Büyükanneniz çocukluk günlerinden bahsederken, sık sık o zamanlar bilinmeyen ve mistik olan, kaynağı ve tedavisi olan bazı yaygın hastalıklardan bahsetmiş olabilir. Anneannenizin anlattığı bu çeşitli hastalıklar arasında, onun ishal denen bir durumdan bahsettiğini fark etmişsinizdir..

Bir zamanlar mistik ve ölümcül olarak kabul edilen şeyin şimdi kendine has bir rahatsızlığı var ama o zamanlar durum böyle değildi. Sebeplerden habersiz insanlar umutsuzdu. Doktorlar çaresizlik içinde deneylerde kaybedilen canlara bir tedavi bulmaya çalışırlar. Günler geçtikçe yeni araştırmalar yapıldı, yeni hikayeler mercek altına alındı ​​ve artık ishal doğru zamanda doğru tedavi ile kolayca tedavi edilebilir..

İshalin Yaygın Belirtileri ve Nedenleri

İshal nedenlerine girmeden önce bize ne olduğunu bildirin. Çoğu zaman, banyonuzun tek arkadaşınız olduğu yılda bir gün yaşarız. Bağırsak gibi akan suyla banyoya sık sık koşmak, tıbbi terimlerle ishal dediğimiz şeydir. Genellikle ziyaretlerini bir hafta kadar zorlamak, bu genellikle hiç de ciddi bir tür değildir, ancak varlığı günlük rutininizle alay eder, çünkü olan tek şey sürekli olarak son derece sulu olan bağırsağı dışarı atma ihtiyacıdır..

‘İshal’ kelimesi, ‘dia’ ve ‘reo’ için akış anlamına gelen Geç Latince ‘diarrhoia’ kelimesinden alınmıştır. Diğer birçok hastalık gibi, bunlar da iki ayrı nitelikte olabilir. Akut ishal, sonuçların hemen hissedildiği, uygunsuz bakım veya tedavi nedeniyle ölüm kadar ölümcül olabilen hızlı bir eylem durumudur..

Bir hafta kadar kalırlar ve çoğunlukla onları yaşamlarından mahrum bırakan çocukları etkilediğini iddia ettikleri için gelişmekte olan ülkelerde daha sık görülürler. Kronik tür daha uzun süreli ve yavaş ilerleyen bir türdür. Eylemleri çok daha sonraki bir aşamada ortaya çıkar..

Doktorlar ishali üç bölüme ayırır. Ozmotik ishal, vücudumuza jelleşmek yerine bir maddenin suyu çekip bağırsaklarımıza kattığının fark edilmesidir. Madde, dışkıya su ekleyen sorbitol olarak bilinen beyaz şekerli bir ikame olarak tanımlanmaktadır..

Bir sonraki tür, esas olarak kolit veya bağırsak iltihabının neden olduğu, kan ve irin kendisini sıvılaştırılmış dışkı yoluyla serbest bıraktığı eksüdatif ishaldir. Sekretuar ishal, vücudumuzdaki suyu, istenmediği halde bağırsaklar yoluyla vücudun kendisinin atması ile oluşan üçüncü türdür. İshal hastalığına ilişkin yaygın neden ve semptomlardan bazıları aşağıda listelenebilir:

İshalin Nedenleri ve Belirtileri:

İshal Nedenleri:

1. Güçlü İlaçlar:

İlaçların, özellikle de antibiyotiklerin sürekli kullanımı, vücudunuzun güçlü bir şekilde arızalanmasının ve sürekli tıbbi yardımı reddetmesinin nedeni olabilir. Reçeteli antibiyotikler gerekirse daha iyi sağlık için tüketmek için bir zorunluluktur, ancak çok fazlası ters reaksiyonlara neden olabilir..

2. Yaşam Tarzı:

Alkol, vücudumuzla uyumlu olmayan bir sıvının ruh halidir. Ancak vücudumuz, çoğu zaman düzensizliklere dayanacak güçlü bir bağışıklığa ve güce sahiptir. Düzensizliğe bir kez maruz kaldıktan sonra, kişinin kendini yenilemesi için vücuda biraz zaman vermesi gerekir. Her gün çok fazla alkol tüketimi, vücudunuzun onları bağırsak kanalınızdan atmasının nedeni olabilir..

3. Bakteriyel:

Bunlar, karakteristik olarak en yaygın olan ve muhtemelen ortaya çıkmasının da en yaygın nedeni olan bakteri türleridir. Bunun ana kaynakları kirli veya kontamine yiyecek ve sularda bulunan ve bilgisizlikten dolayı vücut tarafından tüketilebilecek bakterilerdir. Bundan sorumlu olan olağan bakteriler, salmonella, kampilobakter, shigella vb..

4. Viral:

Bakteriyel nedenler gibi viral nedenler de ishale neden olabilir. Sorumlu virüs türleri esas olarak bir norovirüs veya rotavirüstür. Bu durum bilinmektedir ve kolayca yayılmaya eğilimlidir..

5. Aşırı Kafein:

Bu muhtemelen kontrolünüz altındaki bir nedendir. Genellikle günde çok fazla kafein tüketimi ayda bir ishalinizin kaynağı olabilir. Bu, zararsız ishal semptomlarını tetikler, ancak o zaman bile, sisteminizde çok fazla kafein varsa, sonuçta ciddi bir ishal hastalığına doğru ilerliyor olabilirsiniz..

6. Önceden Var Olan Bağırsak Enfeksiyonu:

Bazen önceden var olan bağırsak enfeksiyonu nedeniyle ishal meydana gelir. Bir kişinin en yaygın bağırsak enfeksiyonu semptomlarından bazılarıyla enfekte olacağı zamanlar vardır ve bunlar daha fazla ishale yol açabilir. Bu nedenle, bağırsak enfeksiyonunuz varsa, önce ondan kurtulmanız önerilir veya ishalin nedenlerinden biri olabilir..

7. Alkol:

Çok fazla alkolün, egzersizler ve doktorlar tarafından başlıca ishal nedenlerinden biri olduğu söylenmiştir. Alkol bağımlısı olan bir kişi, ayda birkaç içki içen bir kişiye kıyasla ishal semptomlarını azaltma şansı daha yüksektir. Kişi içmeyi kalıcı olarak bırakmak zorunda kalmayacak, ancak kesinlikle günlük olarak içtikleri içecek miktarını veya sayısını azaltmak zorunda kalacaklar..

8. Gıda Alerjisi:

Bir yiyeceğe veya bir tür meyveye alerjiniz varsa, farklı ishal semptomlarından etkilenme veya enfekte olma şansınız vardır. Kişinin hangi yiyeceğin kendisi için zararlı olacağını gerçekten belirleyemediği veya çözemediği zamanlar vardır. Bu zamanlar kişinin ishal ile aşağı ineceği zamanlar. Gıda alerjisi bu nedenle en yaygın ishal nedenlerinden biridir..

9. Apandisit:

Apandisit, bazı iç problemlerden dolayı apendikste oluşan ağrıdır. Zayıf bir apendiksi varsa veya apendikste doğum sırasında bulaşmış olabilecek bir enfeksiyon varsa, apandisit ağrıları ile karşı karşıya kalırsınız..

10. Bağırsak Sorunları:

Bazı bağırsak problemleri varsa, kişi ishalden muzdarip olacaktır. Diyelim ki o kişinin bağırsak astarında bir hasar varsa, o zaman ishal olma ihtimali var. Bağırsak hattında herhangi bir hasar meydana gelirse ishal sadece bir adım ötede.

İshalin Olağan Belirtileri:

1. Dehidrasyon:

Vücut suyunun vücudunuzdan olması gerekenden daha hızlı akmasıyla vücudunuzdaki su içeriği orijinalinin altına düşer. Vücudumuzun yeterli miktarda suya ihtiyacı vardır ve su sıkıntısı hissedildiğinde dehidrasyon başlar. Ağız ve boğaz kuruluğu yaygın bir örnektir. Bir kez su içtiğimizde, su kendini tekrar dehidrasyon durumuna neden olan bağırsak hareketleriyle mazur görür..

2. Ateş ve Yorgunluk:

Bağırsaklarınızdan fışkıran suyun yanı sıra, ishalin diğer bir ana belirtisi ateş ve hastalıktır. Durum yaygınsa ve şiddetli değilse, bu hafif olabilir. Durumun ciddiyeti ile artan ateş, titreme ve kırmızı sıcak sıcaklık ile çirkin bir hal alabilir. Ateşle birlikte vücut, gerektiği gibi çalışma yeteneğini kaybeder ve yorgunluk burada başlar..

3. İştah Kaybı:

Şu anda yemekten kaçınmak isteyebilmenizin ana nedeni, iştahlarının azalmasıdır. Şu anda vücudun içindeki bağırsağın hiçbir engeli yoktur, bu da vücudun kendisini yiyecek ve su artıklarından tamamen boşalttığı anlamına gelir. Ateş ve yorgunluk iştahımızı açar.

4. Karın Ağrısı:

Ancak bu, alt karın kenarlarında hafif, hafif bir ağrıdır ve bağırsak hareketlerinde bir sorun olduğunu düşündürür. bu bazen karın şişkinliği şeklinde bile gösterilebilir..

5. Baş ağrısı:

Bunu bilmiyor musun? Endişelenme, birçok insan bilmiyor. Bu, ishalin en bilinmeyen semptomlarından biridir. İshal döneminde şiddetli baş ağrısı çekilebilir. Oldukça doğal ve neredeyse herkesin başına gelebilir..

6. Kusma:

Bir başka popüler ishal semptom grubu kusmayı içerir. Kişi ishalden muzdarip olduğu süre boyunca kusma sorunlarıyla karşı karşıya kalacaktır. İshal sırasında kusma oldukça yaygındır ve bir kişi bulantı ve kusma sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Bu ishalin en çok görülen semptomlarından biridir..

7. Uygunsuz İdrara Çıkma:

Bir kişi ishalden muzdarip olduğunda uygunsuz idrar akışı olacaktır. İdrar sorunları en doğal ishal belirtilerinden biridir. Nadiren idrara çıkmayı bırakacağı zamanlar vardır..

8. Kötü Görünümler:

Bunlar, kişinin aşırı derecede hasta ve rahatsız görüneceği anlamına gelir. Bir kişi ishalden muzdaripse, o zaman hasta ve hasta görünecektir. Bu ishalin en çok görülen semptomlarından biridir..

9. Soğuk Ayaklar ve Eller:

Bağışıklık sisteminin düzgün çalışmaması durumunda elleriniz ve ayaklarınız üşür. Bir kişinin elleri ve ayakları gün boyunca üşür ve bir günden fazla devam edebilir. Bu olası bir ishal belirtisidir..

10. Benekli Deri:

Benekli veya soluk cilt, ishalin bir belirtisidir. Aksine en çok görülen ishal belirtilerinden biri olduğu söylenebilir. Bu sorunu çözebilecek güzellik ürünü değiliz. Bu süreç için yine de güvenmek, doktorlara ve ilaçlara ihtiyaç olacaktır. Oldukça yaygındır ve hem kadınlarda hem de erkeklerde olabilir.