel görüşü gibi gözle ilgili sorunlar gelir ve gider ancak erken aşamada beyin kanserinin saptanmasına yardımcı olur..

Duyularda, duygularda, ruh halinde veya kişilikte değişiklikler

nöbetler:

Nöbet olarak da bilinen nöbetler, beyin tümörünün en yaygın semptomlarından biridir. Her 4 kişiden 1’i doktora ilk gittiklerinde nöbet geçirir. Bir nöbet sadece bir elin sarsılması veya seğirmesi olabilirken, tüm vücudu da etkileyebilir. Ayrıca bilinç kaybı anlarına neden olan nöbetler de vardır. Anti epilepsi ilaçları ile nöbetler kontrol altına alınabilir. Ve eğer beyin kanseriniz başarılı bir şekilde tedavi edilirse nöbetleriniz tamamen ortadan kalkabilir. Ancak bazı durumlarda, beyinde kalan skar dokuları nedeniyle beyin kanserli hücrelerin başarılı bir şekilde çıkarılmasından sonra bile nöbetler kalır. Nöbetler korkutucu olduğundan, epilepsinin türü hakkında bir doktora danışmak her zaman akıllıca olacaktır çünkü bazen epilepsi sadece beyin kanserinin değil diğer ölümcül hastalıkların da belirtileridir..

Karışıklık veya konsantre olmakta zorluk çekmek. Beyin kanseri sırasında hafıza sorunları oldukça yaygındır. Bu en yaygın beyin kanseri semptomlarından biridir. Kişi, beyin kanserinden muzdaripken yüzleri, isimleri vb. unutmak gibi birçok benzer sorunla birlikte ciddi hafıza kaybıyla karşı karşıya kalacaktır. Beyin kanseri sırasında en sık görülen sorunlardan biri, yakın zamanda öğrendiğiniz veya ezberlediğiniz şeyleri unutma eğilimidir. İnsanlar bu semptomu beyin kanserinin tüm semptomları arasında en rahatsız edici buluyor.

baş ağrısı:

Baş ağrısı hemen hemen tüm hastalıklar için ortaktır. Ancak aşağıdaki belirtilere sahip olduğunuz baş ağrılarınız varsa, o zaman kesinlikle bir doktora danışmalısınız:–

1. Her geçen gün sabahları çok kötü bir baş ağrısıyla uyanıyorsanız.

2. Çok sık baş ağrınız varsa.

3. Yakın zamanda baş ağrısı çekmeye başladıysanız ancak daha önce hiç karşılaşmadıysanız.

4. Hem baş ağrısı hem de mide bulantısı yaşıyorsanız.

Beyin kanseri olan yaklaşık her 3 kişiden 1’i, erken bir semptom olarak baş ağrısı yaşadığını bildirmiştir. Baş ağrısı gün içinde kötüleşiyor veya hatta yavaş yavaş iyileşiyor olabilir. Ancak eğilmek, hapşırmak, öksürmek, bağırmak veya egzersiz yapmak gibi işler baş ağrısını artırabilir..

Tansiyon:

Bazen gerginlik beyin kanseri sorununu artırabilir. Bir kişi neredeyse gün boyunca gergin kalırsa, beyin kanserinin tüm yan etkilerinden veya semptomlarından etkilenme olasılığınız yüksektir. Bu nedenle, günde 12 ila 13 saatten fazla çalışan ofis çalışanları arasında beyin kanseri oldukça yaygındır. Bu insanlar ofis yaşamları boyunca çok çalışırlar ve daha sonra beyin kanseri sorunlarının arkasındaki nedenler olarak ortaya çıkan yüksek gerilimle uğraşırlar..

migren:

Migren, beyin kanseri nedeniyle tetiklenebilecek baş ağrılarıdır. Migren, beyin kanserinin başlıca semptomlarından biridir ve insanların beyin kanserine yakalanıp yakalanmadıklarını kolaylıkla tespit edebilecekleri şeylerden biridir. İnsanların bekledikleri zaman migren atakları geçirmedikleri zamanlar vardır. Aksine, ortaya çıkacaklar ve acı, onları beklemediğiniz zamanlarda olacak. Başta muazzam bir ağrı olacak ve şiddetli baş ağrısı sorunları olan kişiler de görme sorunları yaşayacaktır..

Hastalık:

Bu, bir hastalığın başka bir yaygın belirtisidir. Mide bulantısı ve hıçkırık hissi çok yaygındır. Bulantı dışında, solunum sorunları da beyin kanserinin yaygın semptomlarıdır. Zayıf bir vücudu varsa, beyin kanserinin neredeyse tüm sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. Bunun üzerine, birinin zayıf bir bağışıklık sistemi nedeniyle bağışıklık sorunları varsa, herhangi bir hastalığın belirtileri vücudunuza daha fazla zarar verir. Bu, hastalıkla ilgili yaygın mantıklardan biridir..

uyuşukluk:

Uyuşukluk, beyin kanserinin sonraki bir belirtisidir. Tümör büyüdükçe başın içindeki basınç artar ve hasta daha sık uyuma eğilimi gösterebilir. Düzgün tedavi edilmezse hastayı daha sonra uyandırmak zorlaşabilir ve yavaş yavaş bilincini kaybedebilir..

Beyin kanseri daha erken bir aşamada teşhis edilirse tedavi edilebilir. Beyin tümörünün tipine, boyutuna ve konumuna bağlı olarak ve ayrıca hastanın sağlık ve yaşını da göz önünde bulundurarak doktorlar kanserin nasıl tedavi edileceğine yani cerrahi olarak mı yoksa radyasyon tedavisi ve/veya kemoterapi mi alacağına karar verirler. veya hastanın bir tedavi kombinasyonuna ihtiyacı varsa. Farklı beyin kanseri türleri de vardır ve her birinin de farklı tedavileri vardır..

Beyin tümöründen muzdaripseniz, hayatınızdan ümidinizi kesmeniz, bunun için savaşmanız gerekir. Ne kadar erken tedavi edersen o kadar uzun yaşarsın.