Sarılık, tıbbi gerçeklere göre tam olarak bir hastalık değildir. Ve Sarılık, hastalık adıyla sınıflandırılamaz, ancak bu kelimenin doğru tanımı, içinde ilerleyen altta yatan bir hastalığın görsel belirtileri olacaktır. Sarılığın kendisi, altta genişleyen bir hastalığın belirtilerinin kişinin belirli görünümüyle duyurulduğu bir semptom durumudur. Görünüşün bu görsel özelliği, sarılık olarak adlandırılan şeydir. Genellikle cildin vardığında aldığı sarı renk tonu ile kategorize edilir..

Sarılık Nedenleri ve Belirtileri

Sırtımızdan aşağı akan kemik iliği, her seferinde kök hücreler olarak bilinen ve daha sonra kendisini kırmızı, beyaz ve plazma hücrelerine ayıran çok sayıda hücre ürettiği kan hücrelerinin üreticisidir. Hemoglobinin varlığı hücreyi kırmızı yapar. Bu hücre enerjisi parçalandığında, hemoglobin kısmen kana salınır ve küçük bir kısmı bir yan ürün oluşumu olan bilirubini doğuran kimyasal bir reaksiyona girer..

Genellikle bilirubin vücudumuzdan karaciğer tarafından safra atılımı şeklinde atılır. Bundan önce karaciğer bilirubini metabolize eder. Metabolizmada veya bilirubin oluşumunda sorunlara neden olan prosedürün normal çalışmasına bir engeldir, bu nedenle sarılığın oluştuğu bilinmektedir..

Sarı anlamına gelen Fransızca ‘sarı’ kelimesinden gelen sarılık, bilirubin miktarındaki artışın neden olduğu vücutta artan mukus seviyeleri ile birlikte cilt renginin değişmesidir. Göz bebeğinin hemen arkasındaki beyaz etli kısım da etkilenir. Yeni doğmuş bir bebekte sarılık meydana geldiğinde, durum yenidoğan sarılığı olarak adlandırılır. Daha sonra, yetişkinlerde, zaman zaman yaşamı tehdit edici derecede sıkıntılı olabilen çeşitli altta yatan hastalıkların neden olduğu sarılık da belirgindir..

Ancak çocuklarda sarılığın etkisi biraz doygun ve kontrollüdür. Bir başka sarılık türü ise, esas olarak kırmızı kan hücrelerinin olması gerekenden daha hızlı parçalanmasına neden olan enfeksiyon nedeniyle oluşan karaciğer öncesi sarılık olarak adlandırılır. Karaciğer içi sarılık, bilirubin üretiminin azaldığı karaciğerin arızalanmasından kaynaklanır..

Sarılık Nedenleri ve Belirtileri:

Bu makale, sarılığın ana ve temel nedenleri ve etkileri hakkında sizi eğitecek ve her zaman kendinizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır..

Sarılık Nedenleri:

Aşağıda, sarılığın şu şekilde tanımlanabilecek 10 ana nedeni listelenmiştir:

1. Kan Bozukluğu:

En yumuşak hastalıktan yaşamı tehdit eden hastalığa kadar değişen bazı kan bozukluğu hastalıkları sarılıktan sorumlu olabilir. Bu kan hastalıklarının çoğunun kırmızı kan hücrelerini ve onların üretimini hedef aldığı sıklıkla fark edilir. Lösemi veya kan kanseri, anemi, kesin olarak orak hücre, talasemi, sıtma vb. Bunlar esas olarak kırmızı kan hücresindeki anormallikten kaynaklanan karaciğer öncesi hastalıklardır..

2. Bilirubin:

Genellikle ya vücuttaki bilirubin artışından ya da uygun bilirubin eksikliğinden kaynaklanır. Bilirubin, hemoglobinin parçalanması ve kimyasal bir reaksiyonla üretilir. Böylece bilirubin seviyesindeki değişiklik kanı etkiler ve bunun tersi de geçerlidir..

3. Kötü Karaciğer:

Karaciğer koşulları doğrudan sarılık ile ilgilidir. Bu, esasen karaciğerin gelişigüzel veya organize olmayan bir şekilde çalıştığı zamandır. Bu daha sonra vücudun bağışıklık sisteminin karaciğer hücrelerine odaklanmasına neden olur. Kimyasal reaksiyon sonucu oluşan bilirubin karaciğer tarafından metabolize edilmesini beklerken bilirubin üretimi veya günlük rutin zarar görür. Bu, fazla üretime veya eksikliğe neden olabilir. Karaciğerde alkolik bozukluk, hepatit örneklerden bazılarıdır..

4. Safra Kanalında Tıkanma:

Bilirubin metabolize edildikten ve bağırsak sıvılarıyla karıştırıldıktan sonra safra kanalı yoluyla vücudumuzdan salınır. Genellikle safra kanalında taşlar veya organların üretrada sıkıştığı ve kalabalığın olduğu akut fıtık vakası vardır. Bu noktada bilirubinin safra şeklinde salınması mümkün değildir. Safra taşları da bir engel teşkil edebilir. Aynısı bağırsak bölgesindeki veya safra kanallarındaki tümör koşulları için de geçerlidir. Hamilelik, safra kanallarını tıkayan veya daraltan, safra geçişini zorlaştıran başka bir olgun faktördür..

5. Yenidoğan:

Yeni doğan erkek bebeğinizin de sarılık olma riski olabilir ancak bunlar daha sağlıklı ve kontrollüdür ve uygun tedavi yapılırsa herhangi bir zararı yoktur. Yeni doğan çocuklar yetişkinlerden farklı bir kan bileşimine sahiptir ve doğumdan sonra kendi türlerini bizimkini oluşturmak üzere kaybettiklerinde, bazen sarılığa yol açabilen çok miktarda bilirubin oluşur..

6. Sıtma:

Sıtma, bu benzer hastalıkların vektörünün aynı olması nedeniyle sarılığın en rastlantısal nedenlerinden biridir. Sivrisinek insandan insana seyahat ederken çeşitli hastalıklar taşır ve sarılık, sıtmanın yüksek ateşe ve cilt pigmentlerinde renk değişikliğine yol açan daha ayrıntılı bir versiyonu gibi olduğundan, doğrudan sıtma ile ilgilidir..

7. Safra Taşları:

Safra kesesi rahatsızlıkları çok normal olarak bazı kalça ve vücut vakalarında aşırı ağrıya, yüksek ateşe ve renk bozulmasına yol açar. Safra taşları ayrıca uzun süre yalnız bırakıldığında sarılığın doğrudan bir sonucu olan aşırı ağrıya neden olur. Safra kesesi bozuklukları gelir ve gider ve uygun şekilde ve zamanında tedavi edilirse insanlar, bir kez başladığında oldukça rahatsız edici olan sarılığın sonraki aşamalarını önlemeye yardımcı olabilir..

8. Safra Kanalı İltihabı:

Safra kanalı, vücudunuzun büyümesine yardımcı olmak için fazla yağ ve proteini parçalamaya yardımcı olduğu için vücudun çok önemli bir parçasıdır, ancak iltihaplandığında vücudunuzda ciltte gözle görülür renk değişikliğine, yüksek ateşe yol açan büyük bir safra birikimi olabilir. ve daha yaygın olarak sarılık olarak bilinen sürekli kusma. Safra kanalı doğru ilaçla yatıştırılabilir, ancak sarılık nedenlerinin vücudunuzda kök salmasına ve birikmesine izin vermemek için zamanında yapılması gerekir..

9. Talasemi:

Çok yaygın olarak orak hücreli anemi olarak da bilinen, her yaştan insanda yetersiz beslenmeye ve cilt pigmentlerinin renk değiştirmesine neden olan bir hastalıktır. Bu tedavi edilebilir, ancak tedavi hem tıbbi hem de evde tedavi açısından uzun bir süreçtir. Yetersiz beslenme, tümü sarılığa neden olan safra birikmesi, safra taşı ve benzeri gibi birçok yan etkiye neden olabilir..

10. Pankreas Kanseri:

Kanser, ne kadar uzun süre uğraşırsanız vücudunuzu yiyip bitiren çok tehlikeli bir hastalıktır. Pankreas, vücudunuzdaki enerji için gıdaları parçalamaya yardımcı olan önemli bir safra kaynağıdır, ancak pankreas kanserinden muzdarip olduğunda pankreas açıkça arızalanır ve çoğu zaman çok verimli bir şekilde sarılığa yol açan ciddi bir safra oluşumu reaksiyonuna neden olur. Böyle bir sorundan kaçınmaya yardımcı olmak için kanserle mümkün olduğunca hızlı baş etmek en iyisidir..

Sarılık Belirtileri:

Sarılığın genel belirti ve semptomlarından bazıları aşağıda sizin için verilmiştir:

1. Cilt Renk Değişikliği:

Sarılığı belirleyen önemli bir faktör, sarılıktan etkilendikten hemen sonra oluşan soluk sarı cilt tonudur. Bu, esasen birinin sarılığı tespit etmesi gereken bir semptomdur. Gözlerimizin beyaz etli kısmı ve vücudumuzdaki mukus dağılımı cilt hasarlarının yanı sıra kötü tepki verir. Gözlerin beyazları da hafif sarı bir renk alır.

2. Karın Ağrısı:

Safra ve bilirubin safra kanalından kaçmaya çalışırken, safra taşları veya fıtık vücuttan çıkmasını engelliyor olabilir. Böyle bir noktada vücut, bu işlenmiş safrayı kullanamaz, bu nedenle safrayı reddeder ve böylece safranın kaçmaya çalışmaktan başka gidecek yeri kalmaz. Bu, zaman zaman safra kanalı tıkanıklığını düşündüren karın ağrısına neden olabilir. Aynısı, kil rengi veya beyaz dışkı gibi dışkı renginde veya kıvamında değişiklik için de geçerlidir, safra taşlarının varlığını düşündürebilir.

3. Ateş ve Titreme:

Sarılık, yakıcı vücut ısısı ve titreyen kemik kesme titremeleri ile birlikte büyük bir ateşi beraberinde getirir. Yatalak ve çaresiz bir şekilde yatmak, genellikle hepatitin varlığına işaret eder. Terleme takip edebilir ve ardından kişinin son birkaç saat içinde sahip olduğu hemen hemen her şeyin sürekli kusması olabilir. Bu, vücudu daha da yorgun ve bitkin hale getirir..

4. Kaşıntı:

Sarılık ayrıca anormal bir tür cilt kaşıntısına neden olur. Devam eden kalıcı bir kaşıntı var.

5. Ani Kilo Kaybı:

Yukarıda nedenlerinde bahsedildiği gibi, sarılık belirtileri zaman zaman pankreas ve safra kanalındaki bozukluklara bağlı olarak ciddi beslenme bozukluğuna neden olur. Sadece birkaç gün içinde aniden çok fazla kilo kaybettiğinizi görürseniz, büyük olasılıkla sarılık çekiyorsunuz ve hemen tıbbi yardıma ihtiyacınız var..

6. Bebekler İçin Boşaltım:

Boşaltım sadece çocukların başına gelen bir şeydir ve bebekler sarılığa oldukça yatkın olduğu için çok yaygın bir durumdur. Bebekler söz konusu olduğunda sarılık derhal tedavi edilmelidir, bebeğinizin sarılıkla ilgili herhangi bir semptomla karşılaştığını gördüğünüzde ilk önceliğiniz haline getirin..

7. Yorgunluk:

Uyuşukluk veya yorgunluk, vücudunuzun vücudunuz için doğru miktarda enerjiyi düzgün ve düzenli olarak işleyememesinden kaynaklanır. Bu, vücudunuzdaki enerji dağıtımı için ana organ olan mideniz veya pankreasınızla ilgili bir sorun anlamına gelebilir. Aşırı uyuşukluk ve kilo kaybı yaşıyorsanız, sarılığın tedavisi için hemen yardım almanız gerekir..

8. İştah Kaybı:

Vücudunuz yiyeceklerden gereken enerjiyi uygun bir şekilde işleyemiyorsa, o zaman bir kişi iştahsızlık denilen bir şeyden muzdarip olacaktır; bu, vücudunuzun yenilebilir herhangi bir maddeyi kolayca işleyemediği anlamına gelir ve bu da sizi sadece uyuşuk hissetmekle kalmaz, aynı zamanda zayıf da.

9. Rektal Kanama:

Bu, sarılığın daha ayrıntılı bir belirtisidir ve size sorunu hemen tedavi etmeniz gerektiğini gösteren doğrudan bir işarettir. Pankreas, mide veya rektal kanalda kanamaya neden olan bir yırtılmaya neden olan vücutta şiddetli safra birikmesi ile birlikte uzun süreli ateşin doğrudan sonucudur. Rektal sorunlar, bölgeyi ilaçla yatıştırarak ele alınabilir, böylece asıl sorun olan sarılık tedavi edilebilir..

10. Bulantı ve Kusma:

Safra kanalında safra birikmesi, bu birikintiden kurtulmaya yardımcı olmak için aşırı mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Dört günden fazla bir süredir kusma ve mide bulantısı çekiyorsanız, sarılık olma ihtimaliniz yüksektir. Bulantı ve kusma, sarılığın erken evresinin belirtileridir ve uygun şekilde tedavi edilebilir. Bu durumda tıbbi tavsiye almak, herhangi bir sarılık semptomunu iyileştirmenin en iyi yoludur..