Kalın bağırsağı işgal eden büyük kısım, vücudumuzun kan ve gıdalardan gerekli besinleri ve proteinleri emmesine yardımcı olan sindirimde büyük rol oynayan vücudumuzdaki kolondur. Bu kolon, malign tümörlerden veya doğası gereği kanserli hücrelerden etkilendiğinde kolon kanseri adı verilen bir durum oluşur. Bu tümör genellikle kolonun iç duvarını doldurur. Bir araştırma, en yaygın kanser hastalarından birinin kolon grubuna ait olduğunu ortaya koydu. Kolon kanseri, rektumdan kaynaklanan rektum kanseri ile aynı şey değildir. Ancak bu kanser türlerinin her ikisi birlikte geliştiğinde kolorektal kanser olarak bilinir..

Kolon Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri

Bazı kolon kanseri vakalarında, kolonoskopi sırasında zamanında çıkarılmazsa kötü huylu tümör vücudun farklı bölgelerine yayılır. Malign tümör oluşumundan sonra kolondaki kanserli hücreler kan ve lenf sistemi yoluyla vücudun diğer bölgelerine giderler. Kötü huylu hücreler daha sonra bu yerlerde büyümeye başlar ve vücudun tüm sağlıklı dokularını yok eder. Buna ‘metastaz’ denir ve tedavisi daha da zor olan çok ciddi bir durumdur..

Tıbbi terminolojide, Kolon kanseri veya başka herhangi bir kanser türü, ölmeyen hücrelerin kontrolsüz çoğalmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Vücudumuzda normal hücreler bir büyüme, bölünme ve son olarak ölüm döngüsünü takip eder. Bununla birlikte, kolon kanseri hücreleri pragmatik bir ölüme uğramaz ve büyümeye ve bölünmeye devam eder. Kolonda bulunan sağlıklı hücrelerin DNA’larında bazı hatalar geliştirmesi durumunda kolon kanserinin geliştiği çeşitli araştırmalarla bulunmuştur. Herhangi bir hücrenin DNA’sı bozulduğunda kanserli hale gelir ve bölünmeye devam eder. Sürekli bölünme nedeniyle hücreler dağınık hale geldiğinde bir tümöre dönüşürler..

Kolon Kanseri Nedenleri ve Belirtileri:

Bu makale sizi kolon kanseri belirtileri ve nedenleri hakkında eğitecek ve bu kanser hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır..

Kolon Kanserinin Nedenleri:

Kolon kanserinin kesin nedenleri hala bilinmemektedir, ancak aşağıda kolon kanseri ile ilişkili ilk 10 potansiyel risk faktörü verilmiştir..

1. Yaş :

Yaş, kolon kanserinin tam olarak doğrudan bir nedeni değildir, ancak 50 yaşını geçtikten sonra insanların %25’inin polip geliştirdiği bulunmuştur. Bu polipler daha sonra kansere dönüşebilir. Vakaların çoğunda kolon kanseri, kolonda bulunan bu adenomatöz poliplerden gelişir ve “kolon polipleri” olarak da adlandırılır..

2. Diyabet :

Diyabet, kolon kanseri geliştirmenin ana nedenlerinden biri haline gelebilir. Son araştırmalara göre, insüline bağımlılığın kolon kanserinin büyümesine büyük ölçüde katkıda bulunduğu sonucuna varıldı. Ayrıca diyabet hastası olan kişilerin %40’ından fazlasının, diyabeti olmayanlara kıyasla kolon kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğu bulunmuştur..

3. İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD):

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı veya IBD, Chron hastalığı veya ülseratif kolit ile karakterize tıbbi bir durumdur. Araştırmacılar, IBD’li bir kişinin kolon kanseri geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu kanıtladı. Daha spesifik olarak, kişiye daha uzun süre İnflamatuar Bağırsak Hastalığı bulaşmışsa, kolon kanseri geliştirme şansı büyük ölçüde artar..

4. Aile Hekimliği Geçmişi :

Kolon kanserinin kalıtsal olduğu kesin olarak ifade edilemese de, çoğu vakada aile hekimliği öyküsünün önemli bir rol oynadığı bulunmuştur. Ancak bu, aile öyküsü olmayan kişilerde hiçbir zaman kolon kanseri gelişmeyeceği anlamına gelmez. Ailenizin tıbbi geçmişinin sizi ne ölçüde kolon kanseri riskine soktuğu, aynı teşhis konulan aile üyesinin yaşı ve kan bağına bağlıdır..

5. Diyet :

Diyet birçok sağlık sorunuyla ilişkilendirilebilir. Kolesterol ve yağ oranı yüksek bir diyet kolon kanserine neden olabilir. Ayrıca, düşük lifli diyetler de kolon kanseri olasılığını artırabilir; ancak araştırma pek doğrulanmadı.

6. Cinsiyet ve Genetik :

Erkek iseniz, kolon kanseri geliştirme şansınız kadınlara kıyasla nispeten yüksektir. Ayrıca genetik, kolon kanseri oluşumuna da atfedilebilir. Bu konuda yapılan son araştırmalar, kolon kanseri vakalarının yaklaşık %25’inin bir tür genetik bağlantı gösterdiğini ortaya koymuştur..

7. Egzersiz Eksikliği :

Egzersiz yapmak vücudun genel sağlığı için iyidir. Formda kalmak, sağlıklı olmanın anahtarıdır. Bir tür rutin egzersizi takiben bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun her türlü yabancı enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur. Hareketsiz yaşam tarzının kolon kanseri gelişimine katkıda bulunabileceği bulunmuştur..

8. Obezite :

Obezitenin kolon kanseri de dahil olmak üzere birçok tıbbi rahatsızlığın nedeni olduğu bulunmuştur. Tıbbi terminolojide obezite, bir kişinin önerilen kilosunu aşması ve aşırı kilo alması durumudur. Obezite kolon kanseri riskini büyük ölçüde artırıyor.

9. Sigara ve İçme :

Uzun süreli sigara içmenin bile kolon kanseri nedenleri olarak gösterilebileceği bulunmuştur. Bunun nedeni, sigaradan çıkan tütün dumanının kanserojenleri kolona taşıması ve ayrıca tütün kullanımının polip boyutunu artırma eğiliminde olmasıdır..

10. Çevre :

Çevreniz de kolon kanseri gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Yaşadığınız yer, mesleğiniz ve etrafınızdaki insanlar da kolon kanseri gelişme riskini etkileyebilir..

Doktorlara göre, çoğu durumda kolon kanseri, kanserli olmayan ve tedavi edilebilir olan, neredeyse bir yumru görünümünde küçük başlar. Adenomatoz polipler olarak da bilinen bu hücre kümeleri, zamanla büyür ve kanserli hale gelir. Ancak bu kademeli büyüme üzerinde, bu tedavi edilebilir, bu nedenle kolon kanseri semptomlarının farkında olmak her zaman daha iyidir. Daha iyi bir bilgi için kolon kanserinin 10 ana semptomu aşağıda listelenmiştir..

Kolon Kanseri Belirtileri:

1. Kabızlık:

Kolon ayrıca bağırsak hareketlerinizden de sorumludur, bu nedenle kolon kanserinin ilk belirtisi kabızlık veya bağırsak hareketlerinde sorun olacaktır. Son araştırmalara göre, müshil veya kabızlık kullanımı, bir kişiyi daha yüksek kolon kanseri riskine sokar. Genellikle en sık görülen sorun kabızlık veya kabızlık hissidir. Bağırsak hareketlerinde veya kıvamında veya olağan alışkanlığında bir değişiklik de bir semptom olabilir. Ancak bunlar yaygın semptomlardır ve yaygın kabızlık ile karıştırılmamalıdır. Uzatmak da iyi bir seçenek değil.

2. İshal :

İshal, yaygın bir tıbbi durum gibi görünebilir; ancak kolon kanserinin erken bir belirtisi bile olabilir. Bir kişi 15 günden fazla bir süre ishalden etkilenirse, kolon kanserinin erken gelişen bir aşamasına dönüşebilir. Tümörün büyümesi ile bağırsak hareketleri tıkanır ve sıvı dışkı sızıntısı nedeniyle alternatif ishal veya kabızlığa neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişi mide bulantısı, kusma, mide rahatsızlığı ve hatta karın ağrısı yaşayabilir. Ayrıca tümör, bağırsak astarında tahrişe neden olabilir. Birkaç günden uzun süredir ishal çekiyorsanız, dehidrasyona, besin kaybına neden olduğu ve hatta gelişmekte olan kanserin göstergesi olabileceği için iyi bir doktora danışmanız zorunludur..

3. Kanama :

En yaygın olarak, yığınlar, rektal bölgedeki damarlar zayıfladığında ve bağırsak hareketi sırasında kanamaya neden olduğunda ortaya çıkan dışkıda kanın nedenidir. Yığınlar aynı şekilde çalışırken, genellikle kolon kanseri, genel olarak veya atılım sırasında rektal kanamaya neden olabilir. Basur sırasında oluşan kanama genellikle kırmızıdır, oysa dışkıda siyah veya koyu kırmızı kan bulunması kolon veya rektum kanseri belirtisi olabilir. Her zaman ağrılı bir süreç olmayabilir, ancak dışkınızda kan olup olmadığına dikkat edin ve eğer biri zaten bundan muzdaripse, en iyi yol, ciddileşmeye başlamadan önce erken aşamalarda kapsamlı bir check-up yaptırmaktır..

4. Alt Karın :

Kolon kanserinin bir başka belirtisi de ani anlarda keskin bir alt karın ağrısıdır. Esas olarak tümörün sindirim sistemi, rektum veya kolondaki büyümesinden kaynaklanır. Ani ağrınızı gideren belirli bir duruş olması gerekmez. Aynı şey sırt kas ağrısı için de geçerli. Bununla birlikte, kötü bir sırt ağrısı, basit bir kötü duruşun veya kas krampının nedeni olabilir, bu nedenle yanlış hastalığı yargılamadığınızdan emin olun. Sadece bu ağrı normalden daha uzun sürerse kolon kanserini yargılayabilir misiniz?.

5. Bağırsak Hareketi İçin Sürekli Dürtü:

Bağırsak hareketlerini temizlemek için sürekli bir dürtü ve yine de zorlamadan sonra dışkı geçmez, tıbbi olarak bu iyiye işaret değildir. Bağırsak hareketlerinin modelindeki değişiklik, kolon kanserinin erken belirtilerinden biri olabilir. Belirsiz bağırsak hareketlerine tümör büyümesi, bağırsakların hareketini bloke etmesi ve böylece bağırsakların tamamen boşalmasını engellemesi neden olur. Tekrarlayan bağırsak hareketlerinden sonra bile eksik tahliye sorunu devam ederse, bir doktora danışılmalıdır. Kolon kanserinin erken teşhisi, hastalıkların daha şiddetli hale gelmesini önleyebilir.

6. Kilo Kaybı:

Kendini genellikle hatalı iç organlarla ilişkilendiren yaygın bir sorun, hiç denemeden bile neredeyse anoreksik bir hastaya benzediğiniz ani kilo kaybıdır. Beklenmeyen kilo kaybı çoğunlukla kolon kanserinin ileri evrelerinin göstergesidir. Kilo verme kavramı kulağa çekici gelse de, bu aslında patojenlerle savaşmak için düşük bağışıklık ve tabii ki mevcut hastalık gibi ikincil sorunlara neden olabilir..

7. Yorgunluk :

Kolon kanserinin baskın semptomlarından biri halsizlik veya yorgunluktur. Diğer tali problemlerle birlikte, sürekli bir yorgunluk hissi vücuda hakim olur. Küçük bir yürüyüşten sonra nefes darlığı, evde geçen bir günün ardından yorgunluk hissi bir ipucu olabilir. Kolonda bulunan tümörler veya büyük polipler, demir eksikliği anemisine neden olabilir ve bu da kanınızdaki oksijen seviyesini düşürür. Bu esas olarak yorgunluğa katkıda bulunur ve yeterince dinlendikten sonra bile kendinizi zayıf hissedebilirsiniz..

8. Gerilme:

İnsanlar her zaman bira bağırsaklarından bahseder, yani göbeğin küçük bir kısmı, özellikle de karın bölgesi, siz gerçek bir kilo almasanız bile dışarı çıkar. Aynı şey, karnımızın altındaki kolon arızalanmaya başladığında da olur. Bu kolon kanseri belirtisi olabilir ve buna dikkat edilmelidir..

9. Kalem Taburesi :

Diğerlerine eşlik eden bir başka erken belirti de dışkı yapımındaki değişiklik olacaktır, yani eskisinden daha dar olacak ve kalem taburesi terimini oluşturacak kadar az olacaktır. Bunun nedeni, sol taraftaki tümörün geçiş yolunu tıkaması ve dışkının daralmasına neden olmasıdır. Kolon kanserinin yanı sıra kurşun kalemle dışkı görünümü de anal kanser veya divertikülit belirtisi olabilir. Bu nedenle daha fazla gecikmeden bir doktora danışmak en iyisidir..

10. Bulantı :

Karın ağrınıza ve kabızlığınıza eşlik edecek her zaman mide bulantısı veya sürekli kusmuk hissi vardır. Mide bulantısı yaygın olarak görülen hafif bir rahatsızlık olsa da, eğer uzun süre kalırsa, kolon kanseri şüphesi olmadığından emin olmak için tıbbi kontrole ihtiyaç duyar..

Bu kolon kanseri semptomlarından herhangi biriyle karşılaşırsanız, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Doktorunuza düzenli aralıklarla kolon kanseri taraması yaptırmanız gerekip gerekmediğini sorun. Normalde kolon kanseri taraması 50 yaşından sonra önerilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapılarak kolon kanseri olasılığı kolayca en aza indirilebilir..

Kolon Kanseri Riskini Azaltacak Bu İpuçlarına Bir Bakın:

  • Yaşam tarzınıza bir egzersiz rutini ekleyin. Normalde haftada beş kez 30-40 dakika fiziksel aktivite iyidir.
  • Diyetinize tam tahıllarla birlikte bol miktarda taze sebze ve meyve ekleyin..
  • Tütün ürünleri kullanımından uzak durun ve alkol tüketimini sınırlayın.
  • Optimum vücut ağırlığını koruyun. Obezseniz, bu fazla kiloyu yavaş yavaş vermeye çalışın..
  • Son olarak, kolon kanseri geliştirme riskini tamamen ortadan kaldırmak için düzenli olarak kolon kanseri taraması yapılmalıdır..