Kirliliğin ülkenin farklı yerlerinde yükselmeye devam ettiği günümüz dünyasında bronşitin ne kadar şiddetli olduğunun farkında mıyız? Solunum yolu hastalıklarına yakalananların sayısında artış görülüyor. Bu durum, soğuk mevsimin başlamasıyla kışın gelmesiyle daha da kötüleşir. Solunum yolu semptomları ve bronşitin yaygın semptomları, duman, ikinci el dumana maruz kalma, sigara içme, benzin dumanının solunması ile daha da kötüleşir. Bütün bunlar bugün hayatımızın bir parçası oldu. Bu yazıda nedenleri, semptomları, tetikleyicileri ve alınabilecek önleyici yöntemleri tartışıyoruz..

Bronşit Nedir??

Hava yolları şiştiğinde ve havanın akciğerlere ve akciğerlerden hareketinde zorluk olduğunda, bronşit ile sonuçlanır. Bu, meslekten olmayanların terimleriyle bronşit hastalığının basit bir tanımıdır. Bronşitten mustarip kişiler, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve düşük ateşin eşlik ettiği kalınlaşmış sarı veya yeşilimsi mukustan öksürürler. Bronşit genellikle soğuk algınlığı veya solunum yolu enfeksiyonundan gelişir..

Bronşit Belirtileri

Azami risk altında olanlar küçük çocuklar ve 65 yaş üstü kalp, akciğer hastalığı, diyabet ve astım gibi kronik hastalıkları olan kişilerdir. Yüksek ateş, iştahsızlık, ağrı ve yaygın bronşit semptomları olduğunda, zatürre endişesi olabilir ve hemen bir doktora gidilmelidir. Zatürre belirtileri terleme, bulantı, kusma, açıklanamayan kilo kaybı, ishal vb. Gibidir. Sinüzite neden olan bakteri ve virüsler, zatürreye neden olan bakteri ve virüslerle hemen hemen aynıdır. Bronşitte, mukusu çok kalınlaştırdığı ve öksürmeyi zorlaştırdığı için alkolden kaçınılmalıdır..

Farklı Bronşit Türleri:

1. Akut Bronşit:

Akut bronşit veya soğuk algınlığı, bronş tüplerinde ani bir iltihap gelişmesi olduğunda ortaya çıkar. Kalıcı solunum güçlüğüne neden olmaz. Bu genellikle bir virüs veya tütün dumanı, toz, duman ve hava kirliliği gibi akciğerleri tahriş eden şeylerin solunması nedeniyle olur. Bakteriler de bazen akut bronşite neden olabilir. Akut bronşit genellikle kendi kendine iyileşme eğilimindedir ve genellikle antibiyotiğe ihtiyaç duymaz..

İyileşme süresi:

Akut bronşit için iyileşme süresi, bu enfeksiyonun birkaç hafta boyunca bronşitten sonra kalıcı bir kuru öksürük ile üç ila on gün kalmasıdır..

2. Kronik Bronşit:

Kronik bronşit, tekrarlayan öksürük nöbetleri olduğunda ve tıbbi müdahale gerektirdiğinde ortaya çıkar. Bu tip bronşit, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) koşullarından biridir..

Kronik bronşitten muzdarip hastalar genellikle aşırı kiloludur ve siyanotiktir. Başlangıçta öksürük kış mevsiminde ortaya çıkar, daha sonra yıllar içinde giderek kötüleşir. Bu durumda mukopürülan nükslerin sıklığı artma eğilimindedir. Süresi ve şiddeti efor dispnesi noktasına ulaşır. En sık görülen semptom öksürüktür ve hastalık ilerledikçe daha yoğun hale gelir..

İyileşme süresi:

Kronik bronşit için bilinen bir tedavi olmadığı için kronik bronşit iyileşme süresi yoktur ve sağlanan tedaviler semptomları hafifletmek ve daha fazla komplikasyonu önlemek içindir..

Bronşit Belirtileri ve Belirtileri:

Yaygın Belirtiler:

Bronşitin erken belirtilerinden biri kuru öksürüktür. Bronşitin neden olduğu öksürüğe genellikle öksürükle birlikte gelen veya gelmeyen mukus eşlik eder. Olduğunda, “üretken” öksürük denir. Öksürük boğazı ağrıtabilir ve tahriş edebilir. Nefes alırken veya öksürürken göğsün derinliklerinde bir tıkırtı hissine neden olabilir. Mukusun rengi, enfeksiyona veya virüse bağlı olarak berraktan sarıya veya yeşile doğrudur..

Virüs gittikten sonra, mukus azalmaya başlar, ancak kalan öksürük kuru olabilir. Öksürük hırıltı ve göğüste sıkışma ile ilişkili olabilir. Hava yolları tıkandığında tıkırdama veya ıslık sesi çıkarır. Bazen bronşite ateş veya baş ağrısı da eşlik eder..

Bronşit semptomlarını görmezden gelmek zordur. Kalıcı öksürük bir buçuk ila üç hafta sürer. Bronşitin yaygın semptomları genellikle aşırı mukus, göğüste sıkışma, göğüs ağrısı, hırıltılı solunum, nefes darlığı, boğaz ağrısı, düşük ateş ve titreme ve yorgunluk arasında değişir..

Akut Bronşit Belirtileri

Akut bronşit ayrıca göğüs nezlesi olarak da adlandırılır ve bir hafta ila 10 gün içinde iyileşir. Genellikle soğuk algınlığı ve gribe neden olan virüslerden kaynaklanır. Akut bronşit semptomları göğüs tıkanıklığı, burun akıntısı, yorgunluk, kas ağrıları, göğüste sıkışma, berrak, sarı veya yeşil mukuslu öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, boğaz ağrısı, ateş, titreme ve vücut ağrılarıdır. Akut bronşit geçicidir ve genellikle kalıcı solunum güçlüğüne neden olmaz..

Kronik Bronşit Belirtileri

Kronik bronşit bir KOAH türüdür. Kronik bronşit semptomları, hava yollarının kalın mukusla dolduğu bir duruma yol açar. Normalde balgamı akciğerlerden dışarı çıkaran küçük tüyler zarar görür ve öksürüğe neden olur. Hastalık kötüleştikçe, kişinin nefes alması zorlaşır. Kronik bronşitin diğer belirtileri arasında mukuslu öksürük, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma, nefes darlığı ve yorgunluk sayılabilir. Bu semptomlar, sıcaklıkların düştüğü soğuk kış aylarında daha da kötüleşir. Öksürük, nefes darlığı ile birlikte kan çizgili olabilen ve efor veya hafif aktivite ile kötüleşen mukus üretir. Hırıltılı solunum, baş ağrısı ve yorgunluk ile tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonu nöbetleri vardır. İltihaplı bronş tüpleri mukus üretir ve bu da öksürüğe ve nefes almada zorluğa yol açar..

Kronik bronşit, esas olarak bir ayda birkaç gün veya yılın en az üç ayında prodüktif öksürüğü olan kişilerde teşhis edilir. Çoğunlukla sigara içenlerde görülür ve amfizem gibi diğer akciğer rahatsızlıkları ile ilişkilidir. Öksürük geceleri uyumayı zorlaştırıyorsa, kan veya pas rengi mukus tükürüyorsa, nefes almada zorluk çekiyorsa veya 100,4 derece Fahrenheit’ten yüksek ateş eşlik ediyorsa doktora gitmek önemlidir. Bu, hastalığın kronik bir formu olabilir ve uzun süreli tedavi seçenekleri gerektirebilir..

Bronşit Nedenleri:

Akut Bronşit Nedenleri

Akut bronşit nedenleri arasında viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, diğer akciğer rahatsızlıkları ve çevresel faktörlerin yanı sıra alerjiler ve akciğer kanserine bile yol açabilen sigara kullanımı sayılabilir.1).

Kronik Bronşit Nedenleri

İnsanların kronik bronşit geliştirmesinin ana nedenlerinden biri tütün içimi ve tütüne ikinci el duman maruziyetidir. Kirletici maddelere, toza, tekrarlayan akut bronşit nöbetlerine veya pnömoniye maruz kalma vardır. Sağlık uzmanları, bir kişinin tıbbi geçmişine, tanı testlerine ve fizik muayenesine dayanarak kronik bronşiti teşhis edebilir..

Bronşit Komplikasyonları

Tek bir bronşit atağı genellikle endişe nedeni değildir. Bununla birlikte, tekrarlayan bronşit nöbetleri, bazen bunun bir kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olduğu anlamına gelebilir. Kronik bronşitin başlıca komplikasyonlarından bazıları, nefes almada zorluk, solunum yetmezliği, zatürree, halsizlik ve kalbin sağ kalp ventrikülünün genişlemesidir. Ayrıca pnömotoraks, polisitemi, kronik obstrüktif akciğer hastalığı veya amfizem olabilir..

Akut Bronşit için Anında Rahatlatıcı İlaç

Antibiyotikler genellikle pek yardımcı olmaz çünkü çoğu zaman akut bronşit olur; Akut bronşite, antibiyotiklere yanıt vermeyen bir virüs neden olur. Antibiyotikler yalnızca bir kişiye boğmaca veya pnömoni teşhisi konulursa gereklidir. Akciğerlerde sıkı hava geçişlerini açmak için kullanılan bronkodilatör adı verilen ilaçlar vardır. Bu genellikle hırıltı sırasında reçete edilir. Dekonjestanlar bronşit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Mukusu gevşeten ilaçlar da reçete edilebilir. Mukusu inceltmek ve hava yollarını serinletici bir nemlendirici ile yatıştırmak için daha fazla sıvı teşvik edilecektir..

Rahatlamak için, bronşit öksürüğü için en iyi ilaç sıvılarla susuz kalmamaktır; antibiyotikler bronşite yardımcı olduğu için başka bir seçenek de Augmentin olacaktır (2). Ağrıya yardımcı olması için ibuprofen (Advil, Motrin), aspirin veya naproksen (Aleve) içeren reçetesiz ağrı kesiciler verilebilir..

Kronik bronşitin tedavisi yoktur. Tedaviler temel olarak semptomları hafifletmeyi ve solunum yollarının genişlemesini sağlayacak inhale ilaçlar, enfeksiyonlarla savaşmak için antibiyotikler, hışıltı alevlenmelerinde ara sıra kullanılabilen kortikosteroidler, ciddi vakalarda oksijen tedavisi gibi komplikasyonları önlemeyi amaçlar. Tedavi semptomları hafifletir, ancak kronik bronşit tekrarlayan ve tamamen geçmeyen uzun süreli bir durumdur..

Bronşitin yaygın semptomlarının tedavisi, kişinin semptomlarını ne kadar çabuk tanımladığına ve profesyonel yardım almasına bağlıdır. Üç haftadan uzun süren, kişinin uyumasını engelleyen ve 100,4 F’den yüksek ateşi olan, kanlı mukusun rengi değişmiş ve nefes darlığı veya hapşırma ile ilişkili bir öksürük varsa, hemen bir doktora görünmelidir..

Akut ve kronik bronşiti teşhis etmek için fizik muayene, solunum fonksiyon testleri, arteriyel kan gazı, göğüs röntgeni, nabız oksimetresi, CBC, egzersiz testi ve göğüs BT taraması şeklinde çeşitli testler mevcuttur. Bronşit tedavi edilebilir ve; işin özü yardım istemekte ve bunun zatürreye dönüşmesine izin vermemekte yatar.!

Sorumluluk Reddi:

Bu makaledeki bilgiler ve öneriler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Temel amaç yaratmak ve farkındalık yaratmaktır. Bu bilgiler profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alacak şekilde yorumlanmamalıdır. Lütfen tıbbi bir durumla ilgili sorularınız için doktorunuzun tavsiyesine başvurduğunuzdan emin olun..

SSS:

1. Bakteriyel Bronşit Bulaşıcı mı??

Bir kişi konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında havadaki damlacıklar yoluyla bulaştığı için enfeksiyona bağlı akut bronşit bulaşıcıdır. Sadece el sıkışmak veya enfekte bir kişiyle fiziksel temas da bir kişiye bulaşabilir. Virüsün türüne bağlı olarak, bakteriler vücudun dışında yaşama eğilimindedir. Bu gibi durumlarda, bir kapı koluna dokunarak veya burnunuza, gözlerinize veya ağzınıza dokunarak bile enfeksiyon yayılabilir. Semptomlar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere, yaşlılara ve küçük çocuklara kolayca bulaşır..

2. Bronşit Kansere Neden Olabilir?

Araştırmaya göre, kronik bronşit, zatürree ve amfizem gibi üç yaygın solunum yolu hastalığına sahip kişilerin akciğer kanserine yakalanma riski daha yüksekti. Bu, kronik bronşiti olanlara kıyasla. Tüberküloz veya astım ile birlikte kronik bronşiti olanlarda risk artışı görülmedi. Solunum yolu enfeksiyonu veya soğuk algınlığı ile ilişkili öksürük normalde bir veya iki hafta içinde kaybolma eğilimindedir. Kalıcı öksürük devam ederse, akciğer kanseri belirtisi olabilir..

3. Bronşit Plöreziye Neden Olabilir?

Plevra denilen akciğerleri ve göğüs duvarını kaplayan ince dokular birbirine sürtündüğünde plörezi oluşur. Bu doku enfekte olduğunda veya iltihaplandığında şiddetli ağrıya neden olur ve bu duruma plörezi denir. Plörezi ile ilişkili ana semptomlar, baş ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, nefes darlığı ve sığ nefes alma ile birlikte kişinin göğsünün yan tarafında bıçak saplanmasıdır. Plöreziye neden olan ana nedenlerden biri bronşittir. Plörezi uzun süreli bakım gerektirir, ancak tedaviye bağlı kalmanın olumlu sonuçları vardır..