Herhangi bir rahatsızlığın semptomlarını anlamak, tedavisinin ve tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır ve aynısı sırt ağrıları için de geçerlidir. Genel olarak sırt ağrısı o kadar yaygındır ki, bunun hakkında çok fazla düşünmeme eğilimindeyiz. Genellikle ofiste geçen uzun bir günün ardından veya spor salonunda birkaç saat geçirdikten sonra sırt ağrısı yaşama eğilimindeyiz..

Bu koşullar altında, yorucu egzersizin veya başka bir uzun iş gününün sonucu olarak ağrıyı görmezden geliriz. Elimizde büyük bir sırt sorunumuz olduğunu anlayana kadar bu acının oluşması ve büyümesi tamamen nadir değildir. Bunu akılda tutarak, farkında olmanız gereken bazı bel gerginliği semptomlarına bakalım..

Bel Ağrısı

Dejeneratif Diskler ve Belirtileri:

Dejeneratif Disk Hastalığı veya DDD, omuriliğin alt ucunu etkileyen ve bel ağrısına neden olan yaygın bir rahatsızlıktır. Ortopedi doktorları genetik etkiyi bu rahatsızlığın arkasındaki faktörlerden biri olarak görürken, DDD temel olarak aşınma ve yıpranma veya zamanla kötüleşebilecek küçük bir kazadan kaynaklanır. DDD’nin büyük bir kazanın doğrudan sonucu olarak ortaya çıkması nadirdir. Çoğu durumda, lomber disklerin kanlı kaynağı olmadığından ve bu nedenle vücuttaki diğer dokuların aksine kendi kendini tamir edemediğinden bu süreç kademelidir..

Bu kendi kendini tamir edememe, belirli bir süre boyunca kademeli dejenerasyona neden olur. DDD oldukça yaygındır ve altmış yaşın üzerindeki bir bireyin MRI taramasında oldukça sık görülür. Dejeneratif Disk Hastalığı ile ilişkili semptomlar, öncelikle, kişinin uzun bir süre boyunca, genellikle altı hafta boyunca yaşayabileceği düşük yoğunluklu bir sırt ağrısıdır. Ağrı genellikle alt sırtta ortalanır ve nadiren kalçalara veya bacaklara uzanır..

Üst vücudun ağırlığı alt lomber disklere aşırı baskı uyguladığından, uzun süre otururken ağrının yoğunlaştığı bilinmektedir. Aşırı yürüme, eğilme, bükülme veya ağırlık kaldırma da ağrıyı şiddetlendirebilir..

Fıtıklaşmış Diskler ve Belirtileri:

DDD genellikle fıtıklaşmış disklerle sonuçlanır. Bu, dejeneratif bir disk, iç çekirdeğinin dış çekirdeğinden dışarı taşmasına neden olacak bir düzeye kadar yavaş yavaş parçalandığında meydana gelir. Yumuşak jöle benzeri iç çekirdeğin bu sızıntısı sıklıkla omurilik sinir kökünü şiddetlendirir ve sinir yolu boyunca, sağ alt sırttan, arkaya ve daha da aşağıya bacaklara doğru yayılan bir ağrıya neden olur. Bu ağrı ortopedi doktorları tarafından siyatik ve hatta radikülopati olarak adlandırılır. Tipik durumlarda bacak ağrısı sırt ağrısından daha kötüdür. Bazı durumlarda sırt ağrısı hiç olmayabilir. Alt vücutta uyuşma, karıncalanma hissi ve güçsüzlük oldukça yaygındır. Kişinin mesaneleri veya bağırsakları üzerindeki kontrolünü kaybetmesi, akut bir sorunun göstergesidir. Bel problemlerinin bu belirtisine dikkat edin.

Alt Sırt Kasları veya Ligament Gerilmeleri ve Belirtileri:

Sırt kası veya bağ suşları, bel ağrısının en yaygın nedenleridir. Bu genellikle, ağır ağırlık kaldırmayı, bükülmeyi veya ani hareketi içeren yorucu fiziksel aktivitenin doğrudan sonucudur. Sırt kası veya bağ suşlarının genel semptomları, bel ile sınırlı ağrıdır. Alan ayrıca dokunulduğunda ağrıyabilir. Kas spazmlarının eşlik ettiği ani ve yakıcı ağrılar da bu gibi durumlarda oldukça yaygındır..

Kronik ağrı:

Yaşlanmak, çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle kronik bel ağrısına da neden olabilir. Omurganın osteoartriti, genellikle belirli bir süre boyunca yoğunlaşan semptomlarla karakterize edilen böyle bir rahatsızlıktır. Semptomlar, şiddetli ve hafif arasında değişen bel ağrısını içerir ve dinlenme veya oturarak rahatlama sağlanabilir. Dik durmak veya yürümek genellikle bacaklara doğru yayılan ağrıyı şiddetlendirebilir..

Kronik ağrı göz ardı edilmemelidir ve bel ağrısının başka bir belirtisidir. Ağrının fazla büyümemesi için hemen ilaç tedavisi veya doktor bakımı şarttır. Doktorlar tipik olarak, ilk aşamada onu iyileştirmek için fizyoterapi egzersizleri ve küçük esnemeler önerir. Ağrı kötüleşirse, çözüm ameliyattır. Vücudunuzu dikkatle dinleyin ve ağrı sizi ele geçirmeden önce gereken özeni gösterin..