Yapılan bir araştırmaya göre özellikle ABD’de optik pazarına hakim olan körlüğün ikinci önde gelen nedeninin glokomdan başka bir şey olmadığı ortaya çıktı. Size glokomunuzun etki ettiği söylendiyse, kendinizi bir optik kuruma gelen ve glokom reçetesi ile çıkan milyonlarca glokom hastasından biri olarak düşünün..

Henüz terime aşina olmayanlar için, glokom, optik sinir hasarı nedeniyle sizi aşamalı olarak körlüğe, doğası gereği geri dönüşü olmayan körlüğe götürebilecek optik veya göz sinirlerinin karmaşık bir durumudur. Bu, yalnızca bir lens değişikliği ile değişebilen basit güç artışlarınız ve düşüşleriniz değildir, bir durumun meydana gelmesi nedeniyle gözün içindeki sıvı basıncını içerir, sonuçları görme kaybıdır..

glokom

Bu sorun daha fazla incelendiğinde gözlerimizin hemen önünde sıvıların gelip geçtiği ‘ön oda’ adı verilen mini bir özellik içerdiğini ortaya çıkardı. Bu sıvıların yakındaki dokuları nemlendirdiği bilinmektedir. Glokom harekete geçtiğinde, bu sıvı akışı daralır, yani olması gerekenden daha az miktarda. Bu, glokom yaratan gereksiz bir basınç oluşturan spesifikasyonun arkasında giderek daha fazla sıvı birikmesine neden olur..

Glokomun bölünebileceği başlıca iki geniş bölüm vardır. Açık açılı ve kapalı açılı glokom. Kronik glokom olarak da adlandırılan açık açılı glokom, alt notalarda kaldığı ve yavaş ilerleyen uysal bir tiptir. Bu tip genellikle fark edilmez ve son vuruş, yani görme kaybı olmadıkça tespit edilmesi zordur. Kapalı açı veya akut glokom durumunda, ağrı ve bulanık görme, kişiyi göz muayenesine gitmeye zorlar, bu da tedavinin hemen yapıldığı anlamına gelir ve daha zaman varken durumun tersine dönmesine neden olur..

Sonra pigmenter glokom gibi adından söz ettiren başka bölümler var ve düşük tansiyonlu glokom sıvı basıncı sabit olsa bile aşırı hassasiyetten dolayı optik sinirlerin zarar görebileceği düşük tansiyonlu glokom..

Glokom Nedenleri ve Belirtileri:

Bu makale, glokom semptomlarının neler olduğunu ve bu sorunu bilmek için yararlı olan nedenleri anlatır..

Glokom Nedenleri:

Ancak glokoma neden olan bazı faktörler vardır..

1. Akışkan Basıncı:

Daha önce tartışıldığı gibi ilk seçenek, gözlerimizin iris ve kornea arasında, belirli bir miktarda sıvının aktığı ve yakındaki dokuları besleyen ve nemlendiren ‘ön oda’ adı verilen bir özelliği barındırdığı sıvı basıncıdır. Bu sıvı akışı kısıtlandığında veya azaldığında, sıvılar birikmeye devam ettiğinden glokoma neden olan tıkanıklık basınç artışına neden olur..

2. İris Problemi:

Çoğu zaman, gözlerimizde iris ile kornea arasında mevcut olan özelliği bloke ederek irisin dışarı çıkmasına neden olan bazı kusurlar veya rahatsızlıklar olabilir. Bu tıkanıklık daha sonra bir basınç oluşumuna neden olur. Bu, glokom sorununun ana nedenlerinden biridir..

3. Yaş:

50’li yaşlara adım attığınız orta yaşınızı geçtikten sonra, yaşla birlikte olasılıkları artan yaygın bir hastalık olan glokoma yakalanma olasılığınız çok yüksektir. Olgun yaştaki Birleşik Krallık ve ABD vatandaşlarının yüzde 85’ine glokom teşhisi kondu. Bu, büyüyen yaşa bağlı olarak optik organların ve sinirlerin verimsizliğinden sorumlu tutulabilir..

4. Pigmentasyon:

İrisimiz, iriste pigmentasyonu zorunlu kılan, öğrencilerin renk vericisidir. Çoğu zaman doktorlar, küçük fraksiyonlarda ve özelliklerde bulunan bu pigmentlerin, drenaj sistemini veya spesifikasyonu tıkayarak uygun sıvı akışının kısıtlanmasına neden olduğunu fark etmişlerdir. Ağır fiziksel aktivite veya güçlü optik basınç, bu gelişigüzel pigment hareketinin bir nedeni olabilir..

5. Kısa Görüşlülük:

Açık açılı glokom, miyop veya uzağı görememe sorununuz varsa güçlü bir olasılıktır. Bu uykuda olan gen bir gün uygun bir tedavi için yer bırakmadan harekete geçebileceğinden, genellikle rutin göz muayenelerine gidilmesi istenmekte ve tavsiye edilmektedir. Doğası gereği kronik olan ve tespit edilmesi zor olan bu durum mutlaka görme kaybına neden olacaktır..

6. Kalıtım:

Çoğu zaman kişi, glokom ile keşfedildiği takdirde vücudunda akan geçmiş genleri ve DNA’ları suçlayabilir. Diğer birçok hastalık gibi, glokom da aile öyküsüne dayanmaktadır. Glokomdan muzdarip büyük bir dede listeniz varsa, aile mirasını sürdürme şansınız var..

7. Göz Daralması Drenajı:

Bu en popüler glokom nedenlerinden biridir. Gözün drenajı daralarak açı kapanması glokomuna neden olur. Göz daralmaları tıkanır ve bu tıkanıklığa bağlı olarak gözlerde görme kaybı olabilir. Drenaj açısı kapanabilir ve bu durum durumunuzu tehlikeli hale getirir. Halihazırda ciddi göz sorunlarından muzdarip olan birinin glokomdan etkilenme olasılığı daha yüksektir. Akut açılı glokomun semptomları genellikle mide bulantısı ile birlikte şiddetli göz ağrısı ve hatta uykuda yürümeyi içerir. Profesyonel bir göz kliniğine gitmediğiniz sürece ani görme kaybı ve geçici körlük, hissizlik yaşayacaksınız. Glokom hayatınızı perişan edebilir.

8. Yüksek Göz Basıncı:

Yüksek göz tansiyonu çoğu zaman glokoma yol açar. Gözlere aşırı baskı uygularsanız, bu glokom veya geçici görme kaybına neden olabilir. Gözler vücudumuzun en önemli parçalarından biridir ve etrafımızdaki dünyayı görmemize yardımcı olan gözlerdir. Şiddetli nöbet geçirdiğiniz günlerde gözlerinizi uygun şekilde dinlendirip biraz daha uyuyarak bu sorunu çözebilirsiniz. göz problemleri. Görmek için bir gözlük kullanıyorsanız, o zaman gidin göz gücünüzü kontrol edin ve gözlük camınızın gücünü doğru seviyede tutun..

9. Aşırı Hassas Optik Sinir:

Bunu hiç düşündün mü? Evet, bu gerçek. Pek çok glokom türünden biri olan ve aynı zamanda tehlikeli olan optik sinir kaynaklı düşük tansiyonlu glokom ile karşılaşılabilir. Bu tür glokomla ilgili kötü bir gerçek, bazı uzmanların bile bu glokomun nasıl durdurulacağını tam olarak anlayamamasıdır. Tamamen kafa karıştırıcı. Gözlere basınç uygulanmasa bile olabilir. Göz tansiyonu normal olsa bile, optik sinir yine de olabilir. Bu, optik sinirlerinizin biraz fazla hassas olduğu anlamına gelir..

Kan damarları ayrıca optik sinire sağlanan ateroskleroz ile kontamine olabilir. Bu, optik sinirin hassasiyetinden kaynaklanan glokomun birçok nedeninden biridir. Kişi bu sorunu profesyonel bir göz doktoruna giderek düzeltebilir ve diyetinde bazı değişiklikler yapabilir ve bazı balık proteinleri gözler için gerçekten iyidir gibi göze iyi gelen besinlere yer verebilir..

10. Optik Sinirin Bozulması:

Birçok glokom nedeni arasında bu oldukça popülerdir. Optik sinirler şiddetli bir şekilde hasar gördüğünde, yani glokom semptomları yaşarsınız. Bu, glokomun en yaygın semptomlarından biridir ve kolayca düzeltilemez. Mevcut göz durumunuzu düzeltmek için bazı göz damlaları ve hatta bazı ilaçlar almanız gerekecek..

Optik sinir gerçekten naziktir ve kolayca zarar görebilir. Bu nedenle, gözlerin uygun şekilde bakımının yapıldığından ve optik sinirin olduğundan daha fazla hasar görmesi gerektiğinden emin olmalısınız..

11. Rahatsızlık:

Glokom kademeli bir süreçtir ve ortaya çıktıktan sonraki aylar içinde sizi etkilemez, ancak onu ele geçiren şey, göz gücünüzdeki hafif bir değişiklik veya tedavi edilmezse çok ölümcül olabilen bir tür rahatsızlık olabilir. Çoğu zaman hafif bir güç kayması ciddiye alınmaz ve bu da glokomun serbestçe genişlemesine neden olur..

Glokom Belirtileri ve Belirtileri:

Bununla birlikte, bu harekete geçmeden önce, tek sonuç görme kaybı olmadan önce erken bir tedavi almanıza yardımcı olabilecek bazı belirtiler vardır. Glokomu yargılamak için yaygın belirtilerden bazıları aşağıda listelenmiştir..

1. Ağrı:

Akut glokom durumunda, uzun süredir devam eden acı veren bir ağrı bir işaret olabilir. Bu nedenle kapalı açılı glokom daha iyidir, çünkü ağrıyla birlikte sık doktor ziyaretleri artar ve bu da anlaşmanın halledilmesini sağlar. Bu göz ağrısı esas olarak gözün merkezini çekebilir..

2. Görme Zorluğu:

Kademeli glokom ile görüşte bulanıklık gelir. Bu, vizyonu titrek ve belirsiz hale getirebilecek güç kayması veya güç değişimi şeklinde bile olabilir. Bu, glokom sorununun en önemli semptomlarından biridir..

3. Kızarıklık:

Gözde hissedilen rahatsızlıklarda gözdeki temel fiziksel değişimlerden biri pembemsi bir renk almasıdır. Bu bazen yorgunluktan kaynaklanır, bu nedenle uzun süreli bir reaksiyon bekleyin. İkinci veya üçüncü gün kızarıklık devam ederse, kontrole gidin..

4. Halo Oluşumu:

İris, gözbebeğinin ortasında bulunur ve buradan, gözleriniz ışığa maruz kaldığında gözlerinizin hemen önünde yüzen tuhaf beyaz bir hale oluşuyor gibi görünebilir. Bu anlık bir anlaşma veya bundan daha fazlası olabilir.

5. Bulantı ve Kusma:

Bunun bir başka belirtisi de sürekli dırdır eden mide bulandırıcı bir his olabilir..

6. Bulanık Görme:

Bu, glokomun en yaygın semptomlarından biridir. Bu hastalıklardan muzdarip olduğunuzda her şeyi farklı göreceksiniz. Kanınızda olabilir ve bu da ciddi göz gücü sorunlarına yol açabilir. Gidip bir doktor kliniğinde kontrol ettirmeniz daha iyi olur. Zaten bir göz gücüne sahipse ve zaten gözlük kullanıyorsa, glokomdan kaynaklanan görme sorunlarıyla kolayca yüzleşebilir. Birçok durumda, bu özel semptomu ihmal eden, aşırıya kaçan ve geçici görme kaybına neden olan zararlı göz problemleri yaşayan kişilerin olduğu görülmüştür. Parlak ışıkların etrafındaki gökkuşağı renkli daireler, aynı zamanda bulanık görme ile ilişkili olan glokomun iyi bilinen bir belirtisidir..

Bazı kazalardan bulanık görmenin sorumlu olduğu durumlar vardı. Kişi bu semptomdan kaçamaz. Glokomdan muzdarip insanlar için gerçekten yaygındır.

7. Baş Ve Göz Ağrısı:

Bulanık gözlerin yanı sıra gözlerde göz ağrısı olan başka bir sorun daha vardır. Göz çevresindeki ağrı ve kişinin herhangi bir şeye odaklanırken yaşadığı acı, genellikle baş ağrısına benzer bir duygunun birleşimidir. Bu ağrı baş ve gözler glokomun başlıca semptomlarından biridir. Birçok görme sorununun yanı sıra, gözlerin beyaz kısmında da muazzam bir ağrı hissedilebilir. Her zaman dikkatli olun ve tetikte olun. doktora gitme vaktin geldi.

Bu baş ve göz ağrıları kolay kolay geçmez ve bu ağrıdan kurtulmak için bazı uygun önlemleri almanız gerekecektir. Baş ağrıları gerçekten sunucudur ve sizi aşırı derecede hasta edebilir..

8. Görme Kaybı:

Bu, gözlerle ilişkili başka bir glokom belirtisidir. Ani görme kaybı, glokomun en yaygın semptomlarından biridir. Tüm glokom semptomları arasında en çok bu görülür ve insanlar bundan gerçekten bıkmışlardır. İnsanların çoğu, gerçekten zararlı olabilecek görme kaybı sorunları yaşar. Diyelim ki araba kullanıyorsanız ve aniden görme kaybı sorunlarıyla karşı karşıya kaldıysanız, senaryo tamamen acımasız olacaktır..

9. Noktalar:

Olmayan nesnelerin önünde spor görmek glokomun en sık görülen semptomlarından biridir. Göz sorunları olan insanlar bu soruna aşinadır. Glokom değilse, göz güçleri yüksekse bu sorunu yaşamışlardır. Diyelim ki bir film izliyorsunuz ve aniden bir nokta ya da nokta beliriyor ama aslında yok. Bu, glokomdan muzdarip olduğunuzun bir göstergesi olabilir. Size yeterli göz vakası ipuçları sağlayacak ve glokom tedavisi için ilaç ve terapiler sağlayacak profesyonel bir göz doktoruna gitmenin zamanı geldi..

Yukarıda, glokom için en iyi semptomlardan ve nedenlerinden bazıları vardı. Bunlar en yaygın olanlardır ve glokom sorunları olanlar bunları kesinlikle doğru ve alakalı bulacaktır. Başka belirtiler de olabilir, ancak yukarıda tartışılanlar en tanıdık olanlardır..