Hapşırma kelimesinin açıklamaya ihtiyacı yoktur. Tıp dilinde, burun boşluğundaki bir tür tahrişin bir sonucu olarak ağızdan bir hava esintisinin istemsiz bir şekilde serbest bırakılması ve ardından büyük bir tatmin olması olarak tanımlanır. Ancak hapşırma yaygın bir ev terimi olabilir, ancak birçok insan neden aniden hapşırdıklarının veya belirli bir yerden her geçtiklerinde hapşırmalarının neden harekete geçtiğinin farkında değildir..

Hapşırma Nedenleri ve Belirtileri

Genellikle hapşırmadan önce burun boşluğunda komik bir his hissedilir, neredeyse yumuşak bir batma hissi gibi ama bu kalp atışları, göz kapaklarının çırpınması vb. gibi vücudumuzun istemsiz hareketlerinden biridir. iyi bir şeydir, çünkü vücudun hangi parçacığın iyi, hangi parçacığın yabancı ve zararlı olduğuna karar verme şeklidir. Bu yabancı parçacıklar vücudumuza girdiğinde, burnumuzdaki minyatür kıllar onların burun boşluğuna kaçmalarını engellerken, beyin bu yabancı maddeleri burun yoluyla vücudumuzdan dışarı atmamıza yardımcı olur..

Hapşırma Nedenleri:

İşte bir kişinin hapşırmasının nedenlerinden bazıları. Bunlara dikkat etmeli ve hapşırmaktan da kaçınmalısınız..

1. Kirlilik:

Yolda yürürken, yandaki otobüsten gelen bir buhar sizi perdeler, bir sonraki an kum ve çimentoyu karıştıran ve havanın mika parçacıklarıyla dolmasına neden olan bir inşaat evinin yanından geçersiniz. Biri aceleyle yanınızdan geçiyor ve bu sırada burnunuza bir tütün kokusu geldiğini hissediyorsunuz. İşe gitmek için otobüste, yanınızda üşüyen kadın yüksek sesle hapşırıyor. Bütün bu kirleticiler nereye sığınıyor sanıyorsunuz? Ancak burnumuz, soluduğumuz bu havanın çoğunu yakalayan ve filtreleyen silia adı verilen küçük kıl benzeri yapılara sahiptir ve temiz hava yükseldikçe kirleticiler geride kalır. Onlardan kurtulma zamanı geldiğinde, beyin hapşırma düğmesini tetikler ve onu vücudumuzdan atarız..

2. Alerji:

Her zaman hapşırmanıza neden olan kirleticiler değildir, ancak vücudunuzla uyumlu olmayan herhangi bir parçacık arkadaşınız için sorun olmayabilir. Örneğin, kürkle uyumsuzluğunuz varsa, kürk giymek, temas halinde olmak ya da yakınında olmak alerjinizi tetikleyebilir ve vücudunuz bu elementi tercih etmediğinden, etrafta ne zaman olursa olsun hapşırmaya neden olur..

3. Soğuk algınlığı:

Bazen soğuk algınlığı ve ateşle gelmek üzere olduğunuz için olabilir. Ateş size çarpmadan hemen önce, soğuk algınlığının geldiğini haber veren hapşırmaların baskın olduğunu hissedebilirsiniz. Bu daha sonra kırmızı bir burun akıntısı ve yatakta tavuk çorbasına dönüşür. Bu yüzden hapşırma olayını uzun süre uzatmak asla iyi bir fikir değildir. Ciddileşmeden tedavi edin.

4. Güçlü Parfüm:

Pek çoğu, parfümünüzün sizi hapşırma krizine sokabileceği gerçeğinin farkında olmayabilir. Parfüm genellikle burna en yakın yerlere, belki ense, koltuk altları ve omuz, kulak arkası vb. yerlere sürülür. Eğer koku vücudunuz tarafından hoş görülemeyecek kadar güçlüyse, koku arasında bariyer görevi görebilir. vücudunuza girmek. Bu nedenle bazen çok güçlü bir koku solüsyonu hapşırmanızın nedeni olabilir..

5. Enfeksiyon:

Hapşırma normal bir şeydir ve bir dakika içinde durmalıdır, ancak bu etki günlerce uzarsa ve sık sık hapşırma nöbetleri geçirirseniz, bir doktora danışmayı deneyin çünkü hapşırma aynı zamanda burun boşluğunuzda yanlış bir şeyin varlığını gösterebilir, belki bir enfeksiyon veya hapşırmaya neden olan iç kısımlarda ağrı. Ancak bu, hapşırırken biraz acı veren tahriş hissini takip etmelidir..

6. Soğuk Hava :

Bu genellikle ani bir soğuk havanın burnunuza çarptığı senaryodur. Diyelim ki binadan çıkıyorsunuz ve soğuk bir rüzgar çarpıyor. Bu, burnunuzdaki zarların hapşırmayı tetikleyerek hızlı bir şekilde daralmasına neden olur..

7. Çok Parlak Bir Işık :

Genellikle parlak bir mum ışığına aniden maruz kalmak hapşırmanıza neden olabilir. Bu duruma çok nadir görülen “fotik hapşırma” denir. Işığa maruz kaldığınızda, parlak ışığa duyarlı gözleriniz, göz sinirlerinizi harekete geçirmeye başlar. gözlerini kısıyorsun. Ancak burun sinirleri gibi çevredeki sinirler de harekete geçtiğinde hapşırmaya başlarsınız..

8. Koku Alerjisi:

Dikkat edilmesi gereken sadece parfümler değildir. Genellikle alkol kokusu veya kişinin alerjisi olabilecek belirli bir koku türü gibi tetikleyici unsurlar vardır. Gerçek senaryo yerleştirilmediği ve koku alerjisi adı verilen alerji işe yaramadığı sürece genellikle bu özellikler itaatkardır. Bazıları için hapşırma etkisi yaratan aroma kokuları veya kozmetik kokular bile olabilir..

9. Hayvan Kılı:

Birinin hayvan tüylerinden, özellikle de kedilerden alerji alması oldukça yaygındır. Bu kategorilere girmediğinizden emin olun ve kedinize alerji reaksiyonunun kaynağı olmak zorunda olmadığı daha iyi bir yuva vermeyi dört gözle bekliyorsanız..

10. Kötü Koku:

Hapşırma nedenlerini araştırın. Bu özel neden, yukarıda tartışılan tüm hapşırma nedenlerinden farklıdır. Bir kişi hijyenik olmayan bir ortamda yaşıyorsa, kötü kokular oldukça yaygındır. Bu, bazı kişilerin kötü kokuya dayanamayacağı ve solunum zarları için bir alerji gibi davrandığı için kişinin kolayca aşamalı hapşırma kurbanı olacağı anlamına gelir..

Hapşırma Belirtileri:

En iyileri aşağıda tartışılan birçok hapşırma belirtisi vardır..

1. Boğazda Yanma Hissi :

Hapşırmanın tüm belirtileri arasında bu oldukça yaygındır. Birçok insan boğazda yanma veya boğazda başka boğaz sorunlarına yol açan belirli bir tür iltihaplanma yaşadı. Hapşırma evresinde boğaz ağrısı gibi birçok belirtiye sık rastlanır..

2. Burun Tıkanıklığı :

Tıkalı burun? Solunum Problemleri? Bunların hepsi hapşırma belirtileridir. Neredeyse gün boyunca hapşırıyorsanız, nefes almada sorun yaşamanız oldukça yaygındır ve tıkalı bir burun veya burun tıkanıklığı sorunu oldukça kolay ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklığını önlemenin en iyi yollarından biri, buhar zerdeçal tozu ve benzeri baharatları ılık suda solumak gibi ev ilaçlarından yardım almaktır..

3. Boğaz Ağrısı :

En çok görülen hapşırma semptomlarından biri boğaz ağrısıdır. Kişi hapşırma sorunları yaşıyorsa boğaz ağrısı yaşayacaktır. Boğaz sorunları hapşırma sırasında sık görülen bir sorundur.

4. Ateş :

Hapşırırken hafif bir ateş olabilir. Birçok insan, hapşırmaya neden olan zararlı mikroplarla saldırıya uğradığında veya bulaştığında vücut sıcaklığında hafif bir artış yaşadı..

5. Yanan Gözler:

Sulu gözlerin yanı sıra gözlerde yanma hissi de oldukça yaygındır. İnsanlar bunu oldukça sık yaşarlar ve bu da vizyonu engelleyebilir (geçici olarak).

6. Öksürük:

Boğaz sorunları ile birlikte öksürük sorunu gelir. Öksürük biriktirilir ve bu da her türlü solunum probleminden sorumludur. Zaten zayıf akciğerleri ve diğer solunum problemleri varsa, kişi öksürük sorunlarından ağır şekilde muzdarip olacaktır..

7. Burun Koşusu:

Gün boyunca burnunuz akıyorsa ve sorununun belirli bir nedeni yoksa, hapşırmanız olasıdır. Bu semptomun yardımıyla anlamak gerçekten çok kolay. Burun akıntısı, hapşırma enfeksiyonu sırasında yaygın bir sorundur ve her yaştan insan bunu yaşayacaktır..

8. Yorgunluk:

Yorgunluk, hapşırmanın en yaygın ve en sık görülen semptomlarından biridir. Sinir sistemi üzerinde alışık olmadığı yüksek miktarda gerilim nedeniyle oluşur. Vücutta zayıf bir sinir işlevine sahip olan kişilerin bu özel semptomla ilgili tonlarca sorunu olacaktır. Bununla birlikte başka ek semptomlar da yaşayabilirler..

9. Sulu Gözler:

Tüm hapşırma semptomları arasında, bu genellikle çocuklarda görülür. Bazı burun sorunları yaşıyorsa ve hapşırma aşamasından geçiyorsa, gözleri sulanır..

10. Üşüme :

Rastgele titreme, en yaygın hapşırma semptomlarından bazılarıdır. Bir kişi hapşırma problemlerinden muzdarip olduğunda soğuk bir his yaşayacaktır. Bu belirti birçok insanda görülmüştür. Evde uygulanabilecek birçok terapi ve ilaç vardır. İlaç gerekiyorsa, o zaman kişi onu almaktan çekinmemelidir, çünkü doğru zamanda tedavi edilmezse üşüme hissi gerçekten kötü bir yöne gidebilir..