Dünya çapında milyonlarca insanın karşılaştığı çok yaygın ve her gün meydana gelen sorunlardan biri de hazımsızlıktır. Basit bir ifadeyle, sindirim sistemi düzgün çalışmadığında ve yiyecekleri gerektiği gibi doğru şekilde kullanmadığında ortaya çıkan bir dizi rahatsız edici semptomdur..

Hazımsızlık, tek bir rahatsızlıktan çok, vücutta normal günlük rutini takip etmeyi zorlaştıran bir grup küçük sorun ve sorundur. Çoğu durumda, insanlar sorun tamamen azalıncaya kadar yatak istirahatine bağlı kalırlar. Ancak, ister profesyonel ister evde yapılan tedavilerle tedaviye başlamadan önce, krizi zamanında tespit etmek önemlidir. Bu ancak hazımsızlığın belirti ve semptomlarının farkında olduğunuzda mümkündür..

Hazımsızlık Belirtileri

Aşağıdaki kılavuz, bilmeniz gereken en yaygın hazımsızlık semptomlarından bazılarına sahiptir. İşleri senin için kolaylaştıracak.

1. Karın Ağrısı:

Karında ağrı ve kramplar, hazımsızlıkla ilişkili en yaygın ve kesin atış semptomlarından biridir. Bu, çoğu insanın hissettiği bir şeydir ve hastalığın başlangıcının işaretidir..

2. Göğüste Ağrı:

Yine hazımsızlık sorunları sırasında göğüs ağrısı yaşanır. Evet, kalp krizi ile karşılaştırıldığında hiçbir şey değil, ama kesinlikle rahatsız edici ve sizi bir süre dinlenmeye zorluyor. Yine, krizle ilişkili kesinlikle ortaya çıkan semptomlardan biri olan bir şeydir..

3. Erken Aşırı Yeme:

Yemeğinizin bir kısmını yediğiniz anda tamamen tok hissettiğiniz bir durum yaşıyorsanız, bu vücuttaki hazımsızlık belirtilerinden başka bir şey değildir. Öyle olabilir ki yemeğini bile bitiremezsin.

4. Bulantı:

Hazımsızlığın başlangıcında olan kişiyi genellikle mide bulantısı hisseder. Bu yine kriz durumunda kesinlikle yaşayacağınız bir şey..

5. Kusma:

Aşırı hazımsızlık vakalarında mide bulantısı olan kişilerde kusma da görülebilir. Bu, profesyoneller tarafından kanıtlanmış bir semptomdur..

6. Şişkinlik Hissi:

İnsanlar genellikle hazımsızlık sorunları sırasında kendilerini sürekli şişkin ve tok hissettiklerinden şikayet ederler. Basit bir deyişle, fazla yemeseler bile kendilerini ağır hissederler..

7. Asit Tadı:

Yine hazımsızlık sorunları söz konusu olduğunda ağızda ve boğazda asidik bir tat hissedilir. Bunun nedeni, midede genellikle boğaza kadar gelen ve bu nedenle duruma neden olan asit oluşumudur..

8. Mide Hırıltıları:

Hazımsızlığın basit ama oldukça rahatsız edici bir belirtisi, midenin hırlamaya devam etmesi ve çoğu durumda başkalarının da duyabileceği bir ses çıkarmasıdır. Bu kesinlikle hastalığın utanç verici bir belirtisidir..

9. Yanma Hissi:

Hem karın hem de midenin üst bölgesinde yanma hissi vardır. Bu, çoğu durumda mide ekşimesine de yol açabilir. Yemek borusuna ulaşan mide asitlerinin göğüste oluşturduğu yanma hissidir..

10. Gaz ve Geğirme:

Bunlar hazımsızlığın nadir görülen semptomlarından bazılarıdır, ancak kesinlikle farkında olmanız gereken bir şeydir. Mide sorunları ve geğirme, buna hazır olmanız gereken bir durumda yaşanabilir..

Bunlar hazımsızlık sorunuyla yakından ilgili işaretlerden bazılarıdır. Her birini hatırladığınızdan emin olun.