Her hastalığın sebebinin mide olduğu söylenir. Sağlıklı kalmak için midenizi temiz tutmalısınız. Bu tür mide rahatsızlıklarından biri Kronik Kabızlık olarak bilinir. Kronik kabızlıkta dışkıyı geçmek zorlaşır. Kabızlık hazımsızlığın sonucudur. Bir kişi daha uzun süre dışkı vermede rahatsızlıkla karşı karşıya kaldığında buna Kronik Kabızlık denir..

Kronik Kabızlığın Belirtileri ve Etkileri

Halk arasında kabızlık sorunu yaygın hale gelmiştir. İnsanlar uzun süre katı yiyecekler yediğinde kabızlığa neden olur. Gençlerde kabızlığa neden olan abur cubur ve süt ürünlerine sahip olmak bir trend haline geldi..

Kronik Kabızlığın Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir? & Doğal Tedavi Nasıl Yapılır??

Kronik Kabızlığın Nedenleri Nelerdir:

Kronik kabızlığın arkasındaki ana neden, bir kişinin lifsiz diyet yapmasıdır. Lif, dışkının düzgün geçişine yardımcı olur. Kabızlığı önlemek için bol su içilmelidir. Kronik kabızlığın arkasındaki diğer nedenler şunlardır:

 • Dışkıda yavaş hareket
 • Diğer hastalıklar için ilaçlar
 • Hormonal bozukluk
 • Bir kolon zayıfladığında
 • Günlük diyetinizdeki değişiklikler
 • Gebelik
 • Stres
 • Aktif olmadığın zaman.

Bütün bunlar kronik kabızlığın nedenleridir. Bir kişinin sabit bir sağlığa sahip olması için uygun beslenme, sağlıklı uyku, rahat bir zihin, tüm zaman aktif, günlük yürüyüş ve fazla su içmesi gerekir..

Belirtiler:-

Kronik Kabızlığın Belirtileri:

 • Bir dışkı ortadan kaldırmak için sert veya kuru hale geldiğinde
 • Dışkıyı ortadan kaldırırken zorlandığınızı hissediyorsunuz
 • Haftada 3’ten az bağırsak hareketine sahip olmak
 • Baş ağrısı ve asitlik sorununu yakaladığınızda

Son birkaç aydır bu belirtilere sahipseniz, Kronik Kabızlık olarak kabul edilir..

Kronik Kabızlık için Evde Tedavi Çözümleri:

Kronik Kabızlık, herkesin yüzleşmesine rağmen, herkesin konuşmaktan çekindiği bir konudur. Günümüzün modern dünyasında, beslenme öyle bir hale geldi ki, insanlar kabız olacak. Bundan kaçınmak için, bu tür ev ilaçlarını deneyebilirsiniz:

Kronik Kabızlık İçin Evde Tedavi Çözümleri

 • Gece yatmadan önce ılık su içmek,
 • Her sabah ılık suya 1 limon sıkmak ve içmek,
 • Tam lif içeren gıdaların alımı,
 • Günlük fiziksel egzersiz yapın,
 • Günde en az 3 litre normal su içmeli,
 • Dondurucu soğuk sudan kaçınıldı,
 • Diyetinize sıvı gıdaları dahil edin.

Bütün bunları evde deneyebilirsiniz ki bu masumdur. Ve diğer yan etkilere de neden olabilecek ilaçları yemekten daha iyidir..

Günlük diyetinizde küçük bir değişiklik, Kronik Kabızlıktan kurtulmanıza çok yardımcı olur. Yoğurt kahvaltınızın bir parçası olsun. Kahvaltınızda mutlaka 1 kase yoğurt bulundurun. Yoğurt, sindirim sisteminizi rayına oturtma kapasitesine sahiptir. Yoğurt, insan vücudu için gerekli olan faydalı bakterilere sahiptir. Bir kase Yoğurt almadan önce içinde “canlı bakteri” olup olmadığı kontrol edilmelidir..

Maida unundan kaçının. İşlenmiş gıdalar ve hızlı gıdalar, yağ oranı yüksek ve lif oranı düşük olduğu için kronik kabızlığa neden olabilir. Günlük hayatta beyaz ekmek, hamur işleri, bazı makarnalar, sosis ve patates cipsi yeme alışkanlığı olmamalıdır. Çok fazla beslenmesi yoktur. Sindirimi yavaşlatan ve kabızlığa neden olan yüksek düzeyde şeker içeren Abur cuburlar.

Vücudunuzun düzenli kalmasına yardımcı olan fiziksel egzersizi bile tercih edebilirsiniz. Düzenli yürüyüş, yüzme ve vücut fonksiyonlarınızı aktif tutan yoga yapın. Günde sadece 30 dakikanızı bağırsağınızı aktif tutan ve dışkının kolay geçmesine yardımcı olan egzersizlere ayırın..

İlaçlara bağımlı olmayın. Doktorunuza danışın ve diğer alternatifleri deneyin. İlaç acelesi vücudun diğer organlarını etkileyebilir ve daha sonra aynı durumla karşılaşırsanız ilaca bağımlı hale gelebilirsiniz. Bunun yerine yalnızca ev ilaçlarını deneyin.

Dışkınızı nemlendirecek ve pürüzsüz bir çıkış sağlayacak sıvı mineral yağ da alabilirsiniz. Mineral yağı su, süt veya meyve suyu ile alın. Sıvı mineral yağ çoğu eczanede bulunur. Ancak doktorunuza danışmadan madeni yağ almayınız. Bazılarının alerjisi olabilir. Elma, üzüm, yeşil yapraklı sebzeler gibi daha fazla lif içeren yiyecekler yiyin. Brokoli, Ispanak, Karnabahar, Lahanası ve yeşil fasulye gibi diğer sebzeler de kronik kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Süt ürünleri yemeyin.

Çocuklarda Kronik Kabızlık:

Kabızlık çocuklar için ciddi bir şey değildir. Çocuğunuzun bağırsak hareketi düzgün olmadığında ve 3 haftadan uzun sürdüğünde, bir doktora danışmanız gerekir. Bir çocuk, bir doktora görünmekten daha fazla ateş, kusma, kilo kaybı ve kabızlık ile dışkıda kanla karşı karşıya kalabilir. Bir çocuk, yaşadıklarını ebeveynleriyle paylaşmaktan bile korkabilir. Çocuğunuzun iç çamaşırında sıvı veya dışkı izleri görmek, çocuğunuzun kronik kabızlık çektiğinin bir işaretidir..

Çocuklarda Kronik Kabızlığa Neden Olabilecek Genel Faktörler:

 • Çocuklar oyun havasında olduklarında ve buna ara vermek istemedikleri zaman tuvalete gitmekten kaçınırlar. Bazı çocuklar da evden çıktıklarında banyoyu kullanmaktan rahatsız olurlar. Çocuklar, kronik kabızlığa yol açabilecek dışkı ve tuvaletlerini tutma alışkanlığına sahiptir..
 • Çocuklar yiyeceklerini sıvıdan katıya geçirdiğinde.
 • Beslenme ve protein açısından zengin sebzeler yememek.
 • Çocukların rutini, atmosferdeki değişiklik veya seyahat gibi bazı değişiklikler olduğunda.
 • Bazı çocukların inek sütü alerjisi olabilir.
 • Bazılarının genlerinde de var.

Çocuklar kabızlık yaşayan çocukların ağrılarından şikayet etmekten korkabilirler. Ebeveynlerin, kronik kabızlığı olan çocukların davranışlarında meydana gelen değişikliği gözlemlemesi gerekir. Bazı çocuklar kendi istekleriyle tuvalete gitmeyi severler ve bu da kronik kabızlığa yol açabilir. Doğadan bir çağrı aldığınızda, onu durdurmamalısınız. Hissedebiliyorsan iyi olur. Çocuklar kronik kabızlık sırasında pelvik bölgede ve israfı ortadan kaldırırken ağrı hissedebilirler. Çocukların o zaman şımartılmaya ihtiyacı var.

Hamilelikte Kronik Kabızlık:

Hamile kadınlarda da kronik kabızlık vakaları vardır. Hamilelik sırasında kadınlar fizyolojik değişiklikler yaşarlar. Hamilelikte su, dışkıyı kurutan bir bağırsaktan daha fazla emilir ve kadınlar nadiren bağırsak hareketleriyle karşı karşıya kalırlar. Kadınlar ayrıca hamilelikte birçok kez ruh hali değişimleri yaşarlar. Hamilelerin fazla su içmeleri, lifli besinler ve meyvelerin alımını artırmaları gerekir. Hamile kadınlar, çocuğunun gelişimine ve zinde olmasına yardımcı olan yoga ve küçük fiziksel egzersizleri de tercih edebilir. Kadınlar hamilelik sırasında doktora danışmadan herhangi bir ilaç almamalıdır. Bazılarından kaçınılmalıdır. Normal bir insan için en iyisi olan aloevera suyunu hamile kadınlar da çok fazla lif içerdiğinden tercih edemezler. Doktora göre günlük yürüyebilir, sağlıklı sebze ve meyveler alabilir. Kendine çok dikkat etmesi gerekiyor.

Hamilelikte Kabızlığın Nedenleri:

Genellikle hamilelikte kabızlığın nedeni korku, endişe ve kaygı olabilir. Minimal egzersiz eksikliği ve düşük lifli diyet de bunun bir nedenidir. Hamilelik sırasında rahim genişleyerek bağırsaklara baskı yapar ve kabızlığa neden olur. Vücudunuzdan atılması gereken yiyecek ve atıkların hareketini yavaşlatan bağırsak kaslarına gevşeme sağlayan hormonal bir değişiklik olur..

Bazı hamileler de demir takviyesi yani demir tabletleri alırlar. Kabızlık nedeni de olabilir. Demir tabletleri alıyorsanız ve doktor kontrolünde bol su içmek zorunlu hale gelir. Bu nedenle, kadınların hamilelik sırasında ona çok dikkat etmesi gerekir..

Kronik Kabızlık Diyeti:

Kronik Kabızlık Diyeti

 • Günde 30 gram lif almak
 • Öğle yemeğinde salata yemek için
 • Sabah 1 bardak dolusu süt
 • Tam buğday ekmeği
 • Esmer pirinç
 • Meyve suyu
 • Yeşil sebzeler

Kabızlık uzun sürdüğünde cildinizi matlaştırır. Kan gerektiği gibi temizlenmez. Ani kilo kaybıyla bile karşılaşabilirsiniz. Bazen göz altı morlukları bile kabızlıktan kaynaklanabilir. Kronik kabızlığı gidermek için atabileceğiniz en kolay ve masum adım, diyet değişikliği yapmaktır. Kronik kabızlığı gideren kepek gevreği ve kuru erik suyuna geçin. Kabızlık sorununuz olmasa bile sağlıklı beslenmelisiniz ki kabızlık sorunu yaşamayın..

Kronik kabızlık uzun bir süre, genellikle aylarca ve bazı durumlarda da yıllarca sürer. Kronik kabızlık sosyal ve profesyonel yaşamınızı bozabilir. Her şeyden önce, tedavi yaşam tarzı ve diyet değişikliği ile başlar. Bundan sonra da iyileşmez, doktora gitmeyi beklememelisiniz. Bağırsakların boş olması son derece gereklidir. Çünkü hastalık midede kalan atıklarla başlar..

Her sabah insan en az bir saatini kendine ayırmalıdır. Günlük fiziksel egzersiz yapmak, ılık su içmek, yürümek ve koşmak sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Düzenli koşu yapmak çok yardımcı olabilir. Bol sıvı almak, taze meyve, sebze ve tam tahıllı ürünler yemek, kronik kabızlığın giderilmesine yardımcı olur..