En iyi haliyle nörolojik bir bozukluk olan epilepsi, nörolojik dengesizliği veya sorunu olan kişileri etkileyen ciddi bir nöbet durumudur. Doktorlar bunu dördüncü yaygın nörolojik dengesizlik olarak ilan ediyor. Bu epilepsinin ailelerde enkaza neden olduğu ve bundan etkilenen genç ve yaşlıların ölümüyle sonuçlanan bir zaman olurdu. En kötüsü, nöbetlerin bir grup dindar insan tarafından ele geçirilmiş olarak yanlış yönlendirileceği geçmiş dönemlerdi. Nöbetten kaynaklanan kasılmalar, ağızdaki köpükler, dini partiye kadar, bir ruhun kurbanın vücudunu ele geçirmesine benziyordu. Sonuç olarak, genellikle tedavi, zavallı adamı nöbet tutmadığı zamanlarda yakalamak ve onu insan temasından uzak başka bir yerde bırakarak ayırmak olacaktır..

Örneğin 15. yüzyılda nöbetlerin ve nöbetlerin cadı zanaatlarıyla bağlantılı olduğu ve bu nedenle pek çok zavallı ruhun kötü kaderleri veya ortaya çıkan saralar nedeniyle yakılarak öldürüldüğü günler olmuştur. Geçen günlerle birlikte insanlar ve doktorlar nöbeti tıbbi bir durumun parçası olarak kabul etmeye başladılar. Julius Ceaser’ın kendisi neden birinden acı çekti. Her ne kadar o zaman da ciddi nöbet türleri, insanların beyin durumunun nasıl çalıştığına dair çok az bilgisi olduğu için tedavi edilemezdi..

epilepsinin nedenleri-ve-belirtileri

Epilepsi nöbetle sonuçlanır, ancak farklı insanlar için beyin üzerindeki etki farklı olabilir. Bir epileptik atak meydana gelmesinin çeşitli yolları vardır. Beyinde, epileptik sendromlar olarak da bilinen çeşitli atak nedenlerini belirleyen yaş, cinsiyet ve ciddiyetle uyumlu farklı bölgeler vardır. Farklı sendromlar, beynin ön lobun hemen arkasındaki kısmının etkilendiği temporal lob sendromu olarak tanımlanır. Nöbet ataklarının yoğunluğu değişkenlik gösterirken, biri sinir bozucu ve can sıkıcı olabilir, bazıları için fark edilmeyebilir bile. Frontal lob, hemen önündeki lob da ataklardan etkilenebilir..

Bu nöbetler genellikle tekrarlayıcıdır ve doğada basit kısmi veya karmaşık kısmi olabilir. Beynin arka bölümünün etkilendiği oksipital lob epilepsisi gibi başka türler de vardır. Temporal lobun hemen üstünde parietal lob bulunur. Bu farklı loblar- her biri farklı doğa ve yoğunlukta epilepsi nöbetleri üretebilir. Doktorlar, sebebine ve kaynağına dayanarak ve karar vererek tedaviye başlarlar. Epilepsi, aşırı uçlarda, yani çocuklar veya yaşlılar, yani 60’ların veya 65’lerin üzerindeki insanlar arasında daha popülerdir. Bu iki yaş farkı, epilepsi ataklarının ana iki hedefidir. Ayrıca epilepsi nedenleri genellikle erkekler ve kadınlar için farklıdır..

Epilepsinin Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale epilepsinin nedenleri ve semptomları hakkında kısa bilgiler vermektedir..

Epilepsi Nedenleri:

Bu evde tedavi edilen bir hastalık olmasa da, daha iyi bilgi için nedenleri not edilmiştir..

1. Alkol veya Uyuşturucu Suistimali:

Genç günlerinizde gözde olmak şimdi size ağır gelebilir. Genellikle insanlar, yumuşak gençliklerinde veya güçlü orta yaşlarında eğlence veya yanlış ihtiyaçlar için alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yerleşirler. Uyuşturucudan bahsettiğimizde, onun tüm alanını, yani horlayanları, iğneleri, hapları ve sigara içenleri kapsıyoruz. Alkol kötüye kullanımı, gençliğinde bir alkoliğin yaşlılığında epilepsi şüphelisi haline gelmesiyle aynı çizgide ilerliyor..

2. Kalıtsal Sendrom:

Herhangi bir nörolojik bozukluk gibi, buradaki genler de nörolojik bir sistemin çöküşünde ayrılmaz bir rol oynar. Çoğu zaman epilepsi genleri, geçmiş soy ağacınız tarafından size aktarılır. Bu nedenle, sizi ve annenizi birleştiren genetik, hızlı bir bakış için gereklidir. Bu tip epilepsi, idiyopatik sendrom olarak adlandırılır. Ancak bunlar hafif nöbetlerle doğada alçakgönüllü saldırılardır..

3. Semptomatik Sendrom:

Genellikle epilepsi ataklarına yol açan veya yol açabilecek bazı bilinen olaylar vardır. Nöbetin gelmesine neyin neden olduğunu tam olarak bildikleri gerçeğinin bu bilgisi, durumun tedavisine ve rahatsızlığına yardımcı olur. Örneğin, ağır bir kafa travması, kazalar, beyin tümörleri, saldırının hemen kendi veritabanı tarafından takip edilmesinin kesin nedenlerinden bazılarıdır..

4. Kriptojenik Sendrom:

Adın kendisi bu sendromun kılığına giriyor. Kriptik, kolayca aktarılamayan veya kolayca ertelenemeyen bir şey için kullanılır. Bu sendromların, üzerinde hiçbir zaman kontrolümüz olmayan nöbetlere ve nöbetlere neden olmasının nedeni budur..

5. Doğum Sırasında Düşük Oksijen:

Farklı epilepsi nedenleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Bu, epilepsinin akılda tutulması gereken en önemli nedenlerinden biridir. Doğum sırasında düşük oksijen, çocuğun fiziksel durumunu engelleyebilir ve bunun için hayatının geri kalanında epilepsi semptomlarından muzdarip olabilir..

6. Doğum Sırasındaki Yaralanmalar:

Genel olarak, epilepsiye yol açan vücutta meydana gelen hasarların çoğu doğum sırasında meydana gelir. Epilepsinin nedeni kafa travması olabilir. Bir kişinin epilepsinin farklı semptomlarına maruz kalabileceği başka yaralanmalar da olabilir. Epilepsi genellikle doğum sırasında meydana gelir, çünkü çocuk vücuttan çıkarılırken belirli miktarda yaralanmaya maruz kalabilir..

7. Belirli Enfeksiyonlar:

Epilepsinin nedeni olarak suçlanabilecek menenjit gibi bazı enfeksiyonlar vardır. Bir kişinin göz ardı edilmiş olabilecek ve bu hastalığa neden olan bazı ciddi enfeksiyonlardan kaynaklanmış olabilecek epilepsi semptomlarından muzdarip olacağı zamanlar vardır. Bu mümkün.

8. İnme:

Bir kişi beyin felci geçirirse, çok yakında epilepsi semptomlarından muzdarip olacaktır. Beyin hassas bir organdır ve eğer ona bir tür hasar verilirse sonuçları son derece zararlı ve şiddetli olabilir..

9. Kan Şekeri Sorunları:

Bir kişi kan şekeri sorunları yaşıyorsa, epilepsi hastası olma olasılığı yüksektir. Araştırmalara göre epilepsinin en sık görülen ve en olası nedenlerinden biri bu..

10. Beyin Hasarı:

Bir insan beyninin tehlikeye girmiş olabileceği bir olaydan geçerse, o kişinin farklı epilepsi semptomlarından muzdarip olma şansı olabilir. Bu epilepsinin en potansiyel nedenlerinden biridir..

Epilepsi Belirtileri:

Epilepsinin Yaygın ve Ana Belirtilerinden Bazıları Şu Şekilde Özetlenebilir:

1. Genel Garip Duygu:

Epilepsi sırasında genel bir garip duygu da oldukça yaygındır. Kişi her konuda garip hissedecektir. Bu en sık görülen epilepsi semptomlarından biridir..

2. Vücutta Sertlik:

Epilepsiden muzdarip olan kişinin vücudu sertleşir. Ağrı ve sertlik, epilepsiden muzdarip olmaları durumunda en yaygın sonuçlardan biridir..

3. Depresyon:

Epilepsinin sık görülen semptomlarından biri, geçen günlerle birlikte hastada yavaş yavaş hakim olan güçlü depresyon aurasıdır. Bu nedenle epilepsili bir hasta için ayrılma ve geri çekilme yerine sosyal çevreleriyle temas halinde olması neredeyse önemlidir. Bu şekilde depresyon sınırların ötesine geçmez.

4. Dejavu:

Epilepsi asla basit bir ataktan sonra özetlenmez. Epileptik olarak adlandırılması en az ikiden fazlasını gerektirir. Çoğu zaman, bir saldırıdan hemen önce, daha önce duyguları hisseden kişi şimdi de aynı duyguyu hisseder. Kokladığı tipik bir koku ya da yanlış bir şeyin olacağı endişesi ya da titreşimi olabilir. Bu, derhal önlem alması gereken zamandır..

5. Tekrarlayan Nöbetler:

Nöbetler, epilepsinin en çok görülen semptomlarından biridir. Bu tür nöbetler oldukça tekrarlayıcı olabilir, bu da tekrar tekrar olabileceği anlamına gelir. Bir kişinin nöbet geçirmesi durumunda tekrar nöbet geçirme olasılığı yüksektir..

6. Karın Sorunları:

Bu fiziksel bir sorundan çok zihinsel bir sorundur. Bir kişi epilepsiden muzdaripse, karnında yükselen bir hisle karşı karşıya kalacaktır. Epilepsinin en hafif semptomlarından biri olduğu için bu konuda korkacak pek bir şey yok..

7. Yoğun Duygu:

Epilepsi hastasıysanız, yoğunluk bugünlerde en çok büyüyen ve yaygın sorunlardan biridir. Bir kişi bazı metal yoğunluğu sorunlarından muzdarip olacaktır. Bu, kişinin metal durumunu da bozar ve bu semptom sanrılarla da bağlantılıdır..

8. Uykusuzluk:

Basit bir kelime gibi görünse de, epilepsi hastaları için uykusuzluk çok zararlı olabilir, çünkü kişi yeterli uyku dozunu uygun şekilde alamazsa, bu tek başına ağır bir nöbeti tetikleyebilir. Bir epilepsi hastası, nöbet korkusundan ya da zaman zaman aldığı ağır ilaçlardan dolayı geceleri uykusuzluk çekebilir ve sabahları kötü bir epilepsi atağını tetikleyebilir. Ayrıca uykusuzluk, epilepsi hastası için de kötü olan yorgunluk ve yorgunluğa neden olur..

9. Olağandışı Tat veya Koku:

Biri epilepsi sırasında iştahını kaybedeceğini söylese, bu ücret olmaz. Ancak bir kişi, alışılmadık bir tat gibi bazı benzer ve çok garip sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Epilepsi sırasında olağandışı bir koku da yaygındır. Bireyin bazı ciddi tat sorunlarıyla karşı karşıya kalacağı zamanlar vardır. Kişi duyguyu da kaybedebilir (geçici olarak).

10. İğnelere Karşı Karıncalanma Hissi:

Epilepsiden muzdarip olduğunuzda sinirler ve uzuvlar farklı şekilde çalışmaya başlayacaktır. Kişi bu tür nesneleri gördüğünde iğnelere karşı bir karıncalanma hissi duyacaktır. Tüm epilepsi semptomları arasında çok az insan bunun farkındadır..