Karında anormal hücreler anormal şekilde büyümeye başladığında ve kontrolden çıktığında rahim ağzı kanseri olarak adlandırılır. Rahim ağzı kanseri, rahmin alt kısmı olan ve vajinaya açılan rahim ağzında meydana gelir. Normal durumda ‘ektoserviks’ pembe renkte görünür ve skuamöz hücreler olarak bilinen ince hücrelerle kaplıdır. Ancak servikal kanal veya ‘endoserviks’ kolumnar hücrelerden oluşur. Bu hücrelerin üst üste geldiği serviksteki alan, T bölgesi veya ‘dönüşüm bölgesi’ olarak bilinir. Bu konumda kanser öncesi veya anormal hücre büyümesi gerçekleşir..

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri ve Nedenleri

Rahim ağzı kanseri erken evrede teşhis edilirse kolayca tedavi edilebilir. Rahim ağzı kanseri tüm dünyada kadınlar arasında çok yaygın bir kanserdir. Ancak iyi haber şu ki, belirli bir süre içinde geliştiğinden rahim ağzı kanseri ilaçlarla kolayca tedavi edilebilir. Kadınlarda rahim ağzı kanserine bağlı ölümler her yıl %2 kadar düşüktür. Ancak Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerdeki kadınlar arasında çok yaygındır. Birleşik Krallık’ta her yıl ortalama üç bin yüz kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konuyor. Her gün kansere yakalanan her 100 kadından aslında rahim ağzı kanserine yakalanıyor.

Rahim ağzı kanseri genellikle 35 yaşın altındaki kadınlarda görülür. Esas olarak orta yaşta ortaya çıkar ve 20 yaşın altındaki kadınlarda çok nadirdir. Bu nedenle, 35 yaşını geçtikten sonra ve 70 yaşına kadar kadınların derhal rahim ağzı kanseri taraması yaptırmaları önemlidir..

Rahim Ağzı Kanserinin Nedenleri ve Belirtileri:

Rahim Ağzı Kanserinin Belirtileri:

Erken prekanser ve serviks kanseri teşhisi konan kadınlarda genellikle hiçbir semptom görülmez. Kanser yakındaki bir dokuya yayılmadıkça ve onu etkilemedikçe semptomlar hemen hemen ortaya çıkmaz ve bu meydana geldiğinde sıklıkla fark edilen semptomlar şunlardır:

1. Olağandışı Kanama:

Anormal kanama en sık görülen serviks kanseri semptomlarıdır. Vajinadan anormal kanama, örneğin cinsel ilişkiden sonra kanama, dönemler arasında kanama ve lekelenme, menopozdan sonra kanama, adet akışının normalden daha ağır veya daha uzun olması. Pelvik muayene veya duştan sonra kanama da rahim ağzı kanserinin yaygın bir belirtisidir..

2. Pelvik ve Sırt Ağrısı:

Pelvik ve sırt ağrısı yaşamak, özellikle kadınlar için son derece yaygındır. Adet döngüsü sırasında kadınların çoğu, çok normal ve hiç endişe verici olmayan ağrılar ve kramplar yaşarlar. Ancak bu durum daha uzun süre devam ederse, çok sık ve şiddetli olursa, hemen doktora başvurmak önemlidir. Olağandışı zamanlardaki servikal ağrılar ve kramplar, gelişen kanserli tümörün göstergesidir..

3. Beklenmeyen Kilo Kaybı:

Kilo kaybına neden olan iştahtaki ani kayıp, başka herhangi bir tıbbi durumun nedeni olabilir. Ancak diğer faktörlerle birleştiğinde, istem dışı kilo kaybı göz ardı edilmemeli ve hemen doktorla kontrol edilmelidir. Kanserli büyüme döneminde, vücudun bağışıklık sistemi ona karşı savaşır. Bu süreçte vücut, yağları nispeten daha yüksek bir oranda parçalayarak enerji üreten ‘sitokinler’ olarak bilinen küçük proteinler üretir. Bu, uyguladığınız diyetten bağımsız olarak beklenmedik kilo kaybına neden olur..

4. Bacak Ağrısı:

Rahim ağzı kanserinin erken evrelerinde bazı kadınlar bacaklarında ağrı veya şişlik yaşarlar. Bunun nedeni, kanserli dokuların büyümesi sırasında serviksin şişmesi ve uzuvlara kan akışının engellenmesine neden olmasıdır. Bu, aynı zamanda ağrılı bir his veren bacaklarda şişmeye neden olur..

5. Ağrılı İlişki:

Tıbbi terminolojide ağrılı cinsel ilişkiye “seks disparonisi” denir ve rahim ağzı kanserinin önde gelen nedenlerinden biridir. Ağrılı ilişki, kanserin diğer dokulara yayıldığı ve üreme organlarına ulaştığı ileri evre rahim ağzı kanserinin göstergesidir..

6. Anormal Deşarj:

Kadınlar genellikle normal durumlarda kokusuz ve renksiz olan vajinalarından akıntı yaşarlar. Ancak kalın veya renkli ve kötü koku yayan bir akıntı yaşamaya başlarsanız, rahim ağzı kanserinin erken belirtileri olabilir..

7. Anormal Adet Döngüsü:

Normal sikluslara göre daha uzun ve ağır olan adet dönemleri rahim ağzı kanseri gelişiminin habercisidir. Ayrıca kanser komşu bölgelere yayılmaya başladığından serviks bölgesinde tahrişe neden olur. Tamponları veya hijyenik kadın bağlarını iki saatte bir değiştirmeniz gerektiğinde ağır kanama olarak sınıflandırılır..

8. Ağrılı İdrara Çıkma:

Ağrılı idrara çıkma tek başına rahim ağzı kanseri ile ilişkilendirilemez. Ancak rahim ağzı kanserinin diğer belirtileri ile birlikte görüldüğünde hemen doktora başvurulmalıdır. İdrar yaparken ağrı hissederseniz veya mesanenizde ağrı hissederseniz mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Normal durumlarda bu durum kolaylıkla tedavi edilebilir. Kaşıntı, batma veya yanma gibi diğer idrar rahatsızlıkları, kanserin çevre dokulara yayılmasıyla ortaya çıkar. Daha fazla hasarı durdurmak için acil tıbbi yardım alınmalıdır..

9. Sık İdrara Çıkma:

Hamile kadınlarda veya yüksek miktarda sıvı aldığımızda mesane kontrolünün kaybı çok yaygındır. Ancak yukarıda bahsedilen durum dışında bu sorunla karşılaşırsanız, daha fazla tıbbi değerlendirmeye ihtiyaç duyar. Mesane kontrolünün kaybı, rahim ağzı kanseri geliştirmenin önemli bir işaretidir. Kanserli dokunun büyümesinin artık lokalize olmadığı ve mesaneye ve idrar yolunun bir kısmına yayıldığı zaman yaşanır. Bu nedenle hemen bir doktora danışılmalıdır..

10. Sürekli Yorgunluk:

Günün sonunda yorgun hissetmek oldukça normaldir. Ancak normal durumlarda biraz dinlenmek kendinizi daha iyi ve enerjik hissetmenizi sağlar. Ancak gün içinde her an enerji eksikliği yaşamaya başladığınızda ve dinlendikten sonra bile düzelmeyen bu durum kolay kolay alınmamalıdır. Rahim ağzı kanseri olan kadınlarda vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin çoğu, beyaz kan hücreleri ile değiştirilir. Bu hastalıkla savaşmak için yapılır. Ancak hasta anemik hale gelir ve çok sık yorgun ve bitkin hissetme eğilimi gösterir. Bu duruma ayrıca vücuda oksijen tedarikinin azalması neden olur..

Rahim Ağzı Kanserinin Nedenleri:

Human Papillomavirus (HPV) mevcudiyeti, yaklaşık %99 oranında serviks kanseri bölgesinde çok baskındır. 100’den fazla HPV türü vardır ve bunlardan başlıcaları rahim ağzı kanseri riski taşımaz. Sadece HPV-16 ve HPV -18 olan yüksek riskli HPV, kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olur..

Amerika Birleşik Devletleri’nde, cinsel yolla bulaşan tüm enfeksiyon vakalarında en yaygın olarak HPV bulunur. Ayrıca 50 yaşından sonra, kadınların %80’inden fazlası bir tür HPV enfeksiyonuna tanık olmuştur. Bu enfeksiyonların çoğu kanserli değildir ve 2 yıl içinde kendi kendine iyileşir. Bununla birlikte, acımasız HPV enfeksiyonu olan kadınların rahim ağzı kanseri geliştirme riski daha yüksektir. Günümüzde serviks kanseri oluşumunu tamamen iyileştiren çeşitli tedaviler ve ilaçlar mevcuttur. Bununla birlikte, önlemenin tedaviden daha iyi olduğu söylenir. Rahim ağzı kanserinin nedenini belirlemek, hastalıkları sizden uzak tutmanıza yardımcı olacaktır..

Rahim ağzı kanserinin bu yaygın nedenlerinin neler olduğuna bir göz atın:

1. HPV Enfeksiyonu:

Rahim ağzı kanserinin en önemli nedenlerinden biri İnsan Papilloma Virüsüdür (HPV). Adenokarsinom ve skuamöz hücreli kansere de neden olur. 100’den fazla Papilloma virüsü türü olmasına rağmen, bunların en az 40’ı cinsel temas yoluyla bulaşıyor. Çok azı genital siğillere neden oldukları için genital virüsler veya siğil virüsleri olarak adlandırılır..

Ancak burada ilginç bir gerçek var – siğillere neden olan siğil virüslerinin türü, daha sonra kansere dönüşen hücre değişikliklerine mutlaka neden olmaz. Pek çok HPV virüsünden en az 15’i rahim ağzı kanserine neden olma açısından yüksek risk olarak kabul edilir. İnsan Papilloma Virüsü, cinsel olarak çok aktif olan bir kadının tüm hayatı boyunca bu virüslerden en az biriyle temas etmesi yaygındır. Erkekler seks sırasında prezervatif kullanırsa, rahim ağzı kanseri kurbanı olma şansını nispeten azaltır, aksi takdirde şans çok yüksektir..

2. Cinsel Yolla Bulaşan Diğer Enfeksiyonlar:

Bir çalışma, hem İnsan Papilloma Virüsünün hem de herpesin rahim ağzı kanseri kurbanı olma şansını artırdığını göstermiştir. Ayrıca Chlamydia, rahim ağzı kanseri kurbanı olma riskini de artırır..

3. Sigara:

Bir çalışma, sigara içiyorsanız, skuamöz hücreleri artırma şansının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar ayrıca, sigara içen kadınların servikal mukusunda benziren gibi bazı kanser kimyasallarının bulunduğunu bulmuşlardır. Bu araştırmacılar, bu kimyasalların varlığının rahim ağzı kanserine yol açtığına inanmaktadır. Cinsel olarak çok aktif olan ve aynı zamanda çok sigara içen kadınlardan biriyseniz, rahim ağzı kanseri kurbanı olma olasılığınız iki kat daha fazladır. Hastalıkla savaşmaya yardımcı olan Langerhans hücreleri, virüsle ve ayrıca genetik değişikliklerden kaynaklanan servikal hücrelerle savaşamazlar. Bu genetik değişiklikler daha sonraki bir aşamada kansere yol açar.

4. Zayıflamış Bağışıklık Sistemi:

Bağışıklık sisteminiz çok güçlü değilse, rahim ağzı kanseri de dahil olmak üzere kansere yakalanma şansınız çok yüksektir. Organ nakli sonrası bağışıklık sistemini baskılamak için ilaç kullananlar veya AIDS ve HIV hastası olan kişilerde rahim ağzı kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Bu böyledir, çünkü sağlıklı bir bağışıklık sistemi genellikle anormal hücrelerden, virüslerden veya bakterilerden korunmanıza yardımcı olur. Bağışıklığınız hücreleri öldürdüğünden, anormal hücreler doğada kanserli olmaz.

5. Hap:

Araştırmacılar, hapı düzenli olarak alan ve yaklaşık 5 yıldır almaya devam eden kadınların rahim ağzı kanseri geliştirme şanslarının daha yüksek olduğuna inanıyor. Ancak hap kullanımını bırakmak rahim ağzı kanseri riskini azaltır. Böyledir çünkü doğum kontrol hapı alan kadınlar:

Cinsel olarak aktif, muhtemelen birden fazla partneri var,

Korunmasız cinsel ilişkiye girmek için kontrasepsiyon kullanmak için gerekli adımları atmaz..

Bu aslında o kadının rahim ağzı kanseri olma riskini artırabilir..

6. Sünnet:

Sünnetli erkeklerle cinsel ilişkiye giren kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma olasılığı daha düşüktür. Bunun nedeni, sünnetli kadınların Human Papilloma Virüsünü taşıma şanslarının daha az olmasıdır..

7. Seks Hayatınız:

Bir kadının cinsel hayatı, rahim ağzı kanserinin nedenini belirlemeye yardımcı olabilir. Kadının birden fazla partneri olmasa ve sadece bir kadınla yatsa bile, yine de HPV virüsü kapabilir. Öyle çünkü hayatında birden fazla kadın olduğunu düşünürsek taşıyor olabilir..

8. Hamilelik:

Halihazırda çocuğu olan kadınlar, rahim ağzı kanseri kurbanı olmaya daha fazla maruz kalmaktadır. İlk bebeğinizi 17 yaşında veya daha önce doğurduysanız, rahim ağzı kanserine yatkın olma olasılığınız, ilk çocuğunu 25 yaşından sonra dünyaya getiren bir kadından daha yüksektir..

9. Rahim İçi Araç Kullanımı:

Son çalışmaların bulgularına göre Rahim İçi Araç (RİA) kullanımının kadınlarda rahim kanseri gelişme şansını büyük ölçüde azalttığı bulunmuştur. RİA kullanımının, kullanımından sonra bir yıl bile devam eden koruyucu bir etkiye neden olduğu bulunmuştur. Ayrıca RİA kullanımı rahim veya endometriyal kanser geliştirme şansını bile azaltabilir..

10. Çoğul Gebelikler:

Çoğul gebelik (3 veya daha fazla) olan kadınlar, hiç çocuk doğurmamış kadınlara kıyasla rahim ağzı kanseri geliştirme riski daha yüksektir. Aynı şeyin kesin nedeni hala bilinmiyor. Yine de, daha fazla sayıda gebeliğin vücutta serviksi HPV enfeksiyonuna daha duyarlı hale getirme eğiliminde olan hormonal değişikliklere neden olduğuna inanılmaktadır..

Erken teşhis edilirse rahim ağzı kanseri tedavi edilebilir. Bu nedenle, sizde belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, lütfen bugün bir doktora danışın..