Sıtma Nedir??

Sıtmaya ne bir bakteri ne de bir virüs neden olur. Sıtmaya neden olan bir protozoon parazit olan Plasmodium neden olur. Semptomlar ve nedenleri hakkında daha fazla bilgi edinin ve ayrıca önleyici sıtma tedavisinin yanı sıra sıtma ilaçları hakkında bilgi edinin..

Sıtma Nedenleri ve Belirtileri

Sıtma Hakkında Gerçekler:

 • Birkaç heyecan verici bilimsel zorluk, bize sıtmadan arınmış bir dünya sunmanın yollarını ve sağlam sağlık ve ekonomik faydaları başarıyor – Küresel Teknik Strateji ve 21 ülke ve DSÖ iddialı hedefler oluşturuyor ve 2020 yılına kadar sıtmayı ortadan kaldırmayı hedefliyor. sıtma tedavi oranı ve bu hedeflere ulaşmak için kutlanmalıdır. (1)
 • Hindistan’da kaydedilen vakalar 1,1 milyona yakındı, vaka yükü 2002’den bu yana her yıl sıtma enfeksiyonlarında azalma eğilimi gösteriyor. Hint halkının önemli bir kısmı hastalığa karşı savunmasız durumda..
 • Dünya Sıtma Günü, insanlara tüm dünyada sıtmanın etkisini önlemek ve azaltmak için yapılan muazzam çabaları öğrenme ve tanıtma şansı vermek için her yıl 25 Nisan’da hatırlanıyor. Sıtma gibi hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için mükemmel sağlık hizmeti şarttır. Bu gün, sıtmayı kontrol altına almak ve nihayetinde ortadan kaldırmak için üstlenilen küresel çabalar hakkında farkındalığı artırmaktır..

Sıtmanın Nedenleri:

Beş plazmodyum türü şunlardır:,

Plasmodium Vivax:

P. vivax için kuluçka süresi 12-18 gündür. 5 insan sıtma parazitinin en ölümcül olanıdır. Bu sıtma enfeksiyonu, genellikle splenomegali nedeniyle ciddi hastalık ve ölümle sonuçlanabilir..

Plasmodium Falciparum:

Bunda, Plasmodium paraziti dişi sivrisinek Anopheles’in ısırması yoluyla aktarılır ve falciparum sıtması adı verilen en tehlikeli forma neden olur. Kanda çok hızlı çoğalır. Şeklin değişmesine neden olur ve onları “yapışkan” hale getirir. Bir kişi, enfekte bir sivrisinek ısırığından sıtmaya yakalandıktan sonra, sivrisinek, konakçının vücuduna olgunlaşmamış bir Plasmodium paraziti formu enjekte eder, kişinin kan dolaşımı yoluyla vücuduna gider. karaciğer ve daha sonra olgun forma dönüşür; bu tür sıtma, sıtma vakalarının neredeyse %50’sinden sorumludur. Plasmodium falciparum için kuluçka süresi genellikle 9-14 gün arasında değişir. Bu daha öldürücüdür ve bu şiddetli sıtma çoğunlukla çocukları ve hamile kadınları etkiler. Patolojiler serebral sıtma, şiddetli anemi ve akut solunum sıkıntısıdır..

Plasmodium Sıtma:

P.Malariae, “iyi huylu sıtmaya” neden olur ve diğerleri kadar tehlikeli değildir. Üç günlük aralıklarla tekrarlama eğiliminde olan ateş gibi belirtiler içerir. Birkaç sivrisinek türünü enfekte edebilir ve insanlarda sıtmaya neden olabilir. Plasmodium malariae kronik enfeksiyona neden olur ve bazı durumlarda ömür boyu sürebilir. Plasmodium malariae’nin dikkat edilmesi gereken bir diğer özelliği de, bu parazitin ateş belirtilerinin daha ılımlı olması ve ateşe üşüme ve mide bulantısının eşlik etmesidir..

Plasmodium Knowlesi:

Plasmodium knowlesi, insanlarda sıtmaya neden olan bir parazit. Enfekte insanlar, Plasmodium falciparum can’ın neden olduğu sıtmaya benzer ciddi sıtma geliştirir. İnsanlarda hem şiddetli hem de komplikasyonsuz sıtma olabilir. Enfekte sivrisinek bir kişiyi ısırdıktan sonra, semptomlar genellikle 11 gün civarında başlar. Parazitler enfeksiyondan sonra 10 – 12 gün arasında kanda görülür. Komplike olmayan P. knowlesi sıtması olan kişilerde genellikle baş ağrısı, eklem ağrısı, halsizlik ve iştahsızlık görülür. Diğer insan sıtmalarından farklı olarak, Plasmodium knowlesi sıtması, 24 saatte bir yükselen ateşlere sahip olma eğilimindedir ve bu nedenle genellikle günlük sıtma olarak adlandırılır. Hastalık ilerledikçe hiperparazitemi gelişir ve muhtemelen akut böbrek hasarı, sarılık, şok ve solunum sıkıntısına neden olur..

Plazmodyum Oval:

Plasmodium ovale, insanlarda üçüncül sıtmaya neden olan parazitik bir protozoadır. İki parazit olan Plasmodium falciparum ve Plasmodium vivax ile karşılaştırıldığında nadirdir ve ayrıca Plasmodium falciparum’dan daha az tehlikelidir. Belirtiler genellikle parazit kana girdikten 12 ila 20 gün sonra ortaya çıkar. Parazitin replikasyon döngüsü yaklaşık 49 saat sürer ve kabaca her 49 saatte bir yükselen üçüncül ateşe neden olur. Bazı durumlarda, enfeksiyondan 4 yıl sonra nüks meydana gelebilir..

Sıtmanın Belirtileri:

12 aylıktan küçük bebeklerde ve yenidoğanlarda sıtma semptomlarının tedavisi, sıtmadan etkilenen en savunmasız gruplardan biri oldukları için çok zordur ve azami özen gerektirir. Hamilelik sırasında annede sıtma enfeksiyonu düşük doğum ağırlığına ve hatta bazen bebek ölümüyle sonuçlanabilir. Sıtma semptomları tipik olarak enfeksiyondan 6 ila 30 gün sonra ortaya çıkar. Belirtilerin ortaya çıkması 12 ayı bulabilir. 5 yaşın altındaki çocuklarda sıtmanın belirti ve semptomları şunlardır:

 • Ateş
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • İshal
 • Aşırı zayıflık
 • Kas ağrısı
 • sıtma yorgunluğu
 • Öksürme
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Hamile Kadınlarda Sıtma:

Sıtma hamilelik sırasında önemli bir sağlık sorunudur. Hamilelikte sıtmanın nedenleri, enfekte bir Anopheles sivrisinek ısırmasından kaynaklanır ve hamile kadınlarda enfeksiyon, sadece anne için değil, aynı zamanda doğmamış çocuk için de yüksek risklerle bağlantılıdır. Hamilelik sırasında sıtma enfeksiyonunun hem anne hem de fetüs üzerinde maternal anemi, erken doğum, fetal kayıp, intrauterin büyüme geriliği ve ölüm için bir risk faktörü olan düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğumu gibi olumsuz etkileri vardır. (2) Hamile kadınların bağışıklık tepkisi azalır ve bu nedenle sıtma enfeksiyonlarını daha az etkili bir şekilde temizler. Ayrıca sıtma parazitleri plasentada ayrılır ve çoğalır..

Hamile kadınların hamile olmayan kadınlara göre ciddi hastalık geçirme olasılığı daha yüksektir. Sadece Anopheles sivrisinekleri sıtmayı bulaştırabilir. Sıtma da “doğuştan” sıtmada olduğu gibi anneden doğmamış çocuğuna doğumdan önce veya doğum sırasında geçebilir. Sıtma önleyici ilaçlar hamilelik sırasında güvenle alınabilir, ancak kesinlikle sadece doktor tavsiyesi ile alınabilir. Hamileliğin erken döneminde düşük yapma riski artar, ancak sıtma önleyici ilaçlarla risk nispeten azalır. Sıtma hastalığı belirtilerinden bazıları şunlardır:,

 • Kusma.
 • Sıtmada şiddetli baş ağrısı.
 • İshal.
 • yorgun
 • Vücut ağrıları.
 • Böbrek yetmezliği.
 • Kırmızı kan hücrelerini kaybetmenin bir sonucu olarak sarı cilt
 • Nöbet.
 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon

Yetişkinlerde Sıtma:

Sıtma, enfekte Anopheles sivrisineklerinin neden olduğu hayatı tehdit eden bir hastalıktır. Enfekte olan sivrisinekler Plasmodium parazitini taşır. Enfekte sivrisinek tarafından ısırıldığında, parazit kan dolaşımına salınır. Sıtmanın bazı yaygın belirtileri şunlardır:,

 • Titreme (orta ila şiddetli)
 • Yüksek ateş
 • Baş ağrısı
 • Aşırı terleme
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Kusma
 • İshal
 • Kas ağrısı
 • Anemi
 • konvülsiyonlar
 • Kanlı dışkı
 • Koma

Sıtmanın Komplikasyonları:

Serebral Sıtma:

Serebral sıtma, enfeksiyon, Plasmodium falciparum sıtması ile ilişkili nörolojik bir komplikasyondur. Koma ile karakterize klinik bir sendromdur. Enfekte eritrositlerin bu sekestrasyonu beynin damarlarında meydana geldiğinde, bunun serebral sıtmaya olarak bilinen ciddi hastalık sendromuna neden olan bir faktör olduğuna inanılır. Parazit dolu kan hücreleri beyninize giden küçük kan damarlarını tıkadığında, beynin şişmesi ve hatta beyin hasarı meydana gelebilir. (3) Serebral sıtmanın belirtileri nöbet ve komadır..

Anemi:

Sıtmaya bağlı anemi çok faktörlü olma eğilimindedir. Sebepler, parazitlenmemiş kırmızı hücrelerin hızlandırılmış yıkımını içerir. Sıtma, anemiye önemli bir katkıda bulunur. Kemik iliği disfonksiyonu, kısaltılmış kırmızı hücre sağkalımı ve artan dalak klirensi ile haftalarca devam edebilir. Sıtma ve anemi arasındaki ilişkinin önde gelen nedeni, sıtma parazitlerinin enfektif sivrisinek ısırmasından sonra kana girdikten sonra kırmızı kan hücrelerini enfekte etmesidir. Bu, kırmızı kan hücrelerinin sayısını düşürür ve ciddi anemiye neden olabilir. (4)

Sıtma Önleyici Tedbirler:

1. Aşı:

Son on yılda sıtma aşılarının geliştirilmesinde ilerlemeler kaydedilmiştir, ancak şu anda piyasada lisanslı bir sıtma aşısı bulunmamaktadır. DSÖ liderliğindeki bir uygulama programı, 2019’da Afrika’da sıtmanın yüksek olduğu üç ülkede aşıyı yönetiyordu. Sıtma ilaçları alınabilir, ancak doktor tavsiyesi altında.

2. Suyun Durgunluğunu Önleyin:

Sivrisinekler, yumurtalarını bırakmak için durgun ve durgun suda ürerler. Tüm kovaları, eski lastikleri, boş saksıları vs. düzenli olarak boşaltmamız esastır. Sivrisinek larvalarına karşı dikkatli olmalıyız. Hepsi Anopheles sivrisineklerinin üreyebileceği sivrisinek cennetleridir. Anofel sadece temiz ve tatlı suda üreme eğilimindedir. Özellikle yağmurlardan sonra sıtmanın yaygın olmasının nedeni budur..

3. Kovucular:

Cilde böcek kovucu uygulayın ve giysiler için damlalar mevcuttur. DEET içeren spreyler cilt üzerinde kullanılabilir ve permetrin içeren spreylerin giysilere uygulanması güvenlidir..

4. Ağlar:

Dikkatli olun ve bir ağın altında uyuyun. Böcek ilacı uygulanmış cibinlikler kullanılabilir ve bunlar yeterli koruma sağlar. Bunlar uyurken sivrisinek ısırıklarını önlemeye yardımcı olur. Sivrisinek ağları, enfekte sivrisinek ısırıklarına karşı koruma sağlar.

5. Losyonlar:

Normal spreyler ve kovucular dışında böcek kovucu losyonlar şeklinde başka seçenekler de vardır. Kullanımları daha güvenlidir ve hatta bazıları yağlı değildir, bu da onları kullanmayı kolaylaştırır..

Doktora Ne Zaman Başvurmalı

Sıtma semptomlarının hızla yaşamı tehdit edici hale gelebileceği göz önüne alındığında, mümkün olan en kısa sürede tıbbi yardım almak önemlidir. Hamile kadınlar ve küçük çocuklar ve bebekler, ciddi sıtma vakaları için yüksek risk taşırlar. Özellikle sıtma olan bir bölgeye seyahat ederken yüksek ateş varsa doktora görünmekten çekinmeyin..

Sıtma ateşli bir hastalıktır ve ne kadar erken tedaviye başvurulursa hem yetişkinler hem de çocuklar için daha güvenli ve faydalıdır. Sıtma nedeniyle ortaya çıkabilecek diğer komplikasyon türlerinden bazıları sarılık ve karaciğer yetmezliği, kan basıncında ani düşüş ve pulmoner ödem, akut solunum sıkıntısı sendromu vb. Sıtma ile bilinen yerlere seyahat ederken bile almak daha güvenlidir. profilaktik tıp, gerçek hastalığınız olmasa bile kendinizi ondan korumak için adımlar atıyorsunuz.!

Sorumluluk Reddi: Tıp, sürekli değişen bir bilim alanıdır. Sizi ve ailenizi korumak için alınabilecek semptomları ve önlemleri belirlemenin yollarını göstermek için bu makalede azami özeni gösterdik. Lütfen bir doktora başvurun ve tavsiye alın ve tedaviye başlayın, burada verilen bilgiler yalnızca farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır..

SSS:

1. Şişmiş Lenf Düğümleri ile Sıtma Arasında Bir İlişki Var mı??

Sıtma şişmiş lenf düğümleri genellikle vücudun bir enfeksiyonla savaşmaya çalıştığının bir işaretidir. Şişmiş lenf düğümleri, sıtma hastalarında zaman zaman kesinlikle gözlenir. Sıtma enfeksiyonlarının yaygın semptomları, ateş, titreme, mide bulantısı ve ağrı gibi diğer semptomlarla ilişkilidir. Lenf düğümleriniz sebepsiz veya tetikleyici bir nedenden dolayı şişmişse, özellikle kendilerini zor hissediyorsa ve iki ila dört haftadır mevcutsa, bir doktora görünmek her zaman daha güvenlidir..

2. Sıtmaya Karşı İlaçların Yan Etkileri Var mı??

Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, uykusuzluk, baş dönmesi vb. gibi yaygın yan etkileri vardır. Her zaman doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları almanız önerilir..

3. Sıtma Hastası Hangi Diyeti Yapmalıdır??

Yüksek lifli yiyecekler ve tam tahıllı tahıllar gibi aşağıdaki yiyecek türlerinden kaçınılmalıdır. Bunun yerine, yeterli beslenmeyi ekledikleri için bakliyatları, meyveleri ekleyin. Mide bulantısını artırabileceği ve sindirim sürecini etkileyebileceği için işlenmiş, kızartılmış ve yağlı yiyeceklerden kaçının. C vitamini bağışıklığı güçlendirdiği için iki ila üç bardak taze portakal suyu tüketimi son derece faydalı olacaktır. Güveçler, çorbalar, dal suyu ve hindistancevizi suyu da son derece faydalıdır..