Stres, günümüzde her insanın kendisiyle bağlantı kurabileceği yaygın bir terimdir. Şiddeti değişse de hayatının bazı alanlarında stres yaşamayan hemen hemen hiç kimse yoktur. İnsanların çoğu, birçok nedenden dolayı yüksek düzeyde strese sahiptir. Stres ve gerginlik ciddi bir sorun olmayabilir, ancak uzun süreli meydana gelmesi, vücudun düzenli işleyişini etkileyebilecek birçok sağlık sorununa ve duruma yol açar. Stresin üstesinden gelmenin birçok yolu olabilir, ancak o zaman stresle etkili bir şekilde başa çıkmak için stresin temel nedenini bilmek gerekir..

Nedenler & Stresin Etkileri

Bu kılavuz, krizden geçmenizin nedeni olabilecek stresin nedenlerinin ayrıntılı bir analizinde size yardımcı olmak içindir. Daha fazla bilgi için aşağıdan kontrol edin:

Stresin Birincil Nedenleri:

1. Hastalık:

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak stresle doğrudan ilişkili olabilecek en önemli nedenlerden biri vücuttaki hastalıklardır. Sağlık sorunları ve bunları tedavi edememek veya bunlarla baş edememek aslında zihinsel strese yol açar ve beden ve organlarda meydana gelen krizler hastalık, hastalık ve enfeksiyon durumlarında fiziksel strese neden olur..

2. Kişisel Sorunlar:

İlişki sorunları ve evlilikteki sorunlar genellikle yaşamda memnuniyetsizlik ve mutluluk eksikliğine yol açar. Ayrıca, özel hayatın talepleri zihin üzerinde çok fazla baskıya neden olur ve strese yol açar. Bu aynı zamanda aşk hayatındaki sorunları, tek taraflı aşk sorunlarını ve hatta aile üyeleriyle küçük tartışmaları ve tartışmaları da içerir. Kayınvalideyle tartışmak gibi önemsiz bir şey de kişisel problemler söz konusu olduğunda stres nedenleri arasına girer..

3. Uyku Eksikliği:

Profesyonellere göre, uygun fiziksel ve zihinsel sağlık için 8-9 saat tutarlı bir uyku çok önemlidir. Uykusuzluk hem beden hem de zihin üzerindeki en yaygın stres nedenlerinden biridir. Strese yol açan vücudun yanlış çalışmasına da yol açar..

4. Tatmin Edici Olmayan Kariyerler:

Kariyerinden veya meslek hayatından memnun olmayan ve bulunduğu işten hiç memnun olmayan bir kişi, yavaş yavaş kedere ve zihinsel strese doğru yol almaya başlar. Bunun da birçok durumda depresyona yol açması gerekiyor. Modern günlük yaşamda stresin en önemli nedenlerinden biri olması gerekiyordu..

Stres Nedenleri

5. Aşırı İş Yükü:

İş ve son teslim tarihlerinin baskıları ve birçok ev işi genellikle zihinde strese neden olur. Bu, ele alınması gereken sınırsız sorumlulukların olduğu bir durumda da geçerlidir. Bu, strese yol açan aşırı baskı yaratarak zihinden birçok şeyin geçmesini sağlar..

6. Büyük Bir Değişiklik:

Herhangi bir büyük değişiklik stres nedeni olabilir. Örneğin, yeni bir eve taşınmayı planlıyorsanız, bu son derece stresli olabilir. Büyük bir değişimin bir başka olumsuz örneği de yine strese neden olabilecek bir yakının boşanması veya ölümüdür. Bir kişinin üstesinden gelemediği veya geçmekte zorluk çektiği herhangi bir büyük değişiklik, bu yönüyle ilişkili bir nedendir..

7. Mali Kriz:

Para sıkıntısı ve finansal kriz, kişisel yaşamın yanı sıra iş hayatında da birçok soruna yol açabilir. Maddi problemler aslında bir kişi üzerinde strese neden olan en önemli sebeplerden biridir. Aynı zamanda en sık görülen nedenlerden biri olması gerekiyordu. Bir işi kazanamamak ve kaybetmek de bu durumda işleri daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle faturaları ödeyememek ve aileye bakamamak sadece durumu daha da büyütüyor..