Baş ağrısı herkes tarafından bir dönem hissedilir. Boyun ve baş bölgesinde daha çok şakak çevresinde hissedilen ağrıdır..

Baş ağrısı en stresli ağrıdır. Onunla çalışmak çok zor. Bunu bahane ederek işten izin alamazsınız. Ama yine de çoğumuz yetişkinler bunu bir durumdan çıkmak için bir bahane olarak kullanırız. Örneğin çocuğumuz dışarı oynamak için ağlıyor, başın ağrıyor gelemiyorsun diye bahane uyduruyorsun. Minikler bizden öğreniyor. Ev işlerinden ve ev işlerinden kaçmak için de böyle bahaneler üretirler..

Ama sevimli bahanelerini de göz ardı etmemeliyiz. Bazen gerçek bir acı olabilir. Çocuklarda baş ağrısının yetişkinlerden farkı yok. Çocuklar da aynı acıyı ve stresi hissediyor ama baş ağrısının süresi ve şiddeti farklı oluyor..

Çocuklarda Baş Ağrısının Sebepleri Nedir? Nasıl tedavi edilir

Baş ağrısı birçok çocuk ve genç tarafından yaşanır. Zonklayıcı, ağrıyan veya donuk olabilir. Migren gibidir ama daha kısa sürelidir. Boyun kaslarında gerginliğe, mide bulantısına, ses ve ışığa karşı hassasiyete neden olabilir..

Çocuklarda Baş Ağrısının Nedenleri:

Baş ağrıları genellikle beynimizde meydana gelen kimyasal değişikliklerden kaynaklanır. Bu, beyne bir ağrı sinyali verir. Çocuklarda baş ağrısı rastgele oluşmaz, altta yatan nedenlerle hissedilir. Ana nedenlerden bazıları şunlardır:

1. Hastalık:

Çocuklarda görülen yaygın hastalıklardan bazıları soğuk algınlığı, grip, sinüzittir. Burun akıntısı ve soğuk algınlığı beyin sinirlerini tıkayabilir. Bu, baş ağrısına başlayabilir. Genellikle grip, ateş ve boyun tutulması gibi diğer semptomlarla birliktedirler. Anlamı veya ensefalit nedeniyle olabilir.

2. Enfeksiyon:

Enfeksiyonlar genellikle sıcaklığı arttırır. Bu yüksek sıcaklık sizi asabi yapar ve baş ağrısı yapar. Genellikle enfeksiyon karın ağrısının nedeni olabilir.

3. Stres Faktörleri:

Çocuklar artık bir gün çok stres yaşıyor. Dersleri, sporları, müzikleri, dansları ve daha birçok ders dışı aktiviteleri var. Bu hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok stresli olabilir. Bu çok yorucu olabilir. Enerji eksikliği, eksik beslenme baş ağrısı yapabilir. Normalde yoga gibi sakinleştirici egzersizler, yüksek enerjili yiyecekler ağrıyı hafifletebilir..

4. Duygusal Faktörler:

Çoğu zaman çocuklar artık bir gün çok fazla akran baskısı ile karşı karşıya. Bu genellikle çok fazla duygusal dengesizliğe yol açar. Bu, çocuğu duyarlı hale getirir. Zorbalığa maruz kalmak da duygusal stresin bir nedenidir. Bütün bunlar beyin aktivitesini artırıyor ve çocuğa baş ağrısı veriyor..

5. Kafa Travması:

Bir çocuğun oynamasını asla engelleyemezsiniz. Bir yerden bir yere atlıyorlar. Bu genellikle yaralanmalara yol açar. Bazen bu yaralanmalar kafadadır. Bu şiddetli ağrıya neden olabilir. Genellikle çocuğa ilaç verilir. Baş dönmesi, kusma veya mide bulantısı varsa doktora başvurmanız önerilir..

6. Genetik Faktörler:

Gen faktörü ailede çalışır. Bu bize yüz özelliğini, vücut yapısını, doğasını, beslenme düzenini ve hastalıkları verir. Bu bizi kalp rahatsızlığı gibi büyük hastalıklara ve migren gibi küçük hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Gürültüden, soğuktan ve acıyı artıran şeylerden kaçınarak bunu basitçe önleyebilirsiniz..

7. Yiyecek ve İçecekler:

Çocuklar artık bir gün çok şekerli diyete maruz kalıyorlar. Soğuk içecekler, kekler, çikolatalar, enerji içecekleri genellikle kan şekerini yükseltir. Bu, beyni aşırı aktif hale getirir. Çocuklar çılgınca şeyler yaparak çıldırır. Beynin aşırı aktivitesi ve fiziksel yorgunluk baş ağrısına neden olur.

8. Beyin Anormallikleri:

Çoğu zaman tümör, kanama ve apse baş ağrısına neden olur. Bu acı dayanılmaz. Zamanla artmaya devam ediyor. Çoğu zaman baş dönmesi, daha az koordinasyon ve kusma gibi semptomlar eşlik eder..

9. Çok Fazla Ekran Süresi:

Etrafınıza bakarsanız, çocukların oynayabileceği neredeyse hiç bahçe kalmamış. Evlere hapsolmuşlar. Bu durum çocukları televizyona ve cep telefonuna yapıştırmaya başladı. Bu gözleri yorar. Bu da beyin sinirlerinin gerilmesine neden olur. Bu baş ağrısına neden olur. Ekrana maruz kalma durdurulmazsa veya azaltılmazsa migren olabilir..

10. Hormonal Dengesizlik:

Tüm gençler birçok hormonal değişiklik yaşar. Ergenliğe girdiklerinde hem kızlarda hem de erkeklerde hormonal karışım onları kaybetmelerine neden olur. Neredeyse her şey hakkında bir fikirleri yok. Hormonlar onları huysuz, huysuz ve asi yapar. Bu onlara bir baş ağrısı verir. özellikle de çok fazla fiziksel değişimden geçtiklerinde ve yaşamı dengelediklerinde. Beyinlerini çok zorluyor.

Çocuklarda Baş Ağrısını Giderecek Tedaviler:

Normalde çocuğunuzu sakinleştirir, ona yemek verir ve eğer başı ağrıyorsa onu yatırırsınız. Orası

bununla başa çıkmanın birçok yolu vardır. İşte birkaçı.

İlaç tedavisi:

Advil, Ibuprofen, Aspirin, baş ağrısı için reçetesiz satılan birkaç ilaçtır. Bunlar ağrı kesici. Doktor tavsiyesi olmadan verilmemelidir. Ölümcül olabilirler ve beyin ve karaciğer hasarı gibi ciddi yan etkileri olabilir. Küçük bebeklere ve küçük çocuklara bir çocuk doktoruna danışmadan herhangi bir ilaç verilmemelidir..

Meditasyon ve Yoga:

Birçok okul yoga öğretmeye başladı. Yoga zihninizi ve sinirlerinizi gevşetmeye yardımcı olur. Bu, ADS’li çocuklarda çok etkilidir. Yoganın meditasyon adı verilen büyük bir bölümü vardır. Çocuğun tek bir yerde oturmasını ve gözlerini ve beynini kapatmasını içerir. Bu çocuğu sakinleştirir ve dikkatini arttırır. Aynı zamanda çocuğu daha rahat ve kendini bilinçli hale getirir. Çalışmalar, kronik baş ağrıları durumunda çok etkili olduğunu bulmuştur..

Biyolojik Geribildirim Eğitimi:

Biofeedback eğitimi, bedensel işlevlerinizi kontrol ediyor. Tıpkı dışkılarımızı ve idrarımızı kontrol edebilmemiz gibi. Kalp atışı, solunum ve kas gerginliğini içerir. Nefes teknikleri ile yapılır. Çocuğunuzu baş ağrısıyla çok daha iyi baş edebileceği daha iyi bir yere götürür. Bu teknik, aylarca aç ve susuz meditasyon yapan azizler tarafından kullanılır. ‘Hulk’ filminde de görüldü. Öfkesini kontrol etmek için kalp atışlarını kontrol ediyor.

Çoğu zaman çocuklar zihinsel stres nedeniyle baş ağrısından muzdariptir. Bu da kendilerini ifade etmelerini zorlaştırıyor. Böyle zamanlarda danışmanlık işe yarar. Bir danışman onların tüm sorunlarını dinler. Sorunlarla başa çıkmanın daha iyi yollarını önerir. Çoğu zaman çocuklar içini açmakta zorlanırlar, ancak sorunu çocuğun davranışları aracılığıyla bulmak danışmanın işidir. Ayrıca zorbaları durdurmaya yardımcı olur.

Sağlıklı yiyecek:

Normalde aklımızı tazelemek için bir fincan çay veya kahve içerdik. Ama çocuklara kafein veremiyoruz. Çocuklar için rahatlatıcı yiyecekler, çikolata, tatlı, dondurma, hamburger, peynir dilimi gibi sevdiğiniz her şey olabilir. Çoğu zaman kan şekerimiz düşer ve bu da baş ağrısına neden olur. Böyle zamanlarda vücudumuz bize tatlı bir şeye ihtiyacımız olduğunu söyler. Çocuğu sakinleştirmek için ona en sevdiği şekeri vermek sorun olmamalı. Bu sadece onları değil sizi de rahatlatacaktır..

Evde yapılan ilaçlar:

Küçük bebeklere gece masaj yapılır ve kundaklanarak uyutulur. Bu onları rahatlatır ve iyi ve uzun bir uyku çekmelerine yardımcı olur. Birçok kez okulda yorucu bir günün ardından annelerimiz başımıza yağ ile masaj yapar ve bizi uyuturdu. Tüm bu yağlama ve masajlar, kaslarımızı ve beynimizi gevşetmek için çok eski bir tekniktir. Gerginlikleri hafifletir. Ayrıca yağın aromaları genellikle çocukları daha uzun ve derin bir uykuya sokar..

Başka bir evde çare, göz kapaklarının üzerine soğuk bez koymaktır. Normalde bir muslin bezi soğuk gül suyuna batırılır ve göz kapaklarının üzerinde tutulur. Bu zihni rahatlatır. Genellikle çok fazla TV gözlerin yorulmasına neden olur. Bu sorun da onunla çözülür.

Boyun Masajı:

Çoğu zaman yorucu fiziksel aktiviteler nedeniyle kaslarımız gerilir. Çoğunlukla çocuklar çantalarında omzunun üzerinden çok fazla ağırlık taşıdığında olur. Bu boyun ve omuz kaslarının gergin ve gergin olmasına neden olur. Bu baş ağrısına neden olur. Rahatlamak için onlara masaj yapabilirsiniz. Küçük egzersizler de stresi azaltabilir.

hidrasyon:

Normalde çocuklar oyun oynarken kendi kendilerine koşma eğilimindedirler. Yemek, su ve tuvalet gibi vücut ihtiyaçlarını dikkate almazlar. Bu genellikle açlığa ve dehidrasyona yol açar. Dehidrasyon, beynin strese girmesine ve çalışması için ekstra çaba sarf etmesine neden olabilir. Bu baş ağrısına neden olur. Bol su içilmesi tavsiye edilir. Normalde bir çocuğun tekrar tekrar su içme sabrı yoktur. Bu nedenle, susuz kalmalarını sağlamak için onlara şekersiz içecekler verilmesi önerilir..

Buz torbaları:

Herhangi bir kafa travması olduğunda, her zaman ağrılı bölgeye buz torbası konulması tavsiye edilir. Enflasyonu rahatlatır. Bu ağrıyı azaltır. Ağrıyı kötüleştirdiği için asla ısı kullanmamalısınız..

Çocuğun baş ağrısı sadece kendisi için değil, ebeveynleri için de çok can sıkıcı olabilir. Kendilerini nasıl ifade edeceklerini gerçekten bilmiyorlar, bu nedenle semptomları anlamak zor olabilir. Basit ev ilaçları veya hafif ilaçlar onları rahatlatabilir. Hiçbir baskı ve acı olmadan güzel bir çocukluk geçirmelerine yardımcı olalım..