Hint Bektaşi Üzümü olarak da adlandırılan Amla, Hindistan’da bulunan yaygın meyvelerden biridir. Ekşi bir tadı var ve ağızda acı bir tat bırakıyor. Amla beslenme ile doludur ve bol miktarda C Vitamini içerir. Hamilelik sırasında alınması şiddetle tavsiye edilir. Bağışıklık sisteminin zayıfladığı ve vücudun birçok enfeksiyona yatkın olabileceği yerler. Amla, vücudun birçok mikropla savaşmasına yardımcı olmanın yanı sıra, daha iyi sindirime, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye ve kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir. Pekala, arka bahçenizde yetişen bu mütevazi meyve hakkında bilmeniz gereken daha çok şey var. Hamilelik sırasında Amla’ya sahip olmanın en iyi faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Hamilelikte Amla Tüketmenin Yolları

Hamilelikte Amla Yemek Güvenli mi??

Amla’nın kullanımlarından bahsetmeden önce, hamilelik sırasında Amla’nın güvenliğini merak eden birçok kadın için havayı temizleyeceğiz. Amla yüzde yüz güvenlidir ve hem anne hem de bebeğe harikalar yaratabilir. Bununla birlikte, herhangi bir komplikasyondan kaçınmak için tüketilen miktar hakkında bir sekme tutmalısınız..

Hamilelikte Amla’nın Çeşitli Faydaları:

Şimdi hamilelik sırasında amla yemenin nasıl faydalı olabileceğini görelim:

 1. Amla, kendinizi huzursuz hissetmenize izin vermez, güçlü bir gençleştiricidir ve enerjinizi artırma ve vücudunuzdaki hücrelerdeki enerjiyi yenileme niyetine sahiptir; bu, hamilelik sırasında genellikle yaygın bir sendrom olan hamilelik sırasında yorgunluk ve yorgunluğu önlemek için daha iyi bir seçim yapar..
 2. Amla ayrıca diyet lifi açısından da zengindir ve hamilelik sırasında bağırsak hareketini kolaylaştıran, böylece anne adaylarında kabızlığı önleyen hafif bir müshildir; anneler tuvalete giderken kendilerini rahat ve rahat hissederler!
 3. Genellikle hamilelik sırasında yüksek veya düşük kan basıncı görülür, ancak Amla kan damarlarını genişleten ve normal kan basıncı seviyesini koruyan iyi miktarda C vitamini içerdiğinden.
 4. Amla, hamile kadınların lipid profilini koruma yeteneğine sahiptir, bu da onu oldukça faydalı kılar..
 5. Bektaşi üzümü suyu, annelerin hamilelik sırasında asitlik ve mide ekşimesi sorunlarından kaçınmasına yardımcı olur..
 6. Amla, antioksidan özellikler içerir ve bu meyve, hamilelik sırasında vücudunuzda bulunan toksinleri ve serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur, çünkü genellikle hamile kadınlar donuk bir yüze sahiptir, ancak amla cildinizin sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar..
 7. Anemi hastası olabilirsiniz ancak amladaki zengin demir içeriği hamilelik sırasında aneminin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Ayrıca meyvede bulunan C vitamini demirin emilmesine ve hemoglobin seviyesinin işarete kadar korunmasına yardımcı olur..
 8. Hamilelik sırasında uygun sindirim gereklidir. Ve Amla, sindirim sisteminin işlevini koruyarak hızlı sindirimi destekleyebilir. Hamile annelerin hazımsızlık, mide oluşumu vb. gibi sorunlardan kurtulmasına yardımcı olur..
 9. Amla, hamile kadınların idrar yollarında bebeğe hamile kalma sırasında sorun yaratan enfeksiyonları ortadan kaldırabilir..
 10. Ruh hali değişimleri hamile bir kadında da çok yaygındır, ancak amla’nın tüm cevapları vardır ve hamileyken ruh hali değişimlerini kontrol etmeye ve zihni ve bedeni sakinleştirmeye yardımcı olabilir.
 11. Ayrıca fizyolojik olarak size yardımcı olur ve gergin, huzursuz, iştahsızlık vb..
 12. Meyve içeriğindeki kalsiyum seviyesi kemiklerinizi güçlendirir ve bebeğinizin daha hızlı ve güçlü kemik ve diş oluşumuna yardımcı olur..
 13. Düzenli bir doz veya porsiyon amla erken doğmuş bebek ve servikovajinal enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur..
 14. Bebekler için, doğrudan taze amla suyu, bebeklerde hafıza gücünü artırmaya yardımcı olur ve doğumdan sonra emzirmeyi destekler..
 15. Şişmeye başladıysanız, düzenli amla alımı ayaklarınızın ve ellerinizin şişmesini önleyebilir..
 16. Ekşi tat yemek, hamile saatlerde iyi bilinen bir tattır, bu nedenle yemeğinizle birlikte salamura amla tüketmeli veya iştahı bastırmak için sabah ortası atıştırmalık olarak almalısınız..

Hamilelik sırasında Amla nasıl alınır?

Hamileyken Amla tüketmenin popüler yollarından bazıları şunlardır:

1. Amla Salatası:

Salata, hamilelikte diyet yapmanız gerektiği anlamına gelmez! Sadece tatlı ve ekşi bir salata için diğer meyvelere 1/3 fincan dilimlenmiş amlas ekleyin. Ve yemeğinle birlikte al.

2. Taze Amla Suyu:

Evde bir bardak taze amla suyu alın, sadece meyve suyunu elde etmek için santrifüjlü bir meyve sıkacağı içinde 2 bardak amlası ezin. Nane yapraklarıyla süsleyin ve hamilelik sırasında taze amla suyunun tadını çıkarın..

3. Tatlı:

Amla dilimlerini bala batırın ve akşam yemeğinden sonra tatlı olarak afiyetle yiyin, bu sağlıklı bir seçenek. Bu gerçekten lezzetli ve yemesi kolay. Hatta birkaç gün daha saklayabilirsiniz..

4. Kuru Amla veya Amla Supari:

Hamilelik sırasında Amla supari, Amla’yı almanın en iyi yollarından biridir ve piyasada mevcuttur veya evde kolayca yapabilirsiniz. Hamilelik sırasında kurutulmuş amla, daha iyi sindirim için her yemekten sonra alınabilir..

5. Amla Turşu:

Salamura amla, hamilelik sırasında Hint bektaşi üzümü tüketmenin en lezzetli yollarından biridir. Normal roti veya pirincinizle birlikte bir kaşık turşu iştahınızı artırabilir ve yemeğinizin tadını çıkarmanızı sağlayabilir. Amla murabba’yı hamilelikte şekerle dekapaj yaparak bile alabilirsiniz..

Amla’nın Gebelikte Yan Etkileri:

Amla’nın sayısız faydası olmasına rağmen, aşırı yemekten kaçınılmalıdır. Amla’nın hamilelik sırasında yaygın yan etkileri şunlardır:

 • Kabızlık
 • mide yanması
 • Hazımsızlık
 • Mide bulantısı
 • Kusma veya gevşek dışkı nedeniyle dehidrasyon

Amla hakkında birçok kadının sahip olduğu yaygın bir yanlış anlama, koyu tenli bebeklere yol açabileceğidir. Ancak, bu gerçek gerçeklerden uzaktır. Amla, sağlıklı bebekleri teşvik eder ve onları her türlü enfeksiyon ve sağlık bozukluğuna yakalanmaktan korur. Hatta bebeğinizin bağışıklık sistemini ve hafıza güçlerini geliştirebilir. Efsaneler üzerine gerçeklere yol vermenin ve sizin ve sağlıklı bir çocuğun sağlığı için hamilelik diyetine bir Amla eklemeye başlamanın zamanı geldi..

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları:

S1. Hamilelik sırasında benim için ne kadar Amla iyidir?

Cevap: Doktor hamile kadınlar için aşağıdaki miktarlarda Amla’yı tavsiye eder – günde 1 bütün Taze Amla meyvesi veya günde 4 gramdan fazla Amla tozu ve 10 ml Amla suyu. Ayrıca konserve veya konserve ürünler yerine organik Amlas kullandığınızdan emin olun..

S2. Hamilelik sırasında Amla’dan ne zaman kaçınılır??

Cevap: Amla’nın C vitamini açısından yüksek olması herkes için uygun olmayabilir. Mide bulantısı, mide ekşimesi, ishal, asit reflü veya başka herhangi bir sağlık sorunu yaşarsanız, hemen tüketimini bırakın. Belirtiler bir süre sonra geçmeli ve geçmediği takdirde doktorunuzun tavsiyesine uyunuz..

S3. Pişmiş Amla hamilelik sırasında güvenli midir??

Cevap: Pişmiş Amla, hamilelik sırasında meyveyi tüketmenin en iyi yollarından biridir. Pişirilerek, yüksek miktardaki C vitamini bir dereceye kadar azaltılabilir ve mideyi rahatlatır. Ancak, beslenme kaybına yol açabileceğinden aşırı pişirmediğinizden emin olun..