Mūsų kūnas yra ląstelių sandėlis, kuriame milijardai ląstelių yra neatskiriama mūsų kūno dalis. Vėžys atsiranda, kai visiškai sveika ląstelė praranda sveiką protą ir išsivysto nenormali ląstelių būklė. Šios nenormalios ląstelės turi gerą reputaciją, nes jų skaičius padaugėja du kartus greičiau nei įprastų ląstelių, todėl šios nenormalios ląstelės auga greičiau ir didesnės nei būtina, pavyzdžiui, burnos vėžys. Skirtingai nuo įprastų ląstelių, šios ląstelės nesubręsta iki galo, todėl jos yra per anksti naudoti, tačiau jos nemiršta kaip įprastos, o tai dar labiau pablogina situaciją.

Dažnai šios ląstelės kaupiasi tam tikroje vietoje, kuri laikui bėgant sudaro gabalėlį. Medicinoje tai vadinama naviku, kuris yra nenormalus ląstelių augimas. Šie navikai arba vėžys, jei jie yra piktybiniai, išplėsti savo pagrindinį šaltinį, paskui išplisti į skirtingas kūno dalis. Dažnai kelios ląstelės atsiskiria nuo pirminio naviko ir per kraujagysles bei limfmazgius keliauja į kitas kūno dalis, todėl ten susidaro vėžinės ląstelės. Tokiu būdu vėžys lėtai plinta. Šiame straipsnyje išsamiai susipažinkime su burnos vėžio simptomais, priežastimis ir gydymu.

Burnos vėžys

Kas yra burnos vėžys?

Burnos vėžys taip pat populiarus kaip burnos vėžys reiškia vėžį, kuris išsivysto bet kurioje burnos ertmės dalyje iš lūpų, dantenų, liežuvio, skruostų, stogo ir burnos dugno. Ji turi rekordą, kad iš savo pacientų buvo atimta gyvybė. Statistika sako, kad Indijoje kasdien miršta iki 5 žmonių dėl mirtinos ligos ir nepamirškime paminėti kitų milijonų, sergančių burnos vėžiu. Žinoma, kad šia liga serga apie 20 iš 100 000 gyventojų, o tai sudaro beveik 30 % visų vėžio atvejų. (1)

Burnos vėžio tipai:

Burnos vėžio tipas priklauso nuo ląstelių, kurias daugiausia sudaro navikas, tipo. Žemiau yra keletas pagrindinių burnos vėžio rūšių.

1. Lūpų vėžys:

Lūpų vėžys yra labiausiai paplitęs burnos vėžys. Jis gali išsivystyti kaip plokščiųjų ląstelių karcinoma iš plonų plokščių ląstelių, padengtų lūpas, arba melanoma, kuri yra agresyvesnė. Tai pasireiškia kaip kraujavimas, negyjanti opa, gabalėliai, skausmas ar tirpimas lūpose.

2. Dantenų vėžys:

Dantenų vėžys prasideda nuo viršutinių ar apatinių dantenų ir dažnai klaidingai laikomas dantenų uždegimu. Paprastai tai pasireiškia kaip sustorėjusios ir kraujuojančios dantenos arba baltos ir raudonos dėmės ant dantenų. Tai labai išgydoma, kai diagnozuojama anksti.

3. Liežuvio vėžys:

Liežuvis susideda iš 2 dalių: pagrindo (burnos ryklės) ir burnos liežuvio. Liežuvio vėžys gali išsivystyti bet kurioje dalyje. Tai atsiranda kaip negyjanti opa, skausmas ir sunkumai ryjant, kraujavimas, tirpimas ir raudonos ar baltos dėmės ant liežuvio.

4. Kieto gomurio vėžys:

Jis prasideda kaulinėje burnos stogo dalyje ir gali išplisti į nosies ertmę pažengusiais etapais. Dažniausias ženklas yra opa ar opa ant burnos stogo. Kraujavimas, rijimo sunkumai, skausmas, blogas burnos kvapas ar kaklo gabalėliai yra kiti simptomai.

5. Burnos vėžio grindys:

Jis prasideda nuo burnos grindų (srities po liežuviu) ir gana dažnai klaidingai laikoma opa. Dažniausiai pasitaikantis simptomas yra burnos gleivinės skausmas, kuris nuolat didėja. Kiti simptomai yra kaklo gabalėliai, baltos ar rausvos dėmės burnoje ir skausmas kramtant. Tai labai išgydoma, kai diagnozuojama anksti.

6. Žandinės gleivinės vėžys:

Jis prasideda vidiniame skruostų gleivinėje, vadinamoje žando gleivine. Tai gali pasireikšti kaip baltos ar raudonos dėmės, kraujavimas, gabalėliai, skruostų patinimas, netinkami protezai, rijimo pasunkėjimas ar blogas burnos kvapas (halitozė).

Burnos vėžio priežastys ir simptomai:

Burnos vėžio simptomai:

1. opos:

Dažnai burnos vėžio atveju yra beveik tokios pat opos kaip ir opos, kurios yra mėsingos ir baltos ar rausvos. Šios opos gali būti skausmingos ir gali išlikti ilgiau nei būtina, nepaisant gydymo.

2. Gerklės skausmas:

Jei vėžinės ląstelės nukreipė jūsų gerklę, jums skauda gerklę. Iš pradžių tai gali būti klaidinga dėl kažko pažįstamo, bet vėliau, jei gerklės skausmas išlieka ilgai ir padidėja, galbūt laikui bėgant, būtinai atlikite greitą patikrinimą.

3. Balso moduliavimas:

Burnos vėžiu gali pasireikšti ankstyvieji simptomai šiurkštaus, šiurkštaus balso pavidalu, kuris skiriasi nuo jūsų pradinio garso. Rijimo sunkumas ar skausmas kartu su juo taip pat yra blogas ženklas.

4. Žandikaulio skausmas ir standumas:

Dėl žandikaulio sustingimo ir skausmo gali būti pastebėtas rijimo ar kalbėjimo sunkumas. Paprastai tai pasireiškia pažengusiose vėžio stadijose, kai jis išplito lokaliai.

5. Raudonos ir baltos dėmės gerklėje ir burnoje:

Be skausmo, raudonos ir baltos dėmės burnoje yra vienas iš labiausiai paplitusių burnos vėžio simptomų. Jie gali atsirasti bet kurioje burnos ertmės vietoje, nuo liežuvio iki žandikaulio gleivinės.

6. Opos:

Burnos opos taip pat yra dažni vėžio simptomai. Opa, kuri atsisako išgydyti, nepaisant tinkamo gydymo, turi būti patikrinta, ar nėra vėžio požymių.

7. Kraujavimas, skausmas ar tirpimas burnoje:

Kraujavimas ir skausmas be jokios akivaizdžios priežasties, burnos tirpimas ar skonio pojūčio pokyčiai yra visi burnos vėžio simptomai.

8. Gumbai kakle:

Burnos vėžio auką tikriausiai kamuos kaklo gabalėliai, kurie yra ne kas kita, kaip išplitę į kaklo limfmazgius. Tai būdinga tiek seniems, tiek jauniems žmonėms.

9. Dantų ir netinkamų protezų atpalaidavimas:

Jei sergate burnos vėžiu, galite susidurti su dantų atsipalaidavimu be aiškios priežasties. Nerimą kelia ir pasikartojantys vizitai pas odontologą dėl netinkamų protezų.

10. Svorio netekimas:

Svorio netekimas yra labai nespecifinis vėžio simptomas. Jei asmuo per 1-3 mėnesius numeta apie 5% savo kūno svorio, tai yra reikšminga ir gali būti burnos vėžio simptomas.

11. Gumbas bet kurioje burnos vietoje arba burnos gleivinės sustorėjimas:

Jums gali pasireikšti vienas ar daugiau aukščiau išvardytų simptomų, kurie gali būti nesusiję su burnos vėžiu, tačiau visada patartina pasitarti su gydytoju.

Burnos vėžio priežastys: (2)

1. Per didelis rūkymas ar gėrimas:

Paprastai pagrindiniai asmenys, kuriems gresia burnos vėžys, yra gausūs rūkaliai arba asmuo, kuris yra labai susijęs su alkoholio vartojimu. Jei esate labiau linkęs vartoti alkoholį ir rūkyti, tikėtina, kad tikriausiai esate pacientų sąraše. Pasak NIH, nikotinas ir alkoholis garantuoja apie 80% vyrų burnos vėžio ir 65% moterų.

2. Kramtomoji gutka arba betelio riešutas:

Žmonėms, kramtantiems gutką, padidėja burnos vėžio vėžio rizika, dažniausiai tai pastebima Azijos šalyse.

3. Pavojai darbui:

Jei gyvenate ar gyvenate vietovėje, kurioje yra daug cheminio oro ir radiacijos, yra didelė tikimybė, kad galbūt norėsite iš naujo apsvarstyti kasmėnesinius patikrinimus, kad įsitikintumėte, jog nesusirgote burnos vėžiu. Tai daug pavojingesnis turinys, pvz., Sieros rūgštis ar formaldehidas.

4. Lytis:

Burnos vėžiu vyrai serga beveik dvigubai dažniau nei moterys. Tai gali būti siejama su didesniu vyrų tabako ir alkoholio vartojimu.

5. Dieta:

Nedaug žmonių žino, bet dėl ​​jūsų mitybos ar gyvenimo būdo galite susirgti burnos vėžiu. Pernelyg didelis perdirbtų maisto produktų ir mėsos naudojimas bei dieta, kurioje mažai vitaminų ir mineralų, gali prisidėti prie burnos vėžio.

6. ŽPV:

ŽPV arba žmogaus papilomos viruso (lytiniu keliu plintanti) infekcija gali būti burnos vėžio priežastis.

7. Tabako miltelių užuostymas:

Remiantis tabako tyrimų analize, buvo pastebėta, kad žmonėms, kurie uostė tabaką naudodamiesi nosimi, taip pat yra didesnė burnos vėžio rizika. Tai savotiškai prilygsta rūkymui.

8. Ultravioletinė šviesa:

Lūpų vėžiu dažniau serga žmonės, kurie daugiau laiko praleidžia saulėje. Soliariumai taip pat padidina burnos vėžio riziką.

9. Amžius:

Burnos vėžiu dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės, dažniausiai vyresni nei 40 metų. Vidutinis diagnozės amžius yra 60 metų.

10. Burnos higiena:

Jei dėl blogos burnos higienos susiduriate su nemaloniu burnos kvapu, nekreipkite į tai dėmesio. Jei nepataisysite, tai gali sukelti burnos vėžį. Taip pat aštrus dantis arba sulaužytas dantis su aštriu kraštu gali sudirginti gleivinę ir, jei negydomas, taip pat gali sukelti vėžį.

11. Nebuvo rasta jokių įrodymų, susijusių su burnos skalavimo skysčiais, kurių sudėtyje yra alkoholio, sukeliančių burnos vėžį. Priešingai, prasta dantų higiena gali padidinti riziką arba sukelti burnos vėžį.

12. Kiti mažiau paplitę rizikos veiksniai yra susilpnėjusi imuninė sistema, transplantato prieš šeimininką liga, plokščioji kerpligė, Fanconis anemija ir įgimta diskeratozė.

Burnos vėžio diagnostika ir gydymas:

Diagnozė:

 1. Medicininė apžiūra – Odontologai dažnai randa burnos ertmės anomalijų atliekant įprastus patikrinimus, pvz., Dirginimo vietas, pleistrus (leukoplakiją), opas ir kt..
 2. ŽPV tyrimas: Tai gali būti padaryta naudojant biopsijos metu pašalintą naviko mėginį, nes jis buvo susijęs su didesniu vėžio dažniu. Tai padeda nustatyti gydymo būdą.
 3. Burnos šepetėlio biopsija: Tai paprastas metodas, naudojamas burnos vėžiui nustatyti atliekant įprastus tyrimus. Mažas šepetėlis naudojamas ląstelėms surinkti iš įtartinų burnos pažeidimų ir siunčiamas į laboratoriją patvirtinti.
 4. Endoskopija: Ši procedūra leidžia gydytojui išsamiai vizualizuoti burnos ertmę ir gerklę bei atlikti biopsiją, jei matomos įtartinos vietos.
 5. Rentgenas: Gali būti naudinga patvirtinti bet kokius nenormalius radinius burnos ar kaklo srityse.
 6. KT nuskaitymas: Gali būti labai naudinga aptikti naviko plitimą ir jį stadijuoti. Tai taip pat padeda nustatyti naviko gydymo būdą, atsižvelgiant į jo dydį ir išplitimą.
 7. MRT: MRT yra ypač naudinga nustatant naviko išplitimą minkštuosiuose audiniuose.
 8. PET nuskaitymas: Tai padeda nustatyti bendrą vėžio plitimą organizme.

Gydymas:

Burnos vėžio gydymas priklauso nuo įvairių veiksnių, tokių kaip

 • Vėžio tipas ir stadija
 • Vėžio lokalizacija
 • Asmens sveikatos būklė
 • Naviko prieinamumas

Skirtingi burnos vėžio gydymo būdai yra šie:

1. Chirurgija:

gali būti atliekami įvairiais tikslais, priklausomai nuo vėžio stadijos ir plitimo

Norėdami pašalinti naviką: Maži ir vietiniai navikai, kurie dar nėra išplitę, visiškai išgydomi pašalinus juos chirurginiu būdu. Navikas ir kai kurie aplinkiniai audiniai pašalinami, kad būtų užtikrintas visiškas naviko pašalinimas. Priklausomai nuo naviko dydžio ir vietos, atliekamos nedidelės ar išsamios procedūros.

Norėdami pašalinti limfmazgius: Jei vėžinės ląstelės išplito į kaklo limfmazgius, reikia atlikti kaklo skrodimą. Taip pat naudinga nustatyti, ar reikalinga papildoma ar ne spindulinė terapija ar chemoterapija.

Rekonstrukcinė chirurgija: Tai padeda atstatyti burnos ertmę pašalinus vėžį, atgauti gebėjimą valgyti ir kalbėti. Žandikaulio ir burnos ertmės atstatymui naudojami įvairūs odos ir audinių tipai.

2. Radiacinė terapija:

Radioterapija naudoja didelės energijos spindulius, kad naikintų vėžines ląsteles. Jis yra dviejų tipų, atsižvelgiant į šaltinį – išorinė spinduliuotė sklinda iš aparato, o brachiterapija – iš šaltinių, esančių šalia jūsų vėžio.

Jis dažnai naudojamas mažiems vėžio atvejams arba kartu su chirurgija ir chemoterapija, kad būtų geriau išgydyti. Šis derinys padidina veiksmingumą, bet taip pat gali padidinti pastebėtą šalutinį poveikį. Išplėstinio burnos vėžio atvejais jis gali būti naudojamas paliatyvioje terapijoje, siekiant sumažinti skausmą ir plitimą.

Šalutinis poveikis yra burnos sausumas, dantų ėduonis ir žandikaulio kaulų pažeidimas.

3. Chemoterapija:

Tai gydymas, kurio metu chemikalai naikina vėžines ląsteles. Jis gali būti naudojamas atskirai arba kartu su operacija ir radioterapija, siekiant visiškai pašalinti naviką.

Naudojamos cheminės medžiagos ir chemoterapijos šalutinis poveikis priklauso nuo naudojamų vaistų. Dažniausias šalutinis poveikis yra pykinimas, vėmimas ir plaukų slinkimas.

4. Tikslinė vaistų terapija:

Šis gydymo būdas keičia tam tikrus vėžio ląstelių veiksnius, reikalingus jų augimui. Cetuksimabas yra vienas iš tokių vaistų, vartojamų burnos vėžiui gydyti.

Gali būti svarstomi kiti vaistai, tačiau standartiniai vaistai nėra veiksmingi.

5. Imunoterapija:

Šis gydymo būdas dažniausiai naudojamas žmonėms, sergantiems pažengusia ligos stadija, nereaguojančiam į įprastą gydymą. Jis veikia stiprindamas imuninę sistemą kovai su vėžiu. Vėžio ląstelės gamina tam tikrus baltymus, kurie apakina organizmo imuninę sistemą. Imunoterapija keičia šį procesą.

Burnos vėžio prevencija:

 1. Saikingas alkoholio ar tabako suvartojimo kiekis per dieną. Dar geriau – mesti!!
 2. Apsaugokite save nuo ŽPV infekcijos, praktikuodami saugų seksą.
 3. Apsaugokite save nuo UV spindulių ir saulės poveikio ilgą laiką ir apribokite soliariumų naudojimą.
 4. Praktikuokite tinkamą burnos higieną.
 5. Laikykitės tinkamos mitybos su visomis būtinomis maistinėmis medžiagomis.
 6. Reguliariai tikrinkitės dantis.

Vėžys ne visada yra galutinis. Išgydymo rodikliai yra neįprastai dideli, kai jie aptinkami anksti.

Kovoti su vėžio neapibrėžtumu gali būti sudėtingas procesas, tačiau tai padeda informuotas būdas.

Sužinokite apie jūsų vėžio tipą ir stadiją bei tai, kas galėjo paskatinti protingai priimti sprendimus dėl gydymo.

Nedvejodami kreipkitės pagalbos į draugus ir šeimos narius.

Pasikalbėkite su kitais išgyvenusiais burnos vėžiu.

Svarbiausia – nepanikuoti. Venkite daryti tai, kas blogina simptomus, ir laikykitės sveiko gyvenimo būdo. Bet kokį vėžį galima įveikti tinkamai mąstant ir tinkamai gydant, todėl visada būkite pozityvus!!

Atsakomybės apribojimas: Šiame straipsnyje pateikta informacija nėra skirta ir neturėtų būti suprantama kaip medicininė konsultacija. Tai nepakeičia profesinės patirties ir gydymo. Jei turite sveikatos problemų, turėtumėte nedelsdami kreiptis į specialistą.

DUK:

1. Kiek laiko galite gyventi su burnos vėžiu?

Apskritai 60% burnos vėžiu sergančių pacientų išgyvena penkerius metus. Kuo anksčiau jūsų vėžys bus diagnozuotas ir gydomas, tuo didesnė tikimybė išgyventi. 1 stadijos vėžiu sergantys pacientai išgyvena 80-90%, kai jie aptinkami anksti.

2. Kaip atrodo ankstyvosios stadijos burnos vėžys?

Ankstyvieji simptomai yra negyjančios opos, kraujavimas, baltos ar raudonos dėmės burnoje arba bet kokie nenormalūs gabalėliai burnos ertmėje.

3. Į kurį gydytoją turėčiau kreiptis, jei man kyla abejonių dėl burnos vėžio?

Jei turite kokių nors burnos vėžio simptomų, turėtumėte pasikonsultuoti su ENT specialistu arba onkologu.