Herpes, yaygın olarak, bir kişinin zaten hastalığı olan başka bir kişiyle temas etmesiyle ortaya çıkan bir enfeksiyon olarak görülen, iyi bilinen aktarılabilir bir hastalıktır. Hastalığın doğrudan fiziksel temastan bulaşması gerekmez. Herpes hastasının daha önce kullanmış olabileceği bir umumi tuvaletin kullanılması, herpes herhangi bir zamanda fiziksel veya cinsel temas yoluyla bulaşabilir..

Herpesin Nedenleri ve Belirtileri

Cinsel temas, bir enfeksiyon olduğu ve bir enfeksiyonun aktarılabileceği birçok ortam olduğu için herpesin bulaşmanın başka bir yoludur. Hastalığın daha basit bir parçası olan ancak ciltten cilde temas yoluyla bulaşabilen hsv1 hastalığının iki türü vardır. Bu durumda çocuklar da belki bir öpücükten veya aynı kaseden veya tabaktan yemek yemekten etkilenebilir..

Hastalığın ikinci kısmı daha ölümcül olan hsv2 olarak adlandırılır. Bu hastalık cinsel etkileşimler yoluyla geçmiştir ve bu hastalıktan muzdarip olduğunuz sürece cinsel ilişkide bulunduğunuz herhangi bir kişiye bulaşmaya devam edecektir. Bu noktada tıbbi tedavi gereklidir. Hastalık oldukça müstehcen olmasına rağmen, vücudunuzun alt bölgelerinde enfeksiyon gibi çıbanlar bırakır..

Herpesin Belirtileri ve Nedenleri:

Bu makale sizi herpesin nedenleri ve semptomları hakkında eğitecektir..

Herpesin Nedenleri:

Genellikle uçuk almamızın bazı nedenleri vardır, bu nedenlerden bazıları aşağıdadır..

1. Fiziksel Temas:

Zaten uçuk olan bir kişiyle fiziksel temas, hastalığa yakalanmanıza neden olacaktır. Başka birinin vücudunun enfekte olmuş bir bölgesiyle fiziksel temas, enfeksiyonun cildinize geçmesine neden olarak hastalığı korumanıza neden olur. Tedavi edilmezse uçuk, cildinizi daha fazla parçalamaya başlayabilir ve cildinizde kırmızı çıbanların çıkmasına neden olabilir. Bu çıbanlar şu anda hem acıtabilir hem de kaşınabilir.

2. İstemsiz İletişim:

Bir uçuk hastası ile aynı tabaktan yemek yerseniz veya bir uçuk hastasının ardından tuvalete giderseniz, hastalığı kendiniz tutma şansınız %99’dur. Daha önce de belirtildiği gibi herpes bir enfeksiyondur ve bu nedenle herpes diğer tüm enfeksiyonlar gibi fiziksel temas yoluyla bulaşabilir ve aynı zamanda su kaynaklıdır. Enfekte bir kişinin vücudunun enfekte olmuş bölgesinin bir kısmı tuvaletin oturağına dokunursa veya enfeksiyon musluğa bulaşırsa, enfeksiyon bu ortamlarda kalır. Tuvaleti kullandığınızda cildinize geçer..

3. Cinsel Temas:

Genellikle bu, yalnızca hsv2 olarak da bilinen uçuğun daha gelişmiş versiyonundan muzdarip olan kişilerde olur. Hsv2 üreme organlarınızı etkiler, bu nedenle cinsel ilişki sırasında bu hastalık bir kişiden diğerine geçebilir. Bu, cinsel yolla bulaşan diğer birçok hastalık gibi, tedavisi zor olabilir ve genellikle aylarca ilaç tedavisi ile sonuçlanır. Bu nedenle, vücudunuzda iltihaplı bölgelerin patladığını fark ederseniz, kendinizi acıdan kurtarmak için hemen kontrol ettirin..

4. Stres:

Stres, herpesin başlıca semptomlarından biridir. Aşırı stres, bu bulaşıcı hastalıkların büyümesini tetikleyebilir ve bunu diğer insanlara da yayabilirsiniz. Stresle mücadele için birçok teknik var. Yukarıda tartışılan tüm bu semptomlar bundan tamamen farklıdır. Stres, çalışan bir bireyin en yaygın sorunlarından biridir. Neredeyse her gün stresle uğraşıyoruz. Ancak stres kontrolüne izin vermeyin. Yoga, uyku vb. gibi bazı doğal ilaçlarla savaşın. Stres sorunlarını da düzeltmeye yardımcı olan bazı yöntemler var..

5. Alkol:

Kendinizi uçuğun nedenleri konusunda eğitiyorsanız, aşırı alkolün uçuk oluşumunu tetikleyebileceğini bilmelisiniz. Alkol bağımlısı olan bir kişinin, önceki gibi alkol tüketmeyen bir kişiye kıyasla, uçuğun farklı semptomlarını yaşama olasılığı çok yüksektir..

6. Kadın Olmak:

Dişi türler, herpes ile enfekte olan en yaygın türlerdir. Bu virüsü temel olarak dişiler içerir ve bu nedenle birçok kadın cinsel temastan uçuk alır (daha önce tartışılmıştır). Çok yaygındır ve ihmal edilemez. Erkekler genellikle bu enfeksiyonu taşımazlar. Dişiler bu viral enfeksiyonu kalıtım yoluyla veya hijyenik olmayan bir ortamda yaşamak veya kirli yerlerde yemek yemek gibi başka nedenlerle alırlar. Bu, herpesin ana nedenlerinden biridir. İnsanlar genellikle bu özel nedenin farkında değildir. Kızlardan uzak durmak zorunda değilsin. Şanslıysanız, her türlü enfeksiyondan uzak, sağlıklı ve temiz bir hayat yaşayacaktır. Bir erkek olarak isteyebileceğin tek şey bu.

7. Zayıf Bağışıklık Sistemi:

İşte uçukların en önemli nedenlerinden biri olan bilinmeyen bir neden daha. İnsanlar zayıf bir bağışıklık sisteminin uçuk virüsünü çekebileceğini bilmiyorlar ve ona bulaşabilir ve uçuk belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Uygun bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenmeniz, egzersiz yapmanız, doğru beslenmeniz vb. ve formda kalmak için yapmamızı tavsiye ettiğimiz diğer tüm şeyleri yapmanız gerekecektir. Kişi herpesin bu nedenini ihmal edemez. İnsanlar bunun farkındalarsa, yayılmasını kendileri durdurabilirler..

8. Kalıtım:

Bu, herpesin başka bir nedenidir. Bir annede uçuk varsa, çocuğuna bu bulaşıcı virüsü bulaştırabilir. Kısacası bulaşıcı herpes virüsünü çocuklarına geçirebilir. Bu, herpesin en yaygın nedenlerinden biridir. Çocuk, cinsel veya gönüllü olsun, her türlü temas yoluyla bu virüsü yaymak için daha fazla dolaşacaktır. Herpesten kaçınmanın bir yolu, önce anneyi almak ve çocukların bu hastalığa yakalanmaması için uygun önlemleri almaktır..

9. Belirtileri Görmezden Gelmek:

Herpes semptomlarını oldukça erken yaşayan birçok insan var, ancak onları kontrol ettirmek için inisiyatif almıyorlar ve bu, virüsü daha da yayabilecekleri için herpesin başlıca nedenlerinden biridir. Anal bölgede enfeksiyon ve ağızda kabarcıklar gibi belirtiler herpesin sık görülen semptomlarından bazılarıdır. İnsanlar bunu biliyor olsa da, onları kontrol ettirmeyen birkaç dikkatsiz kurban var ve buna semptomları görmezden gelmek denir. Araştırmalara göre, bu tür insanlar nedeniyle virüsün yayılmasının daha sık hale geldiği kanıtlandı..

10. Zayıf Sinir Hücreleri:

Bir kişinin zayıf sinir hücreleri varsa, o kişiye kolayca uçuk bulaşacaktır. Herpes virüsü, vücuda ilk girişten sonra sinir hücrelerine gidecektir. Ayrıca, bu virüsler sinir hücrelerini uykuda bırakabilir. Herpes için uygun bir tedavi yoktur. Seninle yaşar ve seninle ölür. Aynı virüs, stres ve benzeri aktiviteler yardımıyla aktive edildiğinde iç bedende çok fazla hasara neden olabilir. Virüs, kabarcıklara neden olan aynı sinir hücrelerini takip ederek geri döner..

Herpes Belirtileri:

Bazen uçuk olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olacak belirli belirti ve semptomlar vardır, bunlardan bazıları aşağıda sizin için listelenmiştir..

1. İltihaplı Cilt:

Herpes normalde vücudunuzun kasık, uyluk, kalça ve bazen de eller, kollar ve yüzü içeren üst kısmı dahil olmak üzere vücudunuzun alt kısmında iltihaplı cilde neden olur. Enfekte kişinin tükürüğü bile bulaşıcı olduğu için basit bir öpücük uçuk bulaştırabilir..

2. Kaynama:

Vücudunuzdaki hem kaşınan hem de ağrıyan çıbanların ani patlaması, herpesin açık belirtileridir ve bu nedenle hastalığın erken belirtileri olabilir. Çıbanlar ilk başta kaşınan küçük sivilceler olarak başlayabilir. Bu, yüzde, bacaklarda, kasıkta meydana gelebilir ve enfeksiyon yayıldıkça zamanla yavaş yavaş cilde yayılır. Bu hastalık son derece çirkindir, ağız gibi bölgelere yayıldığı için ağzınızı acıtan bir enfeksiyona neden olur..

3. Ateş:

Ateş ayrıca uçukta ileri bir aşamaya geçmenin başka bir belirtisidir. Bu, uçukların cildinizden hareket ettiği ve sinir hücrelerinizi etkilemeye başladığı zamandır. Herpesin tehlikeli davranmaya başladığı yer burasıdır. Sinirleri etkileyerek vücutta reaksiyonlara neden olur. İlk reaksiyon ateştir. Bu, vücut sıcaklığının, kişinin mide bulantısı ve yorgunluk hissetmeye başladığı bir seviyeye yükseldiği yerdir..

4. Ateş Kabarcıkları:

Kaynama ile birlikte ateş kabarcıklara neden olur. Ateşli kabarcıklar ile, bu noktada, uçuğun şiddetli bir versiyonundan muzdarip olduğunuzu ve derhal tıbbi tedaviye ihtiyacınız olduğunu anlayacaksınız. Soğuk bir bez ateşi kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir, ancak bu enfeksiyon sinir hücrelerini etkilediği için antibiyotikler dışında hiçbir şey onu durduramaz..

5. Genital Lezyonlar:

Genital lezyonlar da herpesin belirgin belirtileridir. Lezyonlar, cinsel organlarda zaman zaman karıncalanan kesikler veya sıyrıklardır. Bu karıncalanma, herpes enfeksiyonunun yayılmasının başlangıcıdır. Genital lezyonlar genellikle enfekte bir kişiyle cinsel ilişkiden kaynaklanır. Genital lezyonlar kaşınabilir ve hastalık öncelikle bir enfeksiyon olduğu için zamanla kasık ve bacağa yayılabilir.

6. Ağız Yaraları:

Ülserler veya ağız yaraları da uçuk almanın bir işaretidir, uçuk vücudun her yerinde yaralara neden olur ve ağız bir açıklık olduğu için uçuk belki bir öpücük nedeniyle tükürük yoluyla geçebilir. Ağız yaraları son derece inciticidir ve tedavi edilmezse aylarca sürebilir. Bunun nedeni, gün boyunca çevrenizdeki tozların bakteriler nedeniyle yaraları açık tutmasıdır. Bu bakteri enfeksiyonun zamanla ağzınızdan dudaklarınıza ve bazen de çenenize kadar yayılmasına neden olur. Bu noktada uzman tıbbi yardım olmadan tedavi etmenin başka bir yolu yoktur. Herpes sizi aylarca yatalak bırakabilir.

7. Şiddetli Grip:

Bu, herpesin en yaygın semptomlarından biridir. Herpes virüsü bulaşmışsa, bir kişi kolayca bir bacaya yakalanabilir. Bu, sıradan ateş anlamına gelmez. Virüs bulaştığında kişi kendini çok hasta hissedebilir. Herpes virüsü bulaşmış birçok insan bu semptomu yaşamıştır. Bu süre zarfında, kendinizi şiddetli gripten korumak için kendinize özel bir özen göstermeniz gerekecektir. Gripten mümkün olduğunca çabuk kurtulmak için uygun önlemler alınmalıdır..

8. Ağrılı İdrara Çıkma:

İdrar yaparken büyük ağrı yaşamak her zaman bir secde bezi sorunu olmak zorunda değildir. Ağrıya neden olan herpes olabilir. Virüsü taşıyan kişiler idrar yaparken dayanılmaz ağrılar yaşayabilir. Bu, hemen hemen tüm herpes ile enfekte hastaların başına gelir..

9. Göz Şişmesi:

Kızarıklık ve rastgele şişlik, birçok insanın görmezden geldiği uçuk belirtisidir. Bu hem çocuklarda hem de yetişkinlerde olur. Bu virüsün vücutta kademeli olarak yayılması, bulanık görme ve bazı önemli görme sorunlarına da neden olabilir. Herpesin sizi geçici olarak körleştireceği söylenebilir. Bu nedenle, uçuk bulaşmışken gözlerinize özellikle dikkat etmeye çalışın. Kaşıntılı gözleri ovmak için kirli eller kullanmayın. Kaşıntı hissi oldukça doğaldır ve herpesin akılda tutulması gereken en önemli belirtilerinden biridir. Bazıları bunu iklim değişikliklerinin gözler üzerindeki etkileriyle karıştırabilir..

10. Baş ağrısı:

Bu yine bir başka popüler uçuk semptomudur. Herpes virüsü bulaşmış kişiler zaman zaman şiddetli baş ağrıları yaşayabilirler..

Herpes, bu hastalığı etkili bir şekilde tedavi etmek ve kurtulmak için dikkatli tıbbi bakıma ihtiyaç duyar..

Bu makale, akılda tutulması gereken uçukların en iyi nedenlerinden ve semptomlarından bazılarını içermektedir. Bu tür semptomların diğer hastalıklar veya enfeksiyonlarla ortak olduğu durumlar vardır ve insanlar bunu uçuk değil de başka bir şey olarak düşünürler. Bu nedenle, yukarıda tartışılan noktaları iyice gözden geçirmeniz önerilir..